Bazılarınız fanboyluk olarak algılayabilir ama size iPhone ve güncel IOS in belki de hayatınızı kurtabilecek ve çok bilinmeyen iki özelliğinden bahsetmek istiyorum. Hemen şimdi iPhone unuzdaki Health uygulamasını açın ve Medical ID inizi yaratın. Oraya boy, kilo, kan grubu, varsa kronik hastalık, kullandığını ilaçlar ve en önemlisi acil durumda aranacak yakınınızın iletişim bilgilerini seçin. Eğer başınıza bişey gelir ve üzerinizde telefon bulunursa, telefon kilitli bile olsa bu bilgilere ulaşılabilir. (İlk resim sol alt)
Bir diğer önemli özellik de acil arama. iPhone’un kilitleme düğmesine 5 kere hızlıca basarsanız telefon bir geri sayım başlatır. Müdahale etmezseniz telefon 112 yi arar ve sizin konuşmanızı bekler. Çağrı sonlandığında da acil durumda aranacak yakınınıza mesaj ile konum bilginizi atar. (Deneme yapacağım diye 112 yi lütfen meşgul ermeyin. Güvenin bana çalışıyor). Kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapın ve bu Medical ID verisini girin.
“Apple’a tıbbı bilgilerimizi de mi vereceğiz ?” diye düşünen paranoyak arkadaşım, sen nasıl istersen takıl. Ama ihtiyaç duyarsan demedi deme 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Bir başka "mavi balina" vakası. Yine oyun camiası tu-kaka olacak. Ama kimse, nasıl oluyor da bir genç bu kadar rahat ateşli silaha ulaşabiliyor veya neden toplum intihar konusunda bu kadar kırılgan diye sorgulamıyor.
Yaw var mı aranızda şu oyunun linki olan. Böyle bir oyun var mı gerçekten?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Aklınızda bulunsun sakın http://www.nanokatalog.com'dan sipariş vermeyin. Bir anlık google araması dalgınlığı ile ürün sipariş ettim. Şimdi ise bir aya yakın süredir uğraşıyorum. Ürün temin süreleri belirtilenin çok üzerinde. Üç haftadır para iadesi bekliyorum ve yazdığım mesajlara cevap yok. Yasal süreç işlememe 5 kaldı. Aman dikkat.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu ülkede belki de binlerce pırlanta gibi beyin, sadece fiziksel engelli olduğu için hak ettikleri eğitime kavuşamıyor. Bunu az da olsun değiştirebilmem için bana destek olun. Ben Avrasya maratonunda 11 Kasım'da koşmaya hazırlanırken siz de TESYEV'e bağışta bulunun. "Az... çok...." demeyin. Birşeyleri değiştirmek için harekete geçin.

https://bagis.adimadim.org?ccid=CC31966

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Star Wars fanları ve yanlış bilinen doğrular !?!
Geçenlerde haftalık gündem değerlendirmesini dinlerken @leventp nin Star Wars fanları hakkında yaptığı bir yorum aklıma takıldı. Aslında kesinlikle @leventp 'ye karşı bir yorum değil bu. Yapılan bu tespit, gerçekten de Star Wars fanları hakkında olan bazı önyargıların dile getirilmesi. Bu önyargıların çoğunun sebebi aslında yine fanların kendisi. Genel düşüncenin aksine fanlar, "annelerinin bodrum katında yaşayan", dünya dertlerinden ve sorumluluklarından kopuk , antisosyal, kendine Sith veya Jedi isimleri uyduran, "May the force be with you" diye selamlaşan, çilli tipler değil :). En azından benim tanıdıklarım değil(ki hatırı sayıda fan tanırım). Çoğu dostum, yaşam kavgası içerisinde didinen, evli/çocuklu, düzenli bir hayatı olan, bir meslek sahibi kişiler. Star wars, bu dostlarım için bir yaşam biçimi değil sadece bir hobi. Bazıları kostüm grubu üyesi, bazıları benim gibi koleksiyoner, bazıları fanart ile ilgilenen gizli yetenekler. Bu insanlar normal insanlar. Onlar için Star Wars muhabbeti,maç muhabbeti gibi. Arkadaşlar ile zaman geçirmek, dinlenmek, eğlenmek için bir yöntem.
Peki bu önyargılar nereden doğdu. Aslında yine fanların kendisinden. Obi Wan'in star fighter'ının üzerindeki duman izlerini açıklamak için teori üretmek aslında belki de zaman geçirmek/eğlenmek için bir yöntem olabilir. Bir noktaya kadar da cuma akşamı arkadaş muhabbetleri için güzel bir materyal. Ama ipin ucunu kaçırmamak gerek. Bilimsel gerçeklere veya o evrenin dinamiklerine herşeyi dayandırmaya çalışmak bazen bu extreme fanları gerçeklerden koparabiliyor ve tüm fanların yanlış bilinmesine neden oluyorlar.
Hep söylenildiği gibi, Star Wars fantastik bir film, bilim kurgu değil. Eğer Lords of The Rings'de Hobit'lerin neden kısa boylu olduğunu açıklamaya çalışıyorsanız, Star Wars'da da her şeyi açıklamaya çalışmayın. (O Star Trek'çilerin işi 🙂 ) . Mesela duman/is izleri Lucas'ın, "kullanılmış bir evren" yaratmak için kullandığı sanatsal bir anlatım öğesi. O kadar takmaya gerek yok.
Star Wars güzel bir film/evren. Hayatın size müsade ettiği boş zamanlarda tadını çıkarın/eğlenin.

Tabi tüm bu yazdıklarım benim kişisel görüşlerim. Sadece paylaşmak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple yıllık etkinliğini resmî olarak duyurdu. Tarih 12 Eylül. Söylentileri takip etmemiş olanlar için buraya kendi tahminlerimle de harmanlayarak yazayım.
- İkisi OLED biri LCD olmak üzere 3 iPhone modeli duyurulacak.
- OLED olanların adı muhtemelen iPhone XS olacak. Daha ucuz olacak LCD olanın adı için bir söylenti yok. Ben 8S veya 9 diyorum.
- Tasarım dili olarak üçü de mevcut iPhone X un DNA sını taşıyacak. Çentik, FACEID, cam arka kısım vs
- İşlemci A12 olacak. 7nm üretim teknolojisi kullanacak ve en önemlisi pili %40 daha etkin kullanacak.
- Kamerada ciddi gelişmeler bekleniyor.
- USB-C kablo ile gelmesi muhtemel. Bunun için bence daha erken. Göreceğim.
- Ucuz LCD modelinin özellikle Çin pazarını hedeflediği ve çift sim girişli olabileceği söyleniyor.
- Etkinlikte yeni AirPod da duyurulacak. En önemli özelliği kablosuz şarj olacak muhtemelen.
- Kesin gözüyle bakılan bir başka duyuru da Watch Series 4.
- Yeni watch eskisine benzer tasarımda olacak ama daha ince olması bekleniyor. Ekranın parlaklığı hakkında bir gelişme olması söz konusu.
- Duyurusunu beklediğim son ürün de, Apple’ın daha önce sadece tanıtım videolarında bir iki saniye gösterdiği kablosuz şarj pedi.

Hadi bakalım 12 Eylül sonrası bunların özerinden geçeriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Değerli dostlar,

Bir satış ilanı vermek istiyorum. Genelde koleksiyon ürünlerimi elden çıkarmam ama bu özel bir durum. Daha önce de bahsetmişimdir, bilindik bir koleksiyon ürünü üretici Gentle Giant Ltd. nin özel koleksiyoner üyeliğimi (PGM olarak bilinir) her sene yenilerim. Geçen sene da aynen yeniledim. Bu çerçevede firma PGM üyelerine özel ürünler hediye eder veya satın alma şansı verir. Bir hata sonucu bana EMPEROR PALPATINE POTF JUMBO FIGURE - 2017 PGM GIFT de gönderildi. 30 cm boyutunda olan bu figür orijinal Kenner figürün büyütülmüş hali. Orijinalinin yanında gelen metal Coin ve kartın tamamı bile büyütülmüş . Sadece PGM üyelerinin satın alabileceği bu ürünün satış fiyatı GG'nın sitesinde 80 USD. Türkiye için buna min 60 USD kargo ve gümrük vergisini eklemek gerek. Bir de üyelik için yıllık üyelik tutarı var.
Sadece üyelerin satın alabilecekleri bir ürün olduğu için şu anda ebay fiyatı 200 USD dolaylarında. (Ekran görüntüleri eklenmiştir)
Neyse uzun lafın kısası ürün benim koleksiyon odaklarıma uygun olmadığı için elden çıkarmayı ve elde edeceğim tüm satış gelirini güvenilir iki hayır kurumuna bağışlamayı düşünüyorum. Farklı tartışmalar başlatmamak için kurumları şimdilik duyurmuyorum ama alıcıya bilgisini özelden verebilirim. Ürün biraz önce elime ulaştı ve sadece inceleme için kargo kutusundan çıkarıldı. Diğer ambalajı kesinlikle açılmadı. Tek kusuru resimlerde de görülen ambalajdaki hafif eziklik. Anlaşılan taşıma esnasında oluşmuş.
Talep ettiğim tutar 120 USD. Alıcıya bağış dekontu, gizli bilgiler silinerek, paylaşılacaktır.
İlgilenen arkadaşlar bana niko_f@hotmail.com adresinden ulaşabilirler.
Hem çok özel bir parçaya sahip olabileceksiniz hem de aynı zamanda bağış yapmış olacaksınız. Ben buna bir taşla kuş katliamı derim 🙂
Görseller için ...

https://flic.kr/s/aHsmmZajTH

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günümüzde hepimizin cebindeki akıllı telefonlar 10 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz işlem gücüne sahip. Öte yandan insanoğlu çözülmesi gittikçe zorlaşan problemlerle uğraşıyor. Kanser bu problemlerden biri. Araştırmacılar milyonlarca veri kümesi içerisinde anlamlı bir pattern bulmak için süper bilgisayarlara bel bağlıyorlar. Bazen bu çalışmalar yıllar sürüyor. Şimdi siz de bu çalışmalara katkıda bulunabilirsiniz. Gece siz uyurken telefonunuzun atıl bekleyen işlem gücünü kullanarak belkide insanoğlunun karşılaştığı en belalı hastalığın çaresinin bulunması için destek sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamayı hemen indirin ve kurun.

PS: Bu uygulamanın Bitcoin mine eden versiyonu yakındır. 🙂

https://itunes.apple.com/us/app/dreamlab/id1273619275?mt=8

DreamLab on the App Store

Read reviews, compare customer ratings, see screenshots, and learn more about DreamLab. Download DreamLab and enjoy it on your iPhone, iPad, and iPod touch.
BeğenFavori PaylaşYorum yap