Motorola Samsung'un Unvanını Elinden Alabilir - CHIP Online

İlk 5G destekli akıllı telefonu kullanıcılara sunma yarışında sonuç beklediğimizden farklı olabilir!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • seckyn @seckyn

  Neden tüm chip haberlerini buraya yapıştırıyorsun ki? Buradaki insanların hepsi zaten biliyordur orayı okumak isteyen zaten orada okur.

  • aytin horasan @aytinh

   Burası özgür paylaşım alanı olarak biliyordum. İki tane herkesi ilgilendiren sosyal medya haberiydi. Motorola haberi de ülkemiz teknoloji sitelerinde yer bulamayan bir firma ve 5G ürünü ile piyasada öncü olduğu için koydum. Yani chip te hissem yok😉😉

Gmail Inbox Uygulaması, 2 Nisan'da Gidiyor - CHIP Online

Kapanmayı bekleyen, bazı kullanıcıların severek kullandığı Google uygulamasının veda edeceği tarih ortaya çıktı!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
aytin horasan paylaştı.

İstanbul’da deprem toplanma alanları "depreme hazır değil" - DW Türkçe

1999 Marmara depreminin üstünden geçen 20 yıla karşın hala İstanbul'un depreme hazır olup olmadığı tartışılıyor. Deprem toplanma alanları konusunda dahi fark...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
aytin horasan paylaştı.

Allo kullanan 3 kişiye duyurulur. Mesajlaşma geçmişinizi indirin, kapanıyor!

Allo is shutting down tomorrow, March 12 — here's how to download your chat...

Allo was announced back in 2016. Unlike its popular video counterpart Duo, the app never really took off — so it was no surprise when Google... by Taylor Kerns in Applications, Google, News
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11
aytin horasan paylaştı.

Bayadır Rainbow Six Siege'e girmiyordum, bugün bir bakayım dedim hazır yeni sezon gelmişken, 53GB güncelleme gelmiş. İnsafsızlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 23
aytin horasan paylaştı.

😂😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
aytin horasan paylaştı.

@erkann arkadaşımız güzel bir şey paylaşmış oraya yorumumu yazmak yerine ayrı bir durumda olayı değerlendirmek isterim.

Avrupa haklı olarak elektrikli araç şarj istasyonu sayısında bizim çok önümüzde ancak bu sayı sizi şaşırtmasın dünyada tüm ülkelerde standart 10-15/1 arasındadır. Yani 10-15 arasındaki elektrikli araca 1 şarj istasyonu düşer bu şarj istasyonunun da 3 soketi vardır.

Bizim ülkemizde ise %100 elektrikli 1200 tane araç vardır ve şarj istasyonu sayımız 419 Adettir. Biz şu an için talebin çok çok daha fazlası şekilde bir istasyon sayısına sahibiz.

Bir ikinci olarak ülkenin buna geçişine 15 sene var gibi neye dayandığı belli olmayan bir kaç yorum var bu konudan da bahsetmezsem olmaz.

Şimdi öncelikle dünyada elektrikli araçlara geçiş bir zorunluluk mu yoksa bir tercih mi onun ayrımını çok net yapmak lazım.

Şu an 8 Milyar olan dünya nüfusunun çok yakın gelecekse 2025 senesine kadar 11 Milyar olması bekleniyor. Üretimin ise çok daha artacağı ve hava kirliliği gibi durumların başkentlerde çekilemez olduğu ön görülüyor. Bunun farkında olan ülkeler ben zaten şu an elektrikli araca 7.500 Dolar teşvik versem ilerde hasta bakım ücretine vereceğim paradan daha karlıyım diye bu duruma ciddi teşvik veriyorlar.

Hakeza bir çok ülke şu an kalabalık şehirlerine girişte Dizel vergisi getirmiş durumdalar hakeza bir çok vizyoner ülke 2025 ve 2030 seneleri arasında komple dizeli yasakladıklarını duyurdular. Şu an bile dizel araçlar ikinci el pazarında bitmiş vaziyette Avrupa'da.

Aklınıza şu soru gelebilir ''yahu tamam da bizi bunlar bağlamaz ki.'' normalde firmalar da bu işe destek vermeseler haklısınız bizi bağlamaz. Yani firmalar çıkıp çatır çatır dizel üretmeye devam etse bize hala satarlardı ancak ufacık bir üretim teknolojisi, fabrika işleyişi hakkında bilgisi olanlar çok net anlayacaktır dediğimi HİÇ BİR FİRMA 5 fabrikasından 4'ünü elektrik için 1'ini tamamen farklı olan içten yanmalı araçlar için ayırmak istemez bu karlı bir iş değildir. Olabildiğince az parça ile olabildiğince fazla model çıkarmak her zaman üretim maliyetini düşüren bir etkendir.

Hakeza firmalar da bunun farkında olacaklar ki VW Grubu, PSA grubu, Geely Grubu gibi büyük organizasyonlar DİZEL ÜRETMEYECEKLERİ tarihi söylemiş durumdalar.

VW Grubu (içerisindeki firmalar da dahil) 2023 senesinde DİZELİ TAMAMEN BIRAKACAKLARINI, 2027 senesinde de BENZİNİ TAMAMEN BIRAKACAKLARINI duyurdu.

Otomotiv sektöründeki elektriğe dönüşüm bizim gibi ülkelerin tercihine kalmış bir şey değildir ZORUNLULUKTUR. Firmalar, ülkeler, tüketiciler kararını çok net belli etmiştir. 2007 senesinde akıllı telefon devrimi, 90'lı yılların sonunda internet devrimi, LCD-LED ekranlara adaptasyon ülkemizde nasıl gerçekleştiyse Elektrikli Araç dönüşümü de ülkemizde SEVE SEVE olacaktır.

Ülkemizdeki tüketicilerse bu geçişi sorgulamak yerine, saçma sapan argümanlar üretmek yerine bu geçişe hazırlıksız yakalanmamamız için fikirler üretse ve çalışsa emin olun çok daha hayırlı olur. Çünkü 2025 senesinden sonra parasını dahi verseniz alabileceğiniz bir binek dizel araç bulmakta aşırı zorlanacaksınız.

İngiltere Elektrikli Araç Şarj Noktaları Gelişmiş ülkeler geleceğe...

İngiltere Elektrikli Araç Şarj Noktaları Gelişmiş ülkeler geleceğe hazır diyebiliriz. Kaynak: https://www.zap-map.com/live/ @electric
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 19
  • Yekta F. @electric

   2026 senesinde son içten yanmalı modeller çıkacak 2023'te bir daha dizel üretmeyecekler. Dediğimin tersi değil ki bu haber dediğimi doğrulayan haber bu 🙂 . 2026 senesinde çıkacak arabalar benzin olur gene dizel olmaz.

 • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

  @electric Ülkemizi düşünürsen, mevcutta yeni-eski pek çok benzinli/lpgli/dizel araç var. Sayısıda azımsanamayacak kadar çok. 2027 yılını zorunlu geçiş yılı olarak baz alırsam, bundan sonra satılan arabaların elektrikli olduğunu varsayarsam; elektrikli arabaların sayısı ne zaman içten yanmalı araçların sayısına eşit olur tahminen (ülkemizde)? İşte bu o zaman benim için trafikte kırılma noktası oluşturur.

  Seve seve geçişten sonra pek çoğumuz içten yanmalı varolan araçlarımızı kullanmaya devam edeceğiz ekonomik vs sebepten ötürü. İçten yanmalı araçlarımızı ne zaman bırakacağımızı öngörüyorsun? Birde yurtdışındaki gibi, içten yanmalı araçları elektrikliye çeviren bir takım şirketler oluşmuş durumda. Bizde durum nasıl olur diyorsun?

  Seni takip etmeye çalışıyorum ama kaçırdığım çok şey oluyor. 🙂

  • Yekta F. @electric

   Aslında çok güzel soru bu.

   İnsanların da en çok karıştırdığı nokta bu aslında. Dizel bitecek demek piyasada hiç. dizel araç kalmayacak demek değildir Dizel bitecek demek artık üreticiler Dizel araç üretmeyecek ve gidip mağazadan dizel alamayacaksın demek. Piyasada hali hazırda dolaşımda olan Dizel araçların var olması Dizelin ölmeyeceği anlamına gelmiyor.

   İnsanlarda dizel daha 20 sene gider lafını diyerek aslında buna ithafen söylüyorlar ancak dünyada hiç bir sektöre bu gözle bakılıp yorum yapılmaz. Örneklemem gerekirse akıllı telefonların gelmesiyle tuşlu telefonlar dünya üzerinde hiç mi yok? Yoo gayette varlar ama o pazarı ölü kabul ediyoruz.

   Dizelin akıbeti aynı şu an akılsız telefonların akıbeti gibi olacak. Elinde olan ve sıfır araç almaya imkanı olmayan insanlar kullanmaya tabii ki devam edecekler ama gidip sıfır almaya çalışan insanlar alamayacaklar.

   Gelelim soruna. Bunu tahmin etmek çok güç olsa da şu anki ekonomik koşullar ve dramatik şekilde azalan araba satışı geçici bir durum. Daralmadan hiç etkilenilmeyen yıl ise 2016. Biz 2016 yılından itibaren yavaş yavaş malumun gelişiyle her konuda kıstık.

   2016 yılında ise satılan araç sayısı 983.720 adet. Gene 2016 senesinde trafikteki araç sayısı da 20.000.000 Adeti geçmiş durumda. Durum ve rakamlar bu olunca 2020 ikinci yarısından itibaren de ekonominin toparlanacağı malumken 2021 senesinde satın alımını erteleyenlerin araç alımıyla birlikte yeni rekor gelebilir öngörü bu şekilde.

   Hiç yoksa dizelin yollarda dikkate alınmayacak şekilde azalması ve bitmesi için 16-18 sene arasında bir vakte ihtiyacımız var.

   Ancak bu dediklerim tüketici özelinde. Otomotiv sektörü 2025 senesine kadar Dizeli bitirecek parası olan dahi çok az ürün yelpazesinde seçim yapabilecek.

  • Muhammet UÇAR @haypurtiryading

   @electric teşekkürler, kabaca 2040'lara kadar içten yanmalıları azalarak bitiriyoruz. Atladığın bir sorum daha olmuş, son soru. İçten yanmalıların elektrikliye dönüşmesine ne diyorsun? Biliyorsun ülkemizde lpg dömüşümü çok popüler, hadi onu benzinli araçlara bağlamak mümkün ama elektrik motoru, batarya ve ecu gibi ünitelerle temel dönüşüm yapan yerler çıkar mı?

  • Yekta F. @electric

   @haypurtiryading Hali hazırda DMA (Derindere Motorlu Araçlar) gibi firmalar dönüşüm yapıyor ama dönüşüm beyhude çaba.

   Çok daha karmaşık ve verimsiz oluyor hatta daha da pahalıya mal oluyor. Şu an Çin'de 8.000 Dolara 350km menzilli araçlar var batarya fiyatları aşırı düşüyor ve ileri tarihlerde EV'ler daha uygun olacak ICE araçlara göre.

   EV= Electric Vehicle
   ICE= ınternal Combustion Engine

 • Muhammet Aktaş @muhammet-aktas-89

  Model 3'ü şimdi 35bin dolardan ve uygulama üzerinden satmaya başladılar, bizde güya 2018 ilk prototip çıkacaktı, yok 2019 başlarında beş baba yiğğğğğğiit, şimdi 2020 ilk prototip ve 2021'de yollarda vs vs vs bitmeyen boş laflar, şu an dünyada gelişen ve gelişmekte olan teknolojileri sadece bilgi amaçlı takip ediyorum, yoksa asla ulaşamayacağımız ürünler, Clio'nun 90-100bin ₺ ve üstü satıldığı bir ülkede estağfurullah canım ne haddimize bizim prototipleri görmeye.

 • Coupe @coupe

  419 şarj istasyonu mu? Başka kaynaklarda 1500 diyordu.