Sony A7II, A7RII ve A7RIII'ten sonra Sony A7 IV'e geçiş yaptık bakalım. Önümüzdeki 3 sene kendisi ile birlikte olacağım. Yakında bir kullanıcı incelemesi yazacağım detaylı şekilde.

Şimdilik geçmemdeki ve deneyimlediğim şeyleri kısaca yazarsam;

Yeni gövde Hybrid olarak geçiyor ama R serisinden eksik kalır hiç bir yanı yok. Hatta A7RIII(a) ile A7R IV(a) Modellerini kullanan pek çok kullanıcı yeni özellikler için A7 IV'e geçiş yapıyor.

Özellikle EYE AF ve Nesne takibi çok ilerletilmiş. İnsan, Hayvan ve Kuş gözüne çok seri ve hızlı netliyor ve asla takibi kaçırmıyor. Kişi arkasını dönse bile kafaya netlemeye devam ediyor. Bu noktada Sony rakipleri de aşmış resmen. Geçmemdeki en büyük sebep buydu. Hatta Sony önceki bütün gövdelerden %30 daha hızlı olduğunu söylüyor AF takibinin. Aynı zamanda videoda da göz takibi çalışıyor.

Yeni sensör 33MP olarak geliyor. A7RII ve RIII ile çözünürlük olarak aralarında hiç bir fark yok. Ve çok zayıf bir AA filtresi mevcut. Neredeyse AA filtresi yok gibi çalışıyor. Çok keskin fotoğraflar sağlıyor bu da.

Yeni işlemci BionzXR kullanılmış bu işlemci Sony A1'deki işlemci ve pek çok özelliği ondan geliyor. Fotoğraf işleme hızı, menü hızları eski bütün gövdelerden çok daha hızlı.

Onun dışında Çift UHS2 SD Kart ve CF Express A tipi Kart girişi var. CF ekspress ile nerdeyse SSD hızında çalışıyor. Özellikle 4K kayıt yaparken hızlı veri aktarımı sağlıyor. Ve RAW+JPEG çekimlerinde CF Express kart kullanılırsa 800küsür RAW+jpeg fotoğrafı bellekte tutabiliyor ki bu neredeyse sınırsız bir fotoğraf önbelleği demek. Gövde çekim Hızı 10FPS. 14Bit Sıkıştırılmamış RAW, 12 Bit Sıkıştırılmış RAW ve 3 ayrı modda (L,M,S,) Kayıpsız Sıkıştırılmış RAW fotoğraflar çekilebiliyor.

Yeni gövde ile Video kısmında da geliştirme mevcut. 10 Bit 4:2:2 4k 60p kayıt yapılabiliyor. Fakat bu Super35 modunda (apsc) oluyor. Onun dışında 4K30, 1080P 120/60/30FPS çekimleri Full frame olarak crop atmadan yapabiliyor. 4K 60FPS çekimlerdeki kısıtlama sanırım A7SIII'ü baltalamamak adına yapılmış. Bu gövde içerik üreticileri için gelen özellik ile canlı yayın yapılabiliyor ve yayın sırasında kayıt alınabiliyor.

Ayrıca gövde de 500bin dolarlık Sony Sinema Kameralarında bulunan S-Cinetone renk gamutu eklenmiş ve o şekilde sinematik çekimler yapılabiliyor.

Ekran bir önceki modelden çok daha iyi tamamen dokunmatik. Menülerde dokunarak gezilebiliyor ve Menü baştan aşağı yenilenmiş. Çok daha pratik ve kişiselleştirilmiş hale getirmişler.

Son olarak Gövde Fotoğraf makinesi ve Video Kamera olarak ikiye ayrılmış. Mod tekeri altındaki yeni bir tuş ile fotoğraf menüleri ayrı video menüleri ayrı olarak birbirinden bağımsız ayarlanıp her türlü özelleştirme yapılabiliyor. Bu sayede gövde tamamen bi video kameraya dönüşüyor.

Şimdilik gözlemlerim bunlar.
İnceleme yazdığımda çok daha detaylı her şeyi belirtmeye çalışacağım.

#sony #sonya7iv #alpha #sonyalpha #teknoseyir #basçek #akış #fotoğraf

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni AMD 7000 Serisi ortalama işlemcisi olan 7700X fiyatı 10binlira.
Giriş Seviyesi özellikleri düşük X670 anakart ise 9000 Lira.

Yeni nesil AMD almak biraz hayal oldu. Adam gibi X670E anakartlar (Asus Crosshair) 19 binlira gibi fiyatlara geliyor. 7900X ya da 7950X almak ise ortalama 16-20bin lira gibi bir fiyata denk düşüyor. Yok efendim DDR5'miş 6000Mhzmiş (Daha Pcie 4.0 bile tam anlamı ile kullanılmıyorken), Wifi 6E'ymiş (Onu da tam anlamı ile kullanan altyapı kimde var?), Pcie 5.0'mış (RTX4000 bile Pcie 4.0 ile geliyor ne 5.0'ı) gibi elzem şekilde kullanmayacağınız kritik olmayan şeylere bu paraları baymak ne derece mantıklı artık bilemiyorum. Teknoloji gelişiyor ama bize gelişi böyle artık.

Velhasılkelam Ryzen 7000 biraz zor alırız bu ülkede. Hayal oldu.

#AMD #Ryzen7000 #akış #TeknoSeyir #KarantinaMuhabbetlerineMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Hep muhabette @leventp kitap önerir şimdide ben kendi arşivimden önereyim. İkinci Dünya Savaşında eğer Mihver (Eksen) güçlerine ve III. İmparatorluğa merakınız varsa bu eserler mutlaka edinilmeli.. Yıldırım Savaşı doktrininin ve Askeri harekatın mihver açısından nasıl geliştiğini çok daha iyi anlıyorsunuz..

#kitaptavsiyesi
#kitapönerisi
#kitaparşivi
#TeknoSeyir
#TeknoSeyirPlus
#akış
#TümAkış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni bir telefona geçiş yapmaya karar verdim fakat model konusunda pek karar veremedim açıkçası.
- Samsung S22 Ultra
- OnePlus 9 Pro (Ya da gelirse 10 Pro)
- Huawei P50 Pro
- Xiaomi 12 Pro
- Sony Xperia 1 IV (Yurtdışından olabilir)

Öncelik Batarya + Kamera. Hangisini tercih etmek iyi olur ve neden?
Fikir verirseniz çok sevinirim.

#ceptelefonutavsiyesi #ceptelefonu #teknoseyir #akış #tümakış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 26
 • Orcun @orcun

  Samsung güzel tercih baya üst segment alet kamerası da üzmez. Ha ama neyi üzer seneye android 13 verir bok eder içine sıçar.

  Oneplus eskisi gibi değil artık, sorunlu sıkıntılı pil ömürleri olsun yazılımı olsun eskisi gibi değil. + kutudan çıkan şarj cihazını kaybetsen sıçtın, nerden bulacan onun garip gureba warp dash meş şarj teknolojili zımbırtısını ? usb kablosu bile sorun anasını satayım. 😀

  P50 pro güzel cihaz da google yok. WP'dan konum atarken bile google servislerini kullanıyorsun aslında e nasıl konum atacan ? abidik kubidik yöntemlerle google servisleri GÜYA yükleniyor-MUŞ. Geç o işi yani. 😀

  12 pro ana kamerası güzel ekran hoş güzel amma suya toza dayanıklılık yok ? niye yok kardeşim ? lan senin eeeeeeeeeeen üst modelin en premium serin lan nasıl yok ? birde hala neyin inadı neyin gavatlığı neyin hazımsızlığı ben çözemiyorum ya aletteki type-c 2.0 hızında hdmi dp çıkışı hiçbirşey yok. Ya yemin ediyorum bunu tasarlayan mühendisin o çekik gözlerinin olduğu suratına birtane kafayı geçirip bayıltmak istiyorum. Ya abicim benim koyacaksın ya en üst segment premium ürününün onu da KISMAYACAKSIN. Miui mıdır bugiu mıdır her ne bokta miui 10'dan sorna sistem boka evriltildi bulaşmazdım.

  Sony'e gelirsek 2. el ilerde upgrade edeyim dersen o seçeneğin yok sıfır. Ha satarsın da çok öyle iyi paralara gitmez. Ama onun harici kamerası ekranı işte ıvır zıvır özellikleri herşeyi sana ben amiral gemiyim diye hissettirir. Bak adamlar öyle manyak ki bt var alette aptx şu bu ldac zaten okey ama birde herifler gidiyor adam gibi 3.5 mm koyuyor. Suya toza dayanıklılık zaten allahın emri o var. Type-c usb 3.2 ve de dp hdmi destekliyor ve de + olarak 4k 60 hz aktarıyor. Ekran mesela tel elde tutuşu da daha hoş ince uzun biraz bence çok daha pratik öbür türlü alet genişliyor tutmak imkansızlaşıyor. Ben eski ilk mark 1 modelini biraz kurcaladım yani alet hoş. Ha türkiyede olsaydı şayet ben ne yapar ne eder alırdım o cihazı affetmezdim. Imei derdi yüzünden uzak duruyoruz ama gelseydi almıştım. 🙁

 • x86_64 @i686

  Samsung dökümü olan 888 ve 8gen1 cihazları önermiyorum genel olarak ısınma, stabilite sorunları var. Hazır bu kadar bütçenizi yükseltmişken 8gen+ 1 bir cihaz almanızı tavsiye ederim.

 • Kesb-i @kesb-i

  Oneplus kameraları iyi değil. Taşlanacağım ama bence sonynin de kameraları hep hayal kırıklığı. Adı var kendi yok. Yıllardır kötüler. S22 ultra alırdım.
  https://www.youtube.com/watch?v=5kQ8vSGY8ko

Koleksiyona yeni bir Diecast daha.

2nd Waffen SS Panzer Division ''Das Reich''
Panzerkampfwagen VI Tiger II

#akış #teknoseyir #kolleksiyon #diecast #Modelcilik #tigertank

BeğenFavori PaylaşYorum yap

20 yıl olmuş. Lise son sınıf zamanlarında ne oynardık. Şu oyunun bir remastered'ı çıkmadı. İkinci dünya savaşı oyunlarının senaryosu ve müzikleri ile en babası bana göre.

#akış #teknoseyir #medalofhonor #oyun

https://youtu.be/U3EnVrAquBA

Medal of Honor: Allied Assault Gameplay (PC HD)

● Buy this Game up to 80% off: http://g2a.com/r/discountmeUpdated Video: https://www.youtube.com/watch?v=_Fszu-Ze4sU
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 13

Huawei'yi gerçekten tebrik etmek istiyorum. 4.5 yıllık Mate 10 Pro'ya en son Emui 12'yi verdi. Hem yazılım hem de güvenlik güncellemeleri ile. Yeni sürüm stabil sorunsuz çalışıyor. Üstelik aldığımdan beridir telefona hiç hard reset atmadım. Ona rağmen çok stabil sorunsuz.

Pil olayında ise pili henüz değiştirmedim, 4 yıldır çok az yıpranma var ve 6 saat 13 dakika ekran süresi aldım. Oldukça iyi. Bir sonraki telefonum yine huawei olacak.

#HuaweiMate10Pro #Huawei #ceptelefonu #akış #TeknoSeyir #TümAkış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 16 / 29
 • dolunay @dolunay

  gMail kurulabiliyor mu bunlara? Tek vazgeçemeyeceğim google uygulaması o.

 • Daviance @daviance

  Huawei güzelde biraz fiyattan kırsa iyi olacak ,gplay yok bildirim sorunları oluyor ,konum göndermek işkence oluyor , bende huawei kullanıyorum şuan nova 5 var bundan önce p8 di gerçekten malzeme vs 10 numara ama son çıkan nova serileri çok tırt.

 • Coppermine @coppermine

  Ben de Huawei ekosistemine gecenlerdenim (Huawei P40 Pro, Honor Watch GS Pro, Huawei Freebuds Pro, Huawei Freebuds Studio, Huawei Scale 3 tarti, Huawei Sound BT hoperlör). Bu ekosistem kendi icerisinde sorunuz ve sifir hata ile cok iyi calisirken temel problem de bu iste; kendi icerisinde calismasi. Örnegin saat ve akilli tarti ile, günlük egzersiz, uyku, oksijen takibi vs gayet güzel ve detayli tutuluyor ancak bu tutulan datalarin diger 3. parti appler ile senkronizasyonu (örnegin strava gibi) oldukca sorunlu ve pek de mümkün degil. (Huawei Saglik uygulamasindan cikip yeni üyelik acip üyeliginizi Singapur olarak secmezseniz Strava'yi tanimiyor) Strava uyumu neden gerekli dersek de saglik ve aktivite takibi kullanan neredeyse tüm programlar Strava ile uyumlu (myfitnespal mesela) Yani sorun sadece google servislerinin olmamasi degil, google disindaki dünyanin da Huawei'ye tam destek vermemesi (Netflix HD degil mesela, cogu app Google Play yada Google Maps alt yapsini kullandigi icin calismiyor, kendi marketi hala cok kisir oldugu icin Aurora Store kurdum vs)

  Sözün özü, Huawei'den cok memnunum, memnun olmasam ekosistemim de bu kadar büyümezdi. Ancak ekosistem büyüdükce Huawei'nin sikintilarini daha iyi anliyorsunuz. Bir sonraki telefonum, bu sorunlar düzgünce cözülmedikce Huawei olmayacak.

  • Candaş @culas

   Aplikasyon olarak bilemiyorum söylediğiniz gibi kullanmadım hiç. O yüzden yorum yapmam doğru olmaz. Fakat telefon olarak gerçekten çok iyi yazılım desteği sunuyorlar. Malzeme ve ürün kalitesi zaten iyi. Tek yorum yapabileceğim nokta sony kulaklıklarım var 3 adet 2si kafa üstü Bluetooth özellikli. Sorunsuz çalışıyorlar. Sony yazılımı da telefonda sorunsuz çalışıyor.

  • Coppermine @coppermine

   @culas Aynen ancak saydigim konular biraz "beyond phone" oluyor. Huawei sayet "ben cok iyi telefon üretirim, yazilimini takip ederim, iyi malzeme kullanirim ve tek yapacagim budur" deseydi bunu anlar ve takdir ederdim. Ama adamlar "ben ayni zamanda cloud, music, saglik ve fitness gibi hizmet de satiyorum" dedigi anda, kendi disindaki dünya ile de uyumlu olmak durumunda. Bunu cözmedigi sürece de benim kullanim senaryoma göre pek anlamli durmuyor. Istedigi kadar kaliteli olsun, bu kisitlamalar sebebiyle dünyadan kopuk kalacaksam bu ekosistemi kullanmamin da bir anlami yok. Huawei asil parayi da benim gibi premium ürün ve servislerini kullananlardan kazandigina göre de ben ve benim düsüncemdekileri kayip etmesi uzun vadede karliligini ciddi etkilecektir. Su an mesela tipini cok sevmis olsam da Huawei Watch GT3 Pro satin alimini veya Huawei Music üyeligini bekletmekteyim. Huawei Cloud üyeligimi bu yil yenilemedim. O sebeple bu sorunlari tez elden cözmek zorundalar.

  • Candaş @culas

   @coppermine Umarım çözerler. Ekosistem yaratmak zor iş. O işe girdiler. Umarım daha başarılı olurlar söylediğiniz eksikleri kapatıp. Kullanıcılar mağdur olmaz.

 • ScKn @scknn

  Huawei dışarıdan izleyerek adamların azimlerini takdir ediyorum ama ne yazık ki Google olmadıktan sonra pek anlamlı olmuyor. Evet dolaylı çözümler var ama genelde hep bir sakatlık olabiliyor. Güzel bir ekosistem kurmuş olsalar da hep bir soğuk kalıyorum Google yüzünden...

Hey gidi günler. Level dergisindeki @leventp 3DFX ile ilgili makalesi..
Geçmişe yıllar öncesine gittim..

Dipnot: DH'de aterikasedi paylaşmış. Oradan alıntı. Çok teşekkürler kendisine..

#akış #LP #teknoseyir @gamsizm #TeknoSeyirPlus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD Ryzen 7000 serisi için 600 serisi anakartlar detaylanmaya devam ediyor.
Çift Yongalı "X670E"den sonra çift yongalı "B650E" ile ilgili bilgiler geliyor.

AMD X670E, yeni anakart serisinin amiral gemisi yonga seti olarak duyurulmuştu. AMD AM5 altyapısı, 170W'a kadar CPU'ları doğal olarak destekleyecek yeni bir LGA 1718 soketine dayanıyor. 600 serisi platform, depolama ve grafik (yonga setine bağlı olarak) için DDR5 bellek ve PCIe Gen5 için donatıldı.

AMD, X670E'nin (Extreme) "Benzersiz Yetenek ve Aşırı Hız Aşırtma" için tasarlandığını onayladı. PCIe Gen5'i 'her yerde' yani bütün veri yolu hatlarında sunmak için tasarlandı. Öte yandan, Gen5 depolama desteği ve isteğe bağlı olarak grafik kartı ile “Meraklıları Hız Aşırtma” için X670'imiz var. B650 yonga setine dayalı ana platform, yalnızca depolama için PCIe Gen5'i destekleyecek.

AMD 600 serisi AM5 ailesinin bir parçası olarak AMD B650 anakartlar, standart B650 ve B650E (Extreme) olmak üzere iki farklı şekilde sunulacak. X670E ve X670'de olduğu gibi, 'E' varyantı, ayrı grafikler ve NVMe depolama için PCIe Gen 5 için çok yönlü desteğe sahip olacak. Standart seçenekler, yalnızca NVMe depolaması için PCIe Gen 5.0 desteğine izin verecek. Bununla birlikte, depolama için PCIe Gen 5 desteğinin getirilmesi, AMD ve Phison'ın şu anda üzerinde çalıştığı yeni nesil 5. Nesil NVMe SSD'lerin benimsenme oranını artıracaktır.

B650 ve B650E serisi anakartlar arasındaki fark burada bitmiyor. AMD B650E serisi orta seviyeden üst seviye seçeneklere yöneliktir, bu da B650E serisinin fiyatının X670(E olmayan) anakartlara benzer şekilde sonuçlanabileceği anlamına geliyor. Bunun nedeni, PCIe Gen 5 yeniden sürücülerin eklenmesiyle gelen ek maliyetler artı, bu sürücüleri de barındırmak için PCB üzerinde fazladan alana ihtiyaç duymasıdır. Üst düzey 'E' serisi anakartlar, PCIe Gen 5.0 protokolü için iyi bir sinyal gücü sağlamak için çok daha iyi PCB'lere sahip olmak zorunda kalacak. Bu nedenle, 'E' ve 'E Olmayan' anakartlar, fiyatlandırma ve katmanlarda büyük bir farka sahip olacak.

B650 serisi de dahil olmak üzere AMD 600 serisi anakartlar, Microsoft'un DirectStorage API'si ile çalışmak için Smart Access Storage'ı da tam olarak destekleyecekler.

https://wccftech.com/amd-b650e-b650-motherboards-amd-ryzen-7000-cpu-ddr5-memory-overclocking-support-october-launch/

#AMD #Computex2022 #LGA1718 #Ryzen7000 #AM5 #X670 #X670E #B650E #B650 #akış #TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni nesil Ryzen 7000 soket AM5 serisine ait mühendislik örneğinde AM4 soğutucunun montajına ait video sızdırıldı. AM4'e ait soğutucunun aynı şekilde monte edildiği görülüyor.

#AMD #Ryzen7000 #AM5 #akış #teknoseyir

MSI HOW TO Install Uninstall AMD AM5 CPU 1080p

MSI si se te escapa antes de tiempo aceptas el error
BeğenFavori PaylaşYorum yap