Adam 98 yılının iyi bileşenlerinden nostalji yapmış 🙂
Hey gidi yıllar hey. En güzel zamanlardı.
Tadı tuzu kalmadı teknolojinin..

CPU: Intel Pentium II 450MHz
MB: Chaintech CT-6BTA3
RAM: 4 x 128MB SDR 100MHz
GPU: Asus nVidia Riva TNT 16MB

#1998 #pc #nostalji #cpu #işlemci #intel #pentium #akış #TeknoSeyir

https://www.youtube.com/watch?v=HDXHG_b1ixc

1998 High-End Gaming PC Build & Benchmark ( Early Slot 1 and 440BX )

This one was the most challenging project we've done up until now.But, as you probably guess, time traveling ain't easy.Check this certified time traveler if...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Anakartların efsane markası "Abit" yeniden dirilmiş. Nette makalelere bakarken bu habere denk geldim;

1989 yılında Tayvan'da kurulan Abit, 1990'lı yıllarda ve 2000'li yılların başında en büyük anakart üreticilerinden biriydi. Abit'in efsanevi anakartları hakkındaki CB Retro makalesinde de belirtildiği gibi, Abit BH6 veya Abit KT7A gibi modeller özellikle hız aşırtmacılar arasında popülerdi .

Ancak başarılı dönem nispeten aniden sona erdi. 2000 yılında halka açıldıktan sadece beş yıl sonra, şüpheli muhasebe nedeniyle hisse senedinin notu düşürüldü. Basında çıkan haberlere göre, şirket fonlarının zimmete geçirilmesiyle ilgili bir soruşturma sürüyordu. Hisse değeri bir yıl içinde 325 milyon dolardan 51 milyon dolara düştü. 2006 yılında Çinli Universal Scientific Industrial (USI) şirketi tarafından devralındı. O andan itibaren anakartlar Universal Abit markası altında satılmaya başlandı. Ancak 2008 yılı sonunda anakart işi tamamen durduruldu ve şirket feshedildi .

2009'dan bu yana başka Abit anakartları piyasaya sürülmedi; eski ana sayfa 2008'deki haliyle kaldı.

Ancak yeni anakartların listesinin şimdi ortaya çıkardığı gibi, markanın geri dönüşü 2019'da gerçekleşti: Yeni ana sayfadan da görülebileceği gibi , Abit Electronics şirketi 2019 yılında Çin'de kuruldu. O günden bu yana Abit markası altında anakartlardan monitörlere, SSD'lerden ekran kartlarına kadar çeşitli ürünler piyasaya sürüldü.

Firmanın yeni sayfası ise şu;
http://www.abit.top/#1

#teknoseyir #anakart #abit #akış @leventp

https://www.computerbase.de/2023-06/comeback-abit-ist-schon-laenger-zurueck-im-mainboard-geschaeft/

Comeback: Abit ist (schon länger) zurück im Mainboard-Geschäft

Die bei Übertaktern legendäre Mainboard-Marke Abit ist zurückgekehrt und zwar schon vor einigen Jahren, wie erst jetzt bekannt wird.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pavyon stayla.

#akış
#TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rutin sistem ana bileşenleri güncellemesi.
Bakalım bir 4 sene birlikteyiz bu arkadaşlarla.

#AMD
#Ryzen
#ASUS
#GSKILL
#akış
#TeknoSeyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 24 / 25

Buralar açıkmış hala kapanmamış.

#teknoseyir #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu an ki editörlerin hiçbiri bu şekilde eleştiremez Samsungu.
Volkan Manavı tebrik ediyorum. Gerçekleri söylemiş resmen.
Mutlaka izlemenizi öneririm S24 serisi için.

#akış #teknoseyir #samsung #S24Ultra #s24plus #s24 #ceptelefonu

https://youtu.be/UrYffCQp9pY?si=b747GjvTVoOiiJ4f

Galaxy S24 İile İlgili Söylenmeyenler! Türkiye'de İlk Değil Ama Son

#samsung #galaxys24 #galaxys24ultra Samsung'un yeni nesil amiral gemisi Galaxy S24 ile ilgili söylenmeyenler...Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala kat...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 27

Samsung Galaxy S24 Ultra fiyat listesi

Galaxy S24 Ultra 12GB/256GB: 66.999 TL
Galaxy S24 Ultra 12GB/512GB: 73.999 TL

Benim S22 Ultrayı 28000'e sayacak üstüne 41000 verip S24U'ya geçeceğim. Peki karşılığında ne kazanacağım?
Deneyim mi değişecek?
Kamera fersahlarca ilerde mi olacak?
Batarya 3 gün mü dayanacak?
AI aşağı AI yukarı. AI oyuncağı için değer mi buna? Hiç sanmam.

13900k sahibi için 14900k ne kadar anlamsızsa bu durum da öyle. S22U ve S23U sahipleri pas geçin.

#Samsung #S22Ultra #S23Ultra #S24Ultra #akış #teknoseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  SD Gen 3'e özel bir ihtiyaç yoksa (emülatör vs. gibi) değmez pek evet geçmek

 • kortex @kortex

  S22 dandik bir seriydi s23 pişmiş seriydi. S24 serisi sizde fark ettirebilir ama bu paraya eder mi orası size kalmış birşey.

  • Candaş @culas

   Düz s22de sorunlar vardı özellikle pil ile ilgili. ama ben s22u ile 1 yıldır bi sıkıntı yaşamadım. Aksine zamanla daha iyi oldu telefon. S23u ya bile geçmedim o nedenle. İlerde yükseltirsem belki 512 s23u'ya geçerim. Bi ihtimal.

 • Orcun @orcun

  Valla android dünyası abartmıyorum ama üst amiral gemi sınıfı diyelim kafadan 3 senedir uyku modunda. Oneplus ayrı dünyada xiaomi apayrı alemde samsung kendi kabuğunda takılıyor. Apple zaten başka bir evrende.

  • Orcun @orcun

   @culas Bugün note 20 ultraya sahip birisi bile ya şu da yoktu keşke olsaydı diye dizini döveceğini hiç sanmıyorum. Yada satıp s24 ultra almaya kalkacağını pek düşünmüyorum. Tabi ki kamerası biraz daha iyi ama bu farka değecek mi ki ? satsa note 20 ultrayı üstüne 4 tane note 20 ultra parası ekleyecek kafadan. Süper gereksiz.

  • Candaş @culas

   @orcun Fiyatlar feci. Ben tamda geçen yıl bu zamanlar S22Ultrayı 29binden aldım. Şubatta S23Ultra çıkmıştı 38bin civarıydı. Hiçte pişman olmadım aralarında pil süresi dışında hiç bir fark cazip gelmiyordu aradaki 9-10 bin liralık farka değmezdi 2 saat fazla ekran süresi için. Şimdi S24U'ya geçmek istersem 40 bin ödemem gerek. Değer mi? Hiç ama hiç sanmıyorum. Note20 bile çok güçlü telefon kullanan devam etsin. S21U, S22U, S23U bundan geçilmez asla.

  • Orcun @orcun

   @culas Bende s20 fe var mesela 256 gb 8 gb ram, pili 3 ay önce garantiden değişti fena değil ama yani tüh be kamerası beni üzdü işte performansı yan çizdi dediğim bir durum hiç olmadı. Ha tek sorunum ekran aslında güneş altında çok iyi görünmüyor o kadar. Ama şimdi bunun muadili cihazlara geçmek istesem cebimden bu telefonu 2. elde satsam üstüne 2. elden gene aynı telefonun 3 tanesi daha lazım ki anca işte kaçaktan s23 ultra alabileyim. Ha tabi ki s23 ultraya geçersem oh be derim tabi ki ama aramıyorum yani çünkü 3 tane s20 fe parasını vermek istemiyorum birtane telefona.

  • Ekrem @huseyinekrem

   Apple her anlamda uyuyor. Ne tasarım var, ne doğru düzgün bir ilerleme. Android de SD 8 gen 1 den gen 2'ye deli gibi artış oldu apple'ı falan geçti saf güç olarak.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   Çünkü kullanım alanı yaratamadılar; bakınız, oyun sektörü bile bu kadar oyuna rağmen popüler olamadı akıllı telefon sektöründe, tam aksine el konsolları kaptı ellerinden. Popüler olmayan bir şeye ne verebilirsin ki, versen ne olur ki?
   Telefona iki (belki üç) şey basamak atlattırdı; dokunmatik tam ekran, kamera ve stilo: Katlanması, katlanmaması fark etmez, yenilik yok; megapiksel dediler, derinlik kamerası dediler, yapay zeka dediler ama çekilen manzara aynı, elde edilen sonuç aynı; sadece stilo olayında çalışma alanı var, çünkü sadece iki firma çalıştı Samsung ve LG Stylo 2 Plus (sadece telefon olarak) ama sadece Samsung tutturabildi. Dolayısı ile de önceki ile sonraki arasında, eh işte, kullanılamayan işlem gücü fark ediyor.

   Yenilerde Motorola'yı duymuştum, TCL de Stylus Smartphone çıkartıyormuş.

   Samsung Galaxy S23 Ultra
   The best stylus phone that money can buy with an integrated S Pen Stylus, ample storage, and reliable quad-camera setup.

   Samsung Galaxy S22 Ultra
   A near-perfect stylus experience for less with a large display and 2.8ms latency. It's great for content creation.

   Samsung Galaxy Z Fold 4
   The best foldable phone that you can write on with IPX8 water resistance, S pen support, and aluminum material for ultimate durability.

   Moto G Stylus 5G (2022)
   A mid-range option that ticks the essential boxes like affordable price, dependable performance, and a built-in stylus.

   TCL Stylus 5G
   A low-cost smartphone with a built-in stylus, a large display, and good sounding speakers.

   KAYNAK: https://www.zdnet.com/article/best-stylus-phone/ (#HaftalıkGündemeMalzeme, @leventp)

  • Candaş @culas

   @orcun ben olaya şöyle bakıyorum bir telefonun ömrü yeni model çıkınca değil telefonun güncelleme ömrü bitinceye kadar geçerli benim için. Mesela şimdi s22 serisi 2027 sonuna kadar güncelleme alacak. Tam 5 sene. 2027 sonunda bakacağım neye geçeceğime.o zamana kadar pili yenilettiririm garanti bitmeden. Olay çözülür. Her sene yeni model almak hatta 2 senede 1 bile almak şu ekonomide doğru değil dünya kadar para vermeye gerek yok. Yazık.

  • Orcun @orcun

   @culas Evet benim s20 fe'in yada note 20 s 20 lerin miadı doldu zaten. Ama işte samsung bizden sonra çıkan s21 ve a52 m52 a72 a32 vs bunlara 4 sene veriyorken bize 3 seneydi. Orada bizim s20 lere note 20 lere madik attılar. 😀 Ha süper telefonlar ama işte güncelleme almayacak sadece 1 sene daha güvenlik yaması verecek android 13 ile kaldılar ötesi yok. Bu işin olayı zaten ecnebilerin yaptığı taktikte şu gidiyorlar operatörden herşey dahil alıyorlar. Atıyorum her ay 2 sene faturan dahil diyor ki s24 ultrayı veririm senden 50 60 70 euro alırım her ay. Ha seneye s25 öbür sene s26 çıkınca da diyor ki elindekini ver veya taahhüdü bozmayayım üstüne sadece yeni cihaz bedelini ekleyeyim vereyim diyor. Bizde tabi bu olay yok. Eskiden 6 ayda bir telefon değiştiriyordum tabi ekonomim de müsaitti ve o dönemde tabi daha renkli çeşitli cihazlar çıkıyordu. Şimdi işte bir s20 fe'i aldıık 3 senesi dolacak hala da satıp şunu alsam diyemiyorum çünkü öyle bir telefon yok hem de maddiyatta yok. 😀

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @culas: 2027 ne ki? Çok daha uzun ömrü var aslında, S/Note 8/9 ve sonrası cihazların hepsi en az, evet en az 10 sene ömre sahip cihazlar. Hepsini çöpe attılar, sırf kar marjı uğruna ki sonra da gerçekte neden olduğu da ortaya çıktı:

   Tizen gitti, Google Wearable => saat;
   Samsung Cloud gitti, MS On Drive => telefon;
   SsD Magician NVMe M.2'lerde düzgün çalışmıyor => pc;
   SsD NVMe M.2 sürücüleri yazmıyorlar artık (990 itibari ile), Microsoft Jenerik Sürücüleri ile çalışıyorlar => pc

   Ben telefonda da Goggle üretimi Android'e bırakacaklarını düşünüyorum. Adamlar yazılım ve servis işinden çekiliyor galiba, sadece donanım üretmekle yetinecekler gibi algılamaya başladım.
   UI yazmayı bile bırakabilirler, bence.

  • Candaş @culas

   @lterlemez Son 5 yılda çıkan telefonların hiç biri donanım olarak kötü değil baya güçlüler özellikle üst segmenttekiler. Ben huawei mate 10 pro kullanıyordum 5 sene güncelleme aldı hala çalışıyordu çatır çatır. Ne kasma ne donma 5 sene boyunca hiç telefonu sıfırlamadan kullandım. Markalar tamamen ürün satmak için giriyor bu toplara.

 • Elixir @elixir

  Bir telefon aldığımda uzun süre kullananlardan olduğum için yeni telefon alacak olsam S24 Ultra almak isterdim. Türkiye fiyatlarının aşırı pahalı olması telefonun kalitesini gölgeliyor haliyle. Anında çeviri özelliği yabancılarla sık diyalog kuranlar için çok hoş bir özellik bence. İlerde yeni oyuncaklar da eklenebilirse çok daha cezbedici hale gelebilir.

  • Candaş @culas

   Sıfırdan alınacaksa o zaman iyi. Ama 40bine s23u alanda üzülmez. Aradaki farka değer mi o kişinin maddi durumu bütçesi ve eklenen özelliklerin ne kadar onun işine yarayacağı ile ilgili.

Anakart ya da PSU alırken özellikle ucuz olsun diye VRM soğutması olmayan ya da PSU tarafında iyi bileşen kullanılmayan ve ileride Update yapmak istenince biraz dişli işlemcilerde ısınma sorunlarına ya da güç sıkıntısına neden olacak Anakartlı / PSU'lu sistemleri almayın.

Ülkede ekonomik bozukluk yüzünden herşey pahalı. Fakat özellikle Psu veya anakart gibi bir bileşende ucuza kaçılmamalı. En azından VRM soğutması iyi olan modellere yönelin 2-3 yıl başınız ağrımasın.

Her önüne gelenin sistem önerip editör, inceleme yada donanım uzmanı (!) olan ülkede malum inceleme videolarında hiç değinilmeyen bileşen kısmı asıl önemli nokta.
Anandtech, 3DGuru, LinusTech yada benzeri sitelere en azından bakıp fikir edinmekte fayda var.

Güncel sistem toplayacaklar için Tier List'leri şöyle bir paylaşayım en azından hangi modelde ne var daha iyi gözükür;

AM5 Anakartlar
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=513674149

AMD Anakartlar
https://linustechtips.com/topic/1137619-motherboard-vrm-tier-list-v2-currently-amd-only/

Güç Kaynağı - PSU Tier List
https://cultists.network/140/psu-tier-list/

#Anakart #PSU #teknoseyir #akış

AM5 Motherboards Sheet (X670/B650/A620)

About Use the tabs at the bottom to navigate chipsets!,Wi-Fi Key Missing/incorrect information? Feature/motherboard addition requests? Contact me through Discord, email ([email protected]), or...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • anıl @anil_

  Burada adam X670e Rog anakart almış ama optik seste sıkıntı var diyordu:

  https://youtu.be/d14uSx6tnZ4

  Ortalama bir şey yeterli bence AM5'te şu anlık. Zaten 6000 mhz cl30 stabil çalışsa bellek yeterli. Bence VRM'dense bellek kısmı daha sıkıntı. Bir de Am5'te usb dropout sorunu yaşayanlar varmış, biri de şikayet ediyordu donanımhaber'de. Yukarıdaki videodaki adam Asrock ürünleri kötü değil x670 giriş seviyesi Asrock alabilirsiniz diyordu.

 • bekir @bekirb

  VRM sıkıntısının güncel anakartlarda olacağını sanmam özellikle AMD'de olacağını hiç sanmam en dandik anakart da bile bol bol var. VRM testleri üst seviye işlemciyle 1 saatlik blender testiyle yapılıyor giriş orta seviye işlemcilerle sıkıntı olacağını sanmam. Kaldı ki laptoplarda ve konsollarda ihtiyaç kadar vrm kullanıyor fazla yok ve yıllarca sıkıntısız çalışıyorlar.

 • Ferah @ferah

  İlk cümle yüzünden stack overflow oldum.

 • revenge @revenge

  asus proart x670e creator wifi.
  Msi x670E Carbon Wifi

Google Drive ile yaşanan sorun ve verilerin uçması insanlarda tedirginlik yarattı. Google yerine bunu öneririm. Yıllardır kullandığım bir firma bulut yedeklemesi için. Oldukça stabil ve düzgün hizmet veriyorlar. Stanford, CISCO, NASA gibi kurumlar iş ortakları arasında...

#teknoseyir #akış #google #box #bulut #drive

https://www.box.com/

Download Box Drive/Sync | Stream Files & Replace Network File Shares

Box Drive is the incredibly simple way to work with all of your files — even billions of files — right from your desktop, taking up very little hard drive space. Download Box Drive/Sync now!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5