Dünkü yayınlanan Muhabbet içeriğinde aslında tarihsel olarak farkında olmadan güzel bir tesadüf gerçekleşti.

Aşağıda paylaştığım Harland & Wolf fotoğrafı bundan tam 112 yıl önce çekildi.

İnşa Numarası 401 olan RMS Titanic'e ait omurganın kızağa konulduğu günü görüyorsunuz. Fotoğrafta görülmeyen ama hemen yan kızakta ise kızkardeş RMS Olympic inşası devam ediyordu.

Fotoğraf: 31 March 1909
NMNI Archives Belfast - Northern Ireland - UK

#RMSTitanic
#RMSOlympic
#Akış
#Teknoseyir
#KarantinaMuhabbetleri

BeğenFavori PaylaşYorum yap

RMS Titanik'e ait tarafımdan orjinal planlara sadık kalınarak yapılmış olan mimari genel görünüm.

Ve yine ekte gemiye ait orjinal Demir Planının kopyasının bir görüntüsü. Orjinal Harland&Wolf tersane arşivlerinden satın alınmıştır. Çizdiğim bu planlar daha sonra yurtdışında pek çok kaynakta kullanıldı. Yine Natgoe ve belli belgesel yayınlarında yer alan yurtdışındaki araştırmacı dostlarımızla kurduğumuz Facebook Titanic Tech grubunda ve Encyclopedia Titanica'da paylaşıldı.

Akşam konusu Muhabbette geçince kendi arşivimden paylaşmak istedim.
Konuya ilgi duyan dostlar e-mail adreslerini belirtirse orjinal genel görünüm planını dileyenlerle paylaşabilirim.

Herkese sevgiler

#RMSTitanic
#RMSOlympic
#Akış
#Teknoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Muhabbette konusu geçince paylaşayım dedim;

RMS Titanik ile ilgili olarak meşhur komplo teorilerinden biri geminin ikiz kız kardeşi RMS Olympic ile yer değiştirilip bilerek batırıldığı ve sigortadan para almak için geminin kasten kazaya sebebiyet verildiği şeklindeki kurgu iddialardır.

Fakat bu gerçeği yansıtmaz. Geminin tersane kayıtlarında, Sigorta dökümanlarında, İngiliz Denizcilik arşivlerinde bu tipte bir kayıt döküman veya belge yoktur. Dönemin ingiliz denizcilik arşivlerinde gemi isimlerinin ve tersane yard numarasının tescili kayıtlara girmeden gemi sefere çıkamaz. İki geminin yer değiştirmesi teorisi hem belgeler ve arşivler hem de tarihler açısından da tutarsızdır. Titanic ingiltereden amerikaya ilk seferine çıkarken Olympic ise amerikadan ingiltereye dönmekteydi. Her iki geminin hem inşa süreçlerinin farklı olması ve yanyana bulunma tarihlerinin farklılık göstermesi de komployu boşa çıkaran bir kanıttır. Bütün bunların dışında Titanic ve Olympic her ne kadar ikiz gemiler kabul edilseler de gövde üstü yapıları birbirinden farklıdır. Özellikle A ve B güverte dizaynlerindeki farklılıklar gemilerin inşa edilirken de takas edilemeyeceğine projelerinin farklı olduğuna dair bir kanıttır.

Yıllar içerisinde uzun zaman bu tip komplo teorileri çok tartışıldı. Fakat bu tip komploların ne resmi ne de gayri resmi bir karşılığı olmadığı gibi, daha çok belgesel yapımcıları için konuyu hep taze tutabilmek açısından ortaya atılan komplolardan biridir.

Titanic projesi 1908 yılı içerisinde şekillenen Olympic sınıf yolcu gemilerinin planlamasında ikinci gemi olarak inşa edilecekti. İlk gemi olan RMS Olympic Titanic'ten 3 ay önce Harland&Wolf tersanesinde kızağa konmuştur. 1911 yılının ortasında yapımı tamamlanmış ve Titanic tamamlanmadan önce defalarca sefere çıkmıştır.

Bu gemi ile elde edilen deneyimlerden sonra Titanic inşa halindeyken bazı tasarımlarda ve iç dizaynde değişikliklere gidilerek modifiye edilmiştir.

Orjinal Harland & Wolf arşivlerinden satın aldığım ve paylaştığım fotoğrafta Titanic ve kızkardeşi Olympic'î görüyorsunuz. Fotoğrafın sağ tarafında inşa halinde olan Titanic'tir. Mart 1912de sefere çıkması planlanmıştı. Fakat RMS Olympic'in ingiliz zırhlısı HMS Hawke ile çarpışması sonucu sancak pervanesi ve şaftında hasar meydana geldi. Tamirat için Belfastta Titanik için üretilen şaft Olympic'e tamirat için nakledilmek zorunda kaldı. Bu da Titanic'in inşasında aksamalara neden oldu, ve ilk seferine Mart yerine Nisan ayında çıkabildi. Gemi 2 Nisan 1912'de White Star Line Denizcilik Şirketine teslim edildi.

Fotoğrafta Tamirat için gelmiş olan Olympic ve İnşa Halindeki Titanic'i görüyorsunuz.

Herkese sevgiler.

#RMSTitanic
#RMSOlympic
#TeknoseyirMuhabbet
#akış
#TeknoSeyir
@gamsizm @leventp

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 27 / 39
 • CanSimit @cansimit

  Muhabbeti henüz dinlemedim, konu hakkında da önceden bilgim yok. Yalnız, ortadaki iddianın (ki ilk defa duydum) yanlış olduğundan nasıl bu kadar emin olduğunuzu anlayamadım, yani nasıl, nereden bu kadar bilginiz var? Çok emin yazmışsınız.

  • Candaş @culas

   Eminim çünkü yaklaşık 10 yıldır profesyonel olarak RMS Titanic Inc., Encyclopedia Titanica ve Bill Sauder, Cyril Codus, Lionel Codus gibi konunun uzmanlarıyla ortak olarak arşiv döküman bilgi ve belge paylaşımı yapıyor ve çalışıyoruz. Geminin mühendislik planları, tersane kayıtları, görsel dökümanları hepimizin arşivlerinde mevcut. 🙂 Ne resmi ne de gayri resmi hiç bir kayıtta sigorta dökümanlarında tersane kayıtlarında bu tip komplolara mahal verecek bir kanıt yok 🙂

  • CanSimit @cansimit

   @culas Durum böyle olunca, sizin uzmanlık bilginizden faydalanmış oluyoruz 🙂 Teşekkürler.

  • Candaş @culas

   @cansimit İnternette özellikle Türkçe olarak Titanik ile ilgili saçmasapan bir ton video var. Sırf bunların önüne geçmek için kanal açmayı düşünüyorum. Tabi materyallerin bir kısmını kullanmam için dostlarımdan izin almam gerekecek. Çünkü bazılarının telifi mevcut 🙂 Bilgi paylaşmak içindir. Ben teşekkür ederim

 • qubit @qubit

  #TSvideoönerisi

  Bu 3 büyük gemiyi kim finanse etmiş? Kardeşleri olduğunu duymamıştım. Filmi de seyrettiğimi sanmıyorum 🙂

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Bu arada Titanik'in batma sebebi olan metalurjik hatalar cok uzun suredir bilinen, sebep-sonuc iliskisi kanitlanmis bir sey.

  • CanSimit @cansimit

   'Buzdağına çarpma' metalurjik hata mı şimdi yani? 😛

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @cansimit batmasi metalurji biliminin o donemde gelismemesi ile alakali. Carpmadan hasar alirdi ve belki gene batardi ama bu cok daha uzun surer ve ortadan ikiye ayrilma olmazdi. Bu da insanlari kurtarmaya yetecek kadar zamanin kazanilmasini saglardi.

   https://www.simscale.com/blog/2018/01/why-did-titanic-sink-engineer/

  • Candaş @culas

   @burak25 ne yazık ki doğru değil. Bu konuda yorum yapan kişiler ya da yayınlar geminin demir planlarına, harland & wolf kayıtlarına sahip olmadan ve bilmeden konuşuyorlar. Gemi omurgası ve gövdesi yeterince sağlam şekilde dizayn edildi. Kendisinden önce sonra yapılan kardeşleri ile, aynı tersanede aynı çelik kalitesi ile yapılan onlarca gemi mevcut. Geminin buzdağına çarpması sırasında aldığı hasarın metalurji mühendisliği ile bir ilgisi yok. Yine aynı şekilde ortadan bölünme ise tamamen batma sırasında meydana gelen hidrostatik yükler ile ilgili bir durum.

  • dikistutmazsabri @dikistutmazsabri

   @culas Geminin yapısı ve omurgası ne kadar güçlü olsa da birleştirme parçalarındaki bir hata ya da yanlış malzeme seçimi geminin batmasına yeter, nitekim de yetmiş. Metalurji ülkemizde pek önem görmese de dünya genelinde durum farklı.

  • Candaş @culas

   @dikistutmazsabri Şimdi burada perçin konusuna değinmek istemişsiniz. Fakat ne Titanic'te ne öncesinde yapılan Olympicte ne de aynı tersaneden aynı çelik kalitesi ile çıkan farklı gemilerde bu konuda bir sorun mevcut değil. Bütün bunlara ait gerekli testler ve incelemeler hem günümüzde hem de geminin batmasından sonraki soruşturmalarda yapıldı. Gemi levhalarının birleşim noktalarıyla ilgili konularda Tvde ya da internette yayılan şeyler konuyu sıcak tutmaya ve ilgi toplamaya yönelik şeyler. Gemi inşası ile ilgili olarak Gemi İnşa Mühendisi Parks Stephenson 2011 ve 2016 yıllarında batığın haklarını elinde bulundarın RMS Titanic Inc. ile birlikte yaptıkları araştırmalar, testler ve yeniden aynı tekniklerle üretilen perçinlerin dayanımı ile ilgili bu tezleri çürüttüler. Gemi de perçin kaynaklı olarak meydana bir sorun söz konusu değil. Aksine geminin direnç ve maruz kaldığı kuvvetlere karşı dayanımı söz konusu. Neden battığı konusuna gelirsek o ise bambaşka upuzun bir yazının konusu olur.

  • Alpi Atansay @alpi350

   @culas Okuduğum kadarıyla bu 3 kardeş geminin üzerinde kötü bir musallat yapışmış sanki. 2 si batıyor diğeri hasar alıyor, sonrasında o da batıyor galiba. Sağ kalanı yok mu hiç?

  • Candaş @culas

   @alpi350 Kısaca bahsetmek gerekirse 3 kardeş gemi rakip şirket Cunard gemileri Lusitania ve Mauretania ile rekabet için üretildiler. Onlardan daha büyük daha lüks ve gösterişli olarak tasarlandılar. RMS Olympic süresi boyunca 4 kazaya karıştı. Bunlar küçük ve önemsiz kazalardı. En ses getireni HMS Hawke Zırhlısının Olympic'e çarptığı kazadır ki bu kazadan sonra tamirat için Belfasta geldiğinde Titanic inşası devam ediyordu. Ve onun inşasının aksamasına neden oldu. Olympic 1911-1935 yılları arasında uzun yıllar hizmette kaldı. Birinci dünya savaşı sırasında modifiye edilerek personel ve silah taşıma hizmeti verdi. Bu ona eski güvenilir "old reliable" lakabını kazandırdı. Titanic ise malum, kimine göre ihmal, kimine göre talihsizlik sayılacak bir kazayla battı. Titanic'in batışından sonra Seferde olan Olympic ve kızağa henüz koyulacak olan Britannic modifiye edildiler. Gemilerin gövdeler çift gövdeye dönüştürüldü, bazı yeni su geçirmez bölmeler eklendi ve mevcut bölmelerin perde duvarlarında yükseltme işlemi uygulandı. Olympic modifikasyondan sonra uzun yıllar hizmetine devam etti. Britannic ise inşa aşamasındayken 1914te birinci dünya savaşı çıkınca ingiliz denizcilik bakanlığı inşa halinde olan gemilerin hepsine el koydu. Ve britannic hastane gemisine çevrildi. Savaş esnasında 6 Defa sefere çıktı. Çıktığı en son seferde Çanakkale cephesindeki askerlere hizmet vermek üzere Mondros limanına gidiyordu. Yunanistandaki Kea adası açıklarında Kea kanalını geçerken bir sualtı mayınına çarptı ve battı. Batmasındaki en büyük neden geminin mayına çarpmış olması değil, su geçirmez kapılarından bazılarının batış sırasında personel tarafından açık bırakılmış olmasıdır. Gemiyi Ünlü Kaptan Cousteau Aralık 1975te buldu. Ve daha sonra yapılan dalışlarda gemi detaylıca incelendi. Günümüzde de dalışlar ve incelemeler sürüyor.

  • Alpi Atansay @alpi350

   @culas Tek kalan Olympic gemisiymiş. Keşke parçalamasalarmış. 🙁 Limanda müze olarak kalsaydı ne olurdu sanki.
   https://owlcation.com/humanities/Whatever-Happened-to-Olympic-Titanics-Sister-Ship

  • qubit @qubit

   @gamsizm #KarantinaMuhabbetlerineMalzeme olur. 30 dk'lık bir dilim diye arkadaşı kandıralım, zaten 2 saatten önce bitmez bu konu.

  • dikistutmazsabri @dikistutmazsabri

   @culas Hocam ben perçin örneğini yanlış malzeme seçimine değinmek için yazmıştım, perçinlerle alakası vardır yoktur konuıyu detaylı araştırmadığım için bilemiyorum ama siz yazmışsınız ya "Geminin buzdağına çarpması sırasında aldığı hasarın metalurji mühendisliği ile bir ilgisi yok." işte gemideki o ilk gediğin açılma sebebi malzeme seçiminden kaynaklanıyor. Metallerin yüksek mekanik kuvvetlere maruz kaldığında sünek kırılması istenir her zaman, bunun sebebi de önceden fark edilip gerekli önlemlerin alınmasıdır. Düşük sıcaklıkta malzeme ne kadar sünek kırılma gösterirse o kadar iyidir. Titanik'te de, malzeme düşük sıcaklıkta maruz kaldığı gerinime dayanamamış ve gevrek kırılma meydana gelmiş. Yani @burak25 'in de bahsettiği gibi olay tamamen o yıllarda malzeme biliminin gelişmemiş olmasından kaynaklı.

  • Candaş @culas

   @dikistutmazsabri Şimdi bende size şunu belirtmeliyim ki; o dönemde inşa edilmiş olan bu gemilerin bir yapım ya da mühendislik hatası yüzünden battığına dair ne arşivlerde, ne araştırmalarda ne de bu konunun uzmanlarında bir kanıt bulunmamakta. Çünkü söylemiş olduğunuz bütün bu ihtimal ve teoriler zaman içerisinde gerek gemi battıktan sonraki açılan soruşturmalar gerekse enkazın bulunduğu 1985 tarihinden bu zamana kadar detaylıca araştırılıp tartışıldı. Fakat metalurji mühendisliği kaynaklı olabilecek bir kusura rastlanmadı. Çünkü gemide kullanılan çelik kalitesi, levhalar, omurga, kaburga ve postalar ile birlikte ve perçinlerin yeterince sağlam olduğu defalarca kanıtlandı.

   Buzdağına çarpma konusuna gelince bugün geminin aldığı hasar ve hangi levhaların açıldığı biliniyor. Şimdi size bölme bölme bunları söylesem elinizde plan olmadığı ve geminin anatomik yapısını bilmediğiniz için bu anlamsız kalır. Fakat sadece şunu diyebilirim gemideki hasar bilindiği üzere büyük bir yırtık değildir. 5 ayrı bölmede 6 ayrı noktadan toplam uzunluğu 42 metreyi bulan, ve derinliği ise 1.1m2 olan bir yırtıktır. Çelik levhalar ortasından delinmemiş, kaplamalar birbiri ile sabitlenmiş ek yerlerinden açılmıştır. Buna sebep olan şey ise geminin çarpma hızının yüksek, tornistan mesafesinin kısa ve dönüş ivmelenmesinin zayıf olması ile ilgidir.

   Gemi buzdağına çarptığında dışarıda hava -2 dereceydi. Suyun sıcaklığıda -4 derece olarak ölçülmüştü. Titanik gibi o dönemin gemilerinde kullanılan çelik onlarca derece ekside bile bir sorun yaratmayacak biçimde dayanım gösterir çünkü kuzey atlantiğin zorlu koşullarına direnç gösterecek şekilde tasarlandılar. -10 -15 gibi derecelerde bu tip gemilerin gövdelerinin direnci ya da dayanımı zayıflamaz. Çünkü maruz kaldıkları koşullar sizin belirtmek istediğiniz tehlike sınırlarının çok çok altındadır. O gece gemi buzdağına ilerlerken oluşan doğa koşulları ve dikkatsizlik tamamen aleyhlerine ilerleyen şans faktörünün de etkisi ile Titanik'e karşı işliyordu.

   Son olarak ben bunları kendi fikrim olarak belirtmiyorum; daha önce bahsettiğim geminin haklarını satın alan RMS Titanic Inc. şirketinde batığı araştıran Bill Sauder ve ekibinin, NatGeo'da daha önce yayınlanmış olan James Cameron'ın araştırma ekibinde yer alan Gemi İnşa Mühendisi Parks Stephenson'un defalarca anlattığı şeyler. Yoksa sizin bahsettiğiniz yıllar içerisinde malzeme metalurji mühendisliğinin gelişimi gemi inşasında yeni teknolojilerin ortaya çıkması durumu geriye dönük olarak elbette çokça tartışıldı. Fakat enkazdan alınan numuneler, birebir aynı imalat ile yapılarak defalarca tekrarlanan testler geminin yapısal bir kusurunun olduğunu göstermedi. Yani Titanikte geminin direncini zayıf düşürecek bir aşil tendonu kusuru bulunmamaktaydı.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @culas yukarda link verdim. Gene veriyorum. https://link.springer.com/article/10.1007/BF02715155

   Seni ciddiye almak istiyorum ama bilmeden konustugun cok belli. -10 derece brittle oldugu yaklasik 30 sene once kanitlanmis, yapisinda yuksek oranda safsizlik iceren, alasim cokelmesindeki tane yapisi bugun hobi olarak dokum yapan youtuberlarin yapmayacagi kadar kotu
   Hayir meslegin nedir, bilgin nedir bilmiyorum ama 1 tane bir sey tutturmussun gidiyorsun. Ben bu konuyu okulda ders olarak islemis hem de 14-15 yil once yuksek malzeme muhendisiyim. O alinan numeneleri biz ders diye calistik vaktinde.
   Haa neyi anlatiyorsun anlamiyorum.
   Hayir muhendislik kapasiten yetiyorsa al bak yapilmis en detayli en modern raporlardan biri:
   https://ukdiss.com/examples/titanic-manufacturing-analysis.php#_Toc501874702

  • Candaş @culas

   @burak25 Ben sizin akademik bilginiz veya kapasiteniz ile ilgili bir yorumda bulunmadım, uzmanlığınız ve akademik kariyerinize saygım sonsuz. Bende mühendislik okudum. Burada bir şey yarıştırmıyoruz. Bende diğer araştırmacılardan edindiğim bilgileri sizinle paylaşmaya çalışıyorum. Sonuçta edindiğim bilgilerde gemiyi imal eden tersanenin sunduğu kaynaklar ve batığın haklarını elinde bulunduran ve inceleyen kişilerin araştırmalarından öğrendiklerimle alakalı şeyleri anlatmaya çalışıyorum.
   100 yıl öncesinin teknolojisi ile Günümüzün tekniğini kıyas etmek ne kadar doğru bir şey bilemem, fakat dönemin koşullarıyla ve yönetmelikleriyle inşa edilmiş bu geminin ve kardeşlerinin gemi mühendisliği açısından bir kusuru olmadığını, aynı tersanede onlarca geminin aynı tip çelikle imal edildiğini ve uzun yıllar hizmet verdiklerini anlatmaya çalışıyorum.
   Malzeme biliminin o dönemlerde günümüzdeki gibi gelişmemiş ve bilinmemiş olması konusunda elbette haklısınız. Tıpkı yüz sene öncesinin inşaat teknolojisinin de günümüzle kıyas kabul etmeyeceği gibi. Ama benim size temel olarak söylemeye
   çalıştığım temel şey titanic ve kardeş gemilerinin, o gemilerin yapım kalitesinin o dönemin kural ve tekniklerine uygun şekilde doğru imal edildiği.
   Bunların dışında sizinle sohbet etmeyi konuşmayı isterim. Bilmediğim konularla ilgili beni aydınlatmış olursunuz.

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @culas "Bu arada Titanik'in batma sebebi olan metalurjik hatalar cok uzun suredir bilinen, sebep-sonuc iliskisi kanitlanmis bir sey."
   Ne demişim? Batma sebebi budur. Üretim teknolojisinin de yetersiz olduğunu bir sonraki mesaj da yazmışım. O dönemki gemilerin buzdağına çarpmamış olması sadece şans. Enkazdan alınan numunelerin testlerinin de bir çoğunu vaktinde inceledik. Bunlar halka açık bilgiler.

   Buzdağına çarpması kazadır ve olayın sebebidir ama batmanın 1-2 gün sürmesi gerekirken bir kaç saat içinde olması 2 sebepledir. 1- double hull kullanılmaması. O dönemde mevcut bir teknolojiydi ama kullanmamışlar. 2- Malzemelerin kötü dökülmüş olması ve sünek-gevre faz dönüşümünün tam olarak anlaşılamamış olmasıdır. 1910'larda ne kadar test yaptıklarını bilmiyorum ama 0 C'de test etmediklerine eminim.

   Yani kısacası "o dönemde inşa edilmiş olan bu gemilerin bir yapım ya da mühendislik hatası yüzünden battığına dair ne arşivlerde, ne araştırmalarda ne de bu konunun uzmanlarında bir kanıt bulunmamakta. Çünkü söylemiş olduğunuz bütün bu ihtimal ve teoriler zaman içerisinde gerek gemi battıktan sonraki açılan soruşturmalar gerekse enkazın bulunduğu 1985 tarihinden bu zamana kadar detaylıca araştırılıp tartışıldı. Fakat metalurji mühendisliği kaynaklı olabilecek bir kusura rastlanmadı. Çünkü gemide kullanılan çelik kalitesi, levhalar, omurga, kaburga ve postalar ile birlikte ve perçinlerin yeterince sağlam olduğu defalarca kanıtlandı." tamamen yanlış. Yanlış bilgiyi paylaşmada ısrar etmeyin.

  • Candaş @culas

   @burak25 sabaha kadar tartışsak bu konu uzar. ben sizin söylediklerinizi kabul etsem bile ki; kabul ettim ve ikna olduğumu belirtmeliyim (sadece bana anlatılan paylaşılan öğretilen ve batığın sahibi olan kurum ve araştırmacıların dediklerini aktarmaya çalıştım) size göre geminin batmasının ana nedeni gemi inşasında kullanılan metalurjik hatalar. O zaman şu sonuca varıyoruz, Olympic, Britannic, Titanic dahil olmak üzere Aquitania, Mauretania, Lusitania, Oceanic, Adriatic, Cedric gibi dönemin bütün okyanus gemileri inşa aşamasında kusurlu ve eksik malzeme ile inşa edilmiş. Dönemin yönetmeliklerinde kullanılan çelik tipinin metalurji biliminin gelişmemiş olması kaynaklı olarak ortaya çıkan bir dizi imalatta kullanılan hatalı malzemeler.

   Bu arada o dönem buharlı yolcu gemilerini iyi bilen arşivlerden okuyup araştıran biri olarak okyanus gemilerinde çift gövde kullanımı o dönemlerde çok yaygın bir tasarım değildi. Kazadan sonra kullanılmaya başlandı. Ama Titanic söylediğiniz gibi eğer sağlam ya da uygun nitelikte materyal ile yapılmış olsaydı dahi, pruvasından 4 bölmeden fazla hasar alırsa ayakta kalamazdı. Çünkü gemiyi bu şekilde tasarladılar. Kendi grubumuzdan geminin hangi hasarlara karşı ayakta kalacağını gösteren bir grafiği de paylaşmak isterim. Titanic ve kendi sınıfındaki gemilerin inşasından önce bu tip bir tasarım anlayışı mevcut değildi. Su geçirmez perde ve otomatik kapanan kapıların uygulandığı ilk yolcu gemilerindendir Titanic ve Olympic.

   Verdiğiniz bilgi içinde teşekkür ederim. Dikkate alacağım.

  • qubit @qubit

   @gamsizm @burak25'i de çağırmak gerek belli ki.

   İlginç bilgiler. Epey bir şey öğrendim doğrusu. Fakat verdiğiniz makale 20 yılda 3 atıf almış, o garip geldi. Bu konu gemi mühendisliği veya metalürji için sıradan bir mevzu mu?

  • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

   @qubit Derste ilginc konu diye islenir ama bilimsel acidan ogrenilecek fazla bir sey yok. 16 atif almis bu makale mesela. https://nvlpubs.nist.gov/nistpubs/Legacy/IR/nistir6118.pdf

   Cok daha modern ve ilginc kirilmalar var incelenecek. Fractology konusunda calisanlar iyi bilir. Ben sahsen ogrenciyken balistik konusunda cok zevk almistim.

En son beyaz kasa kullandığımda sene 1999-2000 filandı. Rengarenk pavyon tipi kasa ve fanlardan kurtulduktan sonra daha minimalist ve sade bir dizayna geçmiş olduk böylece.

#bequiet #silentbase802 #benimsistemim #benimbilgisayarım #akış #teknoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu anahtarlık ve bardak olayı ne oldu bilen varsa bi yeşillendirsin ?

#akış #teknoseyir #bardak #tsanahtarlık

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Piyasadaki pek çok bilindik markaya on basacak kalitede kasa. Psu ve fanları mükemmeldi kasada muhteşem olmuş. Sanırım cooler master h500p ile vedalaşıp bunu alacağım. Hem kullanım kolaylığı, pratikliği, yalıtımı ve özellikleri süperötesi. Ama en önemlisi sessizliği. Fanları çok sessiz. Üstelik rgb zırvalığı yok 🙏

#bequiet #silentbase802 #OyuncuKasası #BilgisayarKasası #akış #TeknoSeyir

https://youtu.be/gq_COPVgVcY

be quiet! SILENT BASE 802 Window White (unboxing, review, pc build)

be quiet! SILENT BASE 802 Window White, High quality, adjustable PC case :) FB fan page: https://www.facebook.com/pcnadsenciWEB: http://pcnadsenci.eu/#SILENT...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

AMD AGESA 1.2.0.1 bios güncellemesi ile AMD 5000 işlemcilerde L3 önbellek performansı artıyor. Yazma okuma hızları yükseliyor. AMD işlemci 5000 serisi kullananlar mutlaka yeni BIOS'lara geçiş yapsınlar. 3000 Serisi için de ekran kartlarına SAM desteği geliyor.

#AMD #bios #Anakart #agesa #TeknoSeyir #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Cities Skylines'te İzmiri baştan yapmak. İnsan bu oyuna sarınca bırakamıyor. Oldum olası simulasyon oyunlarını sevmişimdir. Ama bunu bi ayrı seviyorum.

#CitiesSkylines #oyun #OyunSeyir #akış #TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14

Türkiyede sanırım en büyük açmazlardan biri herkesin her işten anlıyor ve biliyor(!) olması. Hele ki teknoloji bilişim ve dijital dünya konusunda da durum bu. Mahalle arasındaki dükkan camında yazılan esnaf gibi 'musluk tamiri yapılır, badana yapılır, ethernet kablosu çekilir, çamaşır makinesi tamir edilir, uydu yazılımı atılır' gibi bi duruma dönüştü internet alemi. Eline makina alan herkes fotoğrafçı, makyaj yapan marka giyinen herkes influencer, her 3dmax bilen tasarımcı, her pc toplayan editör, her meditasyon yapan reiki master... Çivisi çıktı artık birşeylerin.. Dünyanın.. #akış #teknoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • alaria @alaria

  Her işten az buçuk anlayan çok da bir konuda uzman olan az.

 • Orcun @orcun

  Öyle ama bu düzen zaten ona itiyor. Para kazanmak çok çok çok çok zor, ama paranın da zerre değeri yok. E şimdi bu sistemde haliyle herkes herbokolog olmak zorunda ki yaşayabilsin. O yüzden zaten herşeyden anlamaya uğraşmaya bakıyoruz mesela çünkü başka türlü adamın bir yerinden hem kan alıyorlar hem de para kazanamıyorsun. Yani bugün asgari ücret 2800 küsür lira, bu adam nasıl yaşayabilir ki ? 1+1 kutu gibi evlerin kirası min 1000 gayme, işe gidecek otobüs minibüs metro vs para, elektrik su telefon internet para, kışın ısıncak gene ekstra doğalgaza para, e böyle bu 2800 lira kime yeter ki ? hadi yetti diyelim ucu ucuna ya arkadaş haftada 1 tane bira içeceksin mesela canın çekti insansın içemeyecek misin ? veya rakı istedin ya olamaz mı ? evinde efendi efendi oturup içmek istedin haftanın yorgunluğunu atacaksın kafan çakır keyif olsun istiyorsun. E yanına bunun bok mu yiyecen ? akşam yemeği haftada bir bıkmışsın makarna bulgur pilavdan dedin ki tavuk kızartayım hatta dedin ki pirzola yapayım ? 1 haftada zaten bunlara hafta sonunu ayırsan min 150 200 lira gidiyor. 200 lira de 1 ay 4 hafta etti sana 1000 lira. Bizim fabrika da adamın biri hem tesisatçı hem elektrikçi hem de çalışıyor işyerinde asgari ücretli. Vardiyadan kalan vakitlerde de tesisat şu bu işleri yapıyor. Hanımı da ev temizliği dikiş şu bu yapıyordu evi anca öyle döndürüyorlardı ve çocuk yok. Yani insanız ya düşünün işte haftada 1 keyif yapamıyorsun. Bunları dolaylı yollardan toplayınca işte en başta dediğim herbokolog olayıan dönüyoruz çünkü '' İNSAN '' gibi yaşamak için para lazım. Ha ben hayvan gibi yaşayacağım inek gibi koyun gibi önüme atılan yemeği herşeyi yerim diğer şeyleri de yapmam dediğinde harbiden hayvan oluyorsun bu arada inekten zerre farkın kalmıyor. İnsanlığını unutuyorsun.

 • lterlemez :) @lterlemez

  İmkan dahilindeki her şeylerden anlamak kötü bir şey değil. Hele bu devirde...

Sonyden yeni Fotoğraf Makinası. "A1"

Adamlar yapmış ama fiyatı da olmuş yani. "6499 Dolar" ..... 6500 olsa nasıl alırız.

50 MP at 30fps
8k30p and 4k120p
New Bionz XR (8times faster)
Pixel Shift Multi Shooting (199MP)
5.5 stops sensor stabilization

#sony #alpha #sonyalpha1 #fotoğrafçılık #fotoğrafmakinesi #HaftalıkGündemeMalzeme #teknoseyir #akış

Sony A1 officially announced: 50MP and 8k monster! - sonyalpharumors

Preorders: In USA at BHphoto. Adorama. Focuscamera. In Europe at FotoErhardt DE. Fotokoch. Park UK. They also announced the Xperia PRO 5G available at BHphoto. Info: Sony. Press release at SAR. Press...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  Konudan bağımsız olarak, teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dünyada bana nedense fotoğraf makinesi kavramı hala eksik kalıyor bu teknoloji için. Yani bir şey eksik gibi. Daha iyisi olabilir ne bileyim. 50mp’e 30 neden mesela?

  İşin içini bilmiyorum ama sanki uzaktan teknolojinin %10-20’sini anca kullanıyor gibi

 • Orcun @orcun

  Acaba 8k video veya 4k 120 fps çekerken max kaç dk dayanıyor ? hele sony gibi bir firma kesin yapar çünkü o olayı. Der yani '' ULEN SEN VİDEO MU ÇEKİYON HE OZAMAN GEL SANA BENİM VİDEO KAMERAMI SATAM ÇAKAL FOTOĞRAF MAKİNESİYLEN VİDEO OLAMZ ASLANIM VİDEO KAMERAMI ALACAAAAĞN YOKSA BÖYLE 20 DK VİDEO ÇEKERSİN SONRA ISINDIM DEYİP KAPATIRIM AHAHAHAHA '