Steam Link Kutu Açılımı ve İlk İzlenimler

Teknoseyir'de bir arkadaşımızın yazısı üzerine hiç aklımda yokken Amazondan "Black Friday" indirimi ile 19$'a almış olduğum ve bana toplamda 28$'a mal olan "Steam Link" bugün elime ulaştı. Amerikadan Türkiyeye 3 günde gelen cihazın İstanbuldan Ankaraya elime ulaşması 4 gün sürdü. Onun dışında gerek alım esnasında gerekse teslimde hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kutu içeriğinde cihazın kendisi, yaklaşık 2 metrelik HDMI kablo, yaklaşık 2 metre etherhet kablosu, batarya fişi ve -benim en çok beğendiğim kısım- fiş için değişebilir 4 adet başlık çıkıyor.

Elektrikçilerde fiş arama derdi yaşamadan rahatlıkla kurdum. Cihaz Steam çalışan bir bilgisayarla aynı ağa bağlandığında otomatik olarak bilgisayarı görüyor ve rahatlıkla bağlanıyor.

Toplam kurulumu 2,3 dakikaka da tamamladım. Benim için bir eksi olmasa da Türkçe desteği yok gördüğüm kadarıyla o bazı kullanıcılar için eksi olabilir.

Henüz test etme imkanım olmadı sadece bağladım deneme amaçlı Alan Wake açtım 5 dakika oynadım ve kapattım. Doğru düzgün bir gamepad edindikten sonra ayrıntılı inceleme de yaparım 🙂

Cihaz ile ilgili sorularınızı ve merak ettiğiniz konuları cevaplamaktan ve açıklamaktan mutluluk duyarım. #steamlink #steam

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Quantum Break

Merhabalar,

Şu sıralar Windows Mağazasında 60TL'ye düşmüş olan Quantum Break'i aldım bitirdim ve kısaca düşüncelerimi yazmak istedim.

Öncelikle, oyunu genel olarak baya beğendiğimi ve neden bu kadar arka planda kaldığını merak ettiğimi belirtmek isterim.

Hikayeye çok girmeden anlatacağım ama zaman yolculuğu ve zaman ile alakalı olayların etrafında geliştiğini belirtmem çok sorun olmaz sanıyorum. -Oyunun 10. dakikasında anlaşılıyor zaten.-

Oyun yapımcıların diğer oyun serisi Alan Wake gibi dizi mantığı ile yapılmış ve 5 bölümden oluşuyor. Ama diğer oyunlardan farklı olarak bölümlerin arasında verdiğimiz kararlara göre değişen "Live Action" bölümler var ve yaklaşık yarım saatlik gerçek yapımlar izliyoruz. Çekimler ve oyunculuklar beni tatmin etti.

Oyunu ben çok acele etmeden 14 saat gibi bir sürede bitirdim. Kısa bir oyun olmuş ama açıkçası verdiğim paraya değdiğini düşünüyorum.

Oyunun artıları.

 • Zengin Hikaye, Kurgu ve Oyunculuk (Oyun içi karakterlerde gerçek insanlardan modellenmiş.)
 • Kaliteli müzikler
 • Yüksek Kaliteli Grafikler
 • Atmosfer

Eksileri:

 • Kontollerin zaman zaman -özellikle cutsceneden oyuna geçerken- takılmalar yapması. Ve dövüşlerde hantallaşması. -Konsol kontrolleri tam optimize edilememiş-
 • Oyun süresinin kısalığı. -Bi 14 saat daha oynanabilirdi.

 

Son olarak kesinlikle alıp oynanılması gerektiğini düşündüğüm bir oyun. En az bir kere daha oynayacağım farklı tercihler ile dizilerde ki değişiklikleri görmek adına.

Oyunla ve Windows Mağazasından oyun almakla ilgili sorularınız varsa cevaplamak isterim.

#Oyun #quantumbreak #akış #gamende

BeğenFavori PaylaşYorum yap

The Park

The Park (The Secret World Spin-off) Oyun İncelemesi
Merhabalar,

Oyun oynamayı çok seven ama inceleme yazmaktan pek anlamayan bir insan olarak sürç i lisan edersem affola.

Açıkçası bu oyunu almamdaki tek sebep The Secret World ( kısaca TSW olarak yazacağım bundan sonra ) içerisinde vereceği hediyelerdi.

Oyunun şu anki fiyatı 21.00TL. Ben önsipariş indirimi ve enpara kampanyası ile 8TL ye almış oldum. Yapacağım yorumları buna göre değerlendirmekte fayda var.

Oyunu iki farklı açıdan değerlendirmek lazım. İlk olarak oyunu tek başına değerlendirip sonrasında TSW ile bağlantısından bahsedeceğim.

Oyun grafik olarak gayet başarılı ve önerildiği gibi karanlık bir ortamda ve kulaklıkla gerçekten o parkın içine giriyorsunuz. Hikaye biraz klasik olsa da tabir-i caizse oyun süresince sizi diken üstünde oturtuyor. Kontroller ve anlatımda gayet başarılı.
Oyun interaktif sinema gibi ilerliyor linear bir oynanışı var. Ve maalesef tadı damakta bırakacak kadar kısa. Ağır ağır tadını ala ala oynadım ve 2 saatte bitirdim oyunu. Açıkçası eleştirebileceğim tek olumsuz yanı da süresidir. Funcom bu oyunu tek olarak değilde TSW'nin ek paketi olarak düşünmüş izlenimi veriyor. Bu olumsuzluğuysa fiyatıyla kapatıyor. Bir sineme biletininde 15 TL civarında olduğunu düşünürsek indirimde yakalarsanız almanızı önereceğim bir oyun.

Gelelim oyunun TSW ile ilişkisine. Eğer bir TSW oyuncuysanız bu oyunu hiç düşünmeden almalısınız. TSW içinde verilen kostümün yanısıra verilen yüksek kaliteli eşyalar zaten o fiyatı karşılıyor ve The Park üstüne hediye gelmiş gibi oluyor.
Ayrıca Cadılar bayramı kapsamında TSW içerisinde The Park'ın hikayesinin devamı niteliğinde bir görevde bulunmakta. Çok fazla şey katmasa da oynaması keyifli ve hikayeyi ana oyuna bağlayan bir dokunuş olmuş.

Son olarak TSW de gezdiğiniz yerlerde normal insanların yaşadıklarını deneyimlemek güzel bir tat olmuş.

Artılar
Atmosfer
Uygun fiyat
Etkileyici hikaye
TSW ile bağlantıları ve sunduğu ek içerikler.

Eksiler
Linear oynanış.
Oyun süresinin kısalığı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Galaxy S6

Merhabalar,
Samsung Galaxy S6 lansman çekilişi ile almış olduğum Galaxy S6 deneyimlerimi ve LG G2ye artıları eksilerini dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Tasarım
S3 kullanmış bir insan olarak S6'nın tasarım konusunda gerçekten farklılaştığını söyleyebilirim. Ekran kenarları G2'ye kıyasla biraz daha fazla ilke etapta gözüme batsada sonradan alıştım.
Tasarım konusunda iki olumsuz noktası var bence. 1.si yapısısebebiyle ele tam oturmuyor. arkası kavisli olan G2 elime daha rahat oturuyordu. G2yi yaklaşık 2 senedir kullanıyordum hiç düşürmedim ancak S6yı 3 kere sert bir şekilde düşürdüm.
İkinci nokta ise arka yüzüde ön yüzüde cam olduğu için kayıyor. Masadan kayıp düştüğü hiç olmadı ama sandalyenin üstüne koyduğum ve düşürdüğüm oldu.

Ekran
Ekranı çok başarılı ekran konusnda söylenecek hiçbir olumsuzluk yok. Elimde 1080p ekranlı G2 varken ne gerek var 2K ekrana performansı düşürür diyordum ama elime alıp kullanınca farkı hissettim.

Performans
Üst seviye bir cihaz olduğu için yüksen performanslı olduğunu söylememe gerek yok. Gerek ana ekran gerekse oyunlarda gerçekten akıcı ve sorunsuz. Ama ısınma sorunu bu cihazda da mevcut. Aşırı sıcaklıklara çıkmasada ısındığını fazlasıyla hissettiriyor. Özellikle oyun oynarken ısınıyor maalesef.
Ayrıca RAM yönetimi çok kötü hatta cihazın en kötü olduğu nokta bile diyebilirim. Telefonu yeni açmışken bile 3GB RAM'in %70-%80 kadarı doluyor geri kalanı da dolabiliyor tabi. Ram yetmediğinden kasmalar yaşadığım oldu.

Batarya
2600mAh batarya yetersiz. Powerbank almak durumunda kaldım. Telefonu yoğun kullanan bir insanım güç tasarrufu gibi özellikleride açmayı sevmem ve maalsef sabah 7de sarjdan çektiğim S6yla akşamı zor ediyorum.
Ama güç tasarufu modlarını açıp gün içinde de internette gezineyim ara ara oyun oynayayım derseniz S6 yarı yolda bırakıyor.
G2yle bir günü hatta bir buçuk günü aynı kullanım şartlarıyla rahat çıkartıyordum.

Kamera
Bu telefonu farklı yapan kesinlikle kamerası. Gerçekten harika bir kamerası var. Gerek kamera kalitesi gerekse kamerayla gelen oyuncaklar ( çok dolu gelmiyor isterseniz indiriyorsunuz) tatmin edici insanın fotoğraf çekesi geliyor.

Dayanıklılık
S6 beklediğimden sağlam çıktı 2si sandalye seviyesinden biride bilgisayar masasından olmak üzere 3 kere sert zemine düştü hatta sekti yerde. Metal çerçevede çok az bir hasar oldu onun dışında sapa sağlam kurtuldu cihaz.

Sonuç
S6 genel olarak beni tatmin eden ve kullanmaktan zevk aldığım bir telefon G2'nin batarya ömrünü ve çift dokunuşla uyanmasını arada arıyorum fakat kamera ve ekran gibi artılarıyla S6 öne geçiyor.
Son olarak belirtmeliyim ki G2'm varken kalkıp 2500TL verip S6 almazdım. Ama daha tyaşlı cihazı olup değiştirmeyi düşünenlere tavsiye ederim.
Cihazın kutu içerik fotoğrafları ile bir kaç örnek fotoğrafıda incelemeye ekledim.
Merak ettiğiniz konularda sorularınızı bekliyorum.

 

Not: Arada imla hatalarım ve anlatım bozukluklarım olabilir. Şimdiden özür dilerim bunlar için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Orkun @orkkoc

  Android 5.1.1 güncellemesi ile düzelecek diye birşeyler söyleniyor fakat daha yayınlanmadı. Daha doğrusu sadece Amerikada bir operatör versiyonunda ve bugün itibariyle İngilterede yayınlandı. Umuyorum bir kaç içinde bizede gelir güncelleme 🙂 Güncelleme geldiğinde ram sorununa etkisini incelemeye eklerim.

 • KendiniGerçekleştirenKehanet @kgk

  Hayırlı olsun. O halının birebir aynısı annemlerde de vardı. Çocukluğum onun üzerinde geçti 😀 Çok eski bir halıdır. Ama çok da kalitelidir.

 • Orkun @orkkoc

  Katılıyorum. O nedenle kasma sorununu özellikle belirtmek istedim. İnce yapmak için pili kısmaları kötü oluyor 3-4 milim daha kalın lup 3000mAh batarya koyulabilirdi sonuçta. Ama S6 Active diye bir model çıkartıyorlar ona 3500mAh batarya koymuşlar . Güç tasarrufunda kullanacaksam güçlü donanımlı telefon almanın ne anlamı kalıyor.

 • Orkun @orkkoc

  Fotoğraf birazda yetenek işi sonuçta. G2 güzel bir telefon iyi bir deneyim sunuyor ama ısınma kaynaklı IPS ekranın sararma sorunu sebebiyle 4 kere servise gönderdim 3 kere ekranı 1 kerede telefonu değiştirdiler. Şu anda 5. kez servise gitti aynı sorundan. Serviste beklerken ve internette gezerken aldığım izlenim bunun cihazın kronik sorunu olduğu yönünde. S6 da ısınıyorama AMOLED ekranda şimdilik IPSte yaşadığım sararma sorununu yaşamadım. G2 demişken bahaneyle bunları da not düşeyim.