Philips 50” 50PUS8505/62 incelemesi

Televizyon seçim kriterleri görecedir. Dolayısıyla benim taleplerime uygun olan bu tv başkası için hayal kırıklığı olabilir. Değerlendirmem kişiseldir.

Önceki televizyonum 12 yıllık 50” Samsung plazma bir televizyondu. Açıkçası ilk LED tv deneyimim oluyor. Maalesef gerek satın almadan önce okuduklarım gerek aldıktan sonra gördüklerim beklentimi yüksek tutmamayı öğretti. Plazma teknolojisi karşılaştırmak haksızlık olacak ama elimde olan televizyonlar arasındaki farkı görmeyi istiyorum.

İncelemenin ilk kısmından televizyonun genel özelliklerinden, içerdği hayranlık duyduğum yeni teknolojilerden bahsedeceğim. Vaktim olursa ikinci kısımda plazma ile karşılaştırma yapmayı planlıyorum. 

Genel Özellikler:

Model Kodlaması: Önce isimlendirmeden bahsetmek isterim. Öndeki ilk sayı tv nin inç olarak büyüklüğünü gösteriyor. PUS; Ambilight destekli led tv olduğunu gösteriyor. 8; 85.nesil yani android işletim sistemli serisinin adı. 05; üretim yılını gösteriyor. (2020 için kullanılan sayı) /62 ise Türkiye’de satılan model olduğunu gösteriyor. Avrupa sürümünün kodu /12. İnternette aralarında küçük de olsa farklılıklar olduğuna rastladım.

Panel: Mühendislik anlamında bakıldığında iyi bir ürün ortaya konmuş.Yalnız bu ürün tam olarak 50” değil 49.5” büyüklüğe sahip MVA bir panel kullanılmış. Bu panel tipi hem akıcı hem yan açılardan fazla bozulmadan görüntü verebiliyor. Aynı seride 43”, 58”, 65” boyutlarında ürünler mevcut. 43” ve 65” IPS panel kullanılmış. 50 ve 58” olanlarda ise MVA panel kullanılıyor.  

Ayrıca tv’de bence önemli özelliklerden birisi Direct Led aydınlatması kullanılması. Böylece görüntü ardında daha dengeli ve homojen dağılmış ayrıca daha parlak nit değerlerini yakalayabilir hale gelmiş.

https://www.displayspecifications.com/en/model/b2611ca9

Ambilight: Özellikle seçim yaparken beni etkileyen en önemli özelliği Ambilight teknolojisi. TV’nin arkasında bulunan renkli ledlerle görüntünün devamı şeklinde duvarı renklendirmesidir. Yalnızca Philips’te olan bu patent diğer firmalara açılmıyor. Bu özellik televizyona bambaşka bir boyut katıyor. Gerçekten almamdaki en büyük etkenlerden birisiydi.Ambilight ın verimli çalışması için tv’nin arkasında düz ve tercihen beyaz duvar,stand olması gerek.Beyaz olmasa da olabilir fakat bu sefer menüden duvar rengini ayarlamnız gerekiyor. Böylece doğru renkleri üretebilecektir. Bu ve birçok modelde 3 taraflı ambians ışığı kullanılıyor. Üst ve yanlarda. TV’yi konumlandırırken kenarlardan ve üstten 15cm boşluğun bulunması öneriliyor. İzlediğiniz videoya genişleme katıyor sanki televizyon daha büyükmüş izlenimi veriyor. Aksiyon filmleri, oyunlar, belgeseller için muazam bir efekt. Hatta bir sonraki aşamada Philips Hue Bridge ile Philips Hue ev aydınlatma ürünlerini de tv’nizle senkron çalıştırabiliyorsunuz. 

Çözünürlük: Artık sıradan olan 4k UltraHD yi destekliyor. Ben FullHD çözünürlükten gelen birisi olarak bu yeni özelliğe bayıldım. Panelimiz bu konuda oldukça başarılı. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan bir animasyon izliyormuşsunuz kalitesinde video izliyorsunuz. Detaylar çok iyi. Tabii burada içerik çok önemli. Netflix’te üst paket, Amazon Prime Video ve Yotube’da birçok 4k içerik mevcut. Ama HD uydu alıcınızdan gelen fullHD bile olmayan bitrate’i düşük tv yayınlarını izliyorsanız fark hissetmeyeceksiniz. Hatta panel 4k olduğu için gelen yayın upscale edilerek gösterilir. Bu konuda yeterince başarılı bulmadığımı belirteyim. Belki yayınların band genişliğinin düşük olmasından kaynaklı bir durumda olabilir. Zira Netflix’in orta seviye paketinde FullHD çözünürlüğünde yayın geliyor ve upscale ediliyor. Fakat gayet başarılı ve izlenebilir. Yine de alacağınız tüm tv’ler artık 4k panel ile gelecektir. 

 

HDR teknolojiler: Neredeyse adı geçen her teknoloji bu tv’de mevcut. HDR, HDR10+, HLG, Dolby Vision ve Dolby Atmos. Bu teknolojiler kağıt üstünde harika görünüyor. Olması ve desteklenmesi güzel fakat aman aman izleme zevkinizde bir etki göstermiyor. 4K’ya geçince duyduğum heyecanı HDR teknolojilerinde duymadım. Youtube ve Netflix’te bu teknolojiler destekleniyor. Amazon Prime Video birkaç hafta öncesine kadar HDR sinyali veriyordu. Sanrıım anlaşmasıyla ilgili problemler sonrası artık HDR sinyali alamıyoruz ve son güncelleme sonrası film künyelerinde HDR yazısı görünmüyor. Netflix’te HDR özelliğinin devreye girmesi için full paket abenliğiniz olmalı.

Dolby Atmos ise 2li hoparlör sistemi ile surround çevresel ses etkisindeki son teknoloji. Televizyonun hoparlörleri sıradan olduğu için ben kullanmayıp optik kablo ile soundbar 2.1 ses sistemine bağlıyorum. En basit soundbar (woofer’lı olan) bile woofer içermeyen tv hoparlörlerinden iyidir. Fakat şu ayrıntıyı atlamayalım. Mevcut elimdeki soundbar’lar Dolby Digital ve DTS desteklemesine rağmen Atmos’u desteklemiyordu. Dolayısıyla optik kablo ile gelen atmos dijital verisini çözümleyemez. Yani bu tv’yi soundbar ile kullanacak ve atmos efektini istiyorsanız, tv yerine Atmos çözen bir soundbar olması gerek. Tv hoparlöleri ile yetinecek kaliteye razıysanız zaten Atmos’la çok ilgilenmezsiniz. Ya da tersiyle ifade edecek olursak, Atmos’la ilgileniyorsanız evinizde mutlaka ayrı bir ses sistemi vardır.

 

Android: Android 9 ile geliyor. Yazılanların aksine ben menü tasarımını beğendim. Android olmasının en büyük avantajı üçüncü parti uygulamalara açık ve geliştirilebiliyor. Hatta TV için geliştirilmemiş uygulamaları bile çeşitli yöntemlerle yükleyebilirsiniz. Bazıları çalışabiliyor. Android olunca Google Asistan ve Alexa desteği geliyor. Asistan beklentilerimi tam karşılamadı. Telefonda daha yetenekli. Tv’de özellikle tv fonksiyonlarını da yönetebilmesini beklerdim. Maalesef oldukça kısıtlı. Yapabildiklerini sayarsak; hava durumu bildirebiliyor, hesap makinesi gibi hesaplayabiliyor, ingilizce çeviri yapabiliyor, youtube’da arama yapabiliyor, tv’de yüklü bir uygulamayı açabiliyor. 

Burada önemli bir ayrıntı vereyim. Tv’yi ingilizce kurarsanız Asistanın yetenekleri artıyor. Hatta kurulum menülerinde fazladan bazı onaylar alıyor bizden. İngilizce kurduğumda daha fazlası olmasına rağmen benim tespit edebildiklerim; Google home’a bağlı tüm cihazları yönetebilmeye başlıyor. (ingilizce komutları vermeniz gerekiyor) Bundan başka randevularınızı hatırlatıp, ilgilendiğiniz bir konuda haberleri aktarabiliyor. Bu arada halen türkçede desteklenen komutlarınızı algılayabiliyor. Oldukça akıcı menüler var. Kullanırken bir olumsuzluk yaşamadım, telefon gibi akıcı ve rahattı.

 

Kumanda: Kaliteli bir işçilik ve fırçalanmış alüminyum kullanılmış. Genel tasarımını beğenmedim. Gereksiz uzun geldi bence. Ayrıca en çok kullanılan tuşlar arasında fiziksel ayırıcı kullanılmamış. Bakmadan kullanmaya çalıştığımda hatalı tuşa bastığım oluyor. Halbuki en çok kullanılan video tuşları fiziksel ayrılmalıydı. Renk tuşları, uydu kanal tuşları ve sayılar at onları hepsini en alta. Üst tarafta fala gereksiz tuş eklenmiş. Örneğin, ülkemizde daha yayın hayatına başlamamış Rakuten Tv’ye gerek yoktu. Ayrıca kelebek simgeli tuş Philips kolesiyonlarına bağlanıyor tamamen gereksiz bir çalışma olmuş. Tv tuşunun neye yaradığını ise hiç anlayamadım. Kumandanız aynı zamanda mikrofon görevini görüyor. Böylece asistanı kullanabiliyor ya da arama yaparken söylediklerinizi yazdırabiliyorsunuz.

Bağlantılar

Wi-fi, ethernet (100Mbit), 4 adet HDMI 2.0 (ARC destekli), 2 USB (biri 3.0) . Bağlantı açısından güzel bir cihaz. Wi-fi konusunda uyarayım yabancı sitelerden de araştırdım. Dokümanlarında Dual band ve MIMO desteği olduğundan bahsediyor. Fakat 5GHz desteklemiyor. Dokümanlara göre destekleyeceğini anlıyorsunuz fakat kimse bağlanamadı. 2.4GHz ağdan bağlantı kuracak.

https://www.philips.com.tr/c-p/50PUS8505_12/8500-series-ambilight-3-tarafli-4k-uhd-led-android-tv?_ga=2.253904776.1605766787.1607976498-835801628.1607976498

Bunun yanında ağınızda medya yayını destekleyen NAS cihazı, modeme bağlı usb disk varsa onlarıda tarayıp videoları oynatabiliyor. Bluetooth bağlantı desteğiyle herhangi bir marka bluetooth hoparlör, kulaklık cihazınıza bağlanabiliyor.

Ram ve dahili bellek ile dokümantasyonda yine bir sıkıntı var. Sitede 16GB olduğu yazıyor. Hatta biraz derinlemesine araştırınca 3GB ram olduğu da yazıyordu.

Fakat sanırım bu Avrupa için üretilen modellerde böyle. 3/16 GB .  Türkiye’de satılan model 2/8GB. Hatta dahili hafızamım 3 GB’ında android ve uygulamalar var. 5GB dahili bellek kullanımınıza kalacak. Benim için problem olmadı. Uygulamlarıma yetti. Fakat birçok oyun gördüm markette. Onları yüklerseniz sıkıntı yaşanabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 26
 • KorkutSA @korkutsa

  Evet bende bunu gözlemledim. Bazen koyu gri ya da siyaha yakın bir bölgede ışığı kısıkta olsa mavimsi bir tonda yakıyor. Önce duvar rengi yanlış ayarlanmış diye düşündüm fakat doğru renk seçimi yapmıştım. Fakat şu konuda hak vermek gerek, tepki süresi çok hızlı. Ambilight ı alternatif çözümlerle eklediğimizde en büyük problem tepki sürelerinin yavaşlığı oluyor. Star wars film ya da dizilerinde bir lazer ışığı geçtiğinde çok hızlı tepkiyle ambilight üzerinden geçiyormuş gibi oluyor.

 • huseyin/azuren @hegemen

  MVA ile ips arasındaki fark ne ?
  Cahillik başa bela.
  Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş.

  • KorkutSA @korkutsa

   İkisinin de kendi aralarında üstünlükleri var. (Siyahlar, izleme açısı v.s.) Konu uzun olduğu için kısaca burada link vereyim. Link çıkar mı bilmiyorum ama burada konu enine boyuna tartışılmış ve Adem Bey'in üstünlükleri gösteren videoları var.
   https://tavsiyeforumu.com/konu/va-panel-mi-yoksa-ips-panel-mi-yeni-video-eklendi.4544/

  • huseyin/azuren @hegemen

   @korkutsa MVA dedikleri ne Va biliyorum da az çok MVA yı anlamamıştım.

  • KorkutSA @korkutsa

   @hegemen Kısaca bahsedecek olursak; VA (Vertical Alignment), daha derin siyahlar, yüksek kontrast oranı, daha fazla parlaklık sunarlar, uygun fiyat, birçok üretici tarafından destek. Dezavantajları ise; kötü izleme açısı, açı kaymalarında renk bozulması, yavaşlık sebebiyle gölgelenme.
   MVA (Multi-domain Vertical Allignment); VA ile benzer fakat görüş açısı daha iyileştirilmiş ve tepki süreleri düşürülmüş teknolojidir.
   IPS, daha doğru ve canlı renkler, izleme açısı genişliği sunar. Buna nispeten, siyahlar o kadar iyi değildir. film izlerken altyazı çıktığında siyah sinema şeriterinde de kısmen aydınlanma olur.
   Amacınıza göre seçmeniz gereken panel değişir.

 • Batuhan @achfighter

  HDMI 2.2 ne zaman çıktı? 1080p'ye alınca ekran 120Hz'e çıkıyor mu? 4K'da ekranın tazeleme hızı nedir?

 • Ufkabakan @ufkabakan

  İnceleme için teşekkürler. Bende de Panasonic Plazma var, bazen bozulsun da yenisini alayım diye düşünüyorum ama Plazmadaki görüntü kalitesini ve upscale rahatlığını başka cihazda bulur muyum bilemiyorum.

  Her şey iyi güzel de Android TV yapmışsın madem, dünya fiyata satıyorsun "2/8GB" ne arkadaş? İleriye dönük olsun azıcık 8GB Ram 64GB depolama koy. Sonra WiFi 6 olsun artık 2020 üretimi cihazda dimi?

  • KorkutSA @korkutsa

   Samsung plazma halen duruyor. Bir gün bu incelemenin devam ı niteliğinde ikisinden görüntüler eklerim. Takipte kal. Fakat Plazma gerçekten süper bir teknolojiymiş zamanına göre. Bir box alıp akıllandırıp kullanmaya devam etmeyi düşündürecek kadar iyiler. Yeni aldığım led tv'de plazmaya karşı heyecanlandıran en önemli fark; 4K çözünürlük (muazzam bir şey), Ambilight (müthiş keyifli) ve google asistan desteği ile evdeki tüm cihazları kumandadan kontrol edebilmek. Gerçi bu son özellik anroid box alsaydım yine de gelecekti. Ve yeni alacağın hiçbir cihaz elindeki plazma kadar uzun süre sana hizmet edemeyecek. Bunu düşün.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @korkutsa Ben 2 sene evvel Android TV BOX aldım ve Plazma baya akıllı hatta bu sene Android Boxımı da Mi Box ile güncelledim, her şey çok rahat o tarafta. 4K konusunda ise, halen içeriklerin çoğunluğu 4K servis edilmiyor, hatta FHD hizmet veremeyen media sağlayıcılar bile bulunurken, sadece 4K için TV değiştirmek mantıklı gelmiyor bana. Plazma gittiği yere kadar götürsün beni.

  • KorkutSA @korkutsa

   @ufkabakan Toplam tv izleme süremin neredeyse tamamı Netflix, Prime Video, Youtube içeriklerinden oluşuyor. Bu 3 platformda da artık 4k sıradanlaşmış durumda diyebiliriz. Eski filmler FHD oluyor. Çoğunlukla uydu yayınları izliyorsanız haklısınız, en mantıklısı FHD bir plazmayı akıllandırıp bozulana kadar devam etmek.

Philips FC9931/07 Salonda sessiz bir canavar

Ürün oldukça sessiz çalışıyor. Çok yüksek bir emiş gücü olmasına rağmen hiç ses çıkarmadan işini hallediyor. Şöyle bir örnek vereyim çocuk odada uyurken süpürüp çıktığım halde uyanmadı. 5 kademede emiş gücünü ayarlayabiliyorsunuz. Fakat emiş gücü o kadar iyi ki 1 ile 3 arasında kademeler işinizi görmeye hayli yetiyor ve daha da sessiz çalışıyor. 5.kademede halıyı kaldırıyor.

Ön filtre

Hazne

Susuz, torbasız dert yok. Doldukça kabı boşaltıp yıkayıp tertemiz devam ediyorsunuz. Nano filtreler zerre toz kaçırmıyor ardından. Daha önceden sulu süpürge sistemlerini de kullanmıştım. gerçekten büyük dertmiş. Bir evi süpürürken 2 kez suyunu değiştirmek zorunda kalıyorduk hem de ardında filtrelerini düzenli değiştirdiğim halde koku bırakıyordu. Philips bu üründe iyi iş çıkarmış. Hem sulu sistemlerin toz kaçırmama avantajını nano filtreler ile çözmüş hem de su değiştirme zahmetinden bizleri kurtarmış oluyor.

Nano filtre

Ayrıca hafifliğine ve arkanızdan güç harcamaya gerek kalmadan kolayca sizi takip edebilmesi çok hoş. 6kg ağırlığı var. Oğlumun notebook daha ağır. Tekerlekleri büyük olduğu için bir engele takılmadan ardınızdan rahatça ilerliyor. Tabi hafif olmasının da etkisi büyük.

Hortumunu takabileceğiniz ve derli toplu saklamanızı sağlayan noktalar çok güzel düşünülmüş.Hortumun arkasındaki çıkıntıyı makine üzerinde yer alan yuvaya taktığınızda devrilmeden topluca durabiliyor.

Beğenmediğim bir yönü; hortum kalitesi. Daha kaliteli bir hortum yapılabilirdi. Zamanla yıpranacağını düşünüyorum. Sanki biraz ince plastikten yapılmış. Gerçi arkasında çekiştirdiğiniz hazne hafif olduğundan sorun çıkarmayabilir.

18.10.2018 itibariyle Mediamarkt'ta fiyatı 1700₺.

Philips FC9931/07 link

Sözün özü; bu modelde iyi iş çıkarmışlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Kartel

Şimdiki incelemem yime faydalı bir android yazılımı için. Kartel. #akış
Piondev.com tarafında geliştirilmiş yerli bir yazılım olan Kartel, basitçe kredi kartlarınızdaki kampanyaları takip etmenizi sağlayan bir uygulama. Bankaların sunduğu kampanya detaylarını özetleyerek size para kazandırıyor. Hatta çok iddialı görünse de kullanıcı başına kredi kartı kullanımınızı düzenleyerek yılda 1000 TL tasarruf edeceğinizi vaad ediyor. Bence çok haklı.

Uygulama sayesinde çok daha fazla kampanyayı aynı anda takip edebiliyor, puan yüklenme sürelerinde bana bildiryor ve fırsatı kaçırmamıza engel oluyor.

Kullanım sürem boyunca çok rahat ve sorunsuz bir kullanımı olduğunu söyleyebilirim. Mevcut bulunan kartlarımın ve hatta diğer kartların kampanyalarını listeleyebiliyorum. Katılım için gereken SMSi kolayca program üzerinden atabiliyorum. Şartları yerine getirdikçe uygulamanızda bunu işaretleyebiliyorsunuz. Örneğin; 4 defa benzin almanız gereken bir kampanya da her benzinciye girdiğimde uygulamayı açarak +1 ekliyorum ve böylece takip etmiş oluyorum.

En önemlisi de kredi kartınızdaki kampanyadan hakettiğiniz ödülün kartınıza yüklenme zamanı geldiği gün uygulama bildirim çubuğunda bunu hatırlatıyor ki on numara bir özellik olmuş.

Bunun haricinde kredi kartlarınızın ödeme günü geldiğinde size bunu hatırlatabilir.

Uygulama içerisinde küçük bir alışveriş listem bölümü ve sizin farkettiğiniz diğer kullanıcılarla paylaşmak istediğiniz bir kampanya ya da fırsatı paylaşmaya yarayayn shots bölümleri var.

Büyük bir açığı kapatan şu an için benzersiz ve her kredi kartı kullanıcısının telefonunda bulunması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

İndirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.piondev.kartel&hl=tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TRAFI Türkiye

İlk incelememi bir android uygulaması için yazıyorum. Çok beğendim bu yüzden sizlerle de paylaşmak istedim.

TRAFI. #akış
Toplu taşımada size kılavuzluk edecek ücretsiz sunulan bir hizmet. Her ne kadar android uygulaması dediysem de IOS için ve web application seçenekleri de olan bir uygulama. Şu an Türkiye, Litvanya, Letonya ve Estonya ülkelerinde bazı iller için uygulama kullanılabilmektedir.
İzmir'de geçtiğimiz ay yapılan hat değişiklikleri bile hemen güncellendi. Belediyelerle doğrudan bir anlaşmayla sistemlerine bilgi aktarıyorlar.
Fazla uzatmadan gelelim programın yapabildiklerine.

Amaç; sizi bir şehirde A noktasından B noktasına toplu taşıma araçları ile saatlerini ayarlayarak en verimli şekilde götürmek. İstanbul için trafiği tahmin etmek zor diyebilirsiniz fakat bineceğiniz durağa binmeniz gereken hatta dair otobüslerin gelişini de harita üzerinde gösterebiliyor. Yani otobüslerde bulunan GPS sayesinde otobüsün ne kadar uzaklıkta olduğunu görebilirsiniz.

Ayrıca otobüs, metro, vapur, tramvay gibi hatları birleştirerek bir çözüm sunuyor. 1 yıl boyunca IETT'nin uygulamasını kullanmıştım. Raylı sistemlerle IETT birarada sunulmuyordu. Bu harika bir özellik olmuş. Dolmuş hatları da eklenirse tadından yenmez.

Üstelik size seçenekler sunduğunda güncel fiyatlar üzerinden size maliyetini de gösterebilmekte.

Güzergah belirlemek için noktalarınızı seçerken isterseniz bunları adres gibi girebilirsiniz isterseniz harita üzerinden seçebilirsiniz. Sizin dışınızda diğer kullanıcıların bolca seçtiği merkezleri popüler merkezler olarak da karşınıza getiriyor.

Gitmek istediğiniz yere ne zaman gitmek istiyorsanız onu belirtebiliyorsunuz. Örneğin; akşam 21:00'da havalimanında olmak istiyorum gibi. Sistem sefer saatlerine göre size seçenekler sunuyor. Yeri gelmişken hafta içi, hafta sonu tüm hatların sefer saatleri güncel.

Size alternatif seçenekler sunarken maliyetleri, toplam süreleri, kullanacağınız araçların gösterildiği sonuçlar ekranı geliyor. Daha az yürümek, daha erken, en geç, tavsiye edilen gibi alternatif rotaları seçebiliyorsunuz.

Hat bilgileri, sefer saatleri, bir duraktan bir hattın ne zaman geçeceği gibi bilgilere de menüden kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Haberler ve duyurular bölümünden yapılan değişiklikler, çalışmalar v.s. öğrenebiliyorsunuz.

Haritadan işaretlediğiniz bir noktaya en yakın durakları listeleyebilirsiniz.

İstanbul için seçtiğiniz güzergahta yaklaşan otobüsleri harita üzerinden görebilirsiniz.

Şu an için İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa illeri için çalışıyor.

Ayrıca İzmir'de belediye tarafından yeni bir hizmet başlatıldı. Sahil şeridi boyunca 20den fazla bisiklet istasyonları var. Bunlardan kiralayıp gideceğiniz yere bisikletle gidip diğer istasyonlara bırakabiliyorsunuz. Bu program hangi istasyonda kaç boş bisiklet var onu bile gösterebiliyor.

Herşeyiyle süper bir hizmet olmuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap