Sedef Elektronik Lambalı kulaklık amfisi

Merhabalar ;
Şimdi inceleyeceğim ürün bazılarınız için yabancı, bazı arkadaşlar için ekstrem bir cihaz. Bazı arkadaşlar zaten olayı biliyor ve daha iyileri ellerinde var.

Ürünümüz Lambalı kulaklık amfisi. Yerli bir ürün. Üzerinde kritik malzemeler yabancı tedarikçilerden alınmış. Kırıkkaleli bir firma üretiyor. Bendeki versiyonu ilk çıkan model. Sonradan bayağı geliştirdiler. Üst modelleri vs çıktı. Kendilerini ispat ettiler bu piyasada.

Benim kullandığım model ilk versiyon olduğu için bayağı kritik eksileri var. Ama bunları aşmak mümkün. Hatta yeni modellerde bir çoğu düzelmiş.

Öncelikle eksileri yazacağım.

- Genel olarak bütün lambalı amfilerde bulunan lambaların ses yapması. Özellikle kulaklık veya giriş jacklarını sokup çıkarırken lambalar ötüyor. Daha doğrusu bir çınlama. Ancak biraz zaman geçince ses kesiliyor. Amfiye dokunmadıkça hiç ses yapmıyor. Ayrıca kulaklığı takıp amfiyi öyle açın mümkünse 5 dakika dinlemeden kısık volümde çalsın. Sebebi aşağıda.

- İlk açıldığında sesin rezalet olması. Bu da yine Başta lambalı amfi olmak üzere class A ve class AB denen çalışma prensibi daha analog olan bütün ses cihazlarında yaşanan bişey. Açtıktan bi 5 dakika sonra sesi gayet iyi. 1 saat sonra inanılmaz hale geliyor. Dinlemeye doyulmuyor.

- Ses potansı uzun süre kullanılmadığında cızırtı veya balans yapıyor. Malesef ucuz potans var amfide. Zaten pahalı bir audio potans amfinin 2 katı fiyata satılıyor. Bi kaç defa aç kapa yapınca düzeliyor. Veya yağsız kontak sprey sıkın.

Daha bi kaç minör negatif yön var ancak önemli olanlar bunlar. Ayrıca firma malının arkasında iyi duruyor. Her türlü destek vs tam. Ben bu amfiyi satıp yeni versiyon alacağım.

Ve gelelim + yönlere.

+Amfi çok güçlü neredeyse kafa üstü kulaklıkların tamamını sürebiliyor. Ben yeni versiyon ile AKG Q701 süreceğim. Ki piyasanın en güce aç kulaklığıdır.

+Ses dolgun gövdeli. Lambalı amfilerin cılızlığını kaliteli çıkış kondanstörü kullanarak aşmışlar.

+Baslar şahane. Çok güçlü baslar var. Ve hızlı pasajlarda çok dağılmıyor.

+En önemlisi lambalı ses karakteri sonuna kadar mevcut. Ses çok sıcak. Hatta 1 saat dinledikten sonra inanılmaz sıcak ve detaylı.

+sesi renklendirmiyor. Bu kısım çok önemli. Sese bas veya tiz eklemiyor. Kaynakta ne çalıyorsa onu yükseltiyor. iyi bir kaynak varsa ses şahane.

+Detay. Detaylar kaybolmuyor. hatta bir miktar artıyor.

Ben bu amfiyi bir dönem sony mdr V6 ile kullandım ki kendisi profesyonel stüdyo monitör kulaklığıdır. Onda bile güç %20 den fazla açmadım.
Creative ep630 ve HQ1600 ile dinledim. Bu kulaklıklar giriş seviyesi olduğu için amfi ile bir fark alamadık.

Sony mdr1rbt ile kullandım. Bunda PC den EMU 404 usb ses kartı ile dinledim. Sesi çok ciddi güçlendirdi. Ve lambalı sesi istediğim gibi aldım.

Fiio X3 e bağladığımda ise fiio x3 güçlü bir cihaz olduğu için pek bir fark olmadı. Ama Solid karakterdeki ses biraz ısındı lambalı sesi oldu.

Sonuç : Bu model 120 liraya satılmakta ki bence bedava. Daha üst modelleri de var. Bu paraya bu ses bence inanılmaz. Şöyle düşünün iyi bir ses kartı ile güzel bir kulaklık edindiğinizde evinizde hi-end bir sisteme yakın ses alacaksınız. Fiyat / performans olarak 10 üzerinden 10 çok rahat verilir.

#akış #hi-end #kulaklık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler