Selam . daha önce de buraya yazmıştım Türk telekom bayisinin yanlışı yüzünden (ben dükkanın internetini türk telekoma geçmesini onayladım onlar evdeki d smartın geçişini yaptılar )D smart bana 734 tl çayma bedeli çıkardı. BTK 'ya durumu yazdım bedel geçişi yapan bayi tarafından karşılanacak şeklinde idi. Ancak bayii sadece 250 tl kadarını karşılayacağını söylüyor. Tüketici Hakem Heyetine de başvuru yapsanız alamasınız şeklinde çevap veriyor. Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yaptım , daha sonuçlanmadı. Bu işlem sırasında imzam alınmadı , bayiler imzasız işlem yapabiliyor mu. İmazam alınmadığı için savcılığa suç duyurusunda buluna bilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam, 0850 numaralar dan her gün aranıp google işletmemin haritalardan silineceği şeklinde çağrı geliyor. Ne kadar engellesem de ertesi gün başka 0850 numaradan arıyorlar. telefon numaramı 0 850 kapatabilir miyim. bıktım artık engellemek bile çare olmuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung 49N5300 televizyonu kablosuz kulaklık ile kullanmak istiyorum . Ancak bluetooth özelliği yok. Hangi bluetooth cihazı almam lazım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam , türk telekom yanlış geçiş yaptığı için d smart tarafıma çayma bedeli çıkarmıştı. Btk ya yazdım ancak bayii ödemiyor. imzam olamadan yapılan bu işlem için suç durusunda bulunabilir miyim ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam D-Smart internet sözleşme 30 ağustosta bitti 31 'inde kapatma dilekçesi yazdım bayi gönderdi. d smart aradım 7 iş günü içinde kapatılacak denildi. tarafınza kullandığınız kadar fatura çıkar dediler. d smart bayiisi ise fatura çıkmaz diyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

D-Smart internet sözleşmeme bitti ne önerirsiniz. TürkNet, süperonline . TürkNet önerir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam, bir logoyu tescil etmek, patent almak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim .ne kadar tutar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam . basit usulde bir dükkanım var e-ticaret yapabilir miyim. n11 'de mağaza açmak istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

TürkTelekom 'u BTK 'ya şikayet ettim sonuç geldi.
Şikayet Metni
25 temmuz saat:14:25 civarı Türk telekom tarafından simge hanım tarafından arandım . D smart internet aboneliğim taahhütünün bittiğini söylediler, 34681803 nolu d smart internetimin türk telekoma geçmesini onayladım. Dükkanımın adresini verdim. Ancak onlar evdeki 18826596002 d smart internetini türktelekoma geçişini yaptılar.D smart tarafından 734 tl tarafıma çayma bedeli çıktı. Bu bedelin hatayı yapan Türk telkom tafından karşılanmasını talep ediyorum.
SÜLEYMAN KARAKAYA
05.08.2020 18:14

Tüketici Ek Bilgi Girişi
Bu geçiş işlemi ,ıslak imzam olmadan yapıldı. Sadece WhatsApp 'tan kimlik fotoğrafımı istediler.
SÜLEYMAN KARAKAYA
14.08.2020 14:17

Şikayeti Çözümle
Sayın Süleyman KARAKAYA,

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu üzerinden şirketimize iletmiş olduğunuz şikayetiniz hakkında gerekli inceleme ve çalışmalar titizlikle yapılarak tamamlanmıştır.

8833246877 hizmet numaralı aboneliğin farklı bir firmadan şirketimize geçiş işlemi için 27.07.2020 tarihinde alınan başvuruya istinaden, 29.07.2020 tarihinde 24 ay taahhütlü İşte Transfer Fırsatı Kampanyası kapsamında İşyerim Yalın NET 12Mbps'ye kadar FULL LİMİTSİZ paketi ile hattınızın aktivasyonunun yapıldığı tespit edilmiştir.

Şikayetinize istinaden farklı servis sağlayıcı firmadan şirketimize geçiş başvurunuzu alan bayi kanalı ile irtibata geçilmiş olup, diğer firmadan çıkan cayma bedelinin taraflarınca karşılanacağı bilgisinin iletildiğini bildirmek isteriz.

Bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla.
Benim anladım cayma bedelinin Türk telekom tarafımdan cayma bedelinin hepsinin karşılanacağı. doğru mudur ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam geçen ay Türk telekom aradı d smart aboneliğiniz bitiyor dedi sizi türk telekoma geçirelim. kabul ettim .Bende 2 tane d smart var . dükkandakinin taahüdü bitiyor ,dükanımın adresini verdim ancak evdekini geçirdiler. D smart ta bana 734 tl cayma bedeli çıkardı . Bu konuda ne yapabilirim. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap