Paylaş Paylaş

SaberKraft'ın Yeni Yerli Işın Kılıcı Flame

Daha önce ilk versiyonunu test ettiğimiz SaberKraft BigBoy ışın kılıcı, yerini İsmail Ozan İzci'nin yeni tasarımı Flame'e bıraktı. Yeni versiyonun çalışan bir örneğini Niko Fenerli ile değerlendirdik. Niko ve ekibinin Star Wars temalı kanalı ve podcast yayını Galaksinin Sesi'ni buradan takip edebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burak A. @carlelias

  Aşure yerken izleyelim bakalım. 🙂

 • Burak A. @carlelias

  7:16 aman aman 😀 cidden süper hassasiyet var.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Ismail ozan inci ile tanismak isterim.teknik ressamim.cnc isine yeni bir bakis getirdi.selamlar...

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm boş olarak isteyenlerin bir kısmı dekoratif obje olarak kullanmak istemiştir internette Bruce Lee 'nin bir filminde nunçaku kullandığı sahnede saber nunçaku yapmişlardi (fan made) altta videsu https://youtu.be/XDFkDZ4HW3k

 • Yetkin @tozyet

  ''Yerli ve Milli Işın kılıcımız ellerde''

 • Burak A. @carlelias

  Web siteleri çok amatör gibi geldi gözüme,şöyle bir ürünü öne çıkaramamışlar.Çok çok daha iyisini hak ediyor.

 • 4ever @joe

  Rark side benim tarafım 😁

 • Erhan M. @erhanm

  Uç kısmının uzatıp gerçek kılıca benzetilmemesinin nedeni lisans mı?

  Böyle çok garip görünüyor.

 • ismail ozan izci @asaltek

  Niko'nun Flame'i şu an bende, elektronikli halini ben de yeni test edebildim bu kadar ay sonra ve vedalaşması da zor olacak. Çünkü bu şey sanki bir stres çarkı gibi, insanın elinden bırakası gelmiyor, videoda da Murat'ta da görebiliyoruz zaten bunu. O yüzden ben de, "paketin içine başka şeyler daha koyup sana öyle geri göndereceğim" diye çeşitli mazeretler üreterek, bir kaç gündür bekletiyorum Niko'yu 🙂
  Terzi kendi söküğünü dikemez, biraz oynayayım, geri vereceğim.

  Bu arada Teknoseyir ekibine, Murat Gamsız'a ve Niko Fenerli'ye bu özenli inceleme için çok teşekkür ederim, çok emek harcamışlar yine; ayrıca da yardımları için, benim çok derdimi sırtlanıyorlar, siz bakmayın öyle videoda bahsetmediklerine 🙂 Hiç tek başına olur mu bu işler, olur da, böylesi olmaz.

  Bu arada, ben üretiyorum da, şahsen bunların kartını bile alabilecek gücüm var diyemem, ama hali vakti yerinde arkadaşlarımızdan Flame ve aksesuarlarından satın almak isteyenler, kolleksiyonerler, star wars ya da bilim-kurgu meraklıları varsa eğer aramızda, lütfen biraz daha beklesinler, çünkü yurt içinde gönderime hazır bitmiş halini satışa koyacağız. Ürünlerin internet mağazasındaki fiyatını günlük kur ile çarpın, %18 KDV ekleyin (çünkü faturalandırılacak), en son da kargoyu $25 yerine 40 TL olarak hesap edin, yurt içi fiyatı işte bu. Aksesuarlar için de aynı hesap geçerli, bir defada kaç çeşit ürün alırsanız alın, aynı kutuda tek kargo. Zamanı gelince ben buradan duyururum, ilgilenenler bir şekilde bizimle iletişime geçer.

  http://www.facebook.com/saberkraft
  http://www.saberkraft.com/
  [email protected]

  Son olarak; #Flame 'in içindeki elektronik kart, özel tasarım ve üretim arduino tabanlı bir kart olan, proffieBoard v1.5'dir. PC ile bağlantıyı da, normal bir arduino kartı micro usb portundan nasıl bağlıyorsak, aynen o şekilde yapıyoruz. Sadece, pc'ye kurulu olan programın bu özel kartı tanıyabilmesi için, basit bir eklenti daha yüklenmek zorunda, hepsi o kadar. Yani aramızdaki arduino kartlara hakim birileri, bu kartları da rahatlıkla programlayabilir, sakın gözünüzde büyütmeyin. Ama tabi biz bu video'da bahsi geçen kurulum ile ilgili derlemeyi paylaşamıyoruz. Çünkü tamamı, Kanada'da ikamet eden Amerikalı Jeremy Hall tarafından Flame'e özel olarak hazırlandı.

  • homosapien @biggestliar

   @asaltek
   Selam,
   Öncelikle seni alkışlıyorum; azmini, yeteneğini, emeğini, zekanı....

   Bir sorum var; neden bu ürünün montajı burada yapılamıyor?. Bu duruma aklım pek yatmadı, teknik bazı sıkıntılar olduğunu düşünüyorum, yetenek sıkıntısı olduğunu sanmıyorum.

  • ismail ozan izci @asaltek

   @biggestliar Teşekkürler.
   Saber'ın iç hacmi oldukça ufak, çok fazla led ve inceli-kalınlı kablolar söz konusu. Sadece doğru kabloyu doğru yere lehimlemek de yetmiyor. Sonra, bununla adam duello yapacak mesela, yani kurulumun dayanıklılığı ve stabilitesi de çok iyi durumda olmalı. İçine koyulan batarya, 18650 15A, mecburen kurulum güvenliği de önemsenmek zorunda. Ve kurulumcu kişi tüm bunları yaparken, aynı zamanda da saber'ın parçalarını hiç bir şekilde çizmemeli, itinalı davranmalı. Hal böyle olunca, kablo ve lehimlemesi ince işçilik, bilgi ve tecrübe gerektiriyor.

   Yurt içinde tabi ki çok yetenekli elektronik ustalarımız mevcut, onlar için sorun olacağını sanmıyorum. Ama burada iş, biraz da kültür meselesi, ışın kılıcının ne olduğunu biraz bilmesi gerekiyor bu işleri yapacak kişinin, sorun aslında bence daha çok bu. Sonuçta bu bir hobi, ülkede bu gibi hobilere vakit ayırabilen kaç insan var ki? Ben bir makina mühendisiyim, elektronik olaylarından bir yere kadar anlıyor ve yapabiliyorum. Yine de ilk modelimiz #BigBoy 'un kurulumlarını tamamen kendi başıma yapabildim. Fakat #Flame, işi yurt dışında sadece bu işi yapmak olan kurulumcular için bile, ileri düzey bir kurulum becerisi gerektiriyor, hal böyle olunca bu seviye beni şu an aşıyor. Yine de bunun için bir kaç gün sakin kafa ile zaman ayırıp oldaklanabilsem, tabi ki yapabilirim. Ama önceliği imalata vermek zorundayım şu an.

   Bir de alınması gereken elektronik kart, blade ve batarya, hep yurt dışından alınmak zorunda; kargodur, gümrüktür, kapıya gelişi $300-500 civarlarına mal oluyor. İşi bilen biri bile dur bir düşüneyim der. Murat'ın Flame'i bu işlerden anlayan bir arkadaşta aylardan beri bekliyor mesela, 300-500 meselesi yine.

  • homosapien @biggestliar

   @asaltek
   Cevabın için teşekkür ederim.
   Ben de makine mühendisiyim ve seni en iyi anlayabileceklerden biriyim. Ama benim yüksek lisansım mekatroni ve bu tarz işlerden naçizane ucundan acık anlarım, hatta ardiuno da programlamışlığım var. (evimde hobi amaçlı bir tane ardiuno var, eğer senin kullandığın versiyon ise seve seve hediye etmek isterim sana -ki versiyon ile çok alakası da yok aslında, sadece yatağına uyup uymayacağı önemli-.
   Kısaca, sadece yardım etmek, hobi amaçlı bir bakmak isterim. Belki bir faydam dokunur ve elzem olan bir işi yurtdışı vs. ile uğraşmadan çözülmüş olur. Ki, zaten (sesli düşünüyorum) en fazla birkaç hafta da bir tane ürün ile uğraşırım.

   Af edersin "ÜRÜN" kelimesi bu özgün tasarım ve emeğe hakaret oldu ama dilimdeki pelesenk işte, mesleki refleks.

  • ismail ozan izci @asaltek

   @biggestliar Teşekkürler. Bu kartlar özel tasarım ve üretim arduino kartlarıdır. Standart bir arduino modeli, bu iş gücünü tek başına yapamaz; ek olarak bir hafıza kartı, bir ses kartı ve bir de hareket algılayıcıya, yani gyroscope'a ihtiyaç duyar. Yine de, bu ek kartlarla beraber kullanarak bir ışın kılıcı devresi oluşturulabilir; önceki yıllarda da açık kaynak ışın kılıcı çözümleri zaten böyle yapılmaktaydı. Fakat birbirine bağlanması gereken bu bir sürü kart, kurulum işini daha da zorlaştırıyor, yer sıkıntısına sebep oluyor, her kabzaya sığmıyor ve kılıcın yeteneklerini de kısıtlıyordu. Bu yüzden de, açık kaynak olmayan kartlara rakip olacak bir seviyeye ulaşılamıyordu. Topluluktan, imkanı olan bazı kişiler de, bu soruna bir çözüm olarak özel tasarım arduino tabanlı kartlar tasarlayıp üretmek zorunda kaldılar.

   İşte bu video'daki Flame'in içindeki arduino tabanlı kart, proffieBoard v1.5 ve şu anki en güncel modeli de v2.2. Bu konularda kendinizi geliştirmek, hobisel çalışmalar yapmak, hatta bu hazır özelleştirilmiş kart çözümleri ile yeni bir ürün geliştirmek isterseniz, yeterli olgunluğa ulaşmış bu kartı kesinlikle tavsiye ederim. Bu konulardaki araştırmalarınıza bu karttan başlayabilir, bunun için uygun mekanlar olan facebook gruplarına bir göz atabilirsiniz.

 • undefined @undefined

  Bu videoya İngilizce altyazı da eklenmeli. @gamsizm

 • "Bilal ÖZTÜRK" @gfbilaloztrk_68

  Videoyu izlerken 5-6 defa Murat abi videoyu kapatacak sandım 😊😊😊

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  1-2 meslek lisesi hocama örnek olarak gösterdim saberkraft’ı tabi önce ışın kılıcı ve onun kabzasını anlatmak gerekti belki öğrencilerine ufuk açıcı bir ders olarak bahsederler de ülkemizden de farklı yönelimler olur yanlız imkanım olsa tüm ürünlerden en az 3 tane almak isterdim şuan beni aşıyor fiyatlar yada önceliklerim beni engelliyor diyelim 😉

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  Sonuna kadar izledikten sonra tam bitmiş hali ne kadardır acaba diye düşünmeden edemedim. Kaşıntı gelmedi değil 😀

 • KUTALP @kutalp

  @gamsizm cnc hangi marka model kullanıyor izci bey. Websitesindeki logo çok kötü, güvensizlik verir.

 • huseyin.taskin @huseyin-taskin

  "foreverspin.com" diye bir site var. Bu sitedekine benzer itemler de üretebilirler aslında. Daha geniş bir kitleye hitap edebilirler böylece. Mesela bana da hitap eder 🙂