EGM-Çiftçi Malları Koruma Meclis Başkanlığı-BUCA ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA MECLİS BAŞKANLIĞI

2018 yılında İzmir'de çok bilinen kaynaklar bölgesinde piknik yapmak için yol kenarına durduk. 5dk. sonra bir bekçi geldi yasak olduğunu ve özel arazi olduğunu bildirdi ve araç plakalarının fotolarını çekti. Tamam diyerek toplayıp eşyaları toplamda 5dk. bile durmadan gittik. Arazi etrafında bir çit, uyarı levhası bulunmuyordu. Arazi ekili değildi. Israr etmedik, direnmedik, başka yere geçtik. 5-6 ay sonra farkettim ki aracımda haciz var.

Meğerse çiftçilerin de illallah ettiği devlet tarafından bir kanuna dayanarak kurulan ve çiftçiyi de haraca bağladığını öğrendiğim bu kurumların ceza kesme yetkisi varmış. 2018 yılında öğrendiğim kadarıyla 500₺ ceza ödersem haczi kaldıracaklarmış. Velhasıl aracım halen hacizli. KVKK kapsamında eve tebligat yollayamıyorlar. EGM adreslerimizi paylaşmıyormuş. Ben bunu yıllar sonra ödersem muhtemelen buna dayanarak faiz ödemeyebilirim belki.

Her neyse. Dava açmak, avukata dosya hazırlatmak v.s. bu cezadan daha fazla tutar. Aramızda bu durumla karşılaşan var mı? Kurtulmak için fikri olan var mı? #ÇiftçiMallarıKoruma #haciz #EGM #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • huseyin/azuren @hegemen

  Şaka gibi bir yerde durdun diye haciz yazdırmak...yok artık.
  Hakkınızı arayın derim.
  Siz aramazsanız ben aramazsam bunlar ayyuka çıkar.

 • POfficer @felixfelicis

  Size tebliğ edilecek bir şey yapılmadığı için itiraz hakkınız olması gerekmiyor mu?

 • 427 @ugurcansayan

  Başkasının arazisine/mülküne izinsiz girmişsiniz. Başkasının olduğunu bilmediğinizi ve bunu bilmenizin mümkün olmadığını kanıtlayabilirseniz (ki bu çok mümkün görünmüyor, bir arazi sırf boş diye sahipsiz sayılmaz) cezadan kurtulabilirsiniz diye düşünüyorum. Fakat kesinlikle bir avukata danışmanızı tavsiye ederim

  • KorkutSA @korkutsa

   Evet dediğiniz gibi boş bir arazi sahipsiz değildir. Fakat cezai işlem uygulanacaksa çevresine çit çekilerek korunmalı. Birilerine yaptırım uygulama hakkını kendinizde bulabilmeniz için önce ikaz etmelisiniz.
   Ayrıca bu ceza emniyet, trafik v.s. devlet kurumlarından gelse bir nebze kabul edilebilir. Bir kooperatife bu hakkın verilmesini tehlikeli ve çıkar amaçlı kullanılabileceğini düşünüyorum.

  • 427 @ugurcansayan

   @korkutsa ne kadar korunaklı olursa içine girmek de o kadar nitelikli bir eylem sayılır, ancak korunaksız olması girilmesinin serbest olması anlamına gelmez. Ceza için ikaz edilmesine de gerek yok; gerçi bu, her şey için geçerli. Örneğin sokakta kapıları açık bir otomobil görüp içindeki koltuğa oturursanız da "Kapısı açıktı, içine girdim oturdum, beni uyarmadan ceza veremezsiniz" geçerli bir savunma sayılmıyor. Bu kurallar neden böyledir, böyle mi olmalıdır, o tartışmalar sizden bizden baya uzak maalesef

  • huseyin/azuren @hegemen

   @ugurcansayan Başkasının arazisi değin şey için başkasının olduğunun kanıtı olması gerekir.
   Arkadaş yazmış yol kenarında durduk.Bu devletin ormanı da olabilir.Ormanların üzerinde yazmıyor ki ahmete ait mehmete ait orman diye.Araba dediğiniz bir nesnedir.Nesneleri ayırabilirsiniz.Ama akarsuyu nehri gölü ormanı ayıramazsınız.Ayırırsanız bunu belirtmeniz gerekir.

  • 427 @ugurcansayan

   @hegemen her arabanın, otobüsün üstünde de "bunun otobüsü" diye yazmaz. Etraftaki nesnelerin çoğunda "kime ait olduğunu" belirten etiketler yoktur. Arazinin kime ait oluduğu "tapuyla" bellidir, tapu da ortalıkta bırakılacak, herkesin göreceği bir şey değildir. Ortalıkta görülen her şeyi "kamusal" veya "bedava" olarak görmek en iyi ihtimalle bir hatadır. Konu sahibi de bu hataya düşmüş olabilir veya başka bir şey olabilir, ancak bunu avukatıyla çözmesi gerekir. Hukuk kurallarının nasıl olması, nasıl yorumlanması gerektiğini ne siz ne biz belirleyebiliriz

  • huseyin/azuren @hegemen

   @ugurcansayan tapudan kastımız devlet malımı özel mülkmü ? Arabada otobüsde ayrım vardır. Plaka

 • KorkutSA @korkutsa

  Arazi tapu ile sahiplenilir. Arazimden kimsenin gelip geçmesini istemiyorsam etrafına çit yaparım. Yapmadığımda kanunen hesap sorabilir olsam da etik olarak o kişiye ceza kestirmem doğru değildir. Ahlak gereği en azından bir levha koyarım özel mülktür girilmez diye.
  Sizde haklısınız avukat ile çözülecek görünüyor. Ama avukat masrafı, dava dilekçesi hazırlamak masrafı cezadan daha pahalı. Cezası buna göre ayarlanmıştır.
  Peki bir soru: Bu kapsamdaki suç 10 yıl zaman aşımından düşer mi?