Merhaba arkadaşlar,
Günlük kullanım için ailemin kullandığı emektar i7 980 ve GA-EX58-UD5 teklemeye başladı. Bu bilgisayarı ssd, ram ve işlemci soğutucu (stok soğutucu var) takviyesiyle ayağa kaldırmayı düşünüyorum ama bir yandan da yeni bir kasa toplamak mantıklı olur mu sorusu oluştu kafamda.
Ekran kartsız (rx550 var iş görüyor) 6000TL bandında bir kasa toplamaya girişsem nasıl bir konfigürasyon önerirsiniz. Kendim topladığımda 7000TL'den aşağı inemiyorum 🙂
Fikir verirsenis senirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Alpi Atansay @alpi350

  Teklemeye başladı derken? Arıza mı çıkartıyor yoksa RAM bellek miktarı ve HDD mi darboğaz yapıyor?
  Sistem oldukça eski, anakartta sorun varsa eğer değmez. Fakat saat gibi çalışıyor derseniz RAM ve SSD takviyesi şu anda en mantıklısı.

 • Gio @gio

  ssd denenir, isi cozerse ne ala. cozmezse yeni kasaya takarsin ssd'yi. eski ram almaya degmez bence artik.

  • Orkun @orkkoc

   Aile windows kullanmaya alışkın 60 yaş üstü insanlar olduklarından bilgisayarla ilgili olmalarına rağmen macos geçişi onları yorar. Ek olarak büyük ekran lazım, halihazırda ki monitörü m1 air'a bağlamak sorun olur.

 • Ekrem @huseyinekrem

  PSU eskiyse ilk önce ondan başla değişime. Bir de SSD koy. Ram'i 8+ yapmak güzel olur ama ilk etapta şart değil. Anakart windows 10 ile sorun çıkarıyor veya çıkarmış olabilir, eski baya. Bios güncellemesi var mı diye bakıp en güncelini kurmak lazım ki sorun çıkarma ihtimali azalsın. Windows 10'u deneyip olmazsa 8.1, o da olmazsa 7 kurulabilir.

  • Orkun @orkkoc

   Windows 10 çalışıyor sorunsuz. Güç kaynağı benimde biraz aklım kaldı, bir ara bozulmuştu başka yeni psu takılmıştı ama ben ilgilenememiştim o zaman no name bir 550W psu takılmış. Bir de soğutucu, termal macun alıp yenilemesini de yapacağım ama soğutucu da sıkıntılı gibi, soğutma finlerinin arası tıkanmış tozdan. Temizleyemedim de ram olarak. Kasa da sıkıntılı on/off tuşu içine kaçmış geçici olarak reset tuşunu taktım yerine. Belki kasa+psu uygun fiyata bulabilirsem kasayı da değiştiririm.

  • Ekrem @huseyinekrem

   @orkkoc Noname ise kesinlikle değişsin. Benim anakartı yakmıştı durduk yere.

Aracı olan arkadaşlar, eğer bakımlarını varsa en kısa zamanda halledin bence. Yedek parçalara baya yüksek oranda zam gelecekmiş. Enflasyon oranının çok yüksek göstermemek için biraz yayarlar ama temmuz geldi maaş zammını etkilemeyeceği zamlar aynı hızda devam ediyor.
https://twitter.com/t24comtr/status/1411924049094131712?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Engel raporuma istinaden aşı hakkım tanımlanmış cumartesi günü. Görür görmez hemen randevumu oluşturdum ve bugün #Biontech ilk dozumu oldum. Ben zaten Biontech istiyordum ama sinovac zaten şu anda yokmuş.
Süreç çok düzgün işledi benim açımdan ve sizinle paylaşmak istedim.
Hemen ertesi gün için bile randevu çıkıyordu ama ben pazar günü yasak var diye pazartesi randevu aldım. Sabah gittim mRNA aşısı olduğu için bir açıklama ve onay metni okutup imzalıyorsunuz. Benim sabah saati olduğu için biraz sıra vardı ama açık havada herkes mesafeli bekledi. Sıram geldiğinde hızlıca bir aşı odasına yönlendirdiler, orada bulunan doktora hastalıklarımı ve alerjilerimi belirttim. İlaç alerjim olduğu için biraz fazla beklememi istediler, yan etkileri ve yapmamam gereken şeyleri düzgünce açıkladılar. Daha sonra aşı işlemi çok kısa sürüyor. Ben kendimi biraz kastığım için iğneyi hissettim ama varla yok arasıydı.
Yan etki olarak sadece halsizlik oldu, iş yerim aşı sorası evde istirahat etmeme izin verdiği için evde dinlenerek bu süreci de tamamladım. Artık 2. doz için temmuz sonunu bekleyeceğim.
Darısı herkesin başına, umarım bu aşılama süreci daha da hızlanır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#AMD 'nin yeni ekran kartları geliyor sanırım ayın 8inde.
https://www.youtube.com/watch?v=wqTTEkHH10A
#HaftalıkGündemeMalzeme

Something BIG is coming (Short)

Subscribe: http://bit.ly/Subscribe_to_AMD Like us on Facebook: http://bit.ly/AMD_on_FacebookFollow us on Twitter: http://bit.ly/AMD_On_Twitter Follow us on T...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#işbaşvurusu esnasında CV'nin içeriği ve tasarımının yanında isimlendirmesi de önemlidir. Örneğin bir yere iş başvurusu için CV mail atarken ya da sistemlerine yüklerken dosyanın adını İsimSoyisim ya da T.C.Nonuz yapmanızı tavsiye ederim. ahmetCV2, memonunCV'si cvim ya da dönüstürülmüsCVv2 gibi dosya isimleriyle CV yüklemek maalesef başvuruyu ciddiye almıyorsunuz izlenimi veriyor. Yeni mezun ya da iş başvurusu deneyimi az insanların bu hataya düşmesini anlıyorum ama yakın zamanda bir miktar CV inceledim uzun süredir iş dünyasında olanlar bile özensiz davranıyorlar. Özellikle yazılım sektöründe düz yazı bile olsa CV'nizi kendiniz yazın kariyer.net'ten çıktı alıp göndermekte basit bir imaj oluşturuyor maalesef.
Tabi ki dosya ismi size iş kaybettirmez sonuçta CV'nin içeriği önemli ama eş değer niteliklere sahip başvuranlar arasında düzgün isimlendirme ve biraz özen sizi öne çıkarır.
Yakın zamanda karşılaştığım bazı örnekler sebebiyle birileri görürde belki işine yarar diye görüşlerimi paylaşmak istedim.
Not: Dosya isimleri uydurmadır ama benzer dosya isimleriyle karşılaştım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@orcun bilgine güvenerek bir şey danışmak istiyorum. Yoğun temizleme ve kullanım sebebiyle telefonumun üzerindeki oleophobic kaplamanın işlevini yitirdiğini hissediyorum. İnternetten araştırdığımda yurtdışından getirtme imkanını var olarak gözüküyor ama hem bu covid döneminde çok bekletecektir hem de kargosu gümrüğü derken kendisinden pahalıya geliyor. Bu kaplamayı yurtiçinde bulma imkanı var mıdır? Bir de izopropil alkol olarak hangi ürünü tercih ediyorsunuz. Elektronik ekipmanlarımı temizlemekte ihtiyaç duymaya başladım ama çok geniş fiyat bandında çok farklı ürünler var; kararsız kaldım.
@orcun 'a diye hitap ederek yazdım yorumu ama fikri, bilgisi olanlardan tavsiyelerini bekliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Cuma günü #Binance 'e üye oldum sadece inceleme amaçlı. Hemen ertesi Findeks'in sunduğu takipçi hizmeti üzerinden T.C. Kimlik Numaranız yüksek riskli alanlarda tespit edilmiştir diye bildirim geldi. Umarım oradan sızmamıştır ama eğer oradan sızma olduysa en düzgünü gibi gözüken bile böyle bilgi sızdırıyorsa gerçekten sorunlu bu coin işleri.11 Nisanda da bir yerden sızmış ama onu henüz bulamadım neresidir diye. Muhtemelen #yemeksepeti üzerinden gidenlerdi onlarda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kanal D #Bumblebee filminde 'vosvos' kelimesini sansürledi. Gerçekten televizyonda bir şey izlenmezmiş artık.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhabalar,
#TeknoYardım https://www.itopya.com/msi-mpg-sekira-100r-argb-tempered-glass-usb-32-mid-tower-kasa/ kasa sizce bu fiyata almaya değer mi? Hava akışı açısından biraz soru işareti var. Farklı önerileriniz varsa onlarıda duymak isterim.

MSI MPG SEKIRA 100R ARGB Tempered Glass USB 3.2 Mid Tower Kasa | ITOPYA

MSI MPG SEKIRA 100R ARGB Tempered Glass USB 3.2 Mid Tower Kasa En iyi fiyat ve ödeme seçenekleri ile MPG SEKIRA 100R ITOPYA'da.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 13