Apple çok net bir çizgi çekti artık, 5 yıl geçerliliği olan donanım veriyor ve herkes için tercih sebebi oluyor. İnsanlar birbirinden göre göre "3 bin fazla veririm Apple alırım" demeye başladı. Yıllarca sevmedim bu markayı, fiyatlarını ve marka tavrını anlamsız bulurdum ama son 5 yılda geldikleri nokta bambaşka. Verdikleri donanımın kağıt üstünde hep zayıf gözüktüğü, rakamların insanı tatmin etmediği dönem de geride kaldı. Amoled ekransa en iyisi, işlemciyse en güçlüsü ellerinde. Ram miktarı falan zaten artık herkesin kavradığı konular oldu. Bu olumsuz gözükebilecek durumları çok rahat bertaraf etti Apple ve bugün 48 mp kamerayı gerçek önemini vurgulayarak cihaza koyabiliyor. Kimsenin "ama Redmi 108 mp yaptı" deme ihtimali kalmadı artık. Herkes 12 mp iPhone 11 kamerasınn ne kadar iyi olduğunu gördü çünkü.

Ben bir noktada her şeye para verdim bir kez de Apple'a para vereyim diyen taraftan giriş yaptım bu ekosisteme ve çok memnun kaldım. Keşke globaldeki fiyat avantajlarından yararlanabilsek ama maalesef 7000 ₺'ye aldığım iPhone 11 bugün 2 katından fazla fiyata satılıyor. İkinci elci kurnazlar falan da derken daha da garip bir hal aldı bizde bu ürünlerin fiyatları.

Düz 14'te geçen yılın işlemcisi kullanılıyor konuşmalarıyla geldi bunlar aklıma. İşin kurnazca bir tarafı yok değil ama ürün çeşitliliğini güçlendirerek artırdığı da bir gerçek. Alt seviye ürün üretmeden, orta sınıfa hitap eden bir ekonomi yaratıyorlar ve bu çok mantıklı. Yerinde sayıyor gibi gözüken ürün gamı şu an kullanıcı için faydalı ve bütçe dostu bir noktada. Tekrar söylüyorum, çok net bir çizgi çektiler. Bir telefon al ve 5 yıl devam et.

Edit: Verdiğim fiyat örneğinde tepe seviyeden bahsetmiyorum. Çok şükür bu acı ekonomik ortamda beraberiz, saraylarda yaşamıyorum ben de iPhone fiyatı bilmeyecek kadar. 45 bin ₺'den değil de orta seviye diyebileceğimiz fiyatlardan bahsediyorum. 11 bin ₺'ya Xiaomi satılan ortamda 14 bine iPhone 11 alınabiliyor. Daha geçen hafta bir telefon almam gerekti, 5 bine bile elle tutulur bir şey yok. O seviyelere çıkınca iPhone 11'e yönelmek çok mantıklı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  3 bin fazla verip ayfon alamıyorsun artık, en ucuz ayfon 31 bin lira olmuş.

 • Issız_adam @systemnet

  Çok yüksek ve vergiler den ötürü

 • blog.yakupulutas.com @yhackup

  aynı işlemciyi kullanmaları iyi oldu bence, Güncellemeler işlemci mimarisine göre yayınlanıyor.

 • arandur @arandur

  '3 bin fazla verip iphone' derken baştaki 2 unutulmuş, 23 bin fazla olacak o. Fiyat performans ile iphone aynı cümlede yer alamaz.

  • Doğa @doga

   Tepe seviyeden bahsetmiyorum. 11 bin ₺'ya Xiaomi satılan ortamda 14 bine iPhone 11 alınabiliyor.

  • arandur @arandur

   @doga yeni ile yeni kıyaslanır. İkinci ele girilirse sınırsız kombinasyon çıkar.

  • Doğa @doga

   @arandur ikinci elden bahsetmedim. Yazdığım her şeyin temeli iPhone'un uzun ömürlü olması ve bugün bile geriye dönük iPhone alınabilmesi üzerineydi. Yanlış ifade ediyorum sanırım. Ben iPhone 14 Pro Max ne kadar iyi fiyatta demiyorum, bugünün cihazını 4-5 sene sonra rakibin alt seviye cihazıyla aynı fiyat seviyesinde satmalarından ve bunun mantıklı olmasından bahsediyorum.

  • arandur @arandur

   @doga ben de şöyle bakıyorum: kullanım yılı başına telefona kaç tl para ödemem gerekiyor? Bu bağlamda iPhone kazanan olamıyor, lükse giriyor.

  • Doğa @doga

   @arandur Katılmıyorum ama saygı duyuyorum. Ben kullandığım süreye ve o sürede yaşadığım konfora bakıyorum. Maksimum verimliliği ne kadar uzun süre alabildiğim önemli. Bu açıdan iPhone 11 beni mutlu ediyor şu an, daha önce maksimum verimi Samsung S6'da almıştım, o da dönemi için pahalıydı.

  • arandur @arandur

   @doga elbette beklenen konforu ve nitelikleri sağlaması gerekli. Zaten çok öznel bir durum. Ben de iPhone isteyenlere öneririm her zaman ama asla eski model önermem. En fazla 1-1,5 yıllık model öneririm. Şu saatten itibaren yarı ömrünü dolduran iPhone 11 önermem mesela.

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  8 plus'ım 5. yıl döngüsünde %80 pil sağlığı ile aman nazarlar değmesin... ama şimdi ne çıkıyor karşıma 42.600-1₺ çılgınca... suç Elma'nın mı hayır ama benim suçum ne...
  not: 256 GB model 14 Pro fiyatı..

 • Distor @distor

  Ben iPhone 7'yi beş yıldır kullanıyorum. Ancak bu cihazlar tüm gün elimizde. Düşüyor, çalınıyor, bir yerlere çarpıyor vs. Bir masaüstü bilgisayarda beş yıl kullanırım alayım derim ama bir telefona demem. Korunaklı saklayabileceğin bir cihaz değil. Zaten yenileri de eskileri gibi dayanıklı değil. Metal yerine cam kullanıyorlar.

 • Suicide @suicide

  3k artik para olmadigi icin cok daha fazlasini istiyor diye biliyorum elma. 8-10k ya piyasada 5 sene kullanilacak(amac buysa) bir ton secenek varken ayfon almak sacma geliyor bana.
  ek: simdi baktim hb de en ucuz ayfon 14K tl. o da xr diye bir model, 2018 in telefonu 🤣🤣

  • Doğa @doga

   Tepe seviyeden bahsetmiyorum. 11 bin ₺'ya Xiaomi satılan ortamda 14 bine iPhone 11 alınabiliyor.

  • Suicide @suicide

   @doga yeni ve ust seviye bir cihaza 11 vermek yerine 4 senelik ve en uyduruk seye 14 vermeyi mi mantikli buluyorsunuz? enteresan bir yaklasimmis 😀

   yukarıda ayfon11 alirim demissiniz, o da 3 senelik ips panelli bir cihaz...

  • Distor @distor

   @suicide Android mantığı ile bakmamak gerek. Orta sınıf model çıkarmak yerine eski modelleri daha uzun süre satıp yazılım güncellemesi ile destekliyorlar.

  • Suicide @suicide

   @distor 3 senede donanimda dunyanin seyi degisiyor, 3 sene onceki tasarimi aldim 5 sene de kullandim oldu sana 8 sene. allah askina kim 8 sene once cikmis cihazi kullaniyor olmak ister. 8-9k ya ekran, islemci ve hafiza anlaminda daha iyi bir cihaz alir kalan parayi dolara koyarsan 3 sene sonra cihazi yenilerken kullanabilirsiniz.

  • Distor @distor

   @suicide Alternatif cihazları beş sene kullanmak genelde sancılı. Eskinin "üst seviye" cihazı şimdinin "orta seviye" cihazından daha memnun ediyor. Bir 5G olayında patladı bu sistem. Bizde de 5G yok ki merakım da yok ona.

  • Suicide @suicide

   @distor iste bende diyorum ki ayni cihazi 5 sene kullanmaya calisacagima o parayi yaklaşık ikiye boler ve 3 seneden 6 sene iki cihaz kullanirim. ha bu ben kullanamam diyenler icin zaten, artik android in orta halli cihazlari 5 sene kullanilabiliyor. 3 senedir pil degistirmeden kullandigim ve 1 gunu hala iyi kotu cikaran cihaza zamaninin ayfonlarinin 3 te biri kadar para vermistim sadece. ozamanki ayfon farkini dolara altina koysam suan bir telefon daha cok rahat alirdim herhalde.
   5g zaten konu disi.

  • Distor @distor

   @suicide İphone 11 fiyatının 3'te birine baya kötü telefonlar vardı. Şu son zammı abarttılar. Diğerleri zam yapmazsa 11 vs. almak mantıksızlaştı. 11'e denk telefonlar da 11 varken bana mantıksız geliyor (eski fiyata göre). Alacağım. Beş altı ay sonra kasma donma vs. başlayacak. Yeni android vs. çıkınca belki alacağım belki almayacağım. Arıza olunca servisi kullanıcı hatası deyip duracak. Güvenlik garantim daha zayıf olacak. vs. vs. Ben genel kullanımda bir eksiklik hissetmedim iPhone 7'de. Beş senedir (çıktıktan bir sene sonra almıştım) tüm güncellemeleri aldı. Banka, borsa vs. işlerimi daha rahat, daha güvenerek yaptım. Çalıştırmam dediği olmadı. Kasmadı, yavaşlamadı. vs. vs. Kafam rahat kullandım işin özeti.

  • Distor @distor

   @distor Ki arada model yükseltmek istesem ve satmak istesem iyi para ediyordu. Kolayca satabilirdim.

  • Doğa @doga

   @suicide 11 bin liraya yeni ve üst seviye bir cihaz varsa önerin hep beraber kullanalım hocam. Konu sidik yarışı değil burada. Markanın bir stratejisi var ve ben bu stratejiyi mantıklı buluyorum. Bunu ilk başlattıklarında da demiştik, o zaman Android kullanıcısıydım ama keşke Samsung da her sene onlarca model üreteceğine bir önceki yılın S serisine destek verse ve orta sınıfta konumlandırsa diyorduk.

   Hala o fiyata diğer markalarda daha çok donanım var derseniz ben yazıda hiçbir şey anlatamamışım demektir. iPhone 11 kullanıyorum bu arada, memnunum ve değiştirmeyi düşünmüyorum. Spesifik örnek gerekirse geçen S20 FE geçti elime, onu da çok beğendim. Ama performansta da kamerada da bunun gerisindeydi. Geçen hafta S20 FE 11 bin, iPhone 11 14 bin ₺ idi. Ben bu denklemde iPhone alırım, kamera açısından misliyle önde ve güncelleme desteğinin çok daha uzun süreceğinden eminim.

   Anlatmak istediğim hiçbir şey Android mi iOS mi noktasında değil bu arada. Belli bir fiyat bandında cazip ürünlere dönüştüklerini söylüyorum sadece.

 • Daviance @daviance

  Düz iPhone larin plus modellerinden daha alt işlemci ile gelmesi , düz modellerin vaktinden önce emekli edilmesi fikrini düşündükleri aklıma geldi , giriş modellerini alanların yeni modele geçmesi için ekstra teşvik de verecektir , aynı androidin 8xx ler le 7xx ler arasında ki mücadelesi .

  • Doğa @doga

   İşte ben bunun tersini savunuyorum. 11'den beri düz modeller çok da değişmedi. Hepsini yan yana koysak bilmeyen biri sadece 11'in ekran farkını anlar, performans ve kamerada uçurum yok. Bence düz model alan yenisine bakmaz mantığıyla benzer içeriği sunuyorlar ve aynı zamanda rakip markaların orta sınıfıyla rekabete giriyorlar. Mantıklı bulduğum nokta da bu. İyi donanım veriyorlar, düz modeli belli bir seviyede tutuyorlar ve o düz model diğer markaların orta sınıfından daha kalıcı oluyor.

  • Daviance @daviance

   @doga işte bu durum değişebilir ileride.

  • Doğa @doga

   @daviance değişebilir hocam, ama şu an bu şekilde.

 • Yılmaz Bilgili @ybilgili

  ~10K'lık güncel bir Android alıp iki senede bir yenilemek daha mantıklı geliyor bana hala. Altı üstü bir telefon.

  • Doğa @doga

   Tabi o da bir seçenek. Burada yazılanlar bu senaryoda olmayan, telefon alıp uzun süre aynı performansta kullanayım diyenler için daha mantıklı. Ben uzunca süre bahsettiğiniz senaryoda yaşadım, sonra mobil cihazlara olan ilgim ve merakım azaldığında uzun vadeli kullanım senaryolarına geçiş yapmak istedim.

 • Emiracle @emiracle

  Galaxy S serisi bir telefon ile iPhone aynı fiyat olsa ve hatta diyelim ki iPhone biraz daha ucuz olsa bile yine de gidip iPhone almam."3K fazla veririm, iPhone alırım" ne kadar saçma bir argüman. İki aynı işletim sisteminde telefon olsa anlarım, mesela "Çinli X marka Android alacağıma, 3K daha veririm Samsung alırım" gibi. Android işletim sistemi bana göre iOS'la karşılaştırılmayacak kadar ileride.

  • Fullmoon @dolunay

   iPhone değerini kaybetmiyor, o nedenle de tercih ediliyor. İşletim sistemi, ekran kalitesi ya da arka kapağın malzemesi gibi ayrı ayrı bakmayın, toplam deneyim önemli çoğu insan için.

  • Doğa @doga

   @emiracle Android seviyor olmakla ilgili bir sorun yok ki yazdıklarımda. Pek çok insan Android aldıktan sonra güncelleme desteği alamamaktan, bir kaç yıl sonra yeni cihaz arayışına girmekten şikayetçi. Bunu yaşayan da ekosistem değiştirmeyi pek tabi düşünebilir. Yukarıda da insanlar böyle düşünmeye başladı diyorum, "fazla para verin, iPhone alın" gibi bir öneride vs. bulunmuyorum. Burada anlatılan şey Android vs iOS kıyaslaması da değil üstelik. Bambaşka bir konudan bahsediyorum. 5 sene önceki cihazın kullanılabilir olmasından bahsediyorum.

   3 sene öncesine kadar ben de iPhone almam diyordum, kullandım ve sevdim. Tüketicilerin fikirleri, tercihleri değişiklik gösterebilir. Android'i de seviyordum ama bir kez daha harcama yapacaksam farklı bir harcama yapayım diye geçtim. Deneyimlerimle çok rahat bir şekilde iOS'in daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebilirim ama konunun temeli bu bile değil. Bütçe problemleri zaten bambaşka seviyede.

 • maxemilian @maxemilian

  + İntel'e tekme vurması iyi oldu. Belki bıraz kıçını kaldırır.

 • formulaz @formulaz

  iphone 11 yerine s21 fe tercih ederim. Rn11pro 4g kullanıyorum full şarj 1.5-2 gün kadar gidiyor. 40 dakika da full şarj olması da tercih sebebi. Hatta 120w şarj hızını aramaya başlıyor insan bu bile yavaş geliyor bana. İphone 11 kullanıp günde 2 kere şarj etmek çok da mantıklı gelmiyor bana.