316'ya M logosu yapıştıran cehenneme gidiyorsa, 516'ya M logosu yapıştırana ne oluyor? Yatacak yeri yok herhalde. Ayrıca, bizde 316 ve 516 bayide 320 ve 520 diye satılıyor, o zaman bayi ve distribütör de günaha ortak mı oluyor? Kafamda deli sorular...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr.Bell @mr-bell

  F10 N kodlu 1.6 motora yazılım yaptırmak caiz midir ?

 • Orcun @orcun

  Bmw de eskiden 320 dediğinde 2.0 motorlu benzinli bmw vardı. 320d de dizel 2.0 motorluydu vs. şimdi bu olay galiba yok ? 316 da aynı 320 de aynı motor o zaman ? 520 diyorsun oh 2.0 motorlu vs o da mı 1.6 ? tamam eyvallah kapasite silindir vs sıkıştırma oranı turbolar vs vs geldi ama ya şöyle bir 5000 motorlu v8 ile de gazlamanın yerini tutmuyor ki bunlar ? palavradan haramdan beygirleri var torkları var o da çok kısa bir aralıktı vs. 5 serisine binecem ve motoru 1.6 ne bu ya tofaş mısın sen arkadaş ? ben kendime yakıştıramam yani ? rezillik.

  • Jpage @jpage

   Ben buna katılmıyorum hocam. Yani tamam belki ses olarak beğenmeyebiliriz ama gazlamada yeni teknolojide düşük hacim kötü diyemeyiz. Örneğin, f1 motorları da 1.6 ama dünyanın en sofistike motorları.

  • Orcun @orcun

   @jpage Ama atladığın birşey var. Ses yok ? yani şimdi vir V10 motorlu ferrariye bak f1'de birde yenisine bak ? formula 1'i benim gibi sesi için izleyen kitlenin çoğu zaten bıraktı izlemiyor. Ha birde örnek verdiğin şey hacimden en üst beygiri torku çıkartma adına en üst noktası oluyor. Hani senin benim asla kullanamayacağımız şeyler. 😀 https://www.youtube.com/watch?v=4RCgv7iYk3o en basiti e39 kasa m5 yani bunda 5 bin motor olması lazım ve v8 yani ses efsane. E bakıyoruz şimdi bunun muadili gene m5 desek mesela bu kadar sofistike sesi var mı ? ha hepsini de geç arabayı birde kullanıyorken tamamen hakimiyet sende olması lazım. 2020 yılında böyle bir araba kaçtane var ? https://www.youtube.com/watch?v=bnyZKZo_xmE bak yeni aksa m5 mesela bunda eminim 50 bin tane traction control işte çekiş kontrol yok virajda işte bilmemne açısına kadar kontrol işte şusu busu bilmemnesi arabayı sen değil arabayı araba kendisi kullanıyor o kadar. Eski araçlarda bu ruhun olması dediğimiz hadisenin de çıkış noktası bu mesela, çünkü hakimiyetin yüzde 99'u sende ? e39 m5 de zerre yardım yok mesela bilmeyen adamın altında öldürür yok olursun. Daha yani bilek gücü beyin kafa istiyordu bu olayı bitirdiler yok şerit takibi yok bilmemne takibi yok şusu busu 50 bin çeşit şeysi e bu ruhu öldürdüler. Adam kulaktan vites atıyor debriyaj yok birşey yok, aynı bilgisayar oyunundaki need for speed yani hiçbir farkı yok. Ha bunları bilen kullanan birisi de yenileri işte bu yüzden sevmiyor. Ben m5 kullanmadım ama m3 kullandım. Harbi m3 yani e46 m3 😀 ötesi iş iyice elektroniğe kaydı bu olayında bir manası kalmadı.

  • Jpage @jpage

   @orcun öyle hocam. Maalesef önümüzdeki yıllar daha da arabalar elektronikleşek. Hatta belki kendimizin kontrolü limitli olacak (uçaklardaki gibi). Elektrikli arabalar yaygınlaşacak ve ses olayı da zaten kökünden çözülecek 😀

 • Hüseyin @hcennet

  Mercedes dede rakamlar tutmuyor. Birde AMG yazıyorlar

Logitech MX518 mouse aldım 200 liraya. Sonra aklıma geldi, inceleme videosu izleyeyim dedim. Linus'un videosunda aynı Hero sensörüne sahip G502'yle arasında 10$ fiyat farkı olduğu söylenmiş. Amazon'a girip baktım, harbiden de MX518 67$, G502 78$. Burada ise aralarında büyük fark var, biri 200 lirayken diğeri 550 lira. 2.5 katı gibi birşey. Çok garip bir durum.

Peki Amerika'da 67$ olan şey burada nasıl 200 lira oluyor? Bizde bunların vergisi filan da yüksek Amerika'ya göre. Ben şimdi N11'de ufak bir satıcıdan alıyorum ama mesela birkaç hafta önce Amazon ve Hepsiburada'da 230-240 bandında satıldı bu. Yani ciddi satıcılar da satıyor böyle.

Aklıma pis bir ihtimal geliyor. Logitech bir ara defolu, ya da kalite kontrolden geçememiş ürünlerini Teknosa'ya veriyordu. Teknosa da indirim kampanya filan diyerek piyasanın yarı fiyatına satıyordu bunları (tabi kusurlu olduğunu söylemeden). O şekilde Teknosa'dan aldığım 3 Logitech ürününden ikisi bozuldu kısa süre sonra. Bunun da o şekilde defolu veya kontrolden geçememiş bir partiden olma ihtimali aklıma geliyor. Elektronik olan hemen herşeyin daha ucuz olduğu ABD'de 520 lira olan şeyin burada yarısından ucuza satılmasının başka bir açıklaması gelmiyor aklıma. #logitech #mx518 #g502

BeğenFavori PaylaşYorum yap
lawnmower paylaştı.

Arkadaşlar selam! Yaşıyoruz ölmedik. Bakın size Meric Drives kanalımda kimi getirdim @lawnmower ... #otoseyir #otomobil #test #vergiler #vergi

Toyota Corolla Hatchback | Emre Ç ile 'Cadde'de | TEST

Toyota Corolla Hatchback efsanesi geri döndü! Daha önce ikinci nesil Auris deneyiminden ağzında kekremsi bir tat kalan Emre Çelikkol ile yeni Corolla ' heçbe...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ben bu TP-Link'e "en içten dileklerimi" gönderiyorum.

Evde modem ve router benim odaya göre çok alakasız bir yerde olduğu için powerline adaptörle odada ikinci bir router kullanıyorum, access point gibi işte. Bilgisayar da doğrudan powerline ile ana router'a bağlı. WiFi ile bir şekilde bağlanıyor (8dBi antenle filan) ama powerline hız ve ping konusunda çok daha stabil.

Önceden Linksys'in bir modelini kullanıyordum. Aldım, taktım, unuttum. Ne koptu, ne şaşırdı, senelerce ultra stabil çalıştı. Tek sıkıntısı yavaş olmasıydı. En eski teknoloji, o zamanlar kullandığım bağlantıda fark yaratmıyordu ama şimdi bağlantım daha hızlı ve o hız yetmemeye başladı. Ben de gittim TP-Link'in bana uygun (çift çıkışlı, biraz daha hızlı) bir modeline geçtim. Ekstra olarak kendi üzerinde access point de var, yani kablosuz ağı da genişletiyor. Geçmez olaydım.

Aletin teknik özellikleri tam benim ihtiyacıma göre. Hızı da eskiye göre baya iyi, daha hızlıları (AV1000) var ama bana bu yetiyor. Çok memnundum ilk başta. Sonra rastgele kopmalar başladı. Alet mükemmel çalışıyor, sonra birşeyler oluyor ve bir anda internet gidiyor. Ben ilk başlarda bunu powerline hattında evin eski elektrik altyapısı yüzünden olan bir kopma sandım. Sonra farkettim ki, internet gittiğinde içerideki ana router'da da bağlantı gidiyor.

Yabancı forumlara baktım. Bu arıza TP-Link'in tüm powerline ürünlerinde varmış, çünkü hepsi benzer chipset kullanıyormuş. İlk başlarda insanlar bunun cihazlardaki güç tasarrufu modu yüzünden olduğunu düşünmüşler. Sonra esas sebep belli olmuş. Aletin üzerinde DHCP hizmeti çalışıyor ve kapatılamıyor. Alet kendisi kafasına göre IP dağıtmaya kalkıyor. Subnet değiştirilemiyor ve alet router ile ortak IP havuzundan IP dağıtıyor. Arada çakışma oluyor ve o anda hem powerline adaptör, hem de router iptal oluyor, DHCP hizmetleri hata verip çöküyor, sonra tekrar başlayana kadar internet kesiliyor. Bu bazen gün boyu olmayabiliyor, bazen de saat başı olabiliyor, tamamen rastgele. Online oyun oynamak filan imkansız, her an internet gidebilir.

Bunu düzeltmek için benim ana router'da IP ayarlarını değiştirmem lazım (çünkü TP-Link buna izin vermiyor). Bu sefer router'a bağlı çalışan bir sürü şeyin saçmalaması ihtimali var. Tüm ağı en baştan kurmam gerekecek yani. O da kesin çözüm olmayabilir, yine bir şeylerle çakışabilir TP-Link.

Şimdi, bu bir hatadır, düzeltilir, geçer. Lakin denyo TP-Link bunu düzeltmiyor. Forumlarda 7-8 sene önce aynı sorundan bahseden mesajlar var, bu arıza çıktığında doğan çocuklar okula başlamış, arıza halen devam ediyor. Üstelik, TP-Link benim powerline adaptörünün yeni versiyonlarını yapmış bu esnada. Donanım sürümü bu, yani model numarası ve dış görünüş aynı ama içi farklı. Benimki V4, şimdi V5 var piyasada. V1'den beri aynı sorun var. Adamlar arızayı görüyor, hatta TP-Link'in kendi forumlarında yazılmış, firma temsilcileri ilgilenicez demiş, ama çözüm yok. Eminim şimdi gidip aynı aletin V5 olanını alsam yine aynı arıza olacak.

Ek olarak; benim V4 olan cihaz için ilk firmware 2018 tarihli, son firmware 2019 tarihli. V3 olana baktım, ona da destek 2017'de kesilmiş. Yani, bu uyanıklar yeni sürümü piyasaya sürünce eskisini yok sayıyorlar, hiç üretilmemiş, kimsede yokmuş gibi davranıyorlar. Bundan sonra destek V5 olana gelecek, V6 çıkınca o da yok sayılacak. TP-Link bu sorumsuzluğu ve beceriksizliği yüzünden LG ile birlikte bedava verseler almayacağım markalar listesine girdi. Kendilerini tebrik ediyorum. #TPLINK #powerline

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16
 • Barış Ataç @barisatac

  TpLink 4220Kit i 8 yıldır kullanıyorum. 2 ayrı evde ve 7 ayrı modem ile kullandım bahsettiğiniz sorunların hiç birini yaşamadım. Üstelik ayar bile yapmadan kullanıyorum. Ben neyi yanlış yaptım bilmiyorum ama yazdıklarınızı okuyunca çok şaşırdım. Allah kolaylık versin.
  Belli ki yaşadığınız sorun DHCP ayarları ile alakalı bu ayarların değiştirilemiyor olması kabul edilemez. En azından DHCP kapatılabilmeli.

