Portal 1 oynuyorum. Öyle bir altyazı rengi ve fontu yapmışlarki okuyabilmek için durup, okuyup sonra devam ediyorum. Yazı tipini değiştirebileceğimiz bir ayar dosyası var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

altyazılarda html desteğinin olduğunu bilmiyordum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Tarkan karakterinde büyük bir uluslararası potansiyel var aslında. Mandalorian ve baby yodayı izledikten sonra aklıma hep Tarkan ve kurdu geliyor. Witcher da yerel bir Polonya öyküsünden çıkma karakterdi, milyar dolarlarlık iş oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Burada paylaştıklarımın yedeğini nasıl alırım ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Javascript video eğitim serisi tavsiye edebilir misiniz? Öğrenme aşamasındayım, fakat tam olarak ne yapacağımı bilemediğim için biraz takip etmelik itekleyiciler gerekiyor. Mümkünse 30 saatlik değil de ufak parçalar halinde olabilirse benim öğrenme kapasitem için daha uygun olabilir.

Şimdilik burayı bitirdim : https://www.youtube.com/playlist?list=PLDyQo7g0_nsX8_gZAB8KD1lL4j4halQBJ

Javascript For Beginners

In this video series I will cover the Javascript programming language from scratch. This playlist is recommended for people starting out with a programming l...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TOMB RAIDER'I TARAYICIDAN OYNAMAK 🙂
Timur Gagiev'in (XProger) OpenTomb projesinden ilham alarak başlattığı çalışması OpenLara sayesinde 1996'da piyasaya çıkan ilk Tomb Raider oyununu browser üzerinden ve fps kilidi olmadan oynayabiliyoruz. Gagiev'in en azından 7-8 aydır üzerinde çalıştığı projenin sonucu bayağı iyi gözüküyor. http://xproger.info/projects/OpenLara/

Kaynak: http://oyungezer.com.tr/haber/48706-tomb-raider-i-internet-tarayicinizda-oynamak-ister-misiniz
#oyun #akış #HaftalıkGündemeMalzeme #ücretsizoyun #FacebookTadındaPaylaşımlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Benim gibi böcek fobisi olan insanlara, evden o yaratıkları atmak için pratik bir yöntem 🙂

#InstagramTadındaPaylaşımlar

https://www.instagram.com/p/CuMtYUEo3Kv/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 13

Windows 10 Kilit Ekranını Kaldırma - Windows 10 Açılış Ekranı Kaldırma

Bu blog yazımda Windows 10 açılışta sürekli çıkan ve gereksiz olarak gördüğüm kilit ekranını kaldırmayı anlatacağım.


  1. İlk olarak Windows tuşu + R kombinasyonu yapıp regedit yazarak kayıt defterini çalıştıralım.
  2. Kayıt defterinde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows adımı bulalım.

3. Microsoft klasörüne sağ tıklayarak yeni /Anahtar diyerek oluşturduğunuz anahtarın ismini Personalization yapalım.

4. Personalization isimli anahtarınızın yan tafında bulunan alanı sağ tıklayıp Yeni/ Dword 32 bit yolunu seçelim.

5. Oluşturduğunuz Dworde NoLockScreen ismini verin ve çift tıklayarak açın değer verisine 1 yazıp kaydedin.

Yeniden başlattığınızda kilit ekranıyla karşılaşmayacaksınız.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kırmızı Takımın ilk GPU'su: ATI Radeon Graphics

1998-1999 civari diye hatirliyorum. Lise bitmis, üniversite sinavina girilmis, bir yandan da her ay satin alinan bilgisayar dergilerinden yada dial-up 33.600k modemle girdigim internet sayfalarindan bilgisayar dünyasinin capcanli ve cekismeli grafik karti savaslarini cocuk / ilk genclik hevesleri ile takip ediyordum.

O dönem piyasalari kasip kavuran 3dfx efsanesi, ilk etapta cikarttiklari Voodoo Graphics, ve hemen ardindan cikarttiklari ve o deönemde benim de satin alabildigim Voodoo2 add-on grafik kartlari ile piyasalarda neredeyse tekellesmeye gidiyordu. Ilk tümlesik 2D/3D ekran kartlari cözümü olan (voodoo Rush garabetini saymiyorum)

https://teknoseyir.com/blog/lego-gibi-ekran-karti-hercules-stingray-128-3d

Voodoo Banshee, Voodoo 2 kadar ses getirmese de gayet iyi bir cözüm olmustu. Bu ekran kartlarina S3 adam akilli bir civeap veremezken, 3DLabs yada Matrox gibi ekran karti firmalari daha profesyonel pazarlara yönelmislerdi. Sonralari ciddi bir oyuncu olacagi tahmin edilen Nvidia isimli ufak ama disli rakip ise Riva 128, ardindan da Riva TnT ve Riva TnT2 serisi ile, 3dfx'e "ben buradayim ve seninle rekabet edebilirim" cevabini vermisti.

O dönemler 3dfx'in güclü bir grafik cipi üzerinde calistigi konusulurken, asil bomba Nvidia tarafindan geldi. Geforce 256 ile herbirimizin lügatina GPU terimini soktular. Bu, CPU'ya gerek kalmadan kendi üzerinde T&L hesaplamalrini yapabilen ilk grafik islemcisiysi ve o yüzden adina GPU denilmisti. Önce SDR sonra DDR ramli versiyonlari cikan ve kisa süre sonra da Geforce 2 serisini duyuran Nvidia ile 3dfx'in Voodoo3-3000, Voodoo4-4500 ve Voodoo5-5500 serileri yeterince güclü rekabet edemediler ve 3dfx'in Nvidia tarafinda satin alinacagi o dönemin de baslangicini hazirlamis oldular.

Tüm bunlar olurken, Amerika kitasinin Kanada tarafinda konuslanan bir diger oyuncusu ATI ise sessizce kendi ekran karti cözümlerini ellerinden geldigince gelistirmekle mesguldü. Bu, 2D ve video in/out basarimi cok iyi olsa da basarisiz 3D cözümü sunan Ati Rage serisiydi. ATI, 3dfx'in 2 adet VSA-100 cipli bir Voodoo ekran karti cikaracagini biliyordu ve erken davranarak bu pastadan pay alabilmek adina ellerindeki en güclu grafik cipi olan Rage 128 Pro'dan 2 tanesini ayni ekran kartinda birlestirerek ellerindeki son kozu oynadilar. Bu, bilinen ilk 2 grafik islemcili ekran kartlarindan biri olan Ati Rage Fury Maxx'di)

https://teknoseyir.com/blog/ilk-dual-gpulu-ekran-kartlarindan-ati-rage-fury-maxx

Bu kart sekil olarak cok havali olsa da, malesef 3d basarimi hem Nvidia hemde 3dfx'in gerisinde kaldi. Üstelik rakiplerinden de pahali oldugu icin aslinda ölü dogmus bir ekran karti olarak kaldi.

Ancak, Nvidia'nin Geforce 256 hamlesinden sonra, GPU kavrami üzerine 3dfx degil de ATI egilecekti ve kendi GPU cözümleri ile bizleri tanistiracaklari. Bu, iste bu hafta benim de ancak bir adet örnegine sahip olabildigim ATI Rage6 yani ATI Radeon Graphichs'di.

Ati ekran karti islemcileri ve ekran kartlari üreten bir firmaydi. Piyasada farkli markalarca cokca bulunan ATI ekran kartlarinin haricinde kendi ürettikleri ekran kartlarina BBA yani "Built by ATI" ibaresini de koyuyorlardi. Diger firma ekran kartlarinda ise "Powered by ATI" yazilmaktaydi. Ancak bildigim kadariyla Rage Furyy Max ve ardinan cikan GPU'lu ilk ekran kartlari olan ATI Radeon sadece BBA olarak ATI tarafindan üretildiler.

Bu ekran karti Geforce 256 ile rakebet edebilecek bir 3d basariminin yaninda cok basarili bir 2D, cok basarili bir video decode/encode ve cok iyi bir video in ve video out cözümünü de üzerinde tasiyordu. Nvidia tarafinda bu özellikleri sunabilen ekran karti cözümleri cok sinirliydi (belki Asus yada Elsa tarafinda cikan birkac seri disinda yoktu) onlar da ATI kadar kaliteli bir cözüm sunamiyorlardi. Iste bu basarinin altinda yatan, bu ise ayri sekilde odaklanmis olan bu özel entegreydi: Ati Rage Theater

Bu kart, sirketin kendi tesislerinde Kanada'da üretilen ve dayanikli kapasitörlere sahip kaliteli bir ekran kartiydi.

Bu kart Türkiye'ye distribütör yoluyla gelmese bile tüm dünyada ciddi ses getirmisti. Duydugum kadariyla Türkiye'ye sadece 1 partinin o dönem Mavi Computer tarafindan getirtildigi yazilmisti ama cevremde satin alan kimseyi görmedim.

Bu kartin yarattigi basari ATI tarafindan devam ettirildi ve artik cogumuzun ATI ismini duydugu o Ati Radeon 8500'lü dönem de basladi. O dönem Türkiye'de HIS, Powercolor yada Chess markalarini yasi yeten arkadaslar hatirlayacaklardir. Özellikle Chess Ati Radeon 8500 gerek fiyati gerekse de 3d basarimi ile o dönem milli ekran kartimiz olmustu.

Bendeki örnek ise ATI tarafinda üretilen BBA Ati Radeon 8500DV. Yine ATI'nin grafik karti pazarina tanittigi bir baska kavram olan AIW yani "All in Wonder" cözümü. Bu ekran karti gayet iyi bir 3D/2D cözümünün yanidna cok basarili bir DVD decode, video in / video out cözümü ile birlikte dahili TV Tuner ile geliyor ve tek bir kartla neredeyse tüm multimedia ihtiyaclarinizi karsiliyordu. Kartin beraberinde vivo modülü, Svideo ve composite kablolari ve kizilötesi aliciyla birlikte bir uzaktan kumanda da geliyordu. 2000-2001 yili icin muazzam bir paket

Iste tüm bu hareketli dönem 1998-2002 arasinda yasandi ve suan bile hafizamda güzel bir ani olarak kaldi. Cocuklugumun/ilk gencligimin o muhtesem kahramanlarini toplayabilmek ise ancak 40'li yaslarimda nasip oldu 😀

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap