Burak sanırım 12900K ile ilgili söylenecek herşeyi çatır çatır söylemiş.
Bravo. Objektif inceleme olmuş bu.

#12900k #donanımhaber #inceleme #teknoseyir #işlemci #akış

https://www.donanimhaber.com/z690-ve-12-nesil-i9-12900k-performanslari-nasil--141142

Hibrit i9 12900K ve Asus ROG Z690 Maximus Hero'yu denedik!

Bu videoda Asus ROG Z690 Maximus Hero'nun detaylarına inip tüm özelliklerini anlatıyor, Intel i9 12900K ve Kingston Fury Beast DDR5 RAM kiti ile elde ettiğimiz performanstan bahsediyoruz.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önce toms hardware'den sızan bilgi dışında 12.nesilin güç tüketimi ile ilgili bir sızıntı daha.

https://wccftech.com/intel-core-i9-12900k-flagship-alder-lake-cpu-benchmarks-leak-out-again-fastest-single-threaded-chip-right-on-par-with-amd-ryzen-9-5950x-in-multi-threaded-tests/

Sanırım incelemedeki en önemli kısım şu:
''Performans metriklerine geçmeden önce Intel Core i9-12900K'nın 108C sıcaklıklarda çalışırken AVX2 modu stres testinde 250W ile zirve yaptığı belirtiliyor.''

Intel sanırım güç tüketimi konusunda yine çuvallamış gözüküyor. Sıradan bir render işleminde 250watt tüketim yine de yüksek.

#intel #12900k #işlemci #teknoseyir #akış

Intel Core i9-12900K Flagship Alder Lake CPU Benchmarks Leak Out Again, Fastest...

Intel Core i9-12900K Alder Lake CPU benchmarks show that it offers the highest single-threaded performance & is on par with Ryzen 9 5950X.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15
 • CinSimit @cinsimit

  i9 için güç tüketimi çok önemli değil, performans önemli, olsaymış iyi olurmuş ama olmadı diye ürünü piyasadan çekecek halleri yok... i3 - i5 için güç tüketimi çok daha önemli.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   Güç tüketimi her elektronik parça için önemlidir.

  • Candaş @culas

   Mesele keşke sadece güç tüketimi olsa. Tek çekirdek performansı dışında multi çekirdekte çektiği güce oranla bir performans veremiyor. Watt başına performans ryzen mimarisine göre çok kötü. Ama en önemli nokta sıcaklık sorunu. 360lık radyatörle 85-90 derecelere çıkıyor hatta işlemci spike yapıp 100 derece üzeri görüyor. Hem yabancı forumlarda hem de içerden gelen bilgi bu. Bakalım incelemeler ne gösterecek. Core i7 12700k da da durumun benzer olacağını düşünüyorum.

  • CinSimit @cinsimit

   @ybahadir Arada kaçırdığınız nokta, 'ben' elektronik bir parça değilim 😛 Benim için performans daha önemli (tabi desktop workstation'da kullanılacak i9 için)... Daha ciddi olursam, tamam güç tüketiminde iyi değil görünüyor ama tersi daha kötü olmaz mıydı, yani güç tüketimi güzel ama performans yerlerde olsaydı?

 • RDR @rdr

  Mimaride atlama yapamamışlar o zaman 🙂 A++++ diye giden üretim tekniklerine bir + daha ekleyip transistör sayısına mı abanmışlar ne yapmışlar 😀 Bu mantıkla her sene daha hızlı işlemci çıkarmakda ne var, işlemciyi büyüt, güç tüketimini sal gitsin.

  • Candaş @culas

   Mimari değişmedi ki zaten. Çekirdekler 12. Nesil 🙂 tasarımı renovasyon ile büyük küçük çekirdek formuna soktular, İyice çorba oldu herşey.

  • RDR @rdr

   @culas zamanında pentium 4 nesli ile düştükleri durumdalar şu an. 3 Ghz'lik pentium 4 modeli 2.2 GHz'lik Athlon karşısında soba gibi ısınıp daha kötü performans veriyordu. Core serisi ile yaptığı gibi bir atlama yapamazsa işi zor.

 • Recai @recai

  Isinma ve guc tuketimi konusunda intel herzaman yeterli degildi. Arm ile ortalik karisti, amd yandan durtuyor, apple kötu mincikladi, aceleyle 12. Nesil duyuruyorlar. Kesin hazir değildir henuz. İntelin basinda nasıl bir yönetim varsa artik

 • catpower @catpower

  Yıllardır yatmanın ve insanları kazıklamanın sonucunda bu olur daha bir zaman toparlanmaz. Amd senelerce uyudu hakaret yedi bu evreye gelmek için o sıra intel nesil değiştirdik çağ atladık dyip sadece isim değiştirip aynı işlemcileri pinleri değiştirip sunuyord

  • bosu @bosu

   Evet bunu hakikaten çok fazla yaptılar. Farklı farklı soketler ve gıdım gıdım ilerleyen performans ile birlikte. Ama işin enteresan kısmı insanlar da buna uydu cilginlarca alışveriş yaptılar, firma ise milyonlarca satış rakamlarına ulaştı.

Intel şu güç tüketimine yıllardır adam gibi bir çözüm bulamadı.
13900K yapsan ne olur. 330Watt için en aşağı 1000Watt psu almak zorunda kalacak insanlar.

#intel #12900k #teknoseyir #gündem #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 52
 • Candaş @culas

  @kurtcuk şu an işlemciyi inceleyen ve nda kalkınca yayınlanacak, türkiyede tanınmış bir donanım editörü. Hatta bana söylediği şeyi yazayım 'bombok işlemci'. Yabancı forumlarda da benzer şeyler var zaten.

 • LOOP @loop

  @culas 11 li olan "direct delid" + " sıvı metal macuna" rağmen 80 C görüyordu bu da 90 da çalışıyosa kesin çöptür...

 • Candaş @culas

  @loop 360lık sıvı soğutma ile yük altında biraz oc ile rahat 90 dereceyi bulduğunu söyledi bana ürün incelemesini yapan kişi, ki yabancı forumlarda ciddi ciddi ısının yüksek olduğunu zaten söylüyorlar sızan bilgilerden. Nanometre düştü fakat güç tüketimi arttı. En önemlisi de bu. Çünkü biraz overclock yapmak istesen 300 watt barajını aşacak. Ki konuştuğum donanım editörü bana 'ne 330u 400 watt çekiyor neredeyse' dedi ki zaten nda kalkınca sonuçlar çıkacak. Yoksa ryzendan güçlüymüş değilmiş o sorun değil asıl sıkıntı güç tüketimi. Oyun oynayan adam için 120 watt ve üstü ciddi sorun olur. Zaten ekran kartlarının güç tüketiminin arttığı bi zamanda.

 • Candaş @culas

  @kurtcuk tabi incelemede kalkıp o şekilde anlatamazlar fakat sıkıntıyı söyleyecekler diye tahmin ediyorum.

Sony A7 IV Bugün saat 17:00deki etkinlik ile duyurulacak. Sonyalpharumors sitesine göre aşağıdaki sızıntıda bunu doğrular durumda.

https://www.sonyalpharumors.com/leaked-sony-a7iv-video-from-tony-northrup/

#Sony #sonyalpha #a7iv #HaftalıkGündemeMalzeme #akış #teknoseyir #fotoğrafçılık

Leaked Sony A7IV video from Tony Northrup - sonyalpharumors

Here are the images from the video. Price of the camera is $2,599:     The Sony A7IV listed at BHphoto and Fotokoch.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Soğutması iyi olucaktır şüphesiz ama renk ve tasarım olarak rezalet olmuş.

#akış #teknoseyir #noctua #asus

Noctua Soğutmalı ASUS RTX 3070 Ekran Kartı Görüntülendi

Noctua soğutma çözümlerini kullanan ve kahverengi renk tonuyla dikkat çeken ekran kartları önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak. Geçtiğimiz ay ASUS ve
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Hala anahtarlık bekleyen var mı? Aldığım iki anahtarlığın biri geldi diğeri hala elime ulaşmadı. İşin tuhafı ilk gelen anahtarlıkta ikisinin de faturası vardı. Çözemedim bu işi.

#anahtarlık #akış #teknoseyir #tsanahtarlık #KarantinaMuhabbetleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

Sonunda aldığım iki anahtarlıktan biri elime ulaştı. Gayet güzel hazırlanmış. Diğeri de ulaşınca birini kullanıp diğerini saklayacağım.
Herşey bi yana 10 yıl ne çabuk geçti.

#teknoseyir #akış #anahtarlık #benimanahtarlığım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nostalji yapmak isteyenlere birebir. 1996 yılına kadar bütün arşive erişilebiliyor. 🙂
Voodoo'lu pentiumlu TNT2'li zamanları yad etmek 🙂

#chip #arşiv #akış #teknoseyir #TozluRaflar

https://www.chip.com.tr/chipdergi/arsiv/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 34

Matrix 4 geliyormuş. İki sene önce haftalık gündemde konuşulmuştu bu konu ama biz efsane yorumu hatırlayalım. 23:30'a bakın. LP'den mükemmel yorum ve anlatım. 🙂

#akış #matrix4 #teknoseyir #haftalıkgündemdeğerlendirmesi #tümakış

https://www.youtube.com/watch?v=BlHGbD7iTFE

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2019/34

0:44 Android sürümlerinin adı artık tatlı ismi olmayacak. Yeni sürüm Android 10.2:44 - YouTube’un doğrudan mesajlaşma özelliği kaldırılıyor.4:07 - Intel’den ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

@gamsizm önerisi ile Nvidia RTX2060’tan bu arkadaşa geçiş yaptık bakalım başımıza bişey gelmezse 3-4 yıl daha kendisi ile birlikte olucaz. Bi kaç güne basit bir kullanıcı incelemesini yapacağım testleri ile birlikte.

#akış #TümAkış #evga #rtx3070ti #Nvidia #Geforce #TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 33