Mart-2021 Kitap Yorum / Tavsiye

1. Sahilde Kafka, yazar: Haruki Murakami
653 Sayfalık maceramızda 15 yaşındaki bir gencin evden ayrılması, kendi kaderinin getireceklerinden kaçınırken, yolculuğu esnasında ve kalıp tanıştığı yerlerdeki farklı insanlarla yaşadığı ilginç metaforlarla dolu olayların geliştiği bu romanda bir yandan yine kahramanımızın kaderi ile yolları kesişecek olan insanlarında serüvenlerine tanık oluyoruz. Haruki Murakami'nin en beğenilen eserlerinden bir tanesi olan "Sahilde Kafka" kitabı hüzünlü-sevimli ve sevindirici olay örgülerinin güzel işlendiği bir roman.
Şahsen ben çok beğendim.
Not: "Bir ergen hikayesi" tarzı kitaplardan değil. 🙂
- - - - - -
2. Kumandanı Öldürmek, yazar: Haruki Murakami
848 Sayfalık bu romanda, ayrılık ve aldatılmışlığın yarattığı boşluk ile yeni bir hayatın sakince başlangıcını yapmaya başlayan ressam kahramanımızın, bu süreçte yakın bir arkadaşının ünlü bir ressam olan babasının dağ evinde kalırken tanıştığı insanlarla ve kendi iç dünyasında yaşadıklarını anlamlandırmaya çalışıyor. "Haruki Murakami'nin" okuduğumuz bu romanında yine çok gerçekçi betimlemeleri ile kattığı metaforlara ve gerçekleşen ilginç olaylarına tanık oluyoruz.
- - - - - -
3. Fırın Saldırısı, yazar: Haruki Murakami
71 sayfalık bu kısa hikayede bir karı kocanın bir gecelik komik ve tatlı bir macerasına tanık oluyoruz. Eğlenceli bir kitap, 30 dakika boyunca yüzünüzde bir gülümseme ile bitiriyorsunuz.

Not: Haruki Murakami eserlerini bitirmeye karar verdiğim için, Japonca aslından çevrilmiş olan kitaplarını arayıp okuyorum, şahsi düşüncem olarak, kaliteli bir kalemi bulunca insanın o yazarı bırakası gelmiyor. Elimde iki romanı daha var ama onlara bir süre ara verip, içinde bulunduğumuz bu nisan ayında yine önceden kitaplarını okuduğum batı edebiyatının farklı yazarlarının romanlarına yöneldim, tabii bunların da inceleme ve yorumları Mayıs ayının ilk haftasında karşınızda olur.
- - - - - - - -
4. Martta son okuduğum kitap Hayvan Çiftliği, Yazar: George Orwell, 150 sayfa.
Sanırım bir çoğunuz bu kitabı okumuştur, ben bir türlü fırsat oluşturup elime alamamıştım ama sonuçta bir kaç saatte hemen bitirince, iyiki okumuşum dediğim kitaplar arasında yerini aldı. Tavsiye ediyorum.

Okuyup zaman ayıran herkese teşekkürler ve iyi okumalar dilerim dostlarım.
Muhammet Aktaş

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2021 Şubat ayı okuduğum kitaplar

1. 1256 sayfalık "1Q84" adlı kitabımızın yazarı "Haruki Murakami" bizlere Japonya yaşamının içinden, adeta gerçekmiş gibi kurgulanan, fantastik bir hikayede yer alan kahramanlarımızın hayatlarını, sanki bizler Japonya sokaklarında, otobanlarında veya yeri gelince hızlı trenlere binerek kahramanlarımızla beraber onların gözlerinden yaşamlarını görmemizi sağlıyor. Burada bahsedilen fantastik serüven canavarlar-yaratıklar değil. Verilen kararlar, alınan büyük sorumluluklar ve hayatın kendi dengelerini, gerek yazarın sanatsal bilgi birikimi ve gerek evrensel kültürel gücüyle ve yine harika yer ve zaman betimlemeleriyle Japonyada ki farklı insanların çok farklı yaşamlarına tanık oluyoruz. Bu kitap iyi ki okumuşum diyebileceğiniz, kitaplığınızda durduğu süre boyunca her gördüğünüzde yine Japonya'ya gidip o ilginç aksiyonun içerisinde yer almayı özlediğinizi hissettirecek bir kitap. Kitabın bazı yerlerinde bahsi geçen cinsel içerikli durumlar ve tabi ki yazarımızın hayatı tasvir edişinin olgunca anlatımı sebebiyle +18 de değil, sanırım +29 ve üzerini gerektirecek bir yaşa hitap ettiğini vurgulamam yersiz olmayacaktır. Ama muhakkak günün birinde okumanızı tavsiye ederim çok geç olmadan... Ayrıca yazarı araştırın ve hem Japonya hem de dünyada da neden ünlü bir yazar olduğunu sizde öğrenmiş olacaksınız.

- - - -

2. 3 Serilik olan "Kargalar Meclisi 520 sayfa, Sahte Krallık 630 sayfa, Yara İzi Kralı" kitaplarımızın yazarı "Leigh Bardugo" aşırı akıcı üslubu ile 17-19 yaşlarındaki 5 kişiden oluşan genç bir grubun, zengin fantastik öğelerine sahip dünyalarındaki, neredeyse soluk aldırmadan ve hiç bitmeyecek gibi olan dolu bir aksiyonun içerisinde, olaylardan olaylara ve planlardan planlara geçerek, bir solukta bitirebileceğiniz güzel bir seri yazmış. Genç arkadaşlarımızın çok sevebileceği fantastik öğelerle dolu güzel bir seri, ben normalde bu tür gençlik romanlarını takip eden biri değilim ama bir çok yerde karşıma çıkınca biraz dikkatimi çekti, aldım ve evet kitap akıcı, ilk iki seri 2 günde bitti. Ama her ne kadar güzel olsa da sanırım bir daha bu tür gençlik romanları almam galiba, beni rahatsız eden kısımlar sadece çok hazır kurgular gibi duran ve bir sonraki olayların seyrini biraz hissettiren yapısı oldu, ama kesinlikle kitap aldığınıza pişman ettirmez, sadece ben bu tür yazıları en son 2007'de üniversite birinci sınıftayken bırakmıştım.

İyi okumalar dilerim herkese 🖐🏻🥳

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bolu anlık... Geceden beri sağanak kar yağışı devam ediyor. ☃️ ❄️

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Saygı değer hocamız psikolog Doğan Cüceloğlu’nun bugün vefat ettiğini öğrendim, içime büyük bir hüzün doldu, Rabbim rahmet eylesin, gökyüzünde çok önemli bir yıldızın kayıp gittiğini biliyorum artık ve bu büyük değerin farkına varmayanların, kendi dünyalarının en karanlık gecelerinde neden rehber bulmakta zorluk çektiklerini anladıklarında çok geç kalmış olacaklarını anlayacaklar.
Hem ülkemiz için hem de çalıştığı alanlar içinde önemli bir kayıp oldu, mekanı cennet olsun.
Ayrıca tanımayanlar için Doğan Cüceloğlu kimdir?
https://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fan_C%C3%BCcelo%C4%9Flu?wprov=sfti1

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Dostlar Steamda bazı oyunların açılırken 144fps seçeneğini seçtiğim halde yine de 60fps sabit kaldığını görüyorum, nasıl düzelir bu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beyler "Steam" içinde tavsiye edeceğiniz oyunlar varsa, önerilerinizi alayım, hazır indirim varken şu son saatlerde alışveriş yapayım.

@ugury Senin de Önerin varsa tabi güzel olur... 😊👋🏻
(Bu arada Helldivers Mega Bundle aldım, cumartesiye hızlı hızlı akarız 🥳)

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Az önce gece yürüyüşüne çıktım ve evimin önünden anlık Bolu...

BeğenFavori PaylaşYorum yap