Paylaş Paylaş

RC modellerde uzaktan kumanda çeşitleri ve özellikleri

RC model almadan önce, amacınıza uygun kumanda seçmelisiniz, menzil mi önemli, reaksiyon mu önemli, kanal sayısı mı önemli? Bütün bunları konuşmaya başlıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • IlkeCo @ilkeco

  Öncelikle yine çok iyi bir iş çıkartmışsınız ağızınıza sağlık. Ben bir şeyi merak ediyorum. Mesela kumandam 1km mesafede sıkıntı çıkartmıyor diye düşünelim. Helikopterime ekstra bir yük bağlarsam kamera gibi. Bu ekstra yükle menzilde sıkıntı yaratır mı? yoksa yine aynı mesafe gider mi?

  • lukeskywalker

   Ekstra yük, sinyal aktarımını neden etkilesin? 🙂

  • IlkeCo @ilkeco

   Sinyal aktarımından bahsetmedim ki. Gittiği menzil kısalır mı diye sordum. Sorumun kumandayla alakası olmayabilir muhtemelen oyuncakla alakası vardır ancak sormuş bulundum bir kere =]

  • Can Akbulut @can

   Helikoptere bağlanan yük manevra kabiliyetini de, uçuş süresini de etkiler. Uçaklarda daha az etkilenme olur. 🙂 Yükü motor gücünden ziyade sabit kanatlar taşıdığı için tabi.

   Elbette ki kumandayı 300 gramlık uçağa da bağlasanız, 1/2 ölçek dev teyyareye de bağlasanız komut aktarabileceğiniz maksimum mesafe aynı kalır 🙂

  • Cengiz Çelik

   ben birşey sorabilirmiyim??? kumandalı araçların(helikopter-araba)pillerinin oynama süresi çok az oldugu için tam eğlenmeye başlarken pil bitiyor:(( pillerini değiştirme imkanım varmı veya başka bir yol??

  • yaşar kemal

   Can bey merhaba egzantirik milleri ile eğer sizde kabul görürseniz muhteşem bilgi ve tecrüberelerinizden yardım almam gerekiyor otomobilime yalan yanlış bir uygulama dan kaçınmak için bu konu ıle alakalı yardımlarınızı beklıyorum benı muhattab almanız dıleklerım ıle saygılar

  • Can Akbulut @can

   Estağfirullah, elbette ki muhattabımsınız; umarım bir faydam dokunabilir.

  • So say we all

   bence mesafe kısalacaktır sonuçta kendi ağırlığının üzerine ilave ağırlık ekleniyor

  • So say we all

   izledikten sonra yazmıştım o sırada Can bey cevaplamış zaten

  • Emre

   Arkadaşlar size bişey danışacağım benim uzaktan kmandalı bitane arabam var arabada sorun yok kumandasının anteni kırıldığı için araba uzaktan hiç çekmiyor ne yapmalıyım ? yardımcı oln lfen .

  • ModeLRc

   yük, mesafeyi etkilemez bildiğim kadarıyla ama helikopterin, uçağın yada aracın hareketini kısıtlayabilir. manevralarında sıkıntı oluşur bu bir kesin ama aynı mesafeyi sorunsuzca gidebilirsin diye biliyorum.

 • whitemonk @whitemonk

  Benim kumanda bilgim plastik arabalara tel takıp düt düt diye ite ite gitmelerde kalmış. Bu video uzay yolu teknolojisi gibi geldi bana şimdi. Klasik lafla bitireyim elin oğlu yapmış. 😀

 • Utku Sakallıoğlu @utkusakallioglu

  Videoyla alakası yok ama merak ettim: sitenin bant genişliği mi düştü? Eskiden 1.0mb/sn ile dolardı videolar şimdi 300 kb/sn'yi zor görüyoruz...

 • Zapor

  2.4 Ghz' le çalışan kumandalar var dediniz peki routerlarda artık 5.2 Ghz frekansı da kullanılıyor.Bu kumandalarda da bu kullanılıyormu?5.2 Ghz in herhangi bir avantajı olurmu?

  Heyççç diiii.

  • Can Akbulut @can

   5.2 FPV sistemlerinde tercih ediliyor. 2.4 gHz kumanda ile görüntü aktarımını aynı frekans bandından yapmak bir sürü parazite neden olur. Bu yüzden daha yüksek frekans tercih ediliyor görüntü sistemlerinde ama 2.4 gHz kumanda sinyali aktarmak için hala açık ara en başarılı sistem. 🙂

 • jeofizikci @jeofizikci

  elinize sağlık.
  bişey soracaktım, esky king 2 yada esky belt cp hali alacağım(200tl), kumanda mesafesini artırmayı düşünmekteyim,
  alacağım herhangi marka 2.4ghz alıcı ve kumanda yi birbiri ile eşleştirebilirmiyim, bide programlama gibi şeyler hakkında hiç bir bilgim yok, alacağım seti eşleştirdiğimi var sayarsak, programlama yapmadan kullanabilirmiyim.
  yada bu kite takıp aynen kullanabileceğim yaygın satılan bir set soylersenizde çok memnun olurum, ilerde başka maketlerde kullanacağım.

  • Can Akbulut @can

   Honey bee king 2 de, Belt CP de kötü modellerdir.

   O helikopterlerden vazgeçseniz daha iyi olacak galiba 😀 Çünkü onların yapmayı vaat edip yapamadığı her şeyi yapan model Align T-REX 450 Pro. 2000 TL civarına toplanabilir minimum. E-sky ile sadece para ve vakit israf edersiniz.

   Hele ikinci el helikopter çok ciddi bir risk çünkü düzgün toplanmamış, düşüp doğru tamir edilmemiş bir model ile kendinizi hatta etrafınızdaki insanları yaralamanız çok kolaylaşır. Belt CP'nin de dahil olduğu "450"lik helikopter klasmanındaciddi risk mevcuttur, boyut büyüdükçe tehlike faktörü katlanarak artar.

   2.4 gHz olsalar da farklı marka kumanda ve alıcılar birbirini tanımaz. Sadece modül değişimi yapılabilen bir kumandada bu mümkün olur, o da modül değişimi ile.

   Sizin uzun vadede işinizi görecek kumanda Futaba 8FG Super modeli veya 7C olur. Bunların kullanma klavuzlarını http://www.futaba-rc.com adresinden indirebilir, iyi bir kumandada aramanız gereken özellikleri öğrenebilirsiniz 😉

  • jeofizikci @jeofizikci

   can bey 10 katlık bir meblağ çıkardınız karşıma 🙂
   benim için şu anda imkansız, şu anda 3 nakallı bir model kullanmaktayım, evde dolaştırıp rahat şekilde iniş yapabiliyorum, 3 kanallı bir haliden 2000tl lik bir modele geçmek benim için çok erken olacağını düşünmekteyim, öte yandanda parça kullanımı ve ayarlarını öğrenebileceğim, 6 kanal deneyimi yaşayabieceğim bir model arayışındayım, pratik için yukardaki modelleri (ucuz ve yedek parçası bol) düşünmekteyim.
   parçası ve kendisi(yurtdışı) bolca bulunan, ucuz, 6 kanallı, 450 kasa bir yada bir kaç model onerirseniz sevinirim.
   teşekkurler

  • Can Akbulut @can

   Öyle bir durum ne yazık ki yok. 6 kanallı akrobasi helikopterini ya alıp uçurursunuz, (2000 TL ödedikten sonra düşseniz bile masraf 200-500 Lira arası olur.) ya da hiç girmezsiniz.

   6 kanallı helikoptere ucuz alternatif olarak satılan modeller rüzgarsız hava içindir. Uçurmak, havada hakim olmak gerçek modle göre daha zordur.

   Realflight G6 simülatörü ile çalışmak sizin için en mantıklı alternatif gibi duruyor çünkü 3 kanallı modelin uçuşuyla 6 kanallının hiç alakası olmadığını en iyi orada öğrenirsiniz 🙂 Ben simülatörde 80 saat çalıştıktan sonra helikopter ile uçabildim... Çok da gerizekalı sayılmam 😀

  • Cengiz Çelik

   ben yeni başlıyorumda devam ettirmeyi planlıyorum ama dha 13 yaşındayım diye annemler çok para harcattıtrmıyor hangi heliyi önerirsiniz en fazla 300

  • Can Akbulut @can

   Nispeten rahat uçurulabilecek ve işletim maliyeti çok düşük olan model GAUI 330X-S model quadrocopter olabilir. Bu modele ek olarak 3S en az 2200mAh pil, şarj aleti ve kumanda almalısınız. İlk kurulum ayarı zahmetlidir. Dolayısı ile bir profesyonele yaptırılmalı.

   Bu helikopteri de uçar hale getirmeniz size 1000 TL civarına gelecektir.

  • rasih sönmez

   can abi bu arabalar nerde satılıor

 • lawnmower @lawnmower

  Çok güzel program olmuş, elinize sağlık. 2.4GHz çok güzel bir teknoloji, sadece küçük anten bile tercih edilmesi için yeterli sebep, ama ucuz modellerde maliyeti çok arttırıyor maalesef.

 • Can Akbulut @can

  Özel yapım nano devre 🙂 Bütün elektroniği bir devre tablasına yapmak mümkün ama tabi sadece mikro modellerde işe yarıyor.

  Pilotaj her zaman ön plandadır. Bilgisayar oyunlarından farklı olarak modellerin "gerçekçilik" ayarı yok 😀

  http://www.youtube.com/watch?v=M-a0GAeurb8&feature=related

  Ölçekten bağımsız olarak "harrier" diye geçen manevra 😉

  Microbot'un motoru hakkında videodan birşey anlamak zor. Esas itişi zaten yay yaptığı için yayı kuran küçük ve redüksiyonlu coreless, brushed veya brushless bir motor olabilir...

 • Can Akbulut @can

  Ayrıca ilk sorudaki uçağın detay videosunu buldum 😉

  http://www.youtube.com/watch?v=alqjSGI98H4&feature=related

  Sinek şaplağı ile vurulası 😀

 • Tesla

  Harika sohbet, her ne kadar bazı bölümlerine fransız kalsam da. Keşke katıldığınız etkinliklerden videolar da ekleseydiniz. renk katardı.

 • Veysel @spectrum

  Can Bey,

  Siz makina mühendisliği mi okuyorsunuz? Hatta, içimden bir ses, İtu makina, otomotiv kısmı gibi diyor :)))

 • Can Akbulut @can

  Askerlik şubesi de aynı kanaate varırsa, neden olmasın 🙂

 • Bircan SATI

  Güzel bir RC bölümü daha bunun devamını bekleriz artık yani alıştırdınız 😀

 • çağrı

  kullanılan kumanda sistemileri alıcı vericileri aslıda birer microdetleyici ihtiva ederler, microdenetliyicilerin birbiriyle olan iletişimlerinde bağlantı kurarken programlama safhasında baud hızı ve güvenlik için gönderilecek bilginin önüne şifre kod bilgisi girilir. Alıcı verici arasında eşleştirme yapılırken aslında bu şifre kodu program satırına hem vericinin hem alıcının yazılır. Alıcı aynı baud hızında (yada frekans diyelim) bilgiyi başka kumanda cihazdan alabilir ama önünde eşleştirme yapılırken eklenen güvenlik şifresi olmadığı için o datayı işlemez yani cihazı önünde o kod olmadan kesinlikle kontrol edemez. can beyin bahsettiği şifreleme uzunluğu gecikme zamanı olayıda aslında buradan geliyor. güvenlik için uzatılan şifre ve kod uzunluğu verinin işlenip okunması sırasında gecikmelere sebep oluyor. Biraz karışık oldu ama pic programlamayla uğraşan varsa demek istediklerimi anlamışlardır, teşekkürler...

 • Kahraman

  Can beye bir sorum,
  Profesyonel olarak havadan görüntüleme (flycam) olaylarına girmek için, uzun vadeli iyi bir kumanda alıp bilgisayarda simülatör ile çalışmaya başlamak istiyorum, önerebileceğiniz bir kumanda var mıdır?
  Belki ayrı konu başlığı ama hexacopter, octocopter gibi çok pervaneli multicopterlar var bunların avantaj ve dezavantajları nelerdir? Özellikle havadan görüntüleme için daha stabil bir uçuş sağlar mı ve uçurmayı öğrenilmesi ve uçurması daha mı kolay olur?

  • Can Akbulut @can

   Realflight G6 paranın alabileceği en iyi RC simülatörü. Kutusundan Futaba 6EX replikası (vericisiz) kontrolcü de çıkıyor, kendi kumandanızı da bağlayabiliyorsunuz ayrıca. Kumandalar arasında şu anda fayda/maliyet oranı açısından en başarılı model Futaba 8FG Super. En az 10 yıl demode olmayacak bir kumanda 😀 Biraz daha iyisi için ödemeniz gereken meblağ iki hatta üçe katlanıveriyor...

   Multirotor sistemler elektriklidir. Kuyruklu (akrobasi temelli) helikopterlere göre stabil uçurmak biraz daha kolaydır. Mekanik yapıları çok basit, yük kaldırma kapasiteleri daha fazladır. Ancak otorotasyon manevrası yapamazlar... Havada pil biterse(veya akım keserse), motorlardan biri arıza yaparsa yere çakılır.

   Profesyonel helikopter kameramanları çoğunlukla patlarlı akrobasi helikopteri kullanır ve motor titreşimini sönümleyen kamera ayağına tonla para öderler sırf olası bir arızada modeli ve kamerayı güvenle yere indirmeyi mümkün kıldığı için 🙂

   Bu riski sineye çekerseniz multirotor sistem havadan çekim işleri için çok idealdir.

 • Ziyaretçi

  Can araba için hangi kumandayı alacağız sonuçta ?

  • Can Akbulut @can

   Pistol tip ve 2.4gHz olanlar arasında bütçe ve ihtiyacınıza göre tercih yapabilirsiniz 🙂 Antenli sistem alırsanız da fail safe modül ve ekstra kristal takımı ile yine 150 TL'ye yaklaşacağı için fatura, tavsiye etmeye değmez...

   Bahsettiğim özellikte 2 kanallı ve hafızasız kumanda (HK GT2) 150 TL civarı iken 4 kanallı programlanabilir kumandaların en pahalısı 1500 TL(Futaba 4PKS) 😀

   Tercih yaparken Spektrum ve JR modelleri hakkında menzil problemlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Arabanızı pistte kullanacaksanız sıkıntı yok, ama açık arazide kullanacaksanız Futaba tek tercihiniz olmalı...

   Benim kumandam Futaba 3PM 😉

  • Ziyaretçi

   1 km. menzil, sadece araba için bir kumanda 🙂 parayı arabaya yatıralım ya kumandaya değil 🙂

  • Can Akbulut @can

   Menzili kısa kumanda kullanmak önemli bir sıkıntıdır. Kontrolden çıkan modelin yol açabileceği birçok ciddi zarar mevcut 🙂

   Parayı kumandaya yatırmazsanız iki kumanda parasını çok da uzun olmayan vadede, üstelik burnunuzdan gele gele ödemeniz söz konusu 😀

  • Ziyaretçi

   ilk kumanda için 1500 liralık kumanda biraz fazla değilmi 🙂

 • Ziyaretçi

  Birde bu kristal olayı var ya o canımı çok sıktı benim 🙂
  Çocukken commodore um vardı 🙂 bilinçaltında nasıl bir etki bıraktıysa kristal kafa ayarı, bundada öyle bir ayarlama yoktur inşallah.

  • Can Akbulut @can

   2.4gHz ile kristal derdi yok. 🙂 Eski sistem kumandaların da frekans kristallerini alıcı ve verici üzerinden takım halinde söküp değiştirerek kullanırsınız.

   Şöyle birşeydirler:

   http://www.beginningrc.com/img-rc/31-radio-frequency-crystals.jpg

   En büyük problem özellikle başka modellerin kullanıldığı yerlerin yakınında herkese sormadan kumanda açamama işkencesidir. Bir de yer yer 50 metreye kadar düşebilen menzil ve sakar ellerde antenin gözünüze mözünüze batırılması durumu 🙂

  • Ibrahim Tekin @tkn

   iste benim derdim de buydu:) bu sefer yorumlari okumadan direk arastirayim dedim ama keske okusaymisim 2 saattir kafa allak bullak oldu 😀

   hevesim var dedim diye dogum gunumde hediye gelen aracin kumandasi 27.145 mhz kumanda. arac 100m uzaklastiktan sonra endisem basliyo busefer hangi cukura dusecek diye:D onun icin dediginiz 2.4ghz bir kumanda almayi düsünüyorum ama pek de bir bilgim yok iste:)
   almanyadaki bildigim bir kac sitede Futaba 3pm kumandaya baktim ama bulamadim baska onerebileceginiz bi kumanda var mi acaba?

  • Can Akbulut @can

   Olmaz mı 🙂

   Araba iki kanallı kumandaya ihtiyaç duyuyorsa HK GT2 (turuncu renkli ve karakteristik şekillidir, aynı sistem ve gövde farklı isimlerde satılıyor) benim test edip onayladığım bir alet. Futaba 3PM, 3PM-X, 3PK, 4PKS arasından bütçenize göre seçim yapıp kullanabilirsiniz. HPI TF-20 de güzel bir kumanda. Listeyi özenerek hazırladım, yazmadığım kumandalar unuttuğum değil, tavsiye etmediğim ürünler 🙂 HPI TF-40'ı bile tavsiye etmem mesela ;D

   Fail-safe modül de takabilirsiniz, 40 Liradan başlıyor. En ucuz yollu çözüm 🙂

 • Ziyaretçi

  Otomobil kumandası olarak kullanacağımdan menzilin zaten kısa olması lazım,menzili ölçmek için 2 km uzağa yollarsam,yoldan geçen arabanın altına, akşam başkasının evinede gidebilir 🙂 başka model sahibi varsa tanışmış oluruz bence.
  Anten olarak kısa olması daha kullanışlıdır tabiki.

 • Erman Vardarlı

  Merhaba can bey, sadece kumanda lazım quadımı uçurmak için, sizin tanıttığınız turnigy 9x modelini arıyorum ne zamandır. Ama bi türlü bulamadım. Sizin bildiğiniz bi yer var mı satın alabilceğim? (ydışı yiçi farketmez)

  • Can Akbulut @can

   Çok tavsiye edilesi bir kumanda değil onu belirteyim öncelikle... Multicopter servosuz çalıştığı için kumandanın hızı kontrolü çok etkiliyor. Real time kumanda ile de, (Futaba 8fg) real time desteklemeyen alıcı ile de uçtum; aradaki fark inanılmazdı.

   Hobbyking.com bulabileceğiniz yurtdışı adres. Gümrükle uğraşmak, bozuk çıkma riskini almak istemiyorsanız rchobimodel.com'a başvurun. Siparişiniz üzerine tedarik edebilirler.

   Bana kalırsa 8fg super alın 🙂

 • Cengiz Çelik

  bnde bu işe meraklıyım ama yeniyim ve 13 yaşındayım diye annemler çok fazla para harcattırmıyorlar o yüzden bna en uygun araba veya heli ler nelerdir

 • Evren

  Öncelikle elinize sağlık diyorum

  Fail Safe konusunda detaylı bir bilgilendirme geçerseniz çok sevinirim. Kullandığım Tamiya Nitro modellerinde hala yadigar 49MhzAM kumandamı kullanıyorum, kumandadan memnunum ancak bir "devlet başı" mekandan geçerse ne kumanda kalıyor ne sabır. Malesef ki sinyalden çıkan modellerimin hastalığı sinyal hatasında motoru tam gaza çekmeleri 🙂 Fail Safe tecrübem bir Carson marka (allah bin türlü....) ile olmuştur. Bir mecburiyet benim için ama yeterli bilgiye ulaşamadığımdan edinemedim diye bir bahanem olduğunu belirtmek isterim.
  Fail Safe ile ilgili bilgi, tanıtım ve önerileriniz olursa severek izleyebiliriz 🙂

 • Ozan

  Can Bey merhaba, araştırıp yanıtını bulamadığım iki sorum var, yanıtlarsanız çok sevinirim;

  Kumandam HPI TF-40, aracı yeni aldığım zamandı, denemek amacıyla çok da abartmadan biraz uzağa sürdüm, kumandada failsafe özelliği olmasına karşın araç önce yavaşladı ardından kontrolüm dışında kendi kendine son sürat yolun önce bir yanına sonra diğer tarafına max hızla vurup havalandı ve yere düştü, birçok parçası kırıldı, yeni moduyla aracı toparladım ama tekrar yapar diye tereddüt ediyorum, sizce neden olur bu?

  Bir de kumandanın üzerindeki "Servo End Point Adjustments" ayarları ne işe yarar? (Ayarını bozmamak için hiç kurcalamadım)

  Cevaplarınızın için şimdiden teşekkürler.

  • Can Akbulut @can

   Fail safe modu programlanmazsa veya elektrikli olmayan modellerde alıcıya gelen akım bir şekilde kesilirse araç kontrolden çıkar. Nitro veya benzin modellerinde fail safe yarım fren yapacak şekilde ayarlanmalı, elektriklilerde ise nötr pozisyona programlanmalıdır. Fail safe ayarı HPI'ın kullanma klavuzunda mutlaka anlatılır.

   End point servonun tam komut verildiği zaman kolunu kaç derece bükeceğinin ayarıdır. Gelişmiş kumandalarda sağ-sol ayrı ayarlanır her servo için. Daha basit sistemlerde sağ-sol eşit artar veya azalır. Bu ayarın esprisi model üzerinde servo sizin kumandadan verdiğiniz maksimum input seviyesine kadar dönemeden biryere takılıyorsa; kolunun boyu uzun geliyorsa onun hareketini takılacağı noktaya sınırlamaktır.

   Eğer direksiyonunuzun sonuna kadar dönmesi için 50 derece yetiyorsa ve kumandanın direksiyonunu sonuna kadar çevirince servo 60 derece dönmek istiyorsa siz direksiyonu sonuna kadar çevirince servo olması gerekenden 10 derece fazla dönmeye çalışıp aşırı zorlanacak; alıcı pilini süratle bitirip yanabilecektir. Bunu önlemek için ya servo kafasının boyu kısaltılır, ya da EPA (end point adjustment) ile direksiyonu tam kırdığınızdaki maksimum servo açısı 60'tan 50'ye düşürülür.

  • Ozan

   Ayrıntılı cevabınız için çok teşekkür ederim, henüz bazı konularda acemilik yaşıyorum, HPI'ın manuelini bulup failsafe ayarını tekrar yapacağım, EPA konusundaki açıklama ve uyarınız içinse ayrıca sağolun.

 • ahmet

  Can Bey merhaba ;
  HPI Bullet MT Flux aldım içinden tf-1 kristalli kumanda çıktı ben 2,4Ghz lik kumanda almak istiyorum, aracı aldığım firma sadece Hpi alırsan olur dedi (sadece kumada alacağım alıcı değiştirmeden)diğer markaların kumandaları olmaz dedi yardımcı olursanız sevinirim

 • alihan77

  merhaba arkadaşlar ben bu RC olayına yeni başlayanlardanım ve bilgim hiç yok nette videoları seyrederken otomobil yarışları,drift vs çok hoşuma gitti ama bu otomobillerin benzinli nitrolu falan olanlarıyla elektrikli olanları varmış elektrikli olanları pil durumundan dolayı pek iyi demiyorlar almayada bayağı bi niyetlendim ama nereden istediğimiz modeli tedarik etcez? elektriklimi? benzinlimi? olacak markası ne? olacak artılar eksiler BANA Bİ YARDIMCI OLUP BİLGİLENDİRSENİZ!!! özellikle CAN abiyi otomobil uzmanı diyorlar. bu konu hakkında araştırmalara başladım ama bi yardım edersiniz demi.....:D

  • Can Akbulut @can

   Oku Alihan Kardeş, videoları da sırayla izleyebilirsin sorularına cevap bulmak için (bulacaksın).

   Nitro olsun, elektrikli olsun araman gereken temel özellik bütçeni aşmaması. 1000TL varsa cebinde hiç fark etmez elektrikli veya nitro araba alman. 700TL olursa elektrikli set alman daha makul olur. 500TL anca harcayabileceksen elektrikli onroad model alırsın; tadına varmak için ilerleyen dönemde 200TL daha harcatır 😉

   Yeni başlarken zinhar ikinci el model alınmamalı; özellikle nitro modelleri kargoyla değil, modelcide rodaj yaptırarak almak gerekmektedir. Bir de "modelci" olmanın şartı olan özveriyi modele gösterebilmek ve temizliği, yağlamayı ihmal etmemek lazım. Bunlar işin paraya vurulmayan maliyetleri.

   Vakti sınırlı, çabuk sıkılan, sabırsız, özensiz kişilerin hevesleri kursaklarında kalmaya mahkum söz konusu modelcilik olunca. 🙂

 • alihan77

  CAN abi bu gün komple bu konuyu araştırdım arbalar hariç tırlar,traktörler,iş makinaları vs de vardı beni bayağı bi sarıyo bu konu bir scanıa tır vardı ki kasa kalkıyor motoru çalışınca kafası tıpkı gercekteki gibi sallanıyor kasa boomları iniyordu lakin bunları pek göremedim ne yazık ki hep model uçak ,tekne,araba vs var.ben kafamdaki bi kaç soruya net cevap alabilirsem kararım kesin olacaktır.
  1-belirli markalar var öne çıkan trakkas,hpi vs ben hpi nin kep olsun motor vs olsun daha çok ve kolay yedek parçalarının bulunduğu kanaatindeyim hpi tavsiye edermisin veya tavsiye edebileceğin markalar nelerdir?
  2-a)nitro ve elektriklide kullanım süresi elektriklilerde şarjın çabuk bittiğinden yakınılmış hep ve elektrikli motorlar nitro motorlarla yarışabilir kuvvettemi?elektriklilerin kullanım süresi ne kadardır tahmini?
  2-b)nitro yakıtlılarda yakıt sürekli para ile alınacağı için nitroda kullanım süresi elektrikliye oranla nasıl? ne kadar yakar,çalışır bu arabalar zaman bazında?
  3-araç aldığım zaman kesinlikle yedek parça ile modifiyeyede kalkışacağım için(eğer pes etmezsem :d)yedek parça imkanı en bol marka modeller neler?kesin motorunu büyütürüm elektrik osun nitro osun çünki elektroniği seviyorum ışıklandırma tessisatı vs
  4-benim bu araçları temin edebileceğim yerler?ben eskişehire yakınım da..son olarakda bu videodaki mavi direksiyonu bulunan controlörün marka modeli ve fiyatı nedir?
  can abi sorularım bayağı bi çok oldu zahmet ederde cevaplarsan çok sevinirim şimdiden teşşekkürler bu arada ben bütcem 100tl kadar...

  • Can Akbulut @can

   En iyi marka parçasını en kolay temin edebildiğin markadır. 😉 Burası Amerika veya Japonya olmadığı için "çeviri" destekli forumcuların söylediklerinin aksine en iyi marka HPI Türkiye'de. Traxxas ise en çok reklamı yapılan model firması. İki firmadan da modellerim oldu, onlarcası da elimden geçti. HPI almalısın 😉

   Nitro modellerde rodaj çok hassas ve motor ömründe çok ciddi etkileri olan bir prosedür. Mutlaka güvendiğin bir model mağazasına yaptırmalısın. Nitro model sesli, dumanlı ve daha kirlidir elektrikliye göre. Elektrir sistemler hem motor gücü hem de kullanım süresi olarak nitroyu yakalıyor yanında üç batarya ve hızlı şarj aleti, jeneratör taşırsan 😉 Nitroda ihtiyacın sadece galon yakıt. İyi bir elektrikli sistemi kurmak nitrodan daha pahalıya gelecektir...

   Alabileceğin en güzel araba HPI WR8 modeli fakat 1300küsur Lira gibi bir fiyatı var. 1500 TL olsaydı bütçen ne de güzel olurdu 🙂

   1000 Liraya HPI Firestorm alabilirsin. Modifiyeye müsait bir yapısı vardır, lastikleri ve amortisörleri çok kalitelidir, bütün yürüyen aksamı ince ayar yapmaya elverişlidir. Tek kusuru fren diskinin egzoz manifoldundan olası kaçaklara karşı korumasız olmasıdır... Ben daha evvel bu arabanın sahibi oldum. Kullandım, çok sevdim, modifiye ettim ve şimdi hala onun short course versiyonu olan Blitz ESE ile oynamaktayım 😀 Bullet serisi buna göre çok daha kaba bir araçtır ama direksiyon hakimiyetin çok iyi değilse, acemiysen ve süspansiyon açı ayarı hakkında bilgin yoksa Firestorm alma, Bullet al. Daha iyisi WR8 Fiesta için para biriktir 😉

   Videodaki kumanda Futaba 3PM 2.4gHz. Direksiyonu 3racing marka modifiye, mavi gövde silikonları da aynı kumandanın eski FM versiyonundan yadigar 😉

 • alihan77

  O bütçede bi ''O (SIFIR)''daha olacak hatalı yazmışım.cevaplarını merakla bekliyom abii...

 • ahmet

  bende başlamayı düşünüyorum ama nerden kumanda alıcamı bilemiyorum yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 • ahmet

  nerede model mağazaları var ben istanbuldayım

 • alihan77

  CAN abim cevapların, yardımların ve ve bizim gibi çaylaklarla uğraştığın için çok teşşekürler.Benim anlamaya çalıştığım tam olarak kullanım süresi! nitrolu araçlarda 75cc depo demiş: bu depoyla ortalama x dakika sürülür bu araba (bu x kaçtır?)tabi bunların deposu büyltülebilir heralde ayrı mesele...yine elektrikli araçlarda bir li-po x dakikada boşalır x dakika kullanılır (sonuç olarak bu x ler kaçtır) merak etmemin sebebi olarak çocukken aldığımız elektrikli uzaktan kumandalılar 2saat şarj ediyorsun 10 dakika oyun keyfi var yok tam bir cinayet sebebi o an hemen bi kaza yapasın geliyor vurcan şöle sağlam bi duvara :D..elektrik,niro tercihim bu nedenli zor oldu.
  ÖRN:olarak 4000 mah 25c (sürekli) ve 35 c (maksimum/burst) değerine sahip bi pil 4000x25/1000=100 amper sürekli , 4000x35/1000= 140 amper anlık olarak akım verebilir.miş bu 100 AMPER 1 saat boyunca vermiyormu ,,,(mah tan) dolayı?öyleyse 1saat sürülebilir bu araç.bu konuyu incelemeye başladım ama kafa iraz karıştı...

  • Can Akbulut @can

   Yakıt depolarının boyu doğru karbüratör ayarında tam gazda(teorik, sakın denemeyin 🙂 ) 5-6 dakika gidecek şekilde tespit edilir fabrikalarca. Motorun çekiş kapasitesi belli boydan daha büyük depo kullanmaya izin vermez zira. 160cc standart tankı olan arabaya 250cc depo takamazsınız misalen; aracın çalışma karakteristiği bozulur, stop eder veya fakir karışımdan dolayı hararet yapar. Yakıt bitmeye yakın depodaki hava hacmi artmışken özellikle... 😉 Ekstrem durumlarda krank miline entegre yakıt pompası bulunan motorlar tercih edilir uçak ve helikopterlerde. Arabalar gibi yakıt ikmali yapamadıkları için 😉

   Pilden çekilen sürekli amper aslında birkaç saniye kesintisiz çekilen demektir. Fakat elektrik motorları nadiren tam yük altında kalırlar, kullanım süresinin çoğu boşta geçer. Tekne ve helikopterler, pylon uçakları ve hız denemesi için aşırı yüksek vites oranı takılmış arabalar istisnadır.

   Yine de nitro araçta asla sürekli tam gaz verilemeyeceği için kullanım süresi 10-12 dakika civarıdır ortalama. Yakıt ve radyo pili ikmali ile saatlerce kesintisiz kullanım mümkündür. 😉 Elektrikli modellerde ise pil azaldıkça voltaj ve performans düşer. Nikel pillere nazaran lipolar çok daha avantajlı olmakla beraber yine de verimli kullanım süresi ortalama 15dk. civarıdır. Nitrolardan farklı olarak gaza az bastığınız crawler veya drift tarzı modellerde, planörlerde tek pil ile saat geçirmek mümkündür.

   Hızlı şarj aleti ile yarım saatte şarj edilen pili 15 dk. kullandığınızı düşünürsek 3 takım pil + şarj aleti + elektrik kaynağı(priz veya jeneratör, hızlı şarj aleti araba aküsünü bitirir, çakmak çıkışını eritir) kombiasyonu olan yerde de nitro gibi bıkana kadar oynama imkanınız olur. 🙂

   Bu şekilde kullanım nitro modelde daha uygun fiyata sağlanabilir çünkü yedek lipo pil ve uygun hızlı şarj aleti pahalı donanımlar. Bir de priz yerine jeneratör maliyeti işin içine girerse fatura iyice kabarır. Nitroda fazladan bir galon yakıt ve yedek alıcı pili sahada gün boyu kullanım için kafi gelecektir. Genel kanının aksine nitro daha amatör işi yani 😀

 • alihan77

  mesaj alındı CAN abi son parağrafın son cümlesinde :D.açıklamalarında çok bilgilendirici ben nitrolu drift bir model bakiim en iyisi.dediğin wr8 yada rtr nitro rs4 drift arasında bi seçim olur 2 serinin motorları da aynı fakat wr8 ralli olduğu için şasi biraz korunaklı yapılmış....:D

  • Can Akbulut @can

   WR8 FTW 🙂 Rs4 Drift egzoz sistemi nedeniyle ayarlaması zor, güçsüz ve kapalı mekanda oynanası drift konseptini dumana ve kafa ütüleyen monoton motor sesine boğduğu için mantıken çok kötü bir araba olmuş.

   WR8 çok daha alınası. Hatta ben bile alacaktım dükkanda ilk gördüğümde az daha dayanamayıp 😉

 • Tango

  RC uçaklar için bir kaç sorum olacak,
  yukardaki soru cevaplarda kısmen istediklerimin yanıtını buldum ülkemizde RC uçaklarda azami bir ağırlık var mı sınırlama yani ? almanyada 25 kg uçuş ağırlığı bizde kaç acaba yurt dışından 28 kg bişey alırsam bizde kullanırken yasal bir sınırlama ile karşılaşırmıyım ?

 • Yavuz Selim

  Öncelikle bu harika video için teşekkürler. Ustaların görüşlerine saygı duymakla beraber, bu alttaki linkteki videoda, spektrum ar6210 un 1km uzaklık testini geçtiğini göriyoruz. Buna ne dersiniz?
  http://www.youtube.com/watch?v=p-gn-cWo3Ts

  • Can Akbulut @can

   Kumanda çekişine elektrik telleri, başta baz istasyonu olmak üzere diğer sinyaller ve sinyali perdeleyebilecek tel örgü benzeri yapılar etki eder. Tarlaların ortasında test yapılması bir faktör 😉

   Bir de bu Spektrum'un en üst seviye menzilli, çift antenli ekli köklü uçak alıcısı... DX3S gibi surface sistemler 100 metreden itibaren sapıtmaya başlıyor. Ama kısa mesafede tepki süresi daha iyi muadil markalara göre 🙂 Bu tamamen kullanım alanı ve kişisel beklentilere göre bir tercih yapılmasını gerektirir.

   İhtiyaca göre Uzi, Keleş ve Bixi arasından seçim yapmak gibi 😀

  • Yavuz Selim

   Ok usta, ben Bixi yi tercih ederim 🙂

  • Can Akbulut @can

   "Say hello to my little friend!" demeyin yine de 😀

  • Yavuz Selim

   Ustacım sırf onu dememek için, o videonun gazına gelip Spektrum DX6i DSMX aldım alıcısıyla beraber (AR6210). Pek derinlemesine araştırma yapmadım, taki sizin videoyu izleyene kadar. Dün kısa bi araştırmadan sonra Futaba yı birazdaha fazla tavsiye eden var Spektrum a nazaran. Ben çok uta bi modelci değilim yeni başladım sayılır. Bazı şeyleri tecrübe ederek ve siz ustaların tavsiyelerinden istifade ederek modelciliğimizi geliştireceğiz inşaAllah 🙂 Spektrum u aldım fakat daha kullanmak nasip olmadı. Eğer hoşuma gitmezse satar, siz ustaların tavsiyesi doğrultusunda bi radyo kontrol alırız inşaAllah 🙂

 • Aziz Yıldırım

  Can abi bu araba sizce ( PERFORMANSI,KUMANDASI,HIZI,BATARYA DAYANMA SÜRESİ,KUMANDA MEZİL SÜRESİ ) YARDIM EDERMİSİNİZ http://www.topmodels.com.tr/hpi_trophy_truggy_flux_rtr_24ghz_kumanda_seti_ile_(_3_ay_topmodels_hezarfen_pist_uyeligi_hediye_)_urunu.html

 • Aziz Yıldırım

  peki teşekkür derim 🙂

 • Aziz Yıldırım

  Yani Can abi arabananın performansı felan iyi sadece 150 watt lık şarj cihazımı almam gerekiyo

 • bogac

  arabalardaki esc iste kumansa alıcısı vs gibi seylerin model uzerinde nasıl kullanıldıgı hakkında bi video cekerseniz sevinirim

 • berk

  benim rc helikopterin uçuş süresini arttırmak için ne yapabilirim

  • Can Akbulut @can

   Yedek pil alıp yakıt ikmali yapılır, gaz kontrolünde hassaslaşıp modeli sabit irtifada tutarak amper çekimini minimumda tutmak mümkündür. Daha verimli paller veya daha verimli motor; pil boyu çok hassas ölçümler sonucu kazanılabilir. Ezberden müdahalenin sonu çoğunlukla hüsran olur.

  • hakan

   slm can bey ben oyuncakçılık yapıyorum kumandalı ve pilli oyuncak satmaktayım yalnız bozuk çok çıkıyor özellikle entegrelerde sorun çok çıkıyo bunu nasıl tamirini yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim
   size nası ulaşabilirim? iyi çalışmalar

 • Mehmet

  Zevkle takip ettim. Elinize sağlık güzel, yararlı söyleşi yapmışsınız..

 • bekir

  uçak için kumanda alındığında alıcılar üzerinde mi verilir yoksa bizmi temin ediyoruz yada alıcıları ayrı aldığımızda frekansların uyumunu nasıl sağlıyoruz bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  • Can Akbulut @can

   Alıcı sete dahildir ekseriyetle. 2.4gHz için markaların kendisiyle iletişime geçmek lazım. Frekans bandı daha düşük sistemlerde frekans kristali çifti ile kumanda ve alıcı eşleşir. Alıcı ve kumanda aynı frekans bandında olmalıdır tabi. 27mHz kumandaya kristal setiniz olsa dahi 40mHz, 35mHz, 72 veya 27mHz olmayan herhangi alıcıyı bağlayamazsınız.

 • bekir

  çok teşekkür ediyorum can bey bu arada 2.4ghz frekanslı bir kumanda almam gerekiyor önereceğiniz bir site ve marka varsa çok sevinirim

 • Ziyaretçi

  Oyuncak kumandalı araba aldım oğluma araba şarzlı kumanda 9volt pil ile çalışıyor pilbitince 9volt yeni pil aldım kumandanın ışığı yanıyo ama arabayı çalıştırmıyor neden olabilir yardımcı olursanız sevinirim

 • soner çerik

  Can Bey Selamlar,

  Öncelikle böyle bir alanda çok faydalı bilgiler içerern bir çalışma yapmanızıdan ötürü teşekkürlerimi sunmak isterim. kumandalar ile ilgili bir takım bilgiye sahip oldum sayenizde.

  Benim sorum şu ki: ben modelciliğe ve marangozluğa oldukça meraklıyım. İlerde kendi uçağımı yapmayı ve uçurmayı hayal ediyorum fakat nereden başlayacağımı bilemiyorum. bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  teşekkürler.

  • Can Akbulut @can

   Özellikle yabancı modelcilik forumları ve dergilerinde ahşap teyyare imalatına dair çokça püf noktasına ulaşabilrsiniz. Ancak; maksadınız "uçuş" ise kesinlikle önce simülatör, sonra köpük uçaklara yönelmelisiniz. Ahşap uçağı aerodinamiği ve ağırlık merkezi mükemmel olacak şekilde üretseniz bile (ki bu çok zordur) ilk hatanızın faturası umduğunuzdan çok ağır olur, bütün gövde işçiliğini yeniden yapmanız gerekebilir.

 • Hüseyin Altaş

  Can bey bende jeoloji ile ilgileniyorum. Ama çok amatörüm. Radyo sinyalleri hakkında bir şeyler araştırdım. Kısa dalgaların toprağa ve taşa işleyebileceğini öğrendim. Sizin kullandığınız bu helikopter kumandalarında kullanılan radyo freakansları, dedektörlerde kullanılan radyo sinyalleri kısa dalga galiba. Bilginiz var ise yardımcı olursanız çok sevinirim

 • berke

  ben yeni başlıyorum bu işe. elimde sadece helikopter var onuda hazır aldım. ben basit uçak yaparak başlamak istiyorum . araştırdım nasıl yapılacağını. tek sorunum bu parçaları nereden alacam ankarada yaşıyorum bu MOTORLARI KUMANDAYI ALICIYI SELVOLARI NEREDEN ALABİLİRİM. nerede satılır yardımcı olabilirmisiniz?

 • furkan

  benim rc aracım var fakat kumandası fazla menzil çekmiyor. kullandığım piller duracell pil kumandanın menzilini arttırmak için ne yapabilirim yada bana hangi kumandayı önerirsiniz

 • MerTK

  Meraba can abi ben bu işe yeni başladım ve çok hevesliyim kenarda 100 tl param var bana internetten uçak önereblirmisn linkini kkoyarsan sevinirim sevinirim abi şimdididen teşekkürler

 • y.emre

  ölümün şahlı olsun gazı kökle 😀 😀 😀

 • harun

  Slm arkadaşlar benim helikopter bozuldu nasıl yapabilirim sinyal yanıyor surekli

 • mortar

  slm benim techtoys hrx-750 model helikopterim var alıcı kartı yandı yeni bir tane sipariş verip taktık ancak kumanda helikopteri yönetmiyor alıcı ile kumandayı eşleştirmenin imkanı var mı?

 • halilibrahim

  27mhz on kanallı kumanda yapmak mumkunmu

 • samet keleş

  sadece helikopter kumandası almak istiyorum lütfen link yada mağaza ismi vb. şeyler söyleyebilirmisiniz

 • ıasdf

  kumandanın anteni kırıldı kumandamı değişmeli yoksa anten bulunurmu ve nerde olu 🙂

 • ESMER

  http://urun.gittigidiyor.com/oyuncak/audi-q7-black-orjinal-gercek-sesli-vitesli-araba-99471558#product-information MERHABA CAN BEY.BU ARACI ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM AMA
  *3 VİTESLİ ?
  *6 KANAL?
  *KUMANDASI HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİM. TEŞEKKURLER

 • Serhat

  Merhaba arkadaşlar;
  Güzel bir paylaşım, fikir için tebrik ediyorum.
  Kumanda konusunda sorularım var.
  Quadcopter kontrolü çerçevesinde;
  -Kumandalardaki kanal sayısı neyi ifade ediyor?
  -7 kanal yerine 10 kanallı bir kumanda alsam bana faydaları ne olur?
  -Tavsiye edebileceğiniz kumanda var mı uygun bir bütçede?

 • chack

  can abi bn 5 km menzilli kumandalı helikopter almak istiyorum özellikleri nasıl olmalı ya da fiyatı ne kadardır?

 • Ziyaretçi

  Selam bende ferrari458 uzaktan kumandalı büyük 7.2 volt pille çalışan araba var 27mHz ile kumanda ediliyor fakat kumanda kapalı olup araçın kendisi açık konumdayken frekanstan kendi kendine etkilenip durduğu yerde hareket edip fırlıyor bunu önleyebilmek için ne yapılması lazım beni bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum

 • bedrettin

  benim vehi cross grand diye bi uçagım var evimizi tasırken bataryası kumandası adaptörü kayboldu sadece uçak var elimde bu uçağa nasıl kumanda ve batarya bulabilirim lütfen yardım edin

 • ALİHAN

  CAN ABİ BENİM HSP MARKA ARACIMIN ALICISI BOZULDU VE ALICIYI TAMİR ETTİREMEDİK ŞUAN İSE ORJİNAL ALICIYI BULAMIYORUM İNTERNET ÜZERİNDEN AMA YOUTUBE'DAKİ BİRÇOK KİŞİ ARAÇLARINA MESELE SPEKTRUM DX2S MODELİNE OrangeRX ALICI PROGRAMLIYOR ŞİMDİ BENDE Bİ FLY SKY ALICI ALSAM ARACIMA UYARMI LÜTFEN CEVAP VERİN ARAÇ 1 AYDIR BOŞ YATIYOR

 • uygar @uygaru

  Can Akbulut @can sizin bir videonuzda kumanda modları ile ilgili konuşmanız var diye hatırlıyorum ama bir türlü bulamıyorum.
  Modelciliğe yeni başladım ve wing tiger v2 model bir trainer uçak aldım, kumanda kutu içinden çıkan efly 4 kanallı 2.4GHz. Mod 1 olarak geldi, yani gaz ve yatış(aileron) solda, istikamet dümeni(rudder) ve irtifa solda. Yatış ile istikamet dümenini yer değiştirsem ve böyle alışsam ileride yeni modellere geçince oryantasyon sorunları yaşar mıyım, yoksa her kumanda da mod seçimi var mıdır?

 • muzaffer çekmez @muzaffercekmez

  selam @can bey tekne yaptık bir tane bizim yeğende gittmiş bir tane heli kumandası almış. KDS-7Xİİ 8 kanal bununla tekne kullanılabilirmi ? teşekkürler.

 • Eren Ata @eren6625

  merhaba can abi ben 3.5 kanallı gyrolu 22 cm gece görüşlü helikopter aldım. 1 gün kullanddım ve sonra açma kapama düğmesi düştü şimdi ben ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz :(((( teşekküler 🙂

 • Rüzgara Karşi Siçan Adam @eeee5858

  ismim eren hesabı acele kurdum merhaba ben çok basit bişey sormak istiyorum kumandalı araba alıcaz 2 tane ama önceden aldığımızda birimizin kumandası dierinide kontrol ediyodu bununla karşılaşmamak için neyin farklı olması lazım neyine dikkat edelim?

 • hcoban27 @hcoban27

  selamün aleyküm can abi ben 3 ileri bir geri motor için nasıl bir kumanda kullanmalıyım

 • gogoce 84 @gogoce84

  Merhaba,

  Birkaç şey sormak istiyorum . Helikopter ve araba-bot kumandaları farklı . Sanırım gaz kolundan (tam ismini bilmediğim için böyle yazıyorum) . Helikopterde gaz kolu aşağı yukarı yaparken araba veya botlarda ileri geri yapıyor kolun tam ortada durması gerekiyor .

  Peki fonksiyonel 6 kanal veya 9 kanallı bir kumanda ve alıcısını almış olsam her iki uygulama i,çin de kullanabilir miyim?

 • Ahmet Hocaoğlu @ahmethocaoglu

  selam arkadaşlar. Bana 2 adet 6ch Simulatör kumandası lazım satmak isteyen mesaj yazabilir mi? tşk.

 • MuratAlper @muratalper

  Hocam izledim fakat kaçırdım sanırım, bu kumandalar ve alıcılar üzerindeki ch olayı ne işe yarıyor faydası nedir acaba? Ve elimde Himoto Bowie Brushless 1/10 RTR Model var yeni bir kumanda ve alıcı almak istiyorum neye göre almam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

 • cihat443 @cihat443

  Merhaba 140 cm uzunluğunda balık tutmak için bir teknem var 70 -80 metre gidebiliyor Denizde fly sky fs-t4b kullanıyorum 6 kanalllı benim istediğim mesafe 500-1000 metre arası.. Tavsiye edebileceğiniz Kuman'da varmı veya mesafeyi artırabilmem için denizde ne gibi aparatlara ihtiyacım var denizde kullanmak için özel bir Kuman'da varmı teşekkürler

 • Gökhan CEREN @gkncrn0

  Can Bey Merbaha
  Şimdi Elimde Bir kullanılmayan Helikopter var bir de rc arabam var ama rc arabamın alıcısı yandı ben helikopterin alıcı ve vericiyi nasıl b aglarım bagladıgımdan sağ sol yönleri sıkıntılı çalışıyor

 • gemlikli @gemlikli

  Merhaba kullandığım televizyon ve uydu alıcısı kumandaları bozuldu.Yeni üretilen hem televizyonu hem uydu alıcısını kontrol eden ve bunların hepsine uyumlu kumanda çıkmış.Bu kumandanın marka ve modeli nedir? Ayrıca sorumun cevabını mail adresime de gönderin.Mail adresim:[email protected]

 • hakim çelik @celikhakim

  Tekno seyir merhabalar ben birşey merak ediyorum. Herhangi bir RC kumandasını arduino UNO R3 Klon çalıştırabilir miyiz bunun için ne yapmam lazım bilgi alabilir miyim. Şimdiden teşekkürler

 • muhammet terzi @sakalaca-88

  1/18 RC araç aldım kumandası radyo alıcılı kiristalli kumanda 8 pille çalıştığı için ben lipo pil bağladım yandi kumanda .
  Yeni kumanda alıp kiristalli ona taksam uyarmi