Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet Aboneliğini İptal Ettirmek

İnternet aboneliğiniz var ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Ancak 2 yıllık taahhüt süresi dolmadı. İptal ettirmek istediniz servis sağlayıcı firma size ceza borcu çıkarttı.

Öncelikle kanunen müşteri yani siz haklısınız :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

Madde 52'nin 4. kısmına bakabilirsiniz.

(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Peki bana kesilen borcu nasıl sildirebilirim ? :

Abonelik 1 yılı dolduysa ceza ödemeden iptal edebilirsiniz. İptal için ceza kesen servis sağlayıcıları tüketici hakem heyetine vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak ilk kez internet bağlatıyorsanız servis sağlayıcı hat açma, kurulum vs gibi masraflar ekliyor sözleşmeye onları ödemek zorundasınız.

Ayrıca 1 yıldan önce iptal ettirmek isterseniz tüketici hakem heyetinin yapabileceği bir şey yok. O parayı ödemek zorundasınız. Hakem heyeti 1 yıldan fazlasına bakıyor. Tabi firma size 1 yıldan fazla ceza çıkarırsa hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Gelen son faturayı ödemeyin zira tüketici hakem heyeti sizin tarafınıza karar verince parayı geri almak zor ve uğraştırıcı olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Krycek @krycek

  6 ay sürmüş. Karar çıkmış ama silindi mi?

 • Mustafa @mkyb

  Öncesi bir etki yapmıyor. Sözleşmenin imzalandığı tarihe bakılıyor.

 • ulashoca41 @ulashoca41

  sözleşmen 2 yıllıksa kanuna göre 1 yıldan uzun olduğu için iptal ettirebilirsin. ben superonline kullanıyordum sözleşme bitmeden iptal ettirdim 5 kuruş para vermeden modemlerini geri götürdüm o kadar

 • waltran @waltran

  arkadaşlar internet bağlantısı olmayan bir yere adresinizi taşırsanız (ikametgah) nakil istediğinizde cezasız taahhüt iptali yapabiliyorsunuz. köyünüz, şehir dışında bahçeli eviniz vs. felan varsa taşıyın ikametgahı kapattırın.

 • Ömür Kaya @omurbeg

  Arkadaşlar konu eski biraz ama buraya sürekli bir insanarın geldiğini düşündüğüm için şunu ekleme gereksinimi duydum. Arkadaşlar 1 yıldan fazla olan sözleşmelerde 1 yılı doldurmanıza gerek yok diyelim ki 2 yıllık sözleşme yaptınız 1.ayından direkt vazgeçebilirsiniz hiçbir ücret ödemeden ya da 2. ayından yani 1 yılı doldurduktan sonra vazgeçmek diye bir şey yok ne zaman isterseniz o zaman.

 • Ömür Kaya @omurbeg

  Eğer sözleşmeniz 1 yıllıksa kullandığınız indirimler veya kullanmadığınız ayların indirimleri hangisi daha azsa onu ödersiniz örneğin 12 aylık sözleşme 1 ay kullandınız fesh etmek istiyorsunuz indirim 20 tl kalan ayların indirimi ise 220tl siz en az olan 20tlyi ödersiniz ya da 11.aydasınız diyelim 11 ay kullandınız,kullandığınız indirimler 220tl kullanmadığınız ayların indirimi 20tl siz yine 20 tl ödersiniz .

  • Oğuzhan Emre Bayram @bayram16emre

   4 ay önce taahhütü yenilediler fiber internet olması lazım sistemde altyapı var gözüküyor ama altyapı yok arıza için gelen arkadaş söyledi sürekli bağlantı kopuyor eski paketime geçmemi önerdi müşteri temsilcisinden eski paketime geçmeyi istediğimde 270 lira ceza ödersiniz dedi o zaman vereceğinizi garanti ettiğiniz hizmeti verin kullanamadığım internete para ödüyorum dedim altyapıda sorun yok sistemlerimizde böyle gözüküyor dedi ama ilçede yaşıyorum ve benim bulunduğum yerde bu altyapı yok ceza ödemeden sorunumu düzeltmeye niyetleri yok ayrıca öğrendim ki 2 yıllık taahhüt yapmışlar ne yapsam ceza ödemem

Tüm blog yazılarını gör