 • esesli61 @esesli61

  Selamlar, bende de TL-WPA4220 var evimde kulanıyorum. yazlığımız için TL-WPA7510 modelini aldım dediğin sorunu bende yaşadım. TP-Link'in yazılı destek kanalları ile irtibta geçtim. evimizde neredeyse bütün ağ cihazları TP-Link. destek birimi benden bıktı artık en ufak sorunda onlara yazıyorum 🙂 cihaz arayüzünde normalde DHCP sunucusu yok. smart ip özelliği eklenilmiş. bunun nedeni ilk kurulumda http://tplinkplc.net domain adı ile powerline adaptörün arayüzüne giriş sağlanması içinmiş. pair işlemleri yaptıktan sonra otomatik modemden ip alıyor. normalde 192.168.0.xx li ip dağıtımı oluyor. desteğin bana ilettiği cihazın ip adresini sabitlemem oldu. ana dağıtıcı modem ip adresim 192.168.1.1 powerline ip adresini 192.168.1.250 yaptırdılar sorunum çözüldü. sizde bu işlemi uygulayın belki çözülür. yanlız resetlerseniz eski düzene geri döner. yeniden yapılandırmanız gerekli.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  Aynı sebeple bende modemi konumlandırdığım çalışma odamdan tüm odalara Cat5e çektim. Gerekirse 1Gbit hatta 2.5Gbit network hazır elimin altında duruyor. Ping de lokalde "<1ms" en temizi, kafan rahat.

Realme Buds 2 aldım, bugün geldi, denedim. Bu fiyata bu performans gerçekten çok iyi. Bass çok güçlü, deep bass baya iyi, orta frekanslar birazcık geride (ama duyulmayacak kadar değil), tizler de iyi, ama bass kadar ön planda değil. Sol tarafı biraz daha yüksek bir V şekilli ses grafiği var. Dengeli kulaklık isteyene, caz, akustik veya klasik müzik dinleyene pek gelmez. Bass ağırlıklı müziklerde, film ve dizilerde (özellikle bol patlamalı olanlarda), oyunlarda çok iyi. Ses seviyesi de yüksek, ekstra kulaklık amfisi olmadan telefonla bile yeterince güçlü ses verebiliyor. Üretim kalitesi süper olmasa da kötü değil, alakasız yerlerdeki birkaç çapak haricinde kusur göremedim. Elbette daha iyi kulaklıklar vardır, ama bu Amazon'da kargo dahil 47 lira. 47 liraya bundan daha iyisinin ancak boş kutusunu verirler. Bir dönem Xiaomi Piston 2'nin yakaladığı F/P oranını yakalamışlar. Tavsiye ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 34

En başarılı görünen firmalar bile bazen çok saçma mallıklar yapabiliyorlar. Bende Fiio M3K diye bir cihaz var. MP3 player, aynı zamanda USB DAC. Güzel alet, sporda kullanıyorum. Bu alet ilk çıktığında ekolayzır ayarları preset şeklindeydi, kullanıcı kendisi ayar oluşturamıyordu. Temel müzik dinleme işini herkeste olan telefonlar da yapabildiği için bu tip cihazların kullanıcıları biraz daha ses kalitesine meraklı. Öyle preset EQ kesmez yani. Haliyle forumlarda herkes isyan etti. Fiio da bir firmware güncellemesiyle alete custom EQ özelliği ekledi. En baştan olması gereken de buydu zaten. Yine de firmanın tüketicinin taleplerine uyarak isteneni vermesi güzel birşey.

Tüm bunlar geçen sene oldu. Gelelim bu seneye. Fiio yukarıda bahsettiğim ürünün yenisini çıkardı, ismi M3Pro. Kasa aynı, ön taraf komple ekran olmuş, ses çıkışı güçlenmiş. Farklı seri filan değil, aynı ürünün daha güncel yeni modeli işte. İncelemesini okudum. Custom EQ yokmuş yine. Yani bir önceki modelde eksik bıraktıkları için bir ton laf yedikleri şeyi yine eksik bırakmışlar. Bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok. Elbette o özellik yine gelecek bir firmware ile, ama yani ne gerek var böyle garipliklere? Bu özellik firmaya ekstra maliyet getiren, yapması zor, geliştirmesi çok vakit alan bir özellik de değil.

"Firma bilerek öyle yapıyor, özellikleri sonradan ufak ufak ekleyerek 'ürünlerimizi hep güncel tutuyoruz, yeni özellikler ekliyoruz' imajı vermek istiyor" diyenler de olabilir. Tamam da, bunları alanlar incelemelere bakıyor, incelemeler de ürün yeni çıkmışken, ilk firmware ile yapılıyor. Çıktığı zaman hangi hatası, eksikliği, sıkıntısı varsa sonsuza kadar o incelemede yazıyor onlar, birkaç ay sonra düzeltilse bile. Eğer böyle düşünmüşlerse bu düpedüz aptallık. Tüm dünyaya ürün satan bir firmanın böyle hatalar yapmaması lazım.
#Fiio

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Emre hocam çok dolmuşsun cihaza karşı. Belki de dediğin kadar fazla insan isyan etmedi o duruma, tabiri caizse bir avuç insan olarak gördüler.

 • Pablo 'Definitive' Vader @definitive

  Tek görevli cihazlarda o göreve yönelik detaylı özellik sunulmamasının bir açıklamasını bulamıyorum.

  Hele ki akıllı telefonların bir çok işlevi üstlendiği bir dönemde müzik dinlemek, fotoğraf çekmek gibi telefonların da odaklandığı konularda üretim yapan şirketler için bu çok daha kritik olmalı ama bu örnekte pek öyle olmamış.

 • MrMetalHead @mrmetalhead

  Normal bas ustu kulakliklari uzun sure takamadigim isin B&O H7 mi iade etmistim, sonrasinda ucuz yollu bir Sennheiser Momentum In-Ear aldim. Fakat aldigimdan beri acaba Fiio A1 gibi bir sey alsam mi diye kafamda soru isareti var. Cunku aldigim ses seviyesi vekalitesi telefon ve notebook ta farkli. Ancak pahaliya kacmadan A1 gibi bir sey alsam fayda eder mi emin degilim. Kulakici kulaklik icinde cok para harcamak istemiyorum acikcasi.

Gears 5 büyük çöpmüş. Harcadığım kotaya acıdım. Az akıllı konsol oyuncuları için yapılmış. Konsol oyuncusunun kafası karışmasın diye elemanların koşmaları bile yavaş. Mazallah hızlı koşarsa oynayanın başı döner, midesi bulanır diye korkmuşlar. Tam Apple kafasıyla yapılmış oyun. Grafikler animasyonlar müthiş ama oyun oyun değil, zira kendi kendini oynuyor. Ha ama inanır mısın çok iyi oynuyor, şiir gibi oynuyor, ama biz oynamıyoruz. Esas olayı çatışma olmayan Tomb Raider'ın çatışmaları bile daha güzel. Gitti 70GB kota.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 18

Yeni Android Auto arayüzü güzel olmuş. Baya beğendim, eskiye göre hem daha stabil hem daha kullanışlı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Alfa Romeo maddi güçlük içindeymiş, Avrupa satışları çok zayıfmış bu sene. Arkadaşlarla bunu tartışırken kendimi kaptırıp bir marka - model analizi yaptım Fiat grubu için. Zayi olmasın diye buraya da koyayım, dursun. 🙂

En önemli segmentlerde dev boşluklar var.

Fiat, grubun ana markası. Ticari araç ve filo arabası markasına dönüştü. Kimse maddi mecburiyetler olmadıkça veya çalıştığı firma vermedikçe Fiat kullanmak istemiyor. Marka imajı, prestiji dip seviyede.

Orta segment, yani VW, Opel, Peugeot, Citroen muadili marka Fiat grubunda yok. Alfa fazla niş ve pahalı geliyor bu müşterilere, Fiat da fazla avam geliyor. Ekmek yediren segment bu, ama Fiat'ta yok. Bunun eksikliğini Fiat'ın ekstra donanımlı ve Alfa'nın ekstra donanımsız modelleriyle çözmeye çalışıyorlar ama nafile tabi.

Premium segmentte Alfa ve Lancia var. Var ama Lancia aslen yok. Alfa da kısmen var. Kalite olarak ne Alman ne de Japon üçlülere yaklaşamıyor. Ürün gamı da çok zayıf. B ve C segment arabaları yaşlı. D segmenti yok, E segmenti var ama pahalı. Büyük sınıf zaten yok. Stelvio gelene kadar SUV yoktu, o da yine baya pahalı. Millet ekmeği C ve D SUV'dan yiyor halbuki. Motorları güvenilir değil. Meraklısı haricinde tercih eden yok.

Premium üstü sınıfta Maserati var. Güzel çıkış yakaladılar ama olmadı. Hedef Porsche olmalıydı ama yine ürün gamı zayıf kaldı. Ucuzlayıp standart premium markalarla da kapışamadı. Yaptıkları arabalar çok güzel ama model sayısı / motor çeşitliliği yetersiz. Dört kapılı spor arabanın mucidi marka bu segmentte çok geride kaldı.

Egzotik markalarda Ferrari var. Belki de en düzgün çalışanı o. O da para kazanamıyor, geliştirme maliyetleri çok yüksek. Üstelik teknolojileri bu marka merdiveninden aşağı pek inemiyor.

Ha, Dodge, Chrysler, Jeep var. Var da onlar da bu eksiklikleri tamamlamıyorlar. Zaten Jeep haricinde sadece Kuzey Amerika ve Ortadoğu pazarına hitap ediyor bunlar. Rekabetçi veya kaliteli de değiller. Açıkçası Amerika'da yaşayan birinin önünde çok daha başarılı Alman, Japon, hatta Kore modelleri varken ekstra güçlü Hellcat modelleri filan haricinde gidip Dodge alması milliyetçilik haricinde açıklanamaz. O yüzden onlar da pek birşey katmıyor.

Şu halde, Fiat nasıl ayakta duruyor ben bile şaşırıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

Apple Türkiye yöneticisi Resan Yuner Apple genel merkezindeki pazarlama bölümüyle yaptıkları görüşmeler sonucunda firmayı Türkiye pazarına özel bir iPhone çıkarmaya ikna ettiklerini açıkladı. Türkiye'ye özel olacak olan bu iPhone'un ekran boyutu, kasası ve tüm dış görünümü iPhone X ile aynı olacak. Lakin cihazda Apple'ın denenmiş ve güvenilir işlemcilerinden 1.3GHz hızında çift çekirdekli A6 görev yapacak. Ayrıca sistem belleği 1GB olacak, depolama alanı da 16GB veya 32GB olarak seçilebilecek. Ekran boyutu 5.8" olsa da çözünürlük 640x1136 olacak. 8 megapiksel çözünürlüklü arka kamera sosyal ağlar için ışıltılı fotoğraflar çekerken selfie çekimleri için önde 1.2 megapiksel çözünürlüklü bir kamera bulunacak. Alınan bilgilere göre "bize özel" iPhone'un yüksek fiyatlı iPhone X'ten dış görünüş olarak farkı olmaması için arkadaki ikinci kameranın deliği aynı yerde olacak, ama içinde kamera sensörü yerine ışık sensörü olacak. Ülkemize özel geliştirilen bu modelin 2018'in ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Fiyat konusunda bilgi vermekten kaçınan Resan Yuner sadece bu modelin rakiplerin orta sınıf telefonlarıyla rekabetçi olacak şekilde fiyatlandırılacağını belirtti. Kesin bilgi, yayalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23