Taahhüt Süresi Dolmadan İnternet Aboneliğini İptal Ettirmek

İnternet aboneliğiniz var ve iptal ettirmek istiyorsunuz. Ancak 2 yıllık taahhüt süresi dolmadı. İptal ettirmek istediniz servis sağlayıcı firma size ceza borcu çıkarttı.

Öncelikle kanunen müşteri yani siz haklısınız :

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/11/20131128-1.htm

Madde 52'nin 4. kısmına bakabilirsiniz.

(4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Peki bana kesilen borcu nasıl sildirebilirim ? :

Abonelik 1 yılı dolduysa ceza ödemeden iptal edebilirsiniz. İptal için ceza kesen servis sağlayıcıları tüketici hakem heyetine vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak ilk kez internet bağlatıyorsanız servis sağlayıcı hat açma, kurulum vs gibi masraflar ekliyor sözleşmeye onları ödemek zorundasınız.

Ayrıca 1 yıldan önce iptal ettirmek isterseniz tüketici hakem heyetinin yapabileceği bir şey yok. O parayı ödemek zorundasınız. Hakem heyeti 1 yıldan fazlasına bakıyor. Tabi firma size 1 yıldan fazla ceza çıkarırsa hakem heyetine başvurabilirsiniz.
Gelen son faturayı ödeyin çünkü icraya verebilirler. Tüketici hakem heyeti kararı sonrası paranızı kuruşuna kadar iade alabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mkyb @mkyb

  Karar kağıdını Donanımhaber'den aldım. Kararı paylaşan üyenin kendi klavyesinden olay :

 • mkyb @mkyb

  Öncesi bir etki yapmıyor. Sözleşmenin imzalandığı tarihe bakılıyor.

 • ulashoca41 @ulashoca41

  sözleşmen 2 yıllıksa kanuna göre 1 yıldan uzun olduğu için iptal ettirebilirsin. ben superonline kullanıyordum sözleşme bitmeden iptal ettirdim 5 kuruş para vermeden modemlerini geri götürdüm o kadar

 • Temp @temp

  @waltran O baya uzun iş.
  Bi de taşındığın yerde en ufak bir altyapı olmaması lazım.Yoksa adsl vermeye kalkarlar.

 • Ömür Kaya @omurbeg

  Arkadaşlar konu eski biraz ama buraya sürekli bir insanarın geldiğini düşündüğüm için şunu ekleme gereksinimi duydum. Arkadaşlar 1 yıldan fazla olan sözleşmelerde 1 yılı doldurmanıza gerek yok diyelim ki 2 yıllık sözleşme yaptınız 1.ayından direkt vazgeçebilirsiniz hiçbir ücret ödemeden ya da 2. ayından yani 1 yılı doldurduktan sonra vazgeçmek diye bir şey yok ne zaman isterseniz o zaman.

 • Ömür Kaya @omurbeg

  Eğer sözleşmeniz 1 yıllıksa kullandığınız indirimler veya kullanmadığınız ayların indirimleri hangisi daha azsa onu ödersiniz örneğin 12 aylık sözleşme 1 ay kullandınız fesh etmek istiyorsunuz indirim 20 tl kalan ayların indirimi ise 220tl siz en az olan 20tlyi ödersiniz ya da 11.aydasınız diyelim 11 ay kullandınız,kullandığınız indirimler 220tl kullanmadığınız ayların indirimi 20tl siz yine 20 tl ödersiniz .

  • Oğuzhan Emre Bayram @bayram16emre

   4 ay önce taahhütü yenilediler fiber internet olması lazım sistemde altyapı var gözüküyor ama altyapı yok arıza için gelen arkadaş söyledi sürekli bağlantı kopuyor eski paketime geçmemi önerdi müşteri temsilcisinden eski paketime geçmeyi istediğimde 270 lira ceza ödersiniz dedi o zaman vereceğinizi garanti ettiğiniz hizmeti verin kullanamadığım internete para ödüyorum dedim altyapıda sorun yok sistemlerimizde böyle gözüküyor dedi ama ilçede yaşıyorum ve benim bulunduğum yerde bu altyapı yok ceza ödemeden sorunumu düzeltmeye niyetleri yok ayrıca öğrendim ki 2 yıllık taahhüt yapmışlar ne yapsam ceza ödemem

  • Ömür Kaya @omurbeg

   @bayram16emre Hocam tüketici haklarına başvuruda bulunursanız yapmanız gerekenleri bir bir size anlatacaklardır zaten 1 yıldan fazla olduğu için taahütünüz hiçbir şekilde ceza ödemeden çıkabilirsiniz,yani kanun bunu söylüyor

  • KorkutSA @korkutsa

   O indirimler hiçbir zaman 20tl olmuyor.Gerçekte 20tl indirim yapıyor fatura üzerinde aylık 70tl indirim yaptım gösteriyor taahhütten vazgeçemeyelim diye. (Örn:Dsmart)

  • Ömür Kaya @omurbeg

   @korkutsa Ben orada indirimi misal verdim hocam rakamlar aydan aya hatta firmadan firmaya değişiyor onlara takılmayın.

  • burak1903344 @burak1903344

   Reis biz yeni eve taşındık altyapı yoktu evde ben turknet istiyordum ama yaşadığım yerde altyapı işlerini turktelekom yapıyor biz altyapı için başvurduk bize bizden altyapı olduğu için internete burdan almalısınız dediler aldık 2 yıl tahahüt var şimdi iptal etsem cayma bedeli ödermiyiz turktwlekom kullanmak istemiyorum da

  • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

   Bende mevcut müsteri yedim 1 yıllık abonelik yaptı superonlıne. 8 mpbs hızımı 12 ye cıkardım ama, 12 mpbs internetten memnun kalmadık . 80 TL taahhut lu 150 TL taahhutsuzde fıyatı. 1 hafta kullandım iptal ettirmek istediğimi söyledim 520 TL cayma cıkardı. Sanırsam aboneliği fesh etmemem için blöf yapıyor. Ödesem max taahhutsuzde 150 TL ödemem gerekir değil mi?

 • Te Bekir @te-bekir

  bana 570 tl civarı ceza çıktı tüketiciye gittim 3 ay beklecekmişim ama ttnet hemen tahsil etmek isterse napcam anlamadım

 • etna @etna

  Arkadaşlar merhabalar benim sorunum internet sağlayıcı firma altyapi sorunu nedeni ile 2 haftadır internet vermiyor aboneligi iptal etmek istiyorum ceza bedeli cikiyor sozlesma 2019 un 4. Ayinda yenilemistim ne yapmaliyim ve 20 gun daha gelmicegi soyleniyor tecrubesi olan varmi bu konu hakkında teşekkürler

 • KorkutSA @korkutsa

  Hizmet alamadığın süreyi talep edersen ücretini iptal ediyorlar diye duymuştum. Onun dışında kesin bir bilgim yok ama neticede sözleşme karşılıklı yapılır ve vaad ettiği internet hizmetini sunamıyorsa tüketici hakem heyetine başvurarak (normal yollardan hayatta kabul etmezler çünkü) sözleşmenin taahhüt bozma bedeli ödemeden iptal edilmesini talep edebiliyor olman lazım.

 • Çelik Murat @celik-murat

  Mrb. Ben eve internet çektim. İlk 3ay ücretsiz. Kurulum gerceklestikten sonra sorunsuz kullandım ama 1hafta. Ve şuan 1 aydır eve çektiğim interneti kullanamıyorum. Ve digi arızadan dolayı. 1 ay içerisinde defalarca Msteri hizmetlerini aradım. Bahane üretiyorlar yada öyledir. Nyse 1 aydır arıza giderilmedi. Ne yapabilirim. Tahattut var yani anlaşma galiba 2yil. Hakli olarak tahattut u fes edeblirmyim. İptal ettirmek istiorm ama ceza gelir ni. Bilen bir yol gösterir mi lutfen

 • KorkutSA @korkutsa

  İptal için tüketici hakem heyetine bir dilekçe ile başvurun. Taahhüdünüzün olduğunu, süresini, sözleşmenin bir nüshasını ekleyerek iptal ettirmek istediğiniz talebiyle başvurun. Diğer türlü doğrudan iptal ettirirseniz bir sürü ceza faturaları olacka sizin itiraz sonuçlanana kadar canınızı sıkarlar. Bu arada kurumu faks numarasına durumu bildiren bir faks yollayın. Dilekçe ve tarihi olursa faksla geldiğinde daha çok dikkate alıyorlar.

 • Ahmet Avcı @ahmet_bey2744

  Selamun Aleyküm hocam @mkyb ben internet bağlattım 7 ay falan oldu 2 yıllık sözleşmem var iptal ettirmek istesem ceza ödememe gerek varmı ?

 • Cansu Doğru @dogruucansu

  merhaba ben iki yıllık sözleşme imzaladım, 3. faturam yeni geldi. iptal ettirmek istiyorum 800 küsür lira ceza çıkartıyorlar. ne yapabilirim?

 • deneme borusu @tutunshop7

  Ben 7. aydayım su an tuketicihakemheyetine gitsem sikayet etsem ceza odemeden cikabilirmiyim anlamadimda kanunda istediği zaman cikilabilir ceza odemedn diyor sen 1 yil gecince tuketicihakemheyetine basvurabilirsin diyon nasil oluyor simdi basvuramazmiyim

 • Kadir G. @kad

  Merhaba hocam 2 yıllık türk telekom evde internet taahhütüm var ve iptal ettirmek istiyorum.
  1 yılda doldu fakat caymak istediğimde yaklaşık 500TL istiyorlar.

  Bugün aradım ve cayma bedelimi öğrenmek istediğimi belirttim cayma bedelini öğrendim ve şu şu kanuna göre (6502 nolu tüketicinin korunması 54. madde 4. fıkra) hiç bir ücret ödemeden iptal ettirebilmem gerekli dedim.

  Kadın imzaladığım sözleşmeye göre şu şu şu ücretleri ödemek zorunda olduğumu söyledi biraz daha zorlayınca - burayı dikkatli okuyun - şaka gibi sesinizi alamıyorum dedi yaklaşık 10 kere falan karşılıklı alo dedik ve sesimi alabiliyormusunuz dedi ve telefon kapandı. Şaka gibi resmen. Fakat ben o anda telefonda herhangi bir sıkıntı çıkmadığından adım gibi eminim.

  Olay böyle bu kanundan yararlanmak için ne yapmam gerekli yani.

 • avicii k @altunomerfaruk8

  türk telekom 2 yıllik sözleşmenim ardimdan babam 2 yıllik daha sözleşme yaptırmış ,yeni sözleşmeyle 4 ay kadr kullandık ancak iptal ettrimek istiyoruz şuan .çunku çokk yavaş.cayma bedeli olarak nasil bi fiyat çıkar ya da herangi bişey öder miyim ?yardımci olursanız sevinirim

  • KorkutSA @korkutsa

   Eline bir faturayı al. Yapılan indirimleri topla. 4 ay kullandıysan x4 bunları geri alacaklar. Belki iş uzar. Sözleşme feshi için bildirim süresi olan 14 gün hakkını felan da kullanırsa en fazla 5 aya çıkar. x5 dersin indirimlere. Ödeyeceğin ceza bu olacak.

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  Arkadaşlar bende superonlindan kopmaya çalışıyorum. Onlarla yaptığım abonelik sözleşmemde madde 6 bize yol gösteriyor.1 yıllık aboneliğimi 10.gununde sonlandırma kararı aldım. Sonucu burdan paylaşırım

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  Sonuç : kullandığım kadar ödeyecem. Sözleşme feshedildi.

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  Mevcut müşteriydim. Ancak cayma dıye bısey yok. Sadece 1 yıl için sana yapılan indirimler ve yapılacak olanlardan senin lehine olanı ödüyorsun. Üşteri hizmetleri blöf yapıo 500 TL gibi yuksek rakamlar soyleyerek

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  Btk nın kıst ücret uygulaması var. Uğraşmak isterseniz de kullandığınız gune kadar ödeme yapıosunuz. Kac KB kullanılmış hesaplama yapılıyor.

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  Sözleşmenin feshedebilirsin. Müş. Hiz. Sana yüklü ceza soyleyerek feshetmen dahilinde. Onu da ister öde ister ödemeden hakem heyetine git. Alırsın yüksek cıkarılan meblağı.

 • KorkutSA @korkutsa

  Aktif geçirilmesi gereken diye bir süre yok. Abonesindir beğenmiyorsan taahhüdünü bozarsın ve şirket yaptığı indirim ve avantajların parasını fatura eder. Bu kadar basit. Taahhüt yenilemiş olsanız da bir dilekçe (iptal talebinizin bildirim tarihi açısından çok önemli) ile iptal talebinizi şirkete tüm kanallardan bildirin. (Faks, mail, telefon, müşteri hizmetleri, mümkünse taahhütlü mektup. En iyisi noter ama para ödeneceği için gerek yok.) iptal sürecini değerlendirmeleri için bir süre var, sözleşmenizde yazar. Genelde 7 gündür. 7 günden önce yeni taahhüt başlamayacağı için sorumlu olmazsınız. Hatta dilekçenize eski taahhüdünüzün bitiş tarihini iptal tarihi olarak yazarsanız. Hiç ceza çıkmaz.

 • Kenan Ulusoy @zamanmecra

  ticaret bakalınlığı btk ne iş yapıyor anlamıyorum mevzuat gereği 12 ay olması gereken abonelikler şirketler için 24 olmasına göz yumuluyor abonelik iptali yakın zamanda e devlet üzerlnden yapılacak olması güzel tabi ayrıca btk ya 24 aylık abnelikler için de şikayet yazısı gönderin

 • Oktay Kesgin @oktay-kesgin

  merhabalar biz aktif 4 yıl TT kullandık 16 mbs paket ve bu akn kalktıktan sonra alt yapı hızmız 6 mbs ye düştü farklı kullanıcı tarafından bu paketi aldık suan 6 mbs kullanıyoz 1 yıl oldu taahhüt 1 yıl daha var ama internet asırı cok yavas ve ping oluyor oyunlarda yüksek derecede biz bu cayma bedeli ödemeden nasıl cıkabiliriz yardımcı olursanız çok sevinirim

 • Oktay Kesgin @oktay-kesgin

  yani ben şimdi caysam ve belgeleri tüketici hakem heyetine versem ve derdimi onlara anlatsam hiç bir ücret ödemeden cayabilirim dimi

 • Oktay Kesgin @oktay-kesgin

  bana bir abi söyledi onlar senin paketini sana sormadan değiştirilerse cayabilirsin dedi ona kanun 52 4 maddeyi sordum yardımcı olursanız sevinirim

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  1 yılı doldurduysan hava da karada cayabılırsın. Hiç bir gerek e de göstermeden. Sana Bi video atıcam izle onu. Hak verırsin bana.

 • Oktay Kesgin @oktay-kesgin

  https://uzaynet.com.tr/ interneti ile bilgin varmı çanak ile internet cekiomus alt yapısız yerler için verimli olurmu sizce

 • Tasarımcı bey @tasarimci-bey

  Merhabalar ben süperonline kullanıcısıyım 1 yılımı mayıs ayının 4'ünde tamamlıcam aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum fesih belgesini göndermek için taahütümün dolmasını beklemelimiyim ve mayıs ayı için fatura ödemem gerekirmi neti kullanmasam bile yanıtlarsanız sevinirim teşekkür ederim

 • Tasarımcı bey @tasarimci-bey

  Peki iptal fesih dilekçesini göndermek için tam 1 yılı doldurmayı beklemem mi gerekir

 • Onur Gülen @onur-gulen

  Herkeze iyi gunler benim sorum su ben 2017 de turk telekom modem aldim 24 ay sozlesmeli 2019 da bitti sonra yine biter bitmez 2 yillik yine imzaladik yaklasik 8 .9 ay oldu iptal ettirsem ceza ödermiyim

 • Yasin Öztürk @yasin-ozturk_2

  Merhaba TurkTelekom internet musterisiyim. 18 gündür kullanmaktayım. Bugün müşteri hizmetlerini aradım ve iptal durumunda 650 TL gibi bir ücret ödemem gerektigi söylendi. Nasıl bir yol izlemeliyim bu ücreti ödememek icin ?

 • Sinan Doğan @sinan-att39

  Merhaba. Ben TT kullanıcısının. Geçtiğimiz hafta d smart babamı arayarak taahhüdün bittiğini söyleyip yeni pakete geçirmişler. Ben durumu öğrenince kontrol ettiğimde taahhüdün bitmesine daha 2 ay olduğunu gördüm ve d Samet sözleşmesini fesih etmek istiyorum fakat bana 500 lira gibi cayma bedeli çıkartıyorlar.sözleşme 1 yıldan uzunsa fesh etmede serbest olma durumu ne ide kapsıyormu acaba.

 • Sinan Doğan @sinan-att39

  Peki 15 günü geçmesi durumunda ne gibi bir yol izleyebilirim ?

 • Yasin Öztürk @yasin-ozturk_2

  Merhaba TurkTelekom internet musterisiyim. 18 gündür kullanmaktayım. Bugün müşteri hizmetlerini aradım ve iptal durumunda 650 TL gibi bir ücret ödemem gerektigi söylendi. Nasıl bir yol izlemeliyim bu ücreti ödememek icin ??

 • ismet korkut @ismet-korkut

  Benim de gerçekten ev internetim çok kötü sözleşme bitmeden ortamala kaç para ceza öderim?

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  Yazılanları okuyun burda. Sonra takıldıgınız yerde sorun arkadaslar

 • Bos Seyler @bekirinolu

  ben ödemek zorunda kaldım 560 civarı bişeydi tüketici bi boka yaramadı kimsede yardımcı olmadı 1 yılı doldurmuştum

  • Bahadır Kaya @kayabahadir90

   Hocam bana yardımcı olur musunuz?

   Kardeşime ait aboneliğin taahhüt süresi bittiğini düşünerek 13. Ay içinde Netgalaksi'ye taşıdık. Bu firma da bize cayma bedeli konusunda bir bilgi vermedi miktar olarak. 1365 TL cayma bedeli faturası görünüyor TTNET fatura sorguladığımızda ama fatura henüz gelmedi.

   TTNET'i aradim. Müşteri temsilcisine durumu söyledim bana geçiş yaptığınız firma sizin adınıza süreci yürüttüğü için size taahhüt cayma bedellerini söylemesi gerekirdi onlardan hesap sorun gibi değişik bir şekilde atarlı atarlı konuştu. Tekrar TTNET'e geçiş yapalım bu sorunu çözelim dedim ama abonelik iptal edildigi için böyle bir şey mümkün değil dedi.

   Böyle bir aptallık yaparak dertsiz başımıza dert açtık. İşin kötü tarafı kardeşim de bu işlerden hiç anlamaz. Her şeyi ben yaptım aboneliği falan ben doldurup gönderdim Netgalaksiye.

   Şu an acayip bir çıkmazdayım. Bütün olayı ben yürüttüğüm için fatura da bana patlayacak. Lütfen bilgisi olanlar yorum yapsın. Ne yapabilirim, hangi yolu izlemeliyim?

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  İyi günler, benim sorum şu. Aynı şekilde 2 yıllık aboneyim ve iptal etmek istediğimde 640 tl istiyolar. Kanunları söylediğimde kabul etmiyolar tabi doğal olarak. Bende tüketici hakem heyetine gittim ve sordum bana dedilerki cayma bedeli alamazlar ama bugüne kadarki yaptıkları indirimleri talep edebilirler diye. Bizim faturadada indirim aylık 200 tl olarak gözüküyo. Ben 14 ay kullan 14*200= 2.800 tl para yapıyor. Siz her ne kadar 1 yılı geçtiyse para ödemeden iptal edebilirsiniz desenizde tüketici hakem heyeti bile bana o indirimleri isterler ve yüksek para ödersin dediler. Yani tüketici hakem heyeti felan hikaye ne yazık ki bu kan emici firmalar indirim adı altında bizden söke söke para alabiliyolar. Burda tüm suçta adam akıllı kanun getirmeyen ve denetlemeyen devlette...

 • Müjdat Taştemel @mujdattastemel

  2 yıllık sözleşmende 1 yılı doldurduysan istediğin zaman ayrılabılırsın. Sadece kullandıgın kadar ödersin.

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Olmuyo işte hocam tüketici hakem heyetiyle konuştum bu zamana kadar kullandığın indirimleri isterler diyo ve ne yazık ki kanunlar buna bişey yapamıyo söke söke alıyolar senden parayı

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Hocam o videoyu izlemiştim zaten bu videoyu izlediğim için gittim tüketici heyetine ama tüketici heyeti bana bizzat dediki bugüne kadar kullandığın indirimleri alabilirler dedi malesef bende şok oldum orda çünkü bu videoyu izlemiştim ve çok emindim para ödenmeyeceğine...

 • Bahadır Kaya @kayabahadir90

  Arkadaşlar,

  Kardeşime ait aboneliğin taahhüt süresi bittiğini düşünerek 13. Ay içinde Netgalaksi'ye taşıdık. Bu firma da bize cayma bedeli konusunda bir bilgi vermedi miktar olarak. 1365 TL cayma bedeli faturası görünüyor TTNET fatura sorguladığımızda ama fatura henüz gelmedi.

  TTNET'i aradim. Müşteri temsilcisine durumu söyledim bana geçiş yaptığınız firma sizin adınıza süreci yürüttüğü için size taahhüt cayma bedellerini söylemesi gerekirdi onlardan hesap sorun gibi değişik bir şekilde atarlı atarlı konuştu. Tekrar TTNET'e geçiş yapalım bu sorunu çözelim dedim ama abonelik iptal edildigi için böyle bir şey mümkün değil dedi.

  Böyle bir aptallık yaparak dertsiz başımıza dert açtık. İşin kötü tarafı kardeşim de bu işlerden hiç anlamaz. Her şeyi ben yaptım aboneliği falan ben doldurup gönderdim Netgalaksiye.

  Alo 175i aradım 52. Maddeyi taahhüt değil sözleşmeler için geçerli taahhüt yükümlülüklerinizi karşılamanızı isteyebilirler dediler.

  O yukarıda da paylaşılan meşhur video yaktı bizi de.
  Onu da izlemiştik taahhüt yok sanarak da zaten olsa da bir şey olmaz diyerek böyle bir şey yaptık.

  Şu an acayip bir çıkmazdayım. Bütün olayı ben yürüttüğüm için fatura da bana patlayacak. Lütfen bilgisi olanlar yorum yapsın. Ne yapabilirim, hangi yolu izlemeliyim?

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Bahadır maalesef olan olmuş sana fatura çıkmış bence yapman gereken yukarıdaki videoda söylenenler faturala beraber önce tüketici hakem heyetine şikayette bulun orada aleyhine karar çıkarsada tüketici mahkemesine götür olayı orada büyük ihtimal lehine karar çıkar ve parayı senden alamazlar. He olaki aleyhine karar çıkarsa mahkemedede bişey kaybetmezsin zaten alacağın cezayı almışsın

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Dilekçende 52. Madde gereği aboneliğimi iptal ettim diye yazmayı unutma

  • Bahadır Kaya @kayabahadir90

   Tüketici Hakem Heyetleri her yerde farklı kadar veriyor anlaşılan. Çünkü yukarıdaki yorumlarda ödemedim diyen de var ise yarıyor diyen de. Şu an E-devlet üzerinden başvuru var. Ama ttnet'in olduğu tüketici hakem heyetini mi yoksa yaşadığım yerinkini mi seçmek mantıklı?

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Yaşadığın yerinkini seçsen daha iyi olur bence. Evet dediğin gibi farklı kararlar verebiliyolar tüketici hakem heyetleri ama mahkemelerde %80 lehine sonuçlanır diye düşünüyorum. Dediğim gibi mahkemedede aleyhine sonuçlansa bile bişey kaybetmezsin sonuçta olan olmuş en azından denemek lazım

  • Bahadır Kaya @kayabahadir90

   Tüketici Hakem heyetine haklı bulsa bile firma mahkemeye taşır ve mahkeme masraflarını da ödetir diyorlar kaybedersek. Yukarıdaki videoda açık bir şekilde 12 aydan fazlaysa taahhüt alamazlar alırlarsa indirim bedeli falan olarak da yansıtamazlar diyor. O kadar farklı bilgiler var ki anlamadım artık ne olacak.

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Aynı durumdayım bende kafam karışık çok fakat ben o videoku aydın ağoğlu ile bire bir konuştum bana şikayet edebilirsin ücret isteyemezler hiçbi şekilde dedi maalesef bilgisiz insanlar var hakem heyetlerinde dedi ben riske atmak istemedim ama senin yerinde olsaydım yani iptal etmiş olsaydım %100 giderdim hocam sonuna kadar kovalardım avukat dosya masrafı kaç para olacak sanki 1365 tl ceza gelmiş?

  • Bahadır Kaya @kayabahadir90

   Işte hem o para hem avukat masrafı falan 5 bin TL olur. Aydın Beye twit attım. Nasıl ulaşabilirim Aydın Beye. Gerçekten haklı çıkacaksak başvuru yapalım. Yoksa bu kadar uğraşıp onu ödeyip üstüne bir de farklı bir avukat masrafı falan çıkmasın.

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Facebookta grup var tüketici başvuru merkezi diye ordan ulaşabilirsiniz aydın bey orada admin zaten ordan bulursunuz grubu

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Hocam süreç sonunda bana ne olduğunu bildirirseniz çok memnun olurum ona göre bende iptal edeyim

 • Tunahan Öüzülmez @uzulmeztunahan

  Linkini atabilirmisiniz? Ben e devletten yazdım cevap gelince ona göre gidip şikayette bulunacağım

 • Bahadır Kaya @kayabahadir90

  @mkyb bu kişiye ulaşabilir miyiz? Bulamadım olayın nerede olduğunu. Emsal karar olarak ekleyeceğim kendi başvuruma ama tam metni lazım.

 • Oğuzhan Debreli @oguzkaramanoglu1998

  Merhaba Türk Telekom kullanıcısıyım, sözleşmesi biten kullandığımız interneti iptal ettirmiştik fakat ertesi gün babamı telefon yolu ile aramışlar ve yeni bir sözleşme oluşturmuşlar. Sözleşme başlayalı henüz 3 gün oldu ve ben iptal ettirmek istiyorum. Müşteri hizmetlerini aradım iptal ettirdiğinizde ödeyeceğiniz cayma bedelini öğrenmek için ilk faturanın gelmesini beklemelisiniz diyor. Şu anda iptal ettirirsem 75 tl ödermişim(neyin bedeli o anlamadım) ama toplam bedeli öğrenmek için beklemem gerekiyormuş. 14 gün içinde cayma bedeli olmadan taahhütü bozma gibi bir hakkım olduğunu sanıyorum yanlış mıyım? Süreyi geçirmek için bu şekilde oyalamaya mı çalışıyorlar beni acaba? Maalesef net bir yanıt alamıyorum üstü kapalı konuşuyor müşteri hizmetleri, bana yardımcı olursanız sevinirim.

 • Bos Seyler @bekirinolu

  BEN 588 lira ödedim başıma iş gelmesin diye ama geri almak istiyorum 257 liramı kurtarabilirim böylecene ihtarnamemi çekecem napcan anlamadım

 • Mahmut Candan @tasanmt

  Türksat devletin kurumu ve bütün kampanyaları 12 ve daha fazlası. Kablonet ve Kablotv ile beraber alınınca 24 aydan aşağı taahhüt yapılmıyor. https://www.fiberkablonet.com/kampanyalar/evde-internet

 • samur @samur

  Merhabalar, benim sorunum d smart aboneliği ile ilgili, d smart net abonesi oldum, 2 ay fatura ödedim, gelip bağlantıyı kurmadılar, randevu verdiler işten izin aldım bekledim, gelmediler, verdikleri numarayı defalarca aradım 2 dakika bekletip meşgule düşürdüler bu 3. Ay ben taahüdü fesh etmek ve verdiğim parayı geri almak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim? Bana imza artırdıkları kağıda baktığımda taahhüt süresi de göremedim, bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 • KorkutSA @korkutsa

  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/01/20150124-2.htm Taahhütlü posta ya da telefon yoluyla (tercihen ispatlanabilir nitelikte olduğundan posta) yoluyla gerekçenizi bildirerek iptal talebinde ve 2 aylık ücretin iadesi talebinde bulunun. Olumlu dönüş alamazsanız e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine konuyu taşıyın.

  • samur @samur

   3 faturayı da ödedim ama öncesinde tüketici hakem heyetine başvurdum, onlar söyledi gelen faturaları ödemeye devam etmemi. Başka sorum var şimdi, farklı bir firmadan internet başvurusu yapsam bu şikayetimi etkiler mi? Sonuçta internet de gerekiyor. Şimdiden teşekkürler

 • Aykut Hocalar @aykuthocalar

  Ben taşınma nedeni ile ev bulasıya kadar dondurma talebinde bulundum. 1 ay sonra yeni eve taşınınca nakil için aradım ama dondurma işlemi aktif yapmaları gerektiğini daha sonra nakil işlemi gerçekleşeceğini söylediler. İlk aradığımda sistem olmadığını daha sonra aramanı söylediler. Bu şekilde aktifleştirme işlemi 1 ay sürede anca oldu ve nakil işlemi yapıldı. Daha sonra bağlamak için servis geldi etiket yok o yüzden net yok hattınızıda dendi onlar bildirdi ben aradım kaç defa hiç bir şey olmadı sonra portta bilgilerim yazılı kağıdı buldum tekrar aradım gelin bağlayın diye. Geldiler bağladılar yine net yok etiket yapılmamış biz merkeze bildirecez denildi bende aradım 1 ay boyunca ama hiç bir sonuç yok. Çünkü D-Smart müşteri hizmetleri hiç birşey yapmıyor. Ben kendim Telekoma gittim sordum onlar 2 ay önce yapıldığını söylediler. Tekrar aradım dsmartı servis yollayın diye yine gelen giden yok. 2 aydır benden fatura alıyorlar ama ben internet kullanamıyorum. Bu şekilde fesih etme hakkım var mı?

 • Mehmet Güventürk @mehmet-guventurk

  Bana yardimci olabilirmisiniz.. fiberix internetten internet aldim cok pismanim 1 seneden fazla tahudum var modem usreti kurulum ucreti hep aldilar iptal ettirmek istiyorum acaba herhangi bir ucret alirlarmi alirlarsa ne kadar aliyorlar bilgisi olan yardimci olsun lutfen

 • KorkutSA @korkutsa

  Alırlar ama fazla canını yakmazlar 😀
  Yeni abonesin anladığım kadarıyla. Yaptıkları indirimleri (ki daha 1 ay bile olmadı sanırım) iptal sonrası fatura edecekler. Taahhüt bozma cezası budur. Atıyorum 100₺'lik hizmet alıyorsun. Ama asıl fiyatı 150₺ olsun. 50₺ indirimi fatura edecekler. Bu indirimi birkaç ay aldıysan verdikleri tüm indirimleri geri fatura ederler. 1 yıllık taahhütte 6.ayı geçtiysen bu sefer kalan ay indirimleri daha düşük tutacağı için tüketici lehine olarak kalan aylar için indirimin hesaplanır ve o kadar fatura edilir. Memnun değilsen iptal ettir yolun başındayken. Taahhüt yemin değildir. Korkmayın bu kadar.

 • KorkutSA @korkutsa

  Dsmart hariç 🙂 Çünkü bana verdiği hizmeti öyle bir faturalandırıyor ki ödediğim ücretin 2 katı kadar aylık indirim veriyormuş gibi görünüyorlar kağıt üstünde. Dürüst olmayan firmalar böyle yapıyor. 100₺lik hizmet için; 350₺ faturada gösteriyor sonra 250₺ indirim yapıyor ve 100₺ ödüyorum. Halbuki BTK araştırsa bu hizmeti gerçekte hiçbir kimseye 350₺'den satmadığı ortaya çıkacaktır. Sistemin açığı bu.

 • KorkutSA @korkutsa

  Doğrudur. Derler ve gerekirse icra ile alırlar. Taahhüt süresi ne kadardı? Kaçıncı ayındasınz?

 • Özgür Patır65 @ozgurcanpatir65

  Benimde turkcell benim sözleşmem 2 yıllık iptal edebilir miyim?

  • KorkutSA @korkutsa

   Arkadaşlar her sözleşme iptal edilebilir. 2 yıllık sözleşme tüketici kanununa aykırı. 1 yılı doldurduktan sonra fesih ve iptal sürecine girebilirsiniz. Ceza kesecekler belki de fatura gönderecekler. Siz bir dilekçe ile önce şirkete durumu bildirin. Tüketici kanununa aykırı olduğunu, maddesini felan. Kabul etmezlerse faturayı ödemeyin ve tüketici hakem heyetine götürün. Zaten ceza iptal olacak. Ama 1 yılı doldurmuş olun.

  • KorkutSA @korkutsa

   @ashleyuygur Önce iptal dilekçenizi tüketici kanununda 2 yıllık taahhütün geçersiz olduğunu göstererek (imza ile) kuruma bildirmeniz gerekiyor. İptal işlemi başlayacak ve aboneliğiniz durdurulacak. Sonra onlar buna rağmen ceza faturası yansıtırlarsa bu fatura ortaya hakem heyetinin çözmesi gereken bir anlaşmazlık doğacak. Fatura, sözleşme, iptal dilekçenizle birlikte bir önyazı ile durumu anlatarak e-devlet üzerinden hakem heyetine başvurunuzu yapabilirsiniz. Faturayı ödemeyin. Öderseniz hakem heyeti sizi haklı bulduğunda paranızı geri almak için de uğraşmaz ve icra yoluna başvurmak zorunda kalırsınız. Hakem heyeti takriben 6 ay içinde sizi haklı bulacak. Sonucu firmaya faturanızı iptal etmeleri için bildirin. Bu saatten sonra faturayı tahsil etmeye teşebbüs edemezler. Ederlerse itiraz için elinizde hakem heyeti kararı olacak. Tabi şunu unutmayalım. Abone iptal ettirildiğinde de bize ceza dışında kullanım bedeli olarak ek fatura çıkabilir. Bu ceza değildir. Bunu ödemeniz gerekli. Taahhüt cezası kalemi varsa fatura içinde o kısmı ödemeyin. Ya da ayrı fatura edilebilir.

  • KorkutSA @korkutsa

   @ashleyuygur Aynen dediğiniz gibi e-devlet üzerinden iptal talebinizi göndereceğiniz bir sayfa yapmışlardı. Ben sonradan girip baktığımda büyük operatörler kurumlar listesinde yoklardı. Sonradan eklenmiş olabilir. E-devlet üzerinden güvenli giriş yapmanız gerek. Yoksa sayfayı bulamıyorsunuz. Güvenli giriş derken, ya e-imza ile ya bankacılık sistemi üzerinden girmelisiniz. Abonelik iptali diye aratırsanız sayfa o zaman gelecek. Diğer türlü yalnızca şifre ile girerseniz sayfa gelmiyor.
   Girer bakarsınız eğer kurumlar listesinde TT geldiyse oradan yaptığınız başvuru sonrası 7 gün içerisinde iptal etmek zorundalar.
   Diğer yollardan defalarca gider gelirsiniz yine de iptal etmezler. Ettik derler gene etmezler. İptal ettirdiğinize dair belge almalısınız.

 • Senanur Şen @senayesilim71

  Arkadaşlar benim bir sorum olacak.Altyapi olmadığı için biz evde mobil wifi kullandık yaklaşık bir buçuk yıldır.Fakat artık nihayet altyapımız geldi. Şimdi. Turknete geçmek istiyoruz.Turknet sabit internetimiz olmadığı için cayma bedelini ödemeyecegini söyledi.Biz de turkneti cayma bedelinin bir kısmını ödüyor diye istiyorduk. Şuanda ne yapmam gerekir sizce? Evde mobil wifi için tüketici heyetine başvururken ne gibi bilgilere ihtiyacım var? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • KorkutSA @korkutsa

   Öncelikle diğer firma ile irtibata geçip (ya da fatura üzerinden kontrol edebilirsiniz) kalan taahhüt sürenizi ve kesilecek cezayı öğrenin. Örneğin ben bir zamanlar TT evde sabit telefon hattı kullanıyordum. İşte taahhüdünüz var iptal edemezsiniz felan fıstık. TT'nin telekom müdürlüğünde bir moral bozukluğu , durumu anlatmaya çalışmalar v.s. (Bu arada taahhüdü biz vermedik öylesine telefonda evet mi dedirttiler birilerine bilemiyorum.) 15dk müdürle görüşmek istiyoruz bekleyin felan derken aklıma geldi. Memura dedim "Biz aylık ne kadar indirim alıyoruz taahhütten dolayı?" Cevap:4₺ . 5 ay önce taahhüt başlamıştı. Dedim "al şu 20₺'yi müdürü de meşgul etme hadi bize eyvallah".

 • Hüseyin Gündüz @huseyin-gunduz

  Merhaba ben ttnet aldım sadece 2 gün kullandım fiyatına 130 demişlerdi 150 geldi iptal ettirdik iptal ederken herhangi bir cayma bedeli ödemiceksiniz dedi bayi ama şimdi aradan 1-2 ay geçti telefona mesaj geldi 500 lira cayma bedeli var diyorlar ben ne kullandımda 500 lira ödücem nasıl bir yol izleyebilirim

 • Fatih Türkoğlu @ssyologson

  24 aylık internet taahütüm var, abonelik sürem 10 gün önce başladı.cayma hakkımı kullanarak aboneliğimi sonlandırmak istediğimi söylediğimde yaklaşık 400 TL kadar bir ücret ödemem gerektiğini söylediler.Bunun yasal dayanağı var mıdır? Teşekkür ederim

 • Fatih Türkoğlu @ssyologson

  İlginiz için teşekkür ederim.Yeni hat, kurulum vs. gibi ücretler talep edilebilir mi?

 • tolstih @mihail

  Arkadaşlar selamlar, ben mehmet. 30/09/2020 - 30/09/2022 tarihleri arasında 2 yıllık fiber aboneliğim mevcut TTNET firmasında. Lakin iptal ettirmek istediğimde, sizin faturanız 170 TL normalde fiyatı 360 TL, size yaptığımız indirimleri ödeyeceksiniz diyor. Bu da yaklaşık artmaya devam edecek şekilde 1700 TL olmuş durumda. Yani resmen "İNDİRİM BEDELİ" adı altında cayma bedelini alıyorlar. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor? 1 yıl dolduktan sonra iptal etmeyi düşünüyorum. Emsal bir karar var mı? Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 • Abdullah Şineğu @abdullah-sinegu

  Selamün aleyküm 2 yıllık sözleşmeli internet baglattim yeni 6 ay oldu iptal etmek istediğimi söyledim cayma bedeli istediler tüketici haklarına e devlet üzerinden yazmak istedim açıkçası beceremedim kep adresi istiyor ve kep adresinin ne olduğunu bilmiyorum aranızda bilen varsa söyleye bilir mi rica etsem veya başka nerden ulaşabilirim tüketici haklarına vs

 • Mehmet Demirel @mehmet-demirel

  Merhabalar. 2 yıllık sözleşme ile bağlattığım internetim bugün 3 gündür yok ve sıkıntıyı halen gideremediler. fatura dönemimin ikinci ayına yeni girdim. aboneliğimi iptal etmek istediğimde sunulan hizmet bedelini yüksek göstererek 900 tl gibi bir ödeme çıkardılar. sorum şudur ki; yüklenici internet hizmetimi ne kadar süre ile sağlayamazsa veya mevcut sıkıntıyı ne kadar sürede çözemezse tek taraflı ücret ödemeden feshedebilirim. Nasıl bir yol izlemeliyim.

 • Abdullah Şineğu @abdullah-sinegu

  @mehmet-demirel kardeşim aynısı bendede oldu yüklü bir cayma bedeli çıkardılar tüketici hakem heyetine başvuru yap ben yapamadım ama birde sen dene inşallah yaparsın o zaman cayma bedeli ödemeden iptal edersin diye biliyorum

 • Murat Nacar @murat-nacar

  Selamünaleyküm hayırlı ramazanlar. Turkcell ile bir yıllık superonline oboneligim var dı ,faturamı Birgül geçirsem 89 TL olan fatura bedeli 132 TL olarak neredeyse bir sene ödedim taahhüt bittiği gün başka İnternet firmasına geçiş yaptım öncesinde turkceel beni aradı kampanya için istemediğimi ve kapattiracağımi söyledim fakat kapattırma işlemini yazılı olarak yapmadığım için fatura çıkmaya devam etmiş hiç bir mesaj bilgi bu süreçte bana gelmedi şimdi icraya verildim ve ben bu yasal dolandırıcılığı hiç bir şekilde hakkımı savunamıyorum

 • Berna @berna

  Merhaba, ben vodafone net evde internet kullanıcısıydım. Bir ay önce beni bir numara aradı ve vodafonedan aradığını söyleyerek kullanıcı bilgilerimi de doğrulayarak bana taahhütümün bitmek üzere olduğunu söyledi. Yapılacak yeni paketin daha pahalı olup internet hızımı da düşüreceklerini öğrenince ben de taahhüt yenilemeyi kabul etmedim ancak ısrar ettiler. Bir iki hafta sonra da taahhütüm bitiyor diye yeni bir operatöre geçiş yaptım ancak vodafonedan tarafıma 1542 tl lik bir fatura yansıtıldı. Müşteri hizmetlerini aradığımda bana taahhütümün bitmesine 3 ay olduğunu söyleyip kendilerinin aramadıklarını söylediler. Başka biriyle daha görüştüm ve o da bana 2 yıllık taahhütümün olduğunu ve 2023 8.ayda biteceğinden 1542 tllik bir fatura çıktığını söyledi. Bildiğim kadarıyla cayma bedeli maksimum bir seneye kadar uygulanabiliyor. Şimdi ben tüketici heyetine başvurmak istiyorum ama sözleşmeyi de bulamıyorum, bu sözleşmeyi internet üzerinden bulabilir miyim ve tam olarak nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz acaba ? Beni taahhütümün bitmesiyle ilgili arayan numara da bana başka bir alt yapı ismi vermediği için ben hala vodafonedan arandığımı düşünüyorum

 • Serhan Sukuroglu @serhan-sukuroglu_1

  Merhabalar, mart 2022 yeni var olan taahhüdümün üstüne kablonet yeni taahhüt verdim. 100 e 20 kullanmak için, 5 ay sonra ttnet kapıma gpon alt yapı çeki. 1gbit yüksek hız almak için kablo net fesih etmek istiyorum. 2800tl borç çıkarıyor. Nasıl bir yol izlemem lazım. Kampanyanın indirim farkı 70tl 70*5 350tl olması vs gerekmiyor mu devamlı yasalar değişiyor ayak uyduramıyoruz valla sözleşmem 24 ay

 • KorkutSA @korkutsa

  Söylediğiniz şartlarda Hiçbir durumda 2800₺ borç çıkaramaz. Demek ki indirim 70₺ değil. Yazılı olarak İtiraz edin. Düzeltmezlerse kestikleri sözleşmeden cayma faturasını ödemeyin. Hakem heyetine başvurursunuz tüm evraklar ve fatura ile birlikte. Sözleşmeyi de bulmalısınız. Hakem heyetinden faturanın iptali kararı çıkarsa eğer ödemiş olursanız paranızı icra başlatmadan almanız zor. Kurumlar çok başına buyruk hareket ediyorlar.

 • Ahmet Karayigit @ahmetkarayigit

  Merhaba. Anonim şirketimizin ofisini kapattık ve artık kablonet hizmetine ihtiyacımız olmadığı için iptal ettirdik. Öncesinde iptal etmemek için çok direndiler ve pek çok problem çıkardılar. Ama iptal ettiler ve son 8-9 ayın kullanım bedelini istiyorlar. Tüketici Mahkemesine dava açtım. Ancak şirket adına olduğu için Tüketici Mahkemesi başvuruyu kabul etmedi. Ne yapmak lazım?

Tüm blog yazılarını gör