İphone 6s İncelemesi

Başlıkta inceleme yazmasam mı diye düşündüm sonuçta binlerce incelemesi var diye ama kendi kullanımım için yazayım dedim. (İphone 6s 64gb gold)

Ocak ayının başında satın alıp htc one m8 den geçiş yaptım. M8 kesinlikle kötü bir telefon değildi 2.5 yıldır kullanıyordum biraz da android'den ios'a geçmek için 6s'i tercih ettim.

Telefonun tasarımına gelecek olursak arka kısmını çok beğeniyorum aslında ,düz yapısı ve kamera boyutunun küçük ve yuvarlak olması hoşuma gidiyor. Ön kısmında herkesin hemfikir olduğu alt ve üstteki fazla boşluklar pek de hoş durmuyor bu devirde ancak telefonu kullanırken oralara pek takılmıyorsunuz. One m8 de ki ekran da çıkan sanal tuşlar da olmadığı için tasarım bütünlüğünü korumuş oluyor. Yandaki tuşların sağlamlığı da çok oturaklı oynamıyor hiç basarken oda güven veriyor kasa konusunda.

Ekranı konusunda ise beni memnun etti. Biliyorum genelde m8 e göre kıyaslama yapıyorum çünkü diğer kullanmadığım telefon hakkında da bilmeden yorum yapamam. İos da renkler sanki daha yumuşak, soft gibi duruyor. Panelden dolayıdır büyük ihtimal ancak rahatsız etmiyor aksine daha güzel duruyor benim için göze çok batmıyor renkler. Gün ışığında parlaklığı en sonra doğru yaklaştırırsanız görüş anlamında bir sıkıntı olmuyor gayet güzel gözüküyor her şey. Ben genelde %40-50 arasında geceleri daha da aşağıda kullanıyorum.

Ses'e gelecek olursak alt tarafta sadece 1 tane sesi veren bir hoparlör bulunuyor. Müzikleri çok net bir şekilde iletiyor karşısındakine. Ses düzeyi ise çok da iyi muntazam diyemeyeceğim tabi. Birde m8'e alıştıktan sonra vay canına demedim. M8 çok hoşuma gitmişti çift hoparlör ve ikiside ön tarafta olması sesi çok iyi veriyordu. Ama yine de memnunum 6s in sesinden zaten çoğu zaman müziği kulaklık ile dinlediğimizden telefon çalarken duyursun yeter o bana, onda da bir sıkıntı yaşamıyorum zaten.

Hız konusunda pek bir şey dememe gerek yok herhalde. M8 de süperdi ilk 2 yıl hiç bir takılma kasılma olmadan götürmüştü beni ancak son 5 6 aylarında tarayıcıda bazı programlarda hissettiriyordu kendini. Apple ise A9 işlemci ile bir öncekinden çok iyi bir iş çıkardı. iPhone serisinin önceki telefonu olan iPhone 6 çift çekirdekli 1.4 GHz A8 işlemciye sahipti. Apple'ın iddia ettiğine göre yeni iPhone 6S, bu modele yani iPhone 6'ya göre işlemci bakımından %70 daha hızlı ve %90 daha güçlü. A9 ise çift çekirdekli 1.8 GHz hızında bir işlemci. Ram ise cihazda 2 gb var. Kısaca şu ana kadar ne bir kasılma problemi ne bir takılma animasyonda fps düşmeleri görmedim hissetmedim.

Kamerasına ise hayran kaldım diyebilirim. Ben burada fanboy gibi görünmek istemiyorum çünkü 6 yıl android kullandım ilk defa apple cihazı kullanıyorum babamın oğlu değil yani. Kamerası bana önceki telefonlarıma göre muazzam geldi. Açılış hızı çok hızlı. Bastığın anda kamera direk açılıyor, ben android de kullandıklarım da henüz bu hızı yakalayamamışımdır. Kameranın netliği çözünürlüğü m8 e göre de iyi geldi. Özellikle m8 de 4 mp kamera olmasından dolayı yakınlaştırınca resim çamur gibi oluyordu 6s de ise en azından m8 kadar olmadı. Ağır çekim, live photo, hdr gibi ek seçenekler de kullanışlı oluyor genelde.

Pil kısmında mevcut olarak 1715 mAh gücünde bir batarya var. Batarya şuan sıfır olduğu için pilden hiç bir şikayetim yok. 1.5 gün çok rahat götürüyor tabi oyun oynayan biri değilim o yüzden cihazda oyun yüklü değil onun dışında sosyal medya programlar ne yapılırsa yapıyorum. Henüz 2 3 haftalık batarya olduğu için şuan için böyle ilerde ne olur bilemem ama dikkat ediyorum yinede. Okuduğum yazılara göre %20 nin altına çok düşürmeden hangi aralıkta olursa olsun takın diyorlar bende ona dikkat ediyorum.

Yazılım olayı ise benim için zaten esas geçmemdeki bir sebepti. Uygulamaların sadece ios'a göre yazılmaları direk olarak hissettiriyor kendini. Çok iyi optimize edilmişler bazen 4.7 inc ekran küçük gelebilir ancak uygulamalar sayesinde bu ekran küçük yetmiyor diye şikayet etmiyorsunuz.İlk başta geri tuşunun olmaması beni ilk günlerde illallah ettirdi. Hatta bazen yeter dedim bu nasıl bir sistem böyle android'e geri döneceğim dedim. İlk günler uygulamaya giriyorum ne bir multitasking tuşu ne bir geri tuşu var ekrana çıkmaz isteseniz boş boş bakıyorsunuz android'de o kadar alışmışım ki o tuşlara afalladık tabi ki 🙂 Ama alışınca da soldan sağa geri gelme olayı her uygulamada her yerde uyguluyorsun bu arada bağımlı ediyor kendine be çok bağımlı yapıyor. Birde 3D Touch olayına da alışınca uygulamalar arasında geçişte de bir sıkıntı kalmamış oluyor. Hatta aile içinde diğer telefonları kullanınca elin direk oralara kayıyor.

Parmak izi de ayrıca bir kolaylık sağlıyor ve güvenli hissediyor insan.

İncelemem genel olarak bu şekilde kendi kullanımımı 1 aylık görüşlerimi yazdım genel olarak memunum. Diyebilirsiniz de bu telefonun hiç mi kötü yanı yok diye tabiki var ses konusunda belirttim ancak henüz elimde yeni kullandığımdan o kadarlık bir deneyimim olmadı. 6 7 ay sonra kronik bir sorun olur mu yazılımda bir sıkıntı çıkarmı bilemem. Her şeyi karşılıyor şuanda.

Herkese iyi günler dilerim,

Saygılar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler