Yine bir şeyler paylaşma hevesine girdim. İşlerden vakit buldukça öncelikle kendi sektörüm ve deneyimlerim üzerine, sonra da ilgilendiğim konularla ilgili bir şeyler yazacağım. Okurum derseniz beklerim. İlk blog grafik tasarıma hevesliler için. Deneyimlerimden yola çıkarak görüşlerimi, tavsiyelerimi paylaştım. #BLOG #medium #grafik #tasarım

https://dogayilmaz.medium.com/grafik-tasar%C4%B1m-yapmay%C4%B1-i%CC%87stiyor-muyum-1e1a7f84a85

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şifre yöneticisi olarak neler kullanıyorsunuz? Ben bugüne kadar Chrome'un şifre ve ödeme yöneticisini kullanıyordum ama daha stabil çalışan bir sisteme ihtiyacım var. iOS, Android ve Windows'ta iyi çalışan, arayüzü vs. temiz hizmet önerisi olan var mıdır? #şifreyönetici #passwordmanager #tavsiye #öneri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 22
Doğa paylaştı.

Arkadaşlar işi geyiğe vurmazsak çok sevinirim.

Senelerdir elektrikli araçlarla ilgim olduğunu biliyorsunuz ve almaya çok yakınım. Önümde tek engel aracımı satmak. Şu an hasarsız, kazasız, boyasız 57.000km'de bu dolulukta benim arabam fiyatında bir ilan yok sahibindende ve 210'a bırakıyorum ve bu maalesef son fiyat ki zaten en uygun fiyat daha uygunu tramer kayıtlı 150.000km'de o da 230.000₺ Sahibinden sitesinde. Önümüzdeki hafta içerisinde satarsam inşallah Hyundai Kona elektrik alabileceğim.

Etrafa haber salarsanız beni çok mutlu edersiniz. Almayı düşünenler de lütfen elini çabuk tutsunlar. Bu fiyata böyle araba yok onun garantisini verebilirim.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-57.000kmde-kazasiz-boyasiz-en-dolu-araba-889636349/detay/

Renault / Megane / 1.5 dCi / Icon / 57.000kmde, kazasız, boyasız, en dolu...

Renault / Megane / 1.5 dCi / Icon / 57.000kmde, kazasız, boyasız, en dolu araba sahibinden.comda - 889636349
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 48

Microsoft Edge'i ve yenilenmiş MS Authenticor uygulamasını çok başarılı buldum. Yıllardır Nova Launcher kullanan biri olsam da Microsoft Launcher'ı da beğeniyorum. Ama hem günlük hayatımda hem de iş için tamamen Google servislerine bağımlıyım, Microsoft bunlara alternatif sunamıyor maalesef. Kişisel olarak bir değişikliğe gitsem bile iş sebebiyle gidemeyeceğim. Mecburen kendimi daha rahat hissettiğim Chrome'a dönüp duruyorum bu sebeple. Yoksa Windows üzerinde native Microsoft uygulamaları kullanmayı da çok istiyorum. Bu da böyle bir gereksiz dert sıralaması oldu. #Microsoft #google #Chrome #MicrosoftEdge

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Doğa paylaştı.

#MountBlade #MountAndBlade2Bannerlord #Bannerlod

Son bir haftada uzun sayılabilecek bir süre (30 saat civarı) Bannerlord oynadım, birkaç görüşümü yazmak istedim. İlk defa bir Mount And Blade oyunu oynadığım için ilk 10 saat öğrenmekle geçti, sonraki süreçte de öğrenilecek bir şeyler vardı ancak genelde grinding ile geçti oyun. Oyunun pozitif ve negatif yönleri karşılaştırıldığında pozitif yönleri ağır basıyor. Mekanikleri her ne kadar güzel düşünülmüşse de o kadar iyi gerçekleştirilememiş. Pozitif yönü mekaniklerinin zevkli olması ve oynanışın gerçekten zevk veriyor olması, işimi bitirsem de biraz daha oynasam dediğim oldu. Ancak gelişmesi gereken çok yer var.

Negatif yönleri:

- Oyun sanki erken erişimde değil de alfa sürümündeymiş gibi. Oyunda gösterilen bazı parametreler hiçbir işe yaramıyor. Göstergelerin çoğu bozuk, demircilik yaparken stamina göstergesi çıkıyor ancak çoğu zaman doğru çalışmıyor. Fethedilen kalede kasaya tonlarca yiyecek bırakıyorsunuz ama kalede yiyecek yok görünüyor, başka bir yerden koyma imkanı yok.

- Çok az göre çeşidi var, sürekli aynı görevi yapmak durumunda bırakılıyorsunuz ve bir noktadan sonra grinding'e dönüyor iş.

- Hideout baskını mantığını pek beğenmedim, 500 kişilik ordu ile hideout'a gidip 10 kişi ile içeriye giriyorsunuz. Toplamda 5-6 farklı hideout çeşidi var ve bir süre sonra hep aynı yerleri dolaşıyor oluyorsunuz.

- Tutorial çok kötü. Oyunla ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Her şeye internetten bakmak zorunda kalıyorsunuz.

- Görevlerin açıklamaları yok ve görevlerin bazıları bozuk. Casusu bul diye göre var ama nasıl yapılacağı belli değil. Şehirdeki insanlara sorduğumda herkes aynı şekilde ben öyle bir casus göremedim şeklinde cevap veriyor. 3 tane casus adayını haritada gösteriyor ve gidip öldürdükten sonra doğru mu değil mi anlayabiliyorsunuz. Doğruysa görev başarılı oluyor, yanlışsa başarısız, tekrar load etmeniz gerekiyor.

-Oyunun başından beri Nogand'ın (ana karakterin kardeşi) kafasında ünlem işareti vardı. Hangi şehre girsem kafasında duruyor, konuşunca bir şey çıkmıyor. Geçen gün kendi kendine yok oldu.

-Konuşmalar çok eksik. Sormak istediğiniz bir şey oluyor, kesin buna sorsam şunu söyler dediğim kişiye "sana bir şey soracağım" dediğimde, "neyse boşver" seçeneği çıkıyor sadece. En azından kardeşlerinle konuşurken ailevi veya durumla alakalı bir şeyler söylemesini beklerdim.

-Bazı mekanikler çalışmıyor. Bir lord'a gidip kardeşimi sizden birisiyle evlendirmek istiyorum deyince birisini gösteriyor, kabul edince "tamam git kendini tanıştır" diyor, ancak defalarca denememe rağmen hiçbir şey olmuyor. Kaledeki yiyecek olayı gibi göstermelik koyulmuş.

-Oyunun zorluk eğrisi tam tersi. Oyun çok zor başlayıp çok kolaya doğru gidiyor. Oyunun başında sürekli görev yapmama ve bandit kovalamama rağmen her zaman parasız kalıyordum. Bir tane krallığa savaş açıp onların askerleriyle savaşmaya başlayınca para su gibi akmaya başladı. Giderler aynı oranda artmıyor, bir süre sonra fazla doygunluğa sebep oluyor bu durum. Üstelik RPG öğelerine de ciddi zarar veriyor.

-RPG öğeleri konulmak istenmiş ancak üstüne pek düşünülmemiş. Açlıktan ölmek istemiyorsanız bir krallığa savaş açıp asker avlayarak para biriktirmek zorundasınız. Karavan, dükkan vb işler para getirmiyor. Karavana 22.500 altın veriyorsunuz günlük 200-300 altın ancak getiriyor, 20-30 gün sonra da birileri yağmalıyor karavanı zaten. tün para boşa gitmiş oluyor. 2-3 defa düşmanla savaşınca tutsakları ve onlardan çıkan ganimeti satınca en az 20-30 bin altın kazanıyorsunuz. Böyle yapa yapa 400 bin altına kadar çıktım. Oyuna başladığımda bu oyunda savaşayım sonrakinde ticaret yaparım, bir daha başlayıp casusluk yaparım diye düşünüyordum ama maalesef böyle bir durum söz konusu olmayacak gibi görünüyor. (benim yanlış yaptığım bir şey varsa lütfen anlatın, çünkü farklı karakterlerle tekrar oynamayı çok isterim)

-Parayı harcayacak bir yer yok. Dünyanın parasını kazanıp gideyim de şunu bunu alayım diyemiyorsunuz. Ben parayla şehir veya kasaba almak isterdim, ama öyle bir seçenek yok maalesef. Para öylece yatıyor.

-Ana görev çok kısıtlı. 30 saatlik oynanışta ancak 3-4 ana görev bitti. Ana görevi yavaş yavaş vermektense "hadi git şimdi şunu yap, bunu yapmak zaten senin 10 saatini alacak, bize bulaşmazsın" demişler. 100 kişilik klanken ana görev bir anda "hadi git krallık kur" diyor.

-Asker geliştirme arayüzü zayıf. Sadece geliştireceğimiz askerin adı yazıyor. Ben ne bileyim bu adam ne iş yapar, hangi şartlarda iyidir. Oyunda bir şeyle alakalı bilgi almak için ya oyun içi ansiklopediyi açacaksınız ya da internete bakacaksınız. Asker geliştirirken seçeneğin üzerine geldiğimde askerin yetenekleri, hangi alanda iyi olduğu, varsayılan parametrelerinin görünmesini beklerdim.

-Demircilik kısmı sıkıcı ve sıradan. Demircilik için yapmanız gereken tek şek 10 kere tıklamak 1 dakika beklemek, tekrar 10 kere tıklamak. 5 tane balta yapmak için 10 dakika harcamanız gerekiyor, bunu yaparken de gram keyif almıyorsunuz. Reklamlarında ve firma introsunda demir dövme animasyonu kullanan bir firmadan daha mantıklı ve yaratıcı bir demircilik sistemi beklerdim.

-Partileri yönetemiyor olmak çok saçma. Bir kaleyi aldıktan sonra çevredeki şehirleri savunacak kimseyi bırakamıyorsunuz. Kurduğunuz parti kendi başına takılıyor, genelde yarardan çok zarar getiriyor. Haritanın haritanın diğer ucuna gittiğinizde birisi kasabanızı yağmalıyor ve kurduğunuz diğer partileri oraya gönderemiyorsunuz, tüm yolu geri gitmeniz gerekiyor. Partilere belirli görevler verebilmeli, haritanın hangi bölümünde dolaşmalarını istediğimizi belirtebilmeli, gerekirse sadece belirli kasabalar arası nöbet tutturabilmeliyiz.

-Oyunda aldığınız kararların neyi nasıl etkilediğini bilmiyorsunuz. Yaptığınız hamlenin bir karar verme olduğunu veya sonuçları olacağını dahi bilmiyorsunuz. Bazı görevleri yaparken şehrin sizi suçlu olarak göreceğini, bunu bilerek yapmanız gerektiğini bildirmesi lazım. Tutorial bu yüzden çok eksik. Sadece kılıç ne tarafa doğru sallanır onu gösteriyor. 30 saatlik oyunda kılıç kullanma süresi maksimum 1 saat zaten.

-Grafik ve ışıklandırma orta düzeyde denebilir. Ancak kapalı ortam ışıklandırması şu anki haliyle kötü. Bir hana girdiğinizde içeride 10 tane meşale olmasına ve içeriye hiçbir yerden ışık girmiyor olmasına rağmen içerisi ışıl ışıl. Kaplamalar ve model detayı güzel, çağın biraz gerisinden geliyor olsa da bu tür bir oyun için bence fazlasıyla yeterli.

-Oyun arayüzü çok yetersiz. Bazı ulaşmak istediğiniz arayüze ulaşabilmek için illaki tuşunu kullanmanız gerekiyor, tuş atamalarına bakmazsanız öyle bir arayüzün olduğundan bile haberdar değilsiniz, çünkü ana ekranda tüm arayüzlerin butonlarına yer verilmemiş. Ansiklopediye ancak tuş ile veya bazı isimlerin üzerine tıklayarak ulaşılabiliyor. Her istediğimde ansiklopediye girebileceğimi tuş atamalarına baktığımda öğrendim, her yerde aramama rağmen bulamamıştım çünkü butonunu. Loglara nereden bakıldığını hala daha bulamadım. Sol altta akan bir log var, ancak bazen çok hızlı silindiği için hiçbir şeyden haberiniz olmuyor. Ana ekrana sizinle alakalı önemli bir bilgi geliyor ancak o sırada başka bir şeyle meşgulseniz ve okuyamadıysanız bir daha ona ulaşamıyorsunuz, çünkü log penceresi yok! Sol altta akan log çoğu zaman birisiyle konuşurken kişinin söylediklerini kapatıyor, bu yüzden 10-15 saniye logların silinmesini beklemeniz gerekiyor ki ne dediklerini görebilesiniz. Yeri değişmiyor, UI yer değiştirme eklenmeli, çünkü çok kullanışsız. Oyun içinde bir yere gitmek için tıkladığınızda bazen işlemiyor. O yüzden birini kovalarken veya kaçarken istediğinizi yapmadığı için başınıza işler açılıyor. Küçük kasabalara ve haritadaki bazı banditlere veya ordulara tıklamak çok zor. Collision box modelin kendisi kadar olduğu için haritayı en sona kadar zumlayıp adamı seçmeniz gerekiyor bazen. Uzaktaki bir kasaba veya şehre gitmek istediğimde önce haritayı en sonra kadar uzaklaştırıp oraya sürükleyip sonra yakınlaşmam gerekiyor ki tıklayabileyim. Çünkü uzaktayken kasabanın adını göstermiyor.

Bunlar haricinde ufak tefek daha çok eksik var.

Sonuç olarak Mount & Blade Bannerlord potansiyeli çok yüksek olan, güzel bir oyun olabilecek bir demo. Erken erişim için bile yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu haliyle daha 1-2 sene geliştirilmesi gerekli sanırım tam bir oyun olabilmesi için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

Uzun süredir kullandığım Urbanears Sumpan kulaklığım sizlere ömür. Genellikle evde, online toplantılarda kullanılacak, mikrofonu kaliteli, fiyatı uygun yarım kulak içi (kulak tıkayan tarzda değil, Earpods tarzında) kablolu kulaklık önerisi olan var mıdır?

Not: Dışarıda kullanım için true wireless bir ürüne sahibim, bunu sadece evde, mikrofon gerektiren işler için istiyorum. #TeknoYardım #Kulaklık #Tavsiye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AC Valhalla alıp Geforce Now'dan oynamaya çalışma fikri çık aklımdan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Doğa paylaştı.

Yeni Mac’e ihtiyacı olanlar gerekirse kredi çekip alsın şu cihazı, zamlar çok yakın. AB’de 32.000’e gelen MBP 16” i9 baz versiyonu TR’de 21.500’e alınıyor. Herhalde bir sonraki zamda 35.000 TRY’yi bulacak bu cihaz. 13” ler EUR kuru daha yüksek olduğu zaman piyasaya girdikleri için bu kadar büyük bir fiyat avantajı yok.

16 inç MacBook Pro satın alın

16 inç Macbook Pro, Touch Bar’a ve hızlı Intel core i7 veya i9 işlemcilere sahip. Uzay Grisi ve Gümüş arasında seçim yapın. Hemen satın alın, hızlı ve ücretsiz gönderimden yararlanın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 16

@deniz-efe konu uçmuş sen mi sildin?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Doğa @doga

    Güzel tartışma olacak gibiydi de olsun. Önerimizi buraya bırakalım o zaman. Hazır herkeste Amazon Prime varken The Man In The High Castle izleyin. 2. Dünya Savaşı'na, insanlığın savaş tarihine ve faşizme farklı bir bakış, sürükleyici bir dizidir diyelim. İzleyenlerle üzerine konuşalım, keyifli olur.

  • Doğa @doga

    Dizi düşündüğünüz gibi değil, savaşı, faşizmi eleştiriyor ama tabi ki kusursuz bir şekilde de eleştirmiyor falan diyordum hocam. Vaktiniz ve ilginiz varsa izleyin, sağlam dizidir diyeyim. Savaşa, tarihe ilginiz varsa doyurucudur, farklı bakış açıları sunar. Keşke daha iyi gitseydi diyeceğiniz noktaları olur, hafif buruk ayrılırsınız ama genel olarak iyi dizidir son yıllar için.