En başarılı görünen firmalar bile bazen çok saçma mallıklar yapabiliyorlar. Bende Fiio M3K diye bir cihaz var. MP3 player, aynı zamanda USB DAC. Güzel alet, sporda kullanıyorum. Bu alet ilk çıktığında ekolayzır ayarları preset şeklindeydi, kullanıcı kendisi ayar oluşturamıyordu. Temel müzik dinleme işini herkeste olan telefonlar da yapabildiği için bu tip cihazların kullanıcıları biraz daha ses kalitesine meraklı. Öyle preset EQ kesmez yani. Haliyle forumlarda herkes isyan etti. Fiio da bir firmware güncellemesiyle alete custom EQ özelliği ekledi. En baştan olması gereken de buydu zaten. Yine de firmanın tüketicinin taleplerine uyarak isteneni vermesi güzel birşey.

Tüm bunlar geçen sene oldu. Gelelim bu seneye. Fiio yukarıda bahsettiğim ürünün yenisini çıkardı, ismi M3Pro. Kasa aynı, ön taraf komple ekran olmuş, ses çıkışı güçlenmiş. Farklı seri filan değil, aynı ürünün daha güncel yeni modeli işte. İncelemesini okudum. Custom EQ yokmuş yine. Yani bir önceki modelde eksik bıraktıkları için bir ton laf yedikleri şeyi yine eksik bırakmışlar. Bunun hiçbir mantıklı açıklaması yok. Elbette o özellik yine gelecek bir firmware ile, ama yani ne gerek var böyle garipliklere? Bu özellik firmaya ekstra maliyet getiren, yapması zor, geliştirmesi çok vakit alan bir özellik de değil.

"Firma bilerek öyle yapıyor, özellikleri sonradan ufak ufak ekleyerek 'ürünlerimizi hep güncel tutuyoruz, yeni özellikler ekliyoruz' imajı vermek istiyor" diyenler de olabilir. Tamam da, bunları alanlar incelemelere bakıyor, incelemeler de ürün yeni çıkmışken, ilk firmware ile yapılıyor. Çıktığı zaman hangi hatası, eksikliği, sıkıntısı varsa sonsuza kadar o incelemede yazıyor onlar, birkaç ay sonra düzeltilse bile. Eğer böyle düşünmüşlerse bu düpedüz aptallık. Tüm dünyaya ürün satan bir firmanın böyle hatalar yapmaması lazım.
#Fiio

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Emre hocam çok dolmuşsun cihaza karşı. Belki de dediğin kadar fazla insan isyan etmedi o duruma, tabiri caizse bir avuç insan olarak gördüler.

 • Pablo Vader @definitive

  Tek görevli cihazlarda o göreve yönelik detaylı özellik sunulmamasının bir açıklamasını bulamıyorum.

  Hele ki akıllı telefonların bir çok işlevi üstlendiği bir dönemde müzik dinlemek, fotoğraf çekmek gibi telefonların da odaklandığı konularda üretim yapan şirketler için bu çok daha kritik olmalı ama bu örnekte pek öyle olmamış.

 • MrMetalHead @mrmetalhead

  Normal bas ustu kulakliklari uzun sure takamadigim isin B&O H7 mi iade etmistim, sonrasinda ucuz yollu bir Sennheiser Momentum In-Ear aldim. Fakat aldigimdan beri acaba Fiio A1 gibi bir sey alsam mi diye kafamda soru isareti var. Cunku aldigim ses seviyesi vekalitesi telefon ve notebook ta farkli. Ancak pahaliya kacmadan A1 gibi bir sey alsam fayda eder mi emin degilim. Kulakici kulaklik icinde cok para harcamak istemiyorum acikcasi.

Gears 5 büyük çöpmüş. Harcadığım kotaya acıdım. Az akıllı konsol oyuncuları için yapılmış. Konsol oyuncusunun kafası karışmasın diye elemanların koşmaları bile yavaş. Mazallah hızlı koşarsa oynayanın başı döner, midesi bulanır diye korkmuşlar. Tam Apple kafasıyla yapılmış oyun. Grafikler animasyonlar müthiş ama oyun oyun değil, zira kendi kendini oynuyor. Ha ama inanır mısın çok iyi oynuyor, şiir gibi oynuyor, ama biz oynamıyoruz. Esas olayı çatışma olmayan Tomb Raider'ın çatışmaları bile daha güzel. Gitti 70GB kota.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 21

Yeni Android Auto arayüzü güzel olmuş. Baya beğendim, eskiye göre hem daha stabil hem daha kullanışlı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Alfa Romeo maddi güçlük içindeymiş, Avