Migros'ta Airpods 3. nesil şu an indirimde. Mağazada gezerken denk geldim, uzun süredir aklımdaydı aldım. 2. nesile göre yapısını merak ediyordum, benim için çok uygun. Ses kalitesini zaten beğeniyordum, ilk deneyimlerimde gelişme var gibi hissettim. Şu an güvenilir Apple garantili satıcılar arasında en iyi fiyat. #migros #airpods #apple

https://www.migros.com.tr/elektronik/apple-airpods-3nesil-kulaklik-mpny3tua-p-255e4e6

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@ozgurg yine lobi gücünü kullandı, Apple'ı istediğini yapmaya ikna etti. Batarya yüzdesi ucube tasarıma geçiyormuş yeni betada. #Apple #ios16

https://www.reddit.com/r/iOSBeta/comments/xjgmnt/ios_161_beta_2_closer_look_at_revamped_battery/?utm_source=share&utm_medium=ios_app&utm_name=iossmf

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son 15 gündür +266 Lesotho ülke koduyla başlayan aramalar alıyorum. Maksimum 2 kez çalıyor, kapanıyor. Her seferinde farklı bir numara, iki kez yetişip açtım ama hemen kapanıyor. iOS'te belli bir ülkeye aramaları kapatma gibi bir şey de bulamadım. Yakın zamanda ne olduğu belirsiz bir yere üyeliğim falan da yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple çok net bir çizgi çekti artık, 5 yıl geçerliliği olan donanım veriyor ve herkes için tercih sebebi oluyor. İnsanlar birbirinden göre göre "3 bin fazla veririm Apple alırım" demeye başladı. Yıllarca sevmedim bu markayı, fiyatlarını ve marka tavrını anlamsız bulurdum ama son 5 yılda geldikleri nokta bambaşka. Verdikleri donanımın kağıt üstünde hep zayıf gözüktüğü, rakamların insanı tatmin etmediği dönem de geride kaldı. Amoled ekransa en iyisi, işlemciyse en güçlüsü ellerinde. Ram miktarı falan zaten artık herkesin kavradığı konular oldu. Bu olumsuz gözükebilecek durumları çok rahat bertaraf etti Apple ve bugün 48 mp kamerayı gerçek önemini vurgulayarak cihaza koyabiliyor. Kimsenin "ama Redmi 108 mp yaptı" deme ihtimali kalmadı artık. Herkes 12 mp iPhone 11 kamerasınn ne kadar iyi olduğunu gördü çünkü.

Ben bir noktada her şeye para verdim bir kez de Apple'a para vereyim diyen taraftan giriş yaptım bu ekosisteme ve çok memnun kaldım. Keşke globaldeki fiyat avantajlarından yararlanabilsek ama maalesef 7000 ₺'ye aldığım iPhone 11 bugün 2 katından fazla fiyata satılıyor. İkinci elci kurnazlar falan da derken daha da garip bir hal aldı bizde bu ürünlerin fiyatları.

Düz 14'te geçen yılın işlemcisi kullanılıyor konuşmalarıyla geldi bunlar aklıma. İşin kurnazca bir tarafı yok değil ama ürün çeşitliliğini güçlendirerek artırdığı da bir gerçek. Alt seviye ürün üretmeden, orta sınıfa hitap eden bir ekonomi yaratıyorlar ve bu çok mantıklı. Yerinde sayıyor gibi gözüken ürün gamı şu an kullanıcı için faydalı ve bütçe dostu bir noktada. Tekrar söylüyorum, çok net bir çizgi çektiler. Bir telefon al ve 5 yıl devam et.

Edit: Verdiğim fiyat örneğinde tepe seviyeden bahsetmiyorum. Çok şükür bu acı ekonomik ortamda beraberiz, saraylarda yaşamıyorum ben de iPhone fiyatı bilmeyecek kadar. 45 bin ₺'den değil de orta seviye diyebileceğimiz fiyatlardan bahsediyorum. 11 bin ₺'ya Xiaomi satılan ortamda 14 bine iPhone 11 alınabiliyor. Daha geçen hafta bir telefon almam gerekti, 5 bine bile elle tutulur bir şey yok. O seviyelere çıkınca iPhone 11'e yönelmek çok mantıklı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 36
 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  ~10K'lık güncel bir Android alıp iki senede bir yenilemek daha mantıklı geliyor bana hala. Altı üstü bir telefon.

  • Doğa @doga

   Tabi o da bir seçenek. Burada yazılanlar bu senaryoda olmayan, telefon alıp uzun süre aynı performansta kullanayım diyenler için daha mantıklı. Ben uzunca süre bahsettiğiniz senaryoda yaşadım, sonra mobil cihazlara olan ilgim ve merakım azaldığında uzun vadeli kullanım senaryolarına geçiş yapmak istedim.

 • Emiracle @emiracle

  Galaxy S serisi bir telefon ile iPhone aynı fiyat olsa ve hatta diyelim ki iPhone biraz daha ucuz olsa bile yine de gidip iPhone almam."3K fazla veririm, iPhone alırım" ne kadar saçma bir argüman. İki aynı işletim sisteminde telefon olsa anlarım, mesela "Çinli X marka Android alacağıma, 3K daha veririm Samsung alırım" gibi. Android işletim sistemi bana göre iOS'la karşılaştırılmayacak kadar ileride.

  • Fullmoon @dolunay

   iPhone değerini kaybetmiyor, o nedenle de tercih ediliyor. İşletim sistemi, ekran kalitesi ya da arka kapağın malzemesi gibi ayrı ayrı bakmayın, toplam deneyim önemli çoğu insan için.

  • Doğa @doga

   @emiracle Android seviyor olmakla ilgili bir sorun yok ki yazdıklarımda. Pek çok insan Android aldıktan sonra güncelleme desteği alamamaktan, bir kaç yıl sonra yeni cihaz arayışına girmekten şikayetçi. Bunu yaşayan da ekosistem değiştirmeyi pek tabi düşünebilir. Yukarıda da insanlar böyle düşünmeye başladı diyorum, "fazla para verin, iPhone alın" gibi bir öneride vs. bulunmuyorum. Burada anlatılan şey Android vs iOS kıyaslaması da değil üstelik. Bambaşka bir konudan bahsediyorum. 5 sene önceki cihazın kullanılabilir olmasından bahsediyorum.

   3 sene öncesine kadar ben de iPhone almam diyordum, kullandım ve sevdim. Tüketicilerin fikirleri, tercihleri değişiklik gösterebilir. Android'i de seviyordum ama bir kez daha harcama yapacaksam farklı bir harcama yapayım diye geçtim. Deneyimlerimle çok rahat bir şekilde iOS'in daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebilirim ama konunun temeli bu bile değil. Bütçe problemleri zaten bambaşka seviyede.

 • maxemilian @maxemilian

  + İntel'e tekme vurması iyi oldu. Belki bıraz kıçını kaldırır.

 • formulaz @formulaz

  iphone 11 yerine s21 fe tercih ederim. Rn11pro 4g kullanıyorum full şarj 1.5-2 gün kadar gidiyor. 40 dakika da full şarj olması da tercih sebebi. Hatta 120w şarj hızını aramaya başlıyor insan bu bile yavaş geliyor bana. İphone 11 kullanıp günde 2 kere şarj etmek çok da mantıklı gelmiyor bana.

Xbox cloud gaminge AC Origins gelmiş. Umarım tüm seriyi getirirler. Geforce Now’da Odyssey yarım kalmıştı. #xboxgamepass #xCloud

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir arkadaşın sorusuyla geliyorum, Samsung S20 FE ve A53 arasında kalsanız hangisini tercih edersiniz? Kamera da nispeten önemli, bütçe bu cihazlar seviyesinde, ikinci el düşünmüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • Orcun @orcun

  S20 fe kamera konusunda a53 ü çok rahat döver, siklet farkı var sonuçta.

 • Joe @joe

  S20FE ama kronik sorunları var diyorlar bilemiyorum.

 • Doğa @doga

  S20 FE son düzlükte 500 lira mı ne zam yemiş, bütçesine uyarsa alacak artık. Herkese teşekkürler. Yalnız ince ince Xiaomi önermeyi bırakır olduk, en azından ben ve yakın çevrem için böyle. Samsung yine buranın demirbaşı, teknolojiye az ilgili olanların ilk tercihi olmaya devam ediyor.

  • Orcun @orcun

   Aslında a53 ile de iyi çekilir. Pozlama süresini uzatırsın daha iyi bile çekersin ama telefonda yani şipşak foto durumu var o kadar ayarla işte tripod'a koyup uğraşmak bilemiyorum hobi işi tabi ama değer mi ? Ama videoda ne yaparsa yapsın o konuda s20fe'i geçemez. Sensör farklı boyut farklı e birde birisi 4k 60 fps çekiyor harbi 960 fps çekiyor böyle oyuncakları da varken a53 de öyle şeyler yok. Birde ois yok kamerasında eis var, https://www.youtube.com/watch?v=0GNxAKp5iqE fotoğrafta tam belli olmayabilir ama videoda çok bariz fark var. Birinde şangır şingir titriyor eis düzgün iş yapamıyor, öbüründe kaymak gibi çekiyor.

   Birde şimdi a53 lerde kutudan şarj aleti çıkmıyor, sadece kablo çıkıyor. Kablosu da ama yanılmıyorsam 2 ucu type-c yani type-c adaptör de lazım veya başka kablo şarj aletiyle işini çözecek. S20 fe de kablo ve adaptör var. İp 67 68 farkı da var ama ya sonuçta 2 cihazda suya toza dayanıklı.

   A53 de mesela hafıza nand hızı kaç ? ufs 2.1 mi ? ne yani ? s20 fe ufs 3.0 mesela 1.7 gb okuma 700 800 mb yazma hızı var. E malum snapdragon 865 zaten cpu farkı da hadi bir kenara bırakalım ama hafıza hızı önemli, 5g farkı var mesela bu da bilmiyorum ne kadar fark ? şuan ülkede sadece belirli noktalarda sadece test edilen birşey. Dünyada da böyle yani 5g telefonlar var ama 5g yaygınlaşabilmiş birşey değil. Ki birde bizim ülkemizdeki kriz ortamını hesaba katarsak daha bence 2 sene o gelmez. Ki gelse bile kotalar muamma, 1 gbps hız vaadediliyor mesela ancak 10 gb kotayla 10 kere speedtest yap kotan bitti. 😀 İlk 4.5g geldiğindede o oldu 1 2 gb kotaları millet o gece bitirdi. 😀

   Benim için de mesela ekstra bir artı ama diyeyim. S20 fe usb çıkışı 3.2, şimdi ben 120 gb veriyi atıyorum kablosunu aldım vs yani 1 saat bile sürmüyor. Hele foto video atarken fişek gibi zaten o hız başka birşey. DEX desteği var mesela çeviricisi alırsın veya kablosuz pc tv aktarırsın alet bir pc oluyor ayrı arayüz geliyor takılan ekrana vs. baya pc oluveriyor. Bunlar tabi a53 de yok çünkü o orta segment cihaz, samsung koymuyor böyle şeyler.

   Xiaomi'nin falan burnu büyüdü, redmi note 10 ile beraber bir yeri kalktı arşa çıktı. Redmi note 11 serisi geldi güya 6 7 8 binlerde geziyor o telefonlar ve sadece 1080p 30 fps çekebiliyor, rezillik. İşlemcileri kötü iyi değil. E samsung o boşluğu mesela m52 ile doldurdu. m52 çok daha iyi telefon ve bunlardan ucuz. E birde s20 fe ar arada düşüyor o da amiral gemi statüsünde cihaz vs.

  • Doğa @doga

   @orcun Tamam bu yazı ikna etmeye yeter de artar, eline sağlık 😀

Yemeksepeti web arayüzünü güncellemiş. Kendi tabutlarına son çiviyi çakma hamlesi olarak yorumladım ister istemez. Son dönemde kullanıcı deneyimi ve görsel açıdan yaptıkları hataları çalıştığımız yerde yapsak kovuluruz. Yemek siparişi verilemeyen yemek siparişi sitesi yapmışlar. Ben semtimde Banabi çalışanları çok kibar olduğu için ve Getir'den hiç hoşlanmadığım için kullanmaya devam ederim ama çok kullanıcı kaçıracaklar bu gidişle. #yemeksepeti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9
 • Emre @emre64

  Gerçekten berbat. Önceki tasarımları da berbattı ama en azından az çok anlaşılıyordu. Bu berbat ötesi. Ben bile daha iyisini yaparım 😀

 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Yemek Sepeti satılmıştı zaten.. Satın alan firma kendi tasarımına geçmiş 🙂
  Nevzat bey'in Ceo olmak dısında şirket sahibi degil kendisi uzun zamandan beri zaten..

  • Doğa @doga

   Açıkçası Nevzat Bey falan hiç umrumda değil. Satın alan firma da şu ana kadar ne yapıyorsa iyi yapmıyor. Kullanıcı deneyimi her açıdan berbat. Bir CEO'ya bağlanacak işler de değil tabi bunlar. Milyon dolarlık hacmi olan şirkette CEO'ya gelene kadar kaç alanda hata yapılıyor da bu tasarım ortaya çıkıyor ona bakmak lazım. Eskiden tasarım dili rezaletti ama kullanışlıydı, tıpkı Amazon gibi.

 • turker @turker

  Dekivery heronun kendi tasarımı

 • Ali @norego

  Sabah simit poğaça söylemek için ayda 3-5 defa banabi kullanıyorum. En son yemeksepetinden ne zaman yemek söyledim hatırlamıyorum bile. Ayda ortalama 10 defa dışarıdan yemek söylüyorum, genelde trendyol yemek kullanıyorum

  • Doğa @doga

   Yemeksepeti yıllarca alternatifsiz oldu yaşadığım bölgede alışkanlık cebe kondu. Banabi personeliyle de ahbap olduk resmen gide gele oraya da alıştık son 1 yılda. Arada bir kez Getir kullanayım dedim telefon numaramı değiştirdim diye hesabımı kapatıp yeni açmam gerektiğini söylediler. Direkt kaybetti beni mesela bu noktada. Pandemide Migros çok iyiydi onlarda da ürün çeşitliliği azaldı market tarafında. Yemek tarafı için de hala en güçlüsü Yemeksepeti bölgede, Trendyol falan zaten yok. Yani işin sonunda Çanakkale için hala tekel konumdalar.

Xbox Game Pass ile buluttan F1 2021 oynamaya başladım. Yıllar sonra F1 2012 tadı veren F1 oyunu yapılmış, arada çıkanlardan bir türlü o eğlenceyi alamamıştım. Xcloud deneyimi de wifi bağlantısında bile kusursuz, Mac OS'te indirme, depolama derdi olmadan tıkır tıkır oynanıyor.

#xbox #gamepass #xcloud #formula1 #f1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Yıldırım Yiğit @blitzhan

  Sadece vpn ile xcloud bağlanmak mümkün mü?

  • Doğa @doga

   Dediğim gibi ben bağlanıp oynuyorum bir süredir hocam. Oyun açıldıktan sonra kapatıyorum VPN'i daha iyi bağlantı için.

  • Yıldırım Yiğit @blitzhan

   @doga hangi vpn kullanıyorsun? Birde xcloud linkini atabilir misin?

   Denemek için VPN book kurdum gerçekten bağlandı şaşırdım. Oyun açıldığında vpn kapatıyorum ancak oynanacak gibi değil çok aşırı donuyor. 50mbit hızım var.

  • Doğa @doga

   @blitzhan https://www.xbox.com/en-US/play

   Bu linkten bağlanıyorum hocam ben, Xbox sitesi içinde play sekmesi kısaca. Ben Adguard VPN kullanıyorum, yıllık almıştım. Bağlantıyı Çekya'da başlatıyorum. Ben 35 mbit hız alırken de oynuyordum ancak bağlantım çok stabil değildi. Şimdi router güncelledim ve stabil bir 65 mbit hızım var, sorunsuz bir deneyim sunuyor.

   Geçen yılı Boosteroid platformunda oynayarak geçirmiştim. Arşivlerinde GTA 5 falan var onların, o da ethernet bağlantısıyla sorunsuzdu ama TR'ye özel bir fiyatlandırması yok. Sonrasında GeForce Now'a döndüm ama malum kütüphane fakir. AC Odyssey'i çok merak ediyordum, 3 ay onunla falan vakit geçirdim bıraktım. Xcloud'u adı ilk çıktığında da denemiştim ancak gamepad yoktu. 3-4 ay önce iyi çalıştığını farkedince hemen bir Xbox gamepad aldım, işten arta kalan zamanda çok ideal bir oyun senaryosu benim için.

   GeForce Now duyurulduğunda yıllık abonelik alan tayfadanım ben, arada VPN ile Stadia bile denemişliğim var. Cloud gaming olayına çok olumluyum ve şu ana kadar da yıllardır oynayamadığım pek çok oyunu tatma imkanı sağladı. Oyun indirme falan gibi dertler de olmayınca merak ettiğin oyuna tıkla geç. Biraz VPN yatırımı ve stabil bir bağlantı, gamepad işi çözer.

Letgo’da satıldı.

#Satılık #ikinciel #klavye

Kullanmadığım Logitech G213 klavyemi satıyorum. Öncelikle mekanik olmadığını belirteyim, detaylı özelliklerini bulabilirsiniz. RGB aydınlatmalı, konforlu bir klavye. Ben hep iş için kullandım, artık daha küçük ve sessiz ürünlere geçtiğim için 1 yıldır boşta duruyor. Ses kısma tuşu biraz sorunlu, onun dışında problemsiz, kablosu vs. sapasağlam. Kutusu biraz deforme olmuş baza altında dura dura.

Fiyat: 220₺, kargo alıcıya ait.

Edit: Çanakkale'de elden teslim edebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap