Gelecek ay Türkiye’ye gelince bir kaç teknoseyir videosu çekme niyetimiz var. Aynasızlar ve Olympus (E-M1 II, 12-100/4 ve 60/2.8’im Murat’ta şuan) üzerine bir şeyler olur muhtemelen ama fikirlere de açığım, aklınızda kalmasın 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • NTSC @ntsc

  aynasızlar deyince aklıma amarkan filmlerindeki kötü polüs figürü neyim geldi.

 • Hakan ÖZCAN @hakanozcan

  Algılayıcıların çalışma mantığını, ışığın objeden algılıyıcıya kadarki hareketini, diyafram açıklığının bu harekette nasıl bir etkisi olduğunu ve sonuçlarının ne olduğunu, optik stabilizasyonun algılayıcıda olanının ve lenste olanının nasıl çalıştığını ve farklarını ve bunun gibi teknik konuları çok yüzeysel olmayan bir şekilde anlatan biraz daha teknik ve ömürlük bir video hazırlasanız muhteşem olurdu.
  Bu konularda yazılı bulunsa da videolu türkçe içerik pek yok.

  Mesela çok basit bir şey belki ama f/2.8 dendiğinde bunun ne anlama geldiği hakkında teknik anlamda bilgi bulmak imkansıza yakın zorla aramak gerekiyor. Bahsettiğim şey şu f/2.8 dendiğinde kaç milim çapında bir açıklığımız oluyor yada en basiti f/1 kaç milimdir ve bu rakamın böyle olmasına nasıl karar verilmiştir bir dayanağı var mıdır yoksa bir standart mı oluşturulmuştur gibi gibi.

 • Yalçın Aydın @yalcinaydin

  @hakanozcan aslında bunları BasÇek’te hep anlatmıştık ama olabilir tabi. Patron @gamsizm içerik konusunda. Cuma sabahı izleyeni çok olmaz ama soru cevaplı canlı yayın bile olabilir aslında, cevabını bildiğimiz soruları cevaplarız:)

Teknoloji Ankara’dan alışveriş yapmış olan var mı? #teknolojiankara #akış

TEKNOLOJİ ANKARA Online Alışveriş, Bilgisayar, Notebook, Cep Telefonları,...

Bilgisayar, Cep Telefonları, Fotoğraf Makineleri, Ev Elektroniği, LED, Televizyon, LCD,Apple,İphone,Samsung,Lg, Notebook, Sony, Ericsson, Nokia, Laptop, ipod, i-pod, Hafıza kartı, alışveriş,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Video ağırlıklı fotoğraf makinesi alımı için buyrun kafamı karıştırın:)
Fotoğraf eğitimi projem için 4K çekebilen bir fotoğraf makinesi alacağım. Videolar yıllarca güncel kalacak o yüzden yapmışken geleceğe yönelik güzel bir iş ortaya koymak istiyorum. Bu ilk denemelerin maddi getirisine göre işi daha ciddiye bindirmeye niyetliyim, göreceğiz.

Kafamdaki düşünceler:
1. Fujifilm X-T2: Fotoğraf makinesi olarak da kullanmak istediğim güzel bir makine. Tripod üstü çekimlerde en uygun seçim. IS yok, ek projelerde iş lense kalıyor. Yüksek ISO başarımı da fena değil, ISO 3200’e çıkabilirim ya da doğal ışık durumunda f/1.4 lensleri kullanırım. Dahili 4K kayıt artı, f-log’un dahili sunulması bir nebze eksi.

2. Sony A7S: İlki, II değil:) İkinci elde makul fiyatlara bulunabiliyor. Karavana geçince her şekilde video çekebiliyor olması cezbedici ama dahili 4K yok, Atomos Ninja Flame de evlat acısı gibi. Tek başına çekimlerde ek monitör ek avantaj demek aslında. IS bunda da yok. Sony alırsam AF lenslerden ziya Samyang Cine lenslerden alacağım, 850-1000 civarına seçenekler mevcut.

3. Sony A7S II: Çok güzel ama çok pahalı o nedenle girmesem daha iyi sanki:)

4. Panasonic GH-5: Video için yaratılmış bir cihaz ama Panasonic patronu çıkıp bu bir fotoğraf makinesi diyor. Emin ol, bunu video için alan fotoğraf için alandan çoktur (fazla iddialı oldu, belki değildir:)). IS artı, dahili 4K, hatta yazın 6K anamorphic falan hep artı. Lensler küçük ve güzel.

5. Olympus E-M1 II: Çok heveslenmiştim ama bunun patronu da biz fotoğraf makinesiyiz, video ikinci planda dedi. Flat mod yok, var da flat değilmiş. Onun dışında IS on numara, video kalitesi çok iyi, ekran düşündüğüm iş için en uygunu. ISO 3200 güzel diyorlar. Halihazırda E-M1 ile 12-40/2.8 ve 45/1.8’im var. Bir de belki bir çılgınlık yapıp DJI Inspire 2 ile Zenmuse Z5s alırım, kim bilir:)

Bunu neyle işleyeceksin diyenler olacaktır. Şuan eldeki en güçlü bilgisayırm MacBook Pro mid 2015, 2,5Ghz i7, 16GB, 512GB SSD. Bu da kurtarmaz derseniz bakarız bir çözümler ama mobilde kalmak istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OyuncuKasası #opencomputer #pimpmypc #geek #mod #KasaModifikasyon #KasaModifiye #kasamod

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

rentalcars.com çok büyük ciddi bir firma görünümü veriyor, kendileri de böyle diyor zaten. Bir firmanın büyüklüğü sorun yaşadığınızda ortaya çıkıyor, yoksa hepsi güzel sistemler. #rentalcars

Biz ne yazık ki sorun yaşadık ve tam 81 gündür +1000TL para iadesi bekliyoruz. Müşteri destek sistemleri ise tam bir facia. Siz siteden form dolduruyorsunuz, cevabı onlar size e-posta atıyorlar. Ticket sistemi yok, sitelerinde bunu takip edebileceğiniz bir yer yok, e-posta takibi yapıyorsun ki onda da format facia. Bu devirde bu kadar büyük bir sitede bu kadar kullanıcı dostu olmayan bir sistem görmek üzücü.

7 Ağusos 2016’da 7 gün içerisinde para iadesi yapılacak diyorlar, kısmi bir iade 8 Ağustos 2016’da geliyor. 22 Ağustos 2016’da iadenin hala yapılmadığını söylüyorsun, 14 Eylül 2016’da sorunun çözümü 28 güne kadar sürebilmekte diye bir cevap alıyorsun. Ve bugün gene sıkıştırmasan konunun 19 Eylül 2016’da kapatıldığını bilmeyeceksin! Sorunu çözmeden neden kapatıyorsun ve bana bunu neden haber vermiyorsun?

Özetin özeti daha fazla verin ama bunlardan uzak durun derim, sorun yaşadığınız anda ortada kalıyormuşsunuz izlenimini çok güzel veriyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

MacBook Pro hiç heyecanlandırmadı ama Surface Studio para olsa alınır diye düşündüğüm bir cihaz oldu. #apple #macbook #macbookpro

BeğenFavori PaylaşYorum yap

photofxp.com (BasCek 2.0 😉 )
İsmi hakkında ne düşünürsünüz?
photo: açıklamaya gerek yok sanırım:)
fx: fotoğraf işleme kısmı için (Photoshop ve Lightroom içeriği)
xp: Teknik eğitimlerler ile tecrübe kazanma kısmı

fotografxp.com da olabilir ama İngilizcesi daha bir geniş kitleye hitap etme potansiyeline sahip olduğu için daha makul. Çift dil desteği sunabilirim ama dürüst olmak gerekirse #BasCek tecrübesi Türkçe ile ve sadece Türkiye’ye hitap etmekle karın doyurmanın pek mümkün olmadığını gösterdi.

Buradaki iş modeli daha değişik, video eğitimleri (fotoğrafçılık konuları ve ekipman kullanım kılavuzları ki simülatör gibi) paralı olacak ve eğitimi alan ‘+’ üye doğrudan destek imkanına kavuşacak, içerik talebinde de bulunabilecek. Bu ek içeriklerin kimi ‘+’ üyelere ücretsiz olacak kimi gene ücretli olacak. Kullanım kılavuzları için Canon Görsel Akademi’de olduğu gibi firmalar ile işbirliğine bile gidebilir ki o nedenle İngilizce olmasını tercih ediyorum (Fujifilm açık görüşlü onda Türkçe olma potansiyeli var). Temel giriş seviyesi içerikle sınırlı olmayacağız, gidişata bakalım ileride stüdyo ışıkları gibi pro eğitmen anlatımlı içerikler de eklenir.

Yazılım çalışmak için ‘pet project’ gibi bir şey aslında (portfolyo çalışması) ama tutarsa ana işimiz olur belki kim bilir:) Bu insanları bilgilendirme, bir şey üretme olayı iş gibi gelmeyen keyif aldığımız bir şey sonuçta;) Ha bir de karavandan takılmak istiyorum, ülkeyi şehir şehir gezerek bire bir eğitim de verebilirim, Anadolu’dan talep çok aslında da arz zayıf kalıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Turkcell Bilgisayardan İnternet Paketi kullanan varsa VINN kullanıcısı oluyor sanırım, upload hızları konusunda bilgi verebilir mi? #mobil #mobilinternet

BeğenFavori PaylaşYorum yap