#ApexLegends'ın EA'ye rağmen EA'in kıçını nasıl kurtardığıyla ilgili güzel bir makale.

#oyun

http://www.thejimquisition.com/how-apex-legends-saved-eas-ass-in-spite-of-ea/?fbclid=IwAR2RxHss6dcz8PBr732vcJq9po04Wn3qXIjOyXNO2DLCaiC0hPo8ZiFIWJE

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 27
aytin horasan paylaştı.

Teknoloji ve Bilim Notları 2019/6

Geçtiğimiz günlerde teknoloji ve bilim dünyasından gözümüze çarpan gelişmeleri derledik.

00:58 - Mars InSight aracı sismometre koruma kapağını yerine yerleştirdi.

04:02 - SpaceX Crew Dragon’un ilk deneme fırlatma tarihi Mart ayının başına ertelendi.

07:04 - Bilim adamları Samanyolu Galaksisi’nin  deforme olmuş S şeklinde olduğunu belirtiyor.

09:41 - Diğer yıldızlara gitmek için ne büyüklükte bir uzay gemisine ihtiyacımız var?

19:01 - İstanbul’da 2016 yılında gizli/yavaş deprem oldu mu?

33:16 - Plastik çöplerini yakıta dönüştürerek kirliliğin bir kısmını azaltmak mümkün olabilir.

36:19 - Kopan uzuvların yenilenmesi konusunda ümit verici gelişmeler var.

40:29 - Arılar toplama çıkarma işlemlerini yapabiliyor.

44:35 - Dünya’daki büyük canlıları yiyerek yok ediyoruz.

52:06 - Yeni Dünya’nın keşfi sırasında yapılan yerli katliamları küresel çapta soğumaya neden olmuş olabilir.

57:37 - Kahvaltı günün en önemli öğünü mü?

01:02:14 - Superman bir binayı kaldırabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 24
 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @can
  Deprem sadece İstanbul'da risk değil bir çok İstanbullu nunkaçtığı İzmir'de riskli durumda İzmir'de cumhuriyet döneminde kayıt edilen en büyük deprem 1929 Torbalı depremi özellikle Mavişehir bayraklı konak deniz kıyısındaki semtlerin zemini balçıktan hele kulelerin yapıldığı bayraklı bölgesi jöle kıvamında İzmir'deki Hilton oteli yapılırken temel zeminini zayıf bulup Japonlara temel yaptılırdı

 • Ömer Faruk @omerfaruk

  Yeni Dünya’nın keşfi sırasında yapılan yerli katliamları küresel çapta soğumaya neden olmuş olabilir diye araştırma yapmak nasıl bir kansızlıktır ya!

 • Zibrokan @zibrokan

  İstanbul Depremi konusunda herkes yazdı çizdi de çözüm konusunda kimse ön alamadı.
  İstanbul'da hep konuşulan deprem eğitimi verelim, bilinçlendirelim, kamu binaları güçlendirilsin. Eee peki benim evimde deprem olursa ne olacak buna bir önlemin var mı? Yok. Kentsel dönüşüm diyorlar mesela. Ben Kadıköy'de doğdum Kadıköy'de yaşıyorum. Ailem 5 kişi. Oturduğum ev babadan kalma. Çocuklarım burada güvenli şekilde büyüyor. 3+1 dairem var ve müteahhite gittiğimde bana 2+1 veririm diyor. Buna karşılık devletin çözüm önerisi ne biliyor musunuz? Ya o evden çık daha kötü bir yere taşın ya da bankadan kredi çek dairen 3+1 kalsın. İyi de ben semtimden memnunum niye taşınayım? Ya da ben daire bana ait olduğu halde hiç bir zaman ödeyemeyeceğim o krediyi neden çekeyim?

  O zaman ölelim mi yani?

  Hayır çözüm önerisi var ama birilerinin işine o gelmiyor.

  Nedir bu? Mesela Kadıköy'de inşaat emsal oranı 2,07. Yani bina metrekaresinin 2.07 ile çarpımı kadar inşaat yapabilirsin demek bu. Bakanlık bunu 3.00' a çekse müteahhit o zaman 3+1 daire verebilir duruma geliyor. Neymiş rant olurmuş. Ben soruyorum 250 milyar$ zararın içine girip 1 milyon ceset torbası mı hazırlayalım yoksa vatandaş lehine rant olacak şekilde onları depremden koruyalım mı? İstanbul'da arsa birleştirme koşulu ile emsal artışı bugün verilmiş olsaydı hem bahçeleri büyük bloklar yapılmış olur hem otoparklar yer altına alınmış olur hem de belediyeler altyapılarını güçlendirmiş olurdu. Yani herkes kazanırdı. Evet nüfus yoğunluğu artardı ama insanlar da depremden ölmez geniş bahçelerde mutlu şekilde yaşardı. Dip dipe 10'larca binanın da önüne geçilmiş olurdu. Ama rant olur diye bazı kesimler tutturdular ve 99'dan bu yana gelinen nokta ortada.

 • Onur Türkölmez @onurtrklmz

  Can Akbulut YORUYOR...
  Eksantrik eski Türkçe kelime kullanacağım diye en basit konuyu gerizekaliya anlatır gibi uzatıyor. HK ciddi bir şeyler anlatırken nesine güldüğünü bilmediğimiz şeylere hıks hıks gülüyor, sonra çoğunlukla neye güldüğünü de söylemiyor, itiraz ettiği şeyde gereksiz ısrar edip iğnenin deliğinden kendini haklı çıkaracak argüman arıyor.. YORUYOR...

Staedtler 925-65 Mekanik Kalem

 • Uzun süredir ara vermiş olduğum mekanik kalemlere renkli bir dönüş yapmak benim için keyif verici oldu, umarım sizin için de olacaktır. Kalemler ile uğraşıp (veya uğraşmadan) Staedtler ile yolunuzun kesişmemesi pek mümkün değil. Özellikle Avrupa çıkışlı olması ve firmanın bir kısmının Japonya'da faaliyet göstermesi kendilerini daha uluslararası bir kırtasiye malzemesi üreticisi olmasında önemli etkenlerden. Bir de firmanın köklerinin 17. Yüzyıla dek dayanmış olması bende kesinlikle bu markaya karşı büyük merak uyandırıyor. Firmanın büyük bir kısmı Almanya'da üretime devam ediyor. Çok büyük ürün yelpazesinin olmasına şaşmamalı zira resmî olarak 183 senedir ayakta. Bütün ürünlerinden tek bir incelemede bahsetmek epeyce zor. Yine de Staedtler'in hakkını vermeye çalışmak lâzım. 925-65 Color serisinin ise güzel bir başlangıç olacağına inanıyorum.

 

 • Bildiğimiz 925-65'e nazaran yalnızca 0.5mm uç seçeneği ile gelmekte. Margaret Pembesi, Gökyüzü Mavisi, Limon Yeşili ve incelemede bulunan Havuç Turuncusu renkleri Color Series ailesini yaratan renkler. Fotoğraflarından gördüğüm kadarıyla turuncu dışındaki renkler fazla pastelimsi ve soluk gözüktü gözüme, bundan dolayı turuncuda karar kıldım, renginden de oldukça memnun kaldım.

 

 • Plastik gövdesi, metal ucu ve klipsi ile 11 gram gibi makul bir ağırlık oluşturuyor. 13.9 cm uzunluk ile de gayet iyi dengelenmiş. Yazı yazarken ne çok ağır, ne de çok hafif bir kalem tuttuğunuzu hissettiriyor. Uç kısmının bir miktarının gövde ile buluşması iyi düşünülmüş bir detay çünkü hem yekpare bir hissiyat veriyor, hem de gövdeye sıkı bir şekilde oturduğu için zaman zaman gevşemiyor. Manşonun hemen altında 'Lead Grade Indicator' denen uç yoğunluğu göstergesi yer alıyor. Bu araç hakkında daha önceki incelemelerde çok fazla bahsetmedim sanırım çünkü birkaç yerde insanların bu aracın ne işe yaradığı ile ilgili 'farklı' sorularını gördüm. Elbette bu gösterge ile kalemin ucunu değiştirmiyorsunuz, böyle bir şey yok. Ancak sürekli farklı uç kullanan birisi iseniz (meselâ bu kalemde 3H, 2H, H, HB, B, 2B göstergeleri yer almakta.) taktığınız ucu hatırlamak için kullanabilirsiniz. Çizim yapanlar da dahil çoğu kişinin ihtiyaç duymadığının farkındayım; ancak ihtiyaç duyulduğunda kalemde tasarımı zedelemeden durması zaman zaman oldukça kullanışlı olabiliyor.

 

 • Bu kalemde en çok hoşuma giden ve takdîr ettiğim şeylerin başında gövdenin mekanizma ile su götürmez şekilde birleşmesi ve silginin arkasına konulan uç sıkışmalarına karşı iş görecek olan iğne. Bu tip detaylara bu kalemde şaşırmamda yaklaşık $5 olan fiyat etiketi yer almakta. Mekanizması birden çok ucu rahat bir şekilde kullanabiliyor. Uç kırılmaları da yazı yazdığım sürece karşılaşmadığım bir durum olunca fazlasıyla memnun kaldım. Manşonun yüzeyinde .5 ifadesi yer almakta. Ayrıca metal klipsinde de zarifçe yerleştirilmiş Staedtler logosu yer alıyor. Tasarım genel olarak oldukça sade ve bitmiş bir ürün hissiyatı vermekte.

 

 • Kalemde en çok aradığım ve yazı deneyimimi baltalayan şey grip. Bir süredir Rotring 600 ve Tombow Zoom kullanmamdan mıdır bilmiyorum ama, parmakları sabit tutan bir grip yazı yazmayı ve bir şeyler çizmeyi bence çok daha keyifli bir hâle getiriyor. Bu kalemde kauçuk bir grip kullanmak çok daha iyi olabilirdi bence. Gövdenin halka şeklinde olması tutuş için yardımcı olsa da pek yeterli gelmedi bana. Genel olarak yazı deneyimi oldukça tatmin edici. Uzun soluklu yazılarda dahi çok memnun kaldım; ama yine de grip için farklı bir çözüm denenmesini isterdim.

 

 • Staedtler yalnızca kendisi ile yetinmeyip zamanla Mars ve Noris markalarını da yarattı. Avrupa'nın en büyük tahta kalem üreticisi olması bir yana, Noris isimli klasik kurşun kalemi Birleşik Krallık'taki okullarda çok yaygın imiş. Mars silgisi ve ucu kesinlikle ortalamanın üzerinde bir performans sergiliyor. Silgisi "dust catch" dediğimiz etrafa az toz bırakan cinsten ve iyi siliyor. Tombow ve Ain-Stein ile karşılatırıldığında biraz altta kalsa da hayâl kırıklığına uğratmıyor. Uç için de aynı şeyleri söyleyebilirim. Ben yine her zamanki gibi Pentel Ain-Stein 2B uçlarını önereceğim.

 

 • Kendisini etrafımda bulamadığım için eBay'den satın aldım. Yazının ortalarında bahsettiğim gibi fiyatı yaklaşık $5. Kargosu ile birlikle €9 civarına mâl oldu. Bu durumda ürünün fiyatını daha çok seçtiğiniz kargo cinsi belirliyor. Türkiye'de online olarak ₺30 civarında birkaç mağazada gördüm. Bence günümüz koşullarında hiç de fena bir fiyat değil. Kalem yapması gereken her şeyi yapıp, bir de üstüne ekstra araçlar ve temiz işçilik ile fazlasını koyuyor. Ufak tefek denebilecek eksikleri de fazla değil ve yazım deneyimini baltalamıyor. Dışarıdan da fazlasıyla mütevazi görünmesinin avantajını kullanarak çok iyi bir okul kalemi olmaya hak kazanmış durumda.

 

#Staedtler #92565 #Kalem #İnceleme

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 19

Magic Leap One mixed reality. #HaftalıkGündemeMalzeme
https://www.magicleap.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
aytin horasan paylaştı.

Samsung Fit Plus 128GB

Ürün mini USB bellekler arasında en performanslı olanların başında geliyor. Okuma olarak en hızlı bunu bulabildim. Anahtarlıkta dolaştırılabilecek, hızlı şekilde Windows kurulumu yapabileceğiniz bir bellek. Test sonuçları da bahsedilen değerleri tutturuyor. Boyut karşılaştırması için çeşitli harici depolamalarla yanyana koydum.

Amazon.com'dan 170TL'ye geldi. Ülke içerisinde 200TL'yi görmüştü indirimlerde.

#SamsungFitPlus #FitPlus #USBBellek

BeğenFavori PaylaşYorum yap
aytin horasan paylaştı.

Tamirat Tadilat'ın konuğu #Fiat Panda yani efsanevi BİS.
(Sürpriz sonlu 😀 😀 😀 )

Tamirat Tadilat | 12. Sezon 11. Bölüm

Bu bölümde, Mike ve Edd'in garajına arazi yıldızı Fiat Panda 4x4 konuk oluyor. Tamirat Tadilat'ın diğer sezonları, bölümleri ve tüm haberler için www.dmax.co...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
aytin horasan paylaştı.

Rockstar Games'in oyunlarındaki ince ayrıntılara hastayım 🙂 Yarım saattir GTA V'te ki Michael karakteriyle oynarken FPS moduna girdiğim zaman oyundaki renk değişikliği sorunuyla uğraşıyorum. FPS modunda geçince heryer masmavi oluyor, diğer karakterlerde sorun yok. Renk ayarlarına baktım, grafik ayarlarına baktım yok. Bi türlü düzelmiyor. Meğerse güneş gözlüğü varmış gözümde 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Google Play Hizmetleri uygulamasına Vücut Sensörleri, Takvim, Çağrı Kayıtları, Kamera, Rehber, Mikrofon, Telefon, SMS ve Depolama izni vermezseniz Google Kamera uygulamasını kullanmaya izin vermiyor.
Her şeyin benim olacak dese daha iyi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • davinci @davinci

  Verdiğin izin kadar özgürsün! 😂

 • Burag Kalaycıyan @winkl3

  İzinlere bu kadar takılmayın.Kimse'nin özel hayatı kimseyi ilgilendirmiyor zaten.Adamlar tüketiciye daha iyi hizmet vermek,en önemlisi de yapay zekaya data olması adına istiyor bu izinleri.Ne kadar data olursa o kadar çabuk iyileşir deneyimler.Şunun üzerinde İnterpol tarafından aranan suçlu gibi izlenimlerde bulunmaktan kaçınmalıyız artık.

  • Papa Emeritus @pope

   71 yıl önce yayınlanan BM insan hakları genel bildirgesi der ki “Gizlilik evrensel bir insan hakkıdır. Kimsenin gizliliğine müdahale edilmemelidir”. Hayvan hakları bildirgesine tabii olmadığımıza göre insanların gizlilik istemesi son derece doğal.
   http://www.un.org/en/udhrbook/pdf/udhr_booklet_en_web.pdf

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   Arada bir de hayir amacli saga sola dagitiyorlar sadece...
   Tamamen iyi niyetli bir yaklasimla tabi.

  • Burag Kalaycıyan @winkl3

   @ameledervis bunlar sen izin vermesen bile yasanın sağından, solundan bir yolunu bulur en kötü Google gibi her sene farklı ülkelere milyonlarca Euro ceza ödeyip, o dataları yine alır ve birilerine satar. Bu devirde bundan kaçış diye bir şey yok. Siz istemeye devam edebilirsiniz ama forumlarda tartışma konusu olmaktan öteye gidemez bu isteğiniz.

  • Burag Kalaycıyan @winkl3

   @pope tabi ki istenebilir ancak,bu gizliliği isteyen bir çok insanda "teknolojik gelişmeler çok yavaş, işte yapay zeka diyorsunuz, daha şunu yapamıyor." gibi gibi şikayetlerde bulunuyorlar. Bizim datalarımız bizden daha değerli durumda şirketler için, o yüzden ne kadar uğraşırsak uğraşalım, alacaklar o datayı bir şekilde. Bu yüzden bir yerden sonra kabullenip, bu kadar konuşulmaması gerektiği düşünüyorum sadece. Devir teknoloji devri ve ABD,Rusya falan hikaye, teknoloji hangi şirketin elindeyse o şirketin sözü geçer. ABD, Apple üretimi başka yerde yapıyor, paralar başka yere gidiyor diye kan ağlıyor. Utanmasalar yalvaracak Apple şirketine "bize gel" diye.Daha yeni Google 50 milyon Euro ceza ödedi Fransa'ya gizlilik ihlalinden. Bir şey oldu mu ? O data onlar için daha değerli, parayı ödüyor geçiyor. O para sana-bana da gitmiyor, devletin kasasına gidiyor. Alan memnun, satan memnun.

  • aMeLeDeRViS @ameledervis

   @winkl3
   En azindan bu kadar rahat olmam 😀

  • Papa Emeritus @pope

   @winkl3 Ben öyle bir istekte bulunmuyorum teknolojik gelişmeler çok yavaş, daha çok data verelim diye. İsteyen data’yı verebilir ben vermemeyi tercih ediyorum ve Google gibi zorla alan firmalardan kaçıyorum. Data toplamanın privacy ihlali yapmadan pek çok yolu var. Apple’da siri için data topluyor fakat bunların hepsi kişisel bilgilerden arındılarak yapılıyor. Eğer kişisel bilgi gerekiyorsa onu da cihaz üzerinde yapıyor. Google’ın kişisel bilgiye ihtiyacı var çünkü asıl işi REKLAM göstermek. O dataların kimden geldiğini bilmese nasıl reklamda kullanabilir? İyi ki pazarda MS ve Apple var, onlar da olmasa halimiz çok daha vahim olurdu.

 • aytin horasan @aytinh

  verdiği cloud servisinin güvenliğini sağlayamanları ve ünlü isimleri mağdur edenleri napıcaz peki??