ons ile eşitlendi ya

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Windows11 kullanan arkadaşlar sıkıntılar giderildi mi güncellemeler ile?
Durum nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Japon Mitolojisinden Youkai Efsaneleri ve Nioh 2 Yaratıkları

Yazı, Nioh 2'deki yaratıkların Japon efsanelerindeki hallerini ve kısaca özelliklerini içerir. Japonların bilmediği ama bizim 200 saat oynayarak tecrübe ettiğimiz bazı özellikleri de yer almaktadır. Başlayalım.

1 - Wheelmonk | Tekerlek Adam

Ya da gerçek adıyla Wanyûdô.

Kyoto'da anlatılan meşhur bir efsane vardır. Bir akşam duyduğu ses üzerine camdan dışarı bakan bir kadın Wa nyûdô'nun şehrin bir ucundan bir ucuna hızla gittiğini görür. Wanyûdô hırlayarak "Bana bakacağına çocuklarına baksaydın ya" der. Kadın arkasına dönüp baktığında bebeğini ayakları vücudundan koparılmış halde yerde kanlar içinde görür. Dehşet içinde tekrar başını döndürüp camdan dışarı baktığında ise Wanyûdô'yu görür. Ağzında çocuğunun ayakları ve yüzünde iğrenç bir sırıtışla.

Wanyûdô genel olarak ormanda ıssız patikalarda görülür, nadiren şehre iner. İnsanların ruhlarını ve bebeklerini yer. Wanyûdô görüldüğü zaman -ki onu görmemek en iyisidir-, sesi bile işitildiği zaman insanlar yolları boşaltır, evlerine kapanır ve dualar asarlar. Wanyûdô'yu görmek bile bütün bir aileyi felakete sürüklemek için yeterlidir. Bedenleri parçalar ve yanında cehenneme götürür.

Hikaye beni çok etkilediğinden Allah belanı versin Tekerlek Adam demekle yetiniyorum.

 

 

 

2 - Oboruguruma | Vagon Teyze

Ay ışığının alabildiğine parlak olduğu sisli gecelerde Kyoto sakinleri tuhaf bir ses duyduklarını söylerler. Sanki bir kağnı gıcırdaya gıcırdaya sokaktan geçiyor gibi bir ses. Ne olup bittiğine bakmak için dışarı çıkanlar ise yarı görünür yarı görünmez bedeni, dehşet verici yüzü ile karşılarında Oborugurma'yı bulurlar.

Başka bir efsane ise bir yerlerden ansızın "iyi akşamlar" sesi duyarsanız, çok ama çok dikkatli olmanızı öğütler. https://teknoseyir.com/durum/1394139

 

 

3 - Bakegani | İboşov

12. yüzyılda Genji ve Heike klanları arasında kanlı bir savaş patlak verir. Heike klanına karşı başlayan bu isyanın son savaşı Don-no-ura muharabesiydi. 25 Nisan 1185'te Heike ve Genji donanmaları dar bir alanda karşılaşır ve savaşmaya başlarlar. Heike klanı başlarda üstünlük kursa da savaş onların aleyhine gelişir ve Genjiler, 7 yaşındaki Heike hükümdarı Anatoku'nun gemisini bulup ok yağmuruna tutmaya başlarlar. Yenilgi artık kesinleşmiştir. Heike klanı ölmeyi esir olmaya yeğ tutar ve kendilerini nehre atarlar, genç hükümdar dahil. Bu, Heike klanının yok oluşudur. Bütün klan yok edilir ve onlardan geriye kimse kalmaz.

Heike erkeklerinin ruhları oradaki yengeçlere geçer, kadınların ruhları ise Kappa denilen yaratıklara. Ve bir gün alacakları intikamın umuduyla yaşarlar.

İşte Bakegani (canavar yengeç) bu Heike yengeçlerinin oyuna aktarılmış halidir. Heike yengeçlerine yukarıdan bakıldığında kabuğunda sanki kaşları çatık bir samurayın yüzü görünür. Efsaneye göre bu, Heike klanının boğulmuş samuraylarının yüzleridir ( bize göreyse maalesef iboşov...)

Heikegani yengeci: https://en.wikipedia.org/wiki/Heikegani#/media/File:Heikegani.jpg

 

 

4 - Gaki | Mal

Budist inancına göre günahkar insanların acı çeken ruhlarıdır. Gakidô denen ve cehennemin bir kat üstünde bulunan kurak, çorak bir yerde yaşarlar. Gakiler hemen her şeyi yerler fakat asla besleyici ve güzel bir yiyecek bulamazlar (resimde görülmekte) besleyici ve güzel bir yiyecek bulduklarında ise ellerine aldıkları an yemek yanar ve yok olur. Bu yüzden de karınları açlıktan hep şişmiş haldedir. Dinmek bilmez bir açlığa ve susuzluğa mahkumdurlar. Bugün Japoncada "gaki" sözcüğü "velet" anlamında kullanılmaktadır.

 

 

5 - Karakasa | Şemsiye

Yağlı kağıttan şemsiye. Kocaman tek gözü, ağzından taşmış bir dili ve genellikle tek ayağı vardır. Çalılıklarda saklanıp insanları korkutmayı ve diliyle yanaklarını yalamayı sever. Diğer youkailer gibi kötücül bir amacı yoktur. Zarar vermek için değil oyun olsun diye yapar.

 

 

6 - Scampuss | Topkedi (topket)

Okoyama'nın yağmurlu gecelerinde dar sokaklarda insanların karşısına çıkar. İnsanların bacaklarının arasına girer, sürtünür de sürtünür. Kedi mi yoksa köpek mi olduğu bilinmeyen bu yaratığın tek beklediği ilgidir. Bazen istemeden de olsa insanların tökezleyip düşmelerine sebep olur. Zararsız ve oyunsever bir youkaidir Sunekosuri.

Yine de devasa canavarlara meydan okuyabildiği unutulmasın! Vur kedi vur!
https://www.twitch.tv/teknoseyir/clip/InventiveCoyMagpieRalpherZ-weJUVQN-BgXOPJ9z?filter=clips&range=all&sort=time

 

 

7 - Tatarimokke | Baykuş

Tatarimokkeler ölmüş çocukların ruhlarıdır. Baykuş bedenine girmiş bu ruhlar evlerinin ve hayattayken sahip oldukları ailelerinin yakınlarında yaşamaya devam eder. Görünüşleri diğer baykuşlardan farklı olmasa da derler ki çıkardıkları uğultu sanki bir baykuştan değil de küçük bir yavrucağın yitik ruhundan gelirmiş.Tatarimokkeler zararsız ruhlardır. Ve yakın zamanda bir çocuğunu kaybetmiş aile, evlerinin yanında bir baykuş görürse onu beslemeleri öğütlenir. Aileler de tıpkı yitik yavrularına baktıkları gibi şefkatle bu hayvana da bakar ve ilgi gösterirler.

Fakat bazı durumlar vardır ki Tatarimokkeler insanlar için tehlikeli olabilir. Eğer bir aile yavrusunu nehre atarsa ya da evde bakacak boğaz azalsın diye öldürürse, hatta bebek bilerek düşük bile yapılsa ruhu ailesine karşı bir kin tutabilir. Bazen Tatarimokkeler bir bebeğin ruhu değil bir cinayetin kurbanı da olabilir ve katilini intikam umuduyla arar da arar. Hatta kimi zaman katillerini öyle lanetlerler ki yalnız katil değil onun bütün soyu bu lanete kurban gidebilir.

Eğer yerde yatan bir tatarimokke görürseniz çok dikkatli olun!
https://www.twitch.tv/teknoseyir/clip/EagerVivaciousMarrowTwitchRaid-3dGp8foKqlu7Byk2?filter=clips&range=all&sort=time

 

8 - Yamanba | Gözlemeci Teyze

Yamaubalar dağda yaşayan yaşlı kadınlardır. Bir zamanlar insan olan Yamaubalar zamanla çürümeye başlayıp yaratığa dönüşmüşlerdir. Bazılarının boynuzları veya pençeleri olsa da çoğunlukla normal bir yaşlı kadın gibi görünürler, ta ki size saldırana kadar!

Yamaubalar ormanlarda yolun kenarındaki köhne bir kulübede yaşarlar ve oradan geçen yolculara gecelemek için bir yer ve bir kap sıcak yemek teklif ederler. Yorgun yolcular sıcacık yataklarında çabucak uykuya daldıklarında Yamaubaların gerçek halleri de ortaya çıkar, çirkin ve yaşlı bir şeytan! Mışıl mışıl  uyuyan konuklarını bir bıçakla veya güçlü bir büyüyle ziyaret eder... Bu hikaye Yamaubaların elinden kurtulabilmiş sadece birkaç şanslı gezgin sayesinde kulaktan kulağa yayılmıştır.

 

9 - Tesso | Splinter Usta

Derler ki uzun zaman önce, Şirikawa (1073-87 hüküm süresi) adında bir hükümdar yaşarmış. Bir türlü vârisi olmayan bu hükümdar geleceğinden çok endişelenmiş ve bir gün Raigô denen rahibine gidip Buda'nın ona bir oğul vermesi için dua etmesini istemiş. Raigô çok günler ve çok geceler dua etmiş. Sonunda bir oğul dünyaya gelmiş, Prens Taruhito! Hükümdar buna çok sevinmiş, Raigô'yu huzuruna çağırmış ve dile benden ne dilersen demiş. Raigô bir görkemli tapınak isterim, orada daha nice öğrenciler yetiştireyim, demiş. Hükümdar bunu kabul etse de başrahip bunu hoş karşılamamış. Kendi tapınağından daha büyük bir tapınak istememiş ve hükümdar da başrahibin arzusuna kıramamış. Raigô'ya söz verdiği tapınağı yapmamış.

Raigô'nun yüreğini dolduran kin onu da bir acayip yaratığa dönüştürmüş ve Raigô kısa bir zaman sonra ölmüş. Derler ki bu ölümün hemen ardından genç prens yatağının başında rahip kılığında bir hayalet görmüş. Gördükten sonra çok sürmemiş, prens ölmüş. Hükümdar yine vârissiz kalmış.

Bundan kısa zaman sonra başrahibin o görkemli manastırını devasa fareler basmış. Herkesi öldürmüş, kıymetli kitapları yemiş yutmuş, manastırı yıkmışlar. Ve Raigô'ya söz verilen o devasa manastır yapılana kadar farelerin gazabından kimseler kaçamamış.

Ve bugün bütün Budist manastırlarının kapısı doğuya bakarken yalnız Raigô'nun manastırı (Mii-dera) kuzeye bakar, tam da başrahibin manastırının olduğu yere!

 

Rahibin intikamından kaçın!
https://www.twitch.tv/teknoseyir/clip/OddCrunchyDillDxAbomb-c53vTPwpGr0C5EE0?filter=clips&range=all&sort=time

 

 

10 - Nurikabe | Sünger Bob Kapı

Nurikabe genelde kıyı kesimlerinde ve dar sokaklarda bulunur. Gerçek görünüşünü Kahır Lobisi hariç hemen hiç kimse bilmez, zira çoğunlukla görünmezdir. Gece vakti insanların karşısına çıkar ve yolunu bütünüyle kapatır. Ne sağından ne solundan geçmek, ne de onu devirmek mümkündür. Derler ki eğer yerden bir sopa alıp alt taraftan onu dürtüklerseniz kaybolur ve yolunuza devam edebilirmişsiniz. Kökeni bilinmemekle beraber "tsukimogami" yani ruh kazanmış ev eşyalarının bir üyesi olarak ortaya çıkmış olabileceği düşünülür.

Önünde eğilmek ise ancak onu daha da öfkelendirir.

- SON -

Bu yazı, sayesinde onlarca eğlenceli saat geçirdiğimiz @ugury 'e  ve Kahır Lobisine ithaf edilmiştir.

 

- Bonus İçerik -

Aşağıda Toriyama Sekinen (1712-1788) tarafından yapılan youkai çizimleri yer almaktadır. Hemen hepsi Nioh 2'den tanıyacağınız yaratıklardan seçilmiştir. Daha fazlası için için kaynakçaya bakabilirsiniz

(Büyütmek için resmin üzerine tıklayın)


 

 

 

 

 

.

 

 

 

 


 

Youkai çizimlerinin ve hikayelerinin kaynağı: http://yokai.com/
Bazı görsellerin kaynağı: https://www.creativeuncut.com/
Yaratıkların Nioh 2 hallerinin kaynağı: https://nioh2.wiki.fextralife.com/Enemies
Toriyama Sekinen'in çizimlerinin kaynağı: https://archive.org/search.php?query=creator%3A%22Toriyama%2C+Sekien%2C+1712-1788%22
Yer yer wikipedia'dan da yararlandım.
Çeviriler bana aittir. Kısa olmasına özen gösterdim ve sadece Nioh'tan akılda kalan youkaileri ekledim. İleri okumalar için yukarıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Buraya kadar okuduysanız, teşekkürler.

 

Daha fazla mı youkai istiyorsun?
Nurarihyon, Natsume, xxxHOLIC, Mushishi (şaheser), Bakemonogatari veya Mononoke ilgini çekebilir.
Belki bir film! Kaidan (Filmdeki hikayelerden biri de Heikei efsanesini konu etmekte)
Ya da bir oyun? Japon korku efsaneleri + Itou Junji + Lovecraft: World of Horror

#Nioh2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 15

#BirazMüzik Eskilerden. 🙂
https://youtu.be/uGxqtWuUEt8

BeğenFavori PaylaşYorum yap

corona nedeniyle bayağı kısa süreli ücretsiz eğitimler var. topluca aşağıdan bakabilirsiniz

https://freebiesglobal.com/best-sellers-highest-rated-32-free-courses-adobe-courses-business-marketing-video-production-photography

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kendi OpenVPN sunucunuzu kurma

Kasım 2020 Güncellemesi

Arkadaşlar tekrardan selamlar. Hala bildirim geliyor. İsteyen olursa videolu bir anlatım hazırlayabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

 

 

 

Merhaba,

Malum ülkemizde internet durumu belli sürekli yeni bir yasak çıkıyor. Şahsi olarak VPN servislerine güvenmediğim için kendi VPS(Virtual Private Server)'imizdeVPN server çalıştırmak daha güvenli ve uygun.

1. Adım Sunucuyu Oluşturma

İlk olarak kendi serverımızı oluşturarak başlayalım. Ben kendi kişisel sunucularım için DigitalOcean kullanıyorum. https://www.digitalocean.com sitesinden üyeliğimizi oluşturduktan sonra konsolumuz açılıyor.

Konsol sayfasında sol kısımdan yeni bir proje açıyoruz:

Daha sonra açılan sayfada projemize isim veriyoruz.

 

Bu adımdan sonra kendi sunucumuzu oluşturuyoruz. Ben VPN sunucusu için en düşük konfigrasyonu seçiyorum (Aylık maksimum 5$).

Rehberde kullandığım konfigrasyon:

Distro: Ubuntu 18.04 (Debian seçebilirsiniz aynı paket yöneticisini kullandığı için bir sıkıntı olmayacaktır.)

Konum: Amsterdam (En düşük ping'i Amsterdam'da aldım. İstediğiniz bir konumu seçebilirsiniz.)

Konfigrasyonu yaparken en önemli adım doğrulama(SSH ve SFTP bağlantımız için kullanacağımız doğrulama) SSH key kullanmayı biliyorsanız SSH key kullanak daha güvenli bir erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

Ben bilmeyenler için şifre yöntemini kullanacağım. Tek kullanımlık şifreyi seçiyoruz ve sunucumuzu oluşturuyoruz.

 

Şifre mail adresimize gelecek.

 

2. Adım Sunucuya Bağlanma ve Şifre Değiştirme

Şifre geldikten sonra hem SSH hem SFTP bağlantısı için BitviseSSH kullanacağız. Bu adresten indirebilirsiniz: https://www.bitvise.com/ssh-client-download

Uygulamayı kurduktan sonra sunucumuza bağlanmak için

Host kısmına: IP adresimizi

Port kısmına: 22

Username kısmına: root

yazıyoruz ve Log In'e basıyoruz.

Açılan pencereye mail olarak şifremizi yapıştırıyoruz.

 

Daha sonra otomatik olarak şifre değiştirme script'i çalışacak ve bizden tekrar kullandığımız şifreyi isteyecek. (Terminal ekranında yapıştırma işlemi yapamadığımız için bu sefer şifremizi elle girmek zorundayız.) Daha sonra bizden yeni bir şifre oluşturmamızı isteyecek.

 

3. Adım VPN Sunucusunu Kurma

Bu adımda ilk olarak

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y

komutunu kullanarak sistemimizi güncelliyoruz. Güncelleme işlemi bittikten sonra VPN sunucusunu kurma işlemine başlayabiliriz.

Not: İsteyenler OpenVPN'in kendi dökümanlarını kullanarak manuel olarak kurabilir ama ben en basit yöntem olaran "road warrior" yöntemini kullanacağım.

VPN sunucusunu kurmak iiçin tek bir komut çalıştırmamız yeterli.

wget https://git.io/vpn -O openvpn-install.sh && bash openvpn-install.sh

Yukarıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Gelen seçenekleri aşşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde giriyoruz(port sorusunda ENTER tuşuna basıyoruz.)

4. Adım VPN Dosyasını İndirme

VPN dosyamızı indirmek için öncelikle BitwiseSSH üzerinden yeni SFTP penceresi aç seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra .ovpn uzantılı dosyayı kendi bilgisayarımıza indiriyoruz.

 

5. Adım Client Kurulumu

 

Client linkleri:

Windows: https://openvpn.net/client-connect-vpn-for-windows/

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.openvpn.openvpn

IOS: https://apps.apple.com/us/app/openvpn-connect/id590379981

Client'ı kurduktan sonra dosyadamızı import ediyoruz ve VPN kullanıma hazır.

 

Anlamadığınız veya hata aldığınız bir nokta olursa yorumlara yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

 

 

-------------------------------------------------------TAGLAR--------------------------------------------------------------

 

#rehber

#vpn

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 24
 • barisgnct @barisgnct

  5. Adımda pek açıklayıcı anlatmamışsın.. Ama anladığım kadarıyla yaptığım şey şu.. Hali hazırda openvpn kuruluydu. açtım ve sağ alttaki ikona sağ tıkladım. import seçtim, açılan pencerede masaüstüne indirdiğim ovpn uzantılı dosyayı seçtim. Sonra tekrar sağ tıkladım, en üstte VPN isimli olanı seçtim, bağlan dedim.. sonra hep açılan pencere açıldı ve sonuç şu.. Tamam deyince de kapanıyor zaten.. Ne yapmam gerek..?

 • barisgnct @barisgnct

  evet şimdilik çözdüm. herşey güzel ve en önemlisi istediğim gibi

 • Murat @murats

  Sanırım bu aralar tekrar popüler olmaya başlayan bir konu.
  Yapmış olduğum denemelerde sizin anlattığınız gibi kurulduğunda hiç bir problem ile karşılamadan kurulumu yapabildim.
  Fakat internet hızımın ancak yarısını alabiliyorum sanırım bu da karşı tarafın CPU hızı ile ilgili bir durum. Kendi ücretli VPN sunucum ile yaklaşık olarak 3/4 hızlara erişebiliyorum.
  Geriye tek kalan şey LOG 'lar yoksa fiyatlar hemen hemen aynı düzeyde artık.

 • GroupPolicy @grouppolicy

  Merhaba, bu kurulum sornasında profili attığımız cihazlar direk bağlanabiliyor. 2 sorum olacak, telefon ve bilgisayar için farklı userlar oluşturmalımıyız? Bunun artısı eksisi nedir? diğer sorum ise bu vpn profillerine şifre koymak mümkün mü? Yani password girerek bağlansın istiyorum. Bunu raspberry pi üzerine kurulu olanda yapmışlar ama bu method ile kurulumda nasıl yapabiliriz?

Şundan yapıyorum şimdi, eğer güzel olursa bu gönderi editlenecektir 😀
Yalnız gidip Carrefour'dan en küçük antrikotu aldım, 21tl tuttu. 200 küsur gram bir şey. (kg 80tl) Ekonomiye bak!
edit: https://teknoseyir.com/durum/1096067

Menünün En Pahalı Burgerini Evde 19,50 tl ye Yapacaksınız!

Selamlar, Steak House menüsündeki en pahalı burger olan bu burgeri evde sadece 19,50 tl ye yapabaileceksiniz. Nasıl mı? 150 gr et 12,75 tl Burger Ekmeği 1,25...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Softether VPN Kurulumu-Video

https://www.youtube.com/watch?v=n67L2PxUxyg

 

----Blogu paylaşırsanız daha çok kişiye ulaştırabiliriz. İstediğiniz mecrada paylaşabilirsiniz, sadece videoyu çekip başka bir yere yüklemeyin yeter.-----

Merhaba arkadaşlar;

Ülkemizdeki internet engellerinin üstüne bu videoyu çekmeye karar verdim. Bildiğiniz üzere bazı internet servisleri engellendikten sonra bu engelleri kaldırmaya yarayan ücretli ve ücretsiz birçok vpn (betternet, zenmate vs) de engellenmeye başladı. Videoda anlattığım Softether vpn ise bu engellerin dışında kalıyor ve kullandığı portlar engellenemiyor. Kuruluma geçelim;

Öncellikle bir DigitalOcean hesabınız olması gerek, https://www.digitalocean.com/ adresine giderek bir hesap oluşturuyoruz, bu kısmı videoyu izlemeden önce yapın. ------Benim referans linkimi kullanarak bana da kazandırabilirsiniz ( https://m.do.co/c/803cc62e0b13 ) 5 dolarlık harcamadan sonra hesabınıza 10 dolar daha tanımlanır. ------- Ayrıca digitalocean, Enpara ve İninal gibi kartları kabul etmiyor. Başka bir kart kullanmanız gerek.

Hesabımızı kurduktan sonra VPS yani Virtual Private Server (kişisel sunucu diyebiliriz) kuruyoruz. DigitalOcean buna "droplet" diyor. Droplet'imizi videoda gösterdiğim gibi kurduktan sonra mail adresimize gidiyoruz çünkü VPS'e erişim bilgilerimiz bize mail olarak geliyor. Ben bu bilgileri kurulumda kullanmak üzere kopyalayarak metin dosyasına yapıştırdım. Video'da görebilirsiniz.
Daha sonra Putty isimli programı şu linkten, http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html indiriyoruz, kurulum istemeyen bir program, exe ile direkt çalışıyor.

Putty programını açtıktan sonra bize verilen bilgilerden IP adresini videoda gösterdiğim yere yapıştırarak server'a bağlanıyoruz. Bu işlemde videoda gösterilenden başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok.
İlk defa bağlandığımız için gelen pencereye "Evet" diyoruz ve kurulumu yapacağımız terminal sayfası açılıyor.
Daha sonra mail'imize gelen bilgilerde bulunan şifreyi kopyalıyoruz. Burası önemli, Putty programına geçip SAĞ tıklıyoruz. Putty programında SAĞ tıklama komutu "Yapıştır" anlamına gelir. Bu işlemi yaptığımıza ekran hiçbir şey görünmeyecek zira linux sistemlerde şifre yazıları GÖRÜNMEZ.
Bu işlemi yaptıktan sonra Enter'a basıyoruz ve ilk oturum açılıyor. DigitalOcean suncularında sunucuya ilk defa bağlanıyorsanız şifreyi değiştirmek ister, bu yüzden tekrar sağ tıklayıp Enter'a basıyoruz.
Bunu da yaptıktan sonra bizden "Yeni şifre" yazmamızı istiyor, uzun bir şifre yazmayın zira yazdıklarınız size görünmeyecek.
Şifreyi yazıp Enter'a bastıktan sonra yeni şifreyi tekrar girip Enter'a basıyoruz.
Sunucumuz artık komut girmeye hazır.

(Bu işlem başlıkta da belirtildiği gibi Ubuntu 14.04 içindir. Ben 32 bit kullandım, 64 bit denemedim ama bir fark yaratmayacaktır.)

Video'da kullandığım sunucu komutlarını burda bulabilirsiniz, http://howto.lintel.in/how-to-install-softether-vpn-server-on-ubuntu/

aynı kodları burda da paylaşıyorum.
-------------Kurulum kodları---------------
apt-get update -y
apt-get upgrade -y

Videoda gösterdiğim gibi iki kodu birden kopyalarsanız Putty'ye gelip sağ tıkladığınızda ilk kodu direkt giriyor ancak ikinci kodda tekrar Enter'a basmanız gerekiyor.

add-apt-repository ppa:dajhorn/softether

Bu kodu da kopyalayıp Putty'ye geçip sağ tıklayarak yapıştırıyoruz, ardından Enter'a basıyoruz.

apt-get update
apt-get install softether

Yukarıdaki gibi aynı işlemleri bu kodlarla yapıyoruz. Sunucu kurulumuyla işimiz bitti, şimdi Softether Vpn Server Manager ve Softether VPN Client kuruyoruz. Şu linki kullanarak http://www.softether-download.com/en.aspx?product=softether iki programı da indirebilirsiniz, kurulumları kolay olduğu için videoda yer almıyor.
Daha sonra Vpn Server Manager'a geçip "New Setting" kısmına tıklıyoruz, Setting Name kısmına istediğiniz bir isim (ben vpn verdim) verip Host Name kısmına mail'imize gelen Sunucu IP'sini giriyoruz. Daha sonra OK'e tıklayıp kaydediyoruz. Bundan sonra kaydettiğimiz ayara çift tıklayarak sunucuya bağlanıyoruz. İlk defa bağlandığımız için Yeni şifre girip altında yeni şifreyi tekrarlıyoruz. Daha sonra sunucu yönetim ekranımız açılıyor, gelen pencreleri videodaki gibi kapatıp manuel kurulum yapıyoruz. Video'daki istediğimiz pencereye geldikten sonra " Create a Virtual Hub" a tıklıyoruz. Açılan sayfadan Virtual Hub Name'i, şifreyi ve şifre tekrarını girip kaydediyoruz. Daha sonra yarattığımız Virtual Hub'a çift tıklayarak erişiyoruz. Açılan sayfadan Manage Users'a tıklayarak yeni bir kullanıcı oluşturacağız. Kullanıcı adı, Tam isim, Şifre ve Şifre tekrarını girdikten sonra kaydediyoruz. Daha sonra" Virutal NAT and Virtual DHCP Server (SecureNAT) a tıklıyoruz, açılan sayfadan Enable SecureNAT'a tıklayıp onaylıyoruz, eğer bu adımı uygulamazsak DHCP bize ip vermeyecektir. Bu işlemler de bittikten sonra exit butonlarını kullanarak bütün sayfalardan ayrılıyoruz. Softether VPN client'ı açıp oluşturduğumuz kullanıcı adı ve şifre ile sunucumuza bağlanmamız gerekiyor. Bu yüzden videoda gösterildiği gibi Softether VPN Client'ı açarak sağ tıklıyoruz ardından New VPN Connection Setting'e tıklıyoruz.

Host name kısmına mailimize gelen ve daha önce kullandığımız Sunucu IP adresini giriyoruz.
Virtual Hub Name kısmına daha önce belirlediğimiz ismi giriyoruz. Sağ taraftan kullanıcı adı ve şifremizi girip OK'e tıklıyoruz. Artık her şey tamam, oluşturduğumuz ayara çift tıklayarak bağlanıyoruz.

Umarım faydalı olmuştur, ülkemizde daha hızlı ve engelsiz internet hizmeti görmek dileklerimle.

#vpn #softether

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 65

J002E3, 3 Eylül 2002'de amatör bir astronom tarafından keşfedilmiş bir gök cismi. Dünyaya bu kadar yakın, bu büyüklükte bir cismin kararlı bir yörüngede dolaşıyor olması bilim insanlarında şaşkınlık yaratmış. Zira Dünya, Ay ve Güneş'in etkisiyle bir şekilde bu tür cisimler ya Dünya'dan uzaklaşıyorlar ya da Dünya'nın atmosferine girerek yok oluyorlar.

Sonradan bunun Apollo 12'yi taşıyan Saturn V roketinin üçüncü aşaması olduğu anlaşılmış. Normalde Güneş merkezli bir yörüngeye girmesi gerekirken bir şekilde kabaca 40 yılda bir Dünyayı ziyaret eder hale gelmiş. Aşağıdaki resimde nasıl bir yörünge izlediği görülebiliyor. https://en.wikipedia.org/wiki/J002E3

Zaman içinde bir şekilde Dünya'ya ya da Ay'a çarpma ihtimali var ama tehlikeli bir durum yok. Buna benzer büyüklükte uydu parçaları daha önce Dünya atmosferine pek çok kez girip ufak parçalara ayrılmış. #bilim #astronomi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 29