Samsung note 3 vardı. Ekranı kırıldı. n11'de ekran fiyatları yaklaşık 350₺ civarında. Muhtemelen yansanayi ve 3-5 ay içerisinde arızalanacak. 2.el Note 3 telefonlar letgo'da 500₺ civarında. Yeni telefon fiyatları malum.
Siz olsanız ne yapardınız? Neden?
A) Ekran alır değiştiririm.
B) Bozuk haliyle satar, üzerine 300₺ fark koyar 2. el başka bir note 3 alırım.
C) Bozuk haliyle satar, iki yıl garantili yeni telefon alırım.
D) .........

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 10

EGM-Çiftçi Malları Koruma Meclis Başkanlığı-BUCA ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA MECLİS BAŞKANLIĞI

2018 yılında İzmir'de çok bilinen kaynaklar bölgesinde piknik yapmak için yol kenarına durduk. 5dk. sonra bir bekçi geldi yasak olduğunu ve özel arazi olduğunu bildirdi ve araç plakalarının fotolarını çekti. Tamam diyerek toplayıp eşyaları toplamda 5dk. bile durmadan gittik. Arazi etrafında bir çit, uyarı levhası bulunmuyordu. Arazi ekili değildi. Israr etmedik, direnmedik, başka yere geçtik. 5-6 ay sonra farkettim ki aracımda haciz var.

Meğerse çiftçilerin de illallah ettiği devlet tarafından bir kanuna dayanarak kurulan ve çiftçiyi de haraca bağladığını öğrendiğim bu kurumların ceza kesme yetkisi varmış. 2018 yılında öğrendiğim kadarıyla 500₺ ceza ödersem haczi kaldıracaklarmış. Velhasıl aracım halen hacizli. KVKK kapsamında eve tebligat yollayamıyorlar. EGM adreslerimizi paylaşmıyormuş. Ben bunu yıllar sonra ödersem muhtemelen buna dayanarak faiz ödemeyebilirim belki.

Her neyse. Dava açmak, avukata dosya hazırlatmak v.s. bu cezadan daha fazla tutar. Aramızda bu durumla karşılaşan var mı? Kurtulmak için fikri olan var mı? #ÇiftçiMallarıKoruma #haciz #EGM #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • huseyin/azuren @hegemen

  Şaka gibi bir yerde durdun diye haciz yazdırmak...yok artık.
  Hakkınızı arayın derim.
  Siz aramazsanız ben aramazsam bunlar ayyuka çıkar.

 • POfficer @felixfelicis

  Size tebliğ edilecek bir şey yapılmadığı için itiraz hakkınız olması gerekmiyor mu?

 • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

  Başkasının arazisine/mülküne izinsiz girmişsiniz. Başkasının olduğunu bilmediğinizi ve bunu bilmenizin mümkün olmadığını kanıtlayabilirseniz (ki bu çok mümkün görünmüyor, bir arazi sırf boş diye sahipsiz sayılmaz) cezadan kurtulabilirsiniz diye düşünüyorum. Fakat kesinlikle bir avukata danışmanızı tavsiye ederim

  • KorkutSA @korkutsa

   Evet dediğiniz gibi boş bir arazi sahipsiz değildir. Fakat cezai işlem uygulanacaksa çevresine çit çekilerek korunmalı. Birilerine yaptırım uygulama hakkını kendinizde bulabilmeniz için önce ikaz etmelisiniz.
   Ayrıca bu ceza emniyet, trafik v.s. devlet kurumlarından gelse bir nebze kabul edilebilir. Bir kooperatife bu hakkın verilmesini tehlikeli ve çıkar amaçlı kullanılabileceğini düşünüyorum.

  • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

   @korkutsa ne kadar korunaklı olursa içine girmek de o kadar nitelikli bir eylem sayılır, ancak korunaksız olması girilmesinin serbest olması anlamına gelmez. Ceza için ikaz edilmesine de gerek yok; gerçi bu, her şey için geçerli. Örneğin sokakta kapıları açık bir otomobil görüp içindeki koltuğa oturursanız da "Kapısı açıktı, içine girdim oturdum, beni uyarmadan ceza veremezsiniz" geçerli bir savunma sayılmıyor. Bu kurallar neden böyledir, böyle mi olmalıdır, o tartışmalar sizden bizden baya uzak maalesef

  • huseyin/azuren @hegemen

   @ugurcansayan Başkasının arazisi değin şey için başkasının olduğunun kanıtı olması gerekir.
   Arkadaş yazmış yol kenarında durduk.Bu devletin ormanı da olabilir.Ormanların üzerinde yazmıyor ki ahmete ait mehmete ait orman diye.Araba dediğiniz bir nesnedir.Nesneleri ayırabilirsiniz.Ama akarsuyu nehri gölü ormanı ayıramazsınız.Ayırırsanız bunu belirtmeniz gerekir.

  • dQw4w9WgXcQ @ugurcansayan

   @hegemen her arabanın, otobüsün üstünde de "bunun otobüsü" diye yazmaz. Etraftaki nesnelerin çoğunda "kime ait olduğunu" belirten etiketler yoktur. Arazinin kime ait oluduğu "tapuyla" bellidir, tapu da ortalıkta bırakılacak, herkesin göreceği bir şey değildir. Ortalıkta görülen her şeyi "kamusal" veya "bedava" olarak görmek en iyi ihtimalle bir hatadır. Konu sahibi de bu hataya düşmüş olabilir veya başka bir şey olabilir, ancak bunu avukatıyla çözmesi gerekir. Hukuk kurallarının nasıl olması, nasıl yorumlanması gerektiğini ne siz ne biz belirleyebiliriz

  • huseyin/azuren @hegemen

   @ugurcansayan tapudan kastımız devlet malımı özel mülkmü ? Arabada otobüsde ayrım vardır. Plaka

 • KorkutSA @korkutsa

  Arazi tapu ile sahiplenilir. Arazimden kimsenin gelip geçmesini istemiyorsam etrafına çit yaparım. Yapmadığımda kanunen hesap sorabilir olsam da etik olarak o kişiye ceza kestirmem doğru değildir. Ahlak gereği en azından bir levha koyarım özel mülktür girilmez diye.
  Sizde haklısınız avukat ile çözülecek görünüyor. Ama avukat masrafı, dava dilekçesi hazırlamak masrafı cezadan daha pahalı. Cezası buna göre ayarlanmıştır.
  Peki bir soru: Bu kapsamdaki suç 10 yıl zaman aşımından düşer mi?

https://youtu.be/U-u3SrfnIo4

Desteklerinizi bekliyoruz.
Nasıl ki vatandaş kanuna aykırı davrandığı zaman,(ki biz buna suç diyoruz) bir yaptırım ile karşılaşıyorsa, şirketler ticaret sırasında kanuna aykırı davrandığında maliye tarafından yaptırımla karşılaşıyorsa, tüketici kanununa kasıtlı çiğnediklerinde bir yaptırımı olmalı. Cezayı devlet uygulamalı ve hazineye gelir kaydedilmelidir. #tüketici #tüketicihakları #tüketicisorunları #ticaret #akış #TümAkış

Tüketicilerin Ticaret Bakanlığından Talebidir (Desteğiniz Lazım)

Yasa ve Yönetmelik Tüketicinin haklı olduğunu GÜN GİBİ ortaya koymasına rağmen hakem heyeti kararı olmadan yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara karşı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@gamsizm Star Wars'çü arkadaşları bekliyoruz. Han Solo geçen hafta gösterime girdi biliyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon şarj için micro USB kablolar alanlarınız var mı? Aldığım kablolar yavaş yavaş 1 ay bile kullanmadan bozuluyorlar. Yavaş şarj etmeye başlıyorlar. Adaptöre orijinal kablosunu takıyorum 1 saatte şarj ediyorsa sonradan aldığım kabloalr başta aynı hızda şarj ederken daha sonrsında aynı adaptörler 4-5 saatte şarj edebilir hale düşüyorlar. Sizlerde böyle bir problem yaşıyor musunuz? #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orkun @orkkoc

  Kablolarında kaliteleri ve taşıyabilecekleri sarj oraları farklılık gösterebiliyor. O nedenle kablo alırken biraz araştırmakta fayda var. Bir de kablo uzadıkça sarj süresi uzuyor onunda etkisi olabilir tabi.

 • KorkutSA @korkutsa

  Telefon markası olarak bakmayın olaya. Kolaylık olsun diye uzun micro USB kablo satın aldım. Markası S-link. Başta 2 kablomda çalışıyordu. Zaman içinde sırayla bozuldular ve şarj süreleri 5 katına felan çıktı bir anda. Orijinal kabloları takınca normal şarj oluyor. Adaptör ya da telefon arızalı değil. Uzun kablo bu üçüncü alışım. Hep arızalanıyorlar. Telefon adaptörü 2 Amper. Belki kablolar taşımıyordur bozuluyordur. Ama kablo satın alırken böyle bir özellik yazmıyor ki.

 • KorkutSA @korkutsa

  Yaptığım araştırmalar neticesinde şu bilgilere ulaştım.

  ttp://www.androiddunya.com/micro-usb-kablom-neden-yavas-sarj-ediyor/
  AWG standartlarına göre 20 numara kalınlıkta bir kablo almanız gerekiyor. Ben de araştırıyorum. Maalesef bu kadar teknik bilgi yazmaya yanaşmıyor kablo satıcıları. En iyisi gidip görerek satın almak sanırım kabloyu. Bu arada ampere uygulamasını ya da samsung lar için Galaxy Charging Current Free uygulamasını indirirseniz şarj anındaki akım miktarını görebilirsiniz. 2000 mA’e yakın değerler olmadan hızlı şarj olmaz.

Ford Mondeo'yu test edesiniz diye ayağınıza getiriyor.

@can @meric @gamsizm #akış

http://www.fordiary.com/eposta/2015/0619/eposta.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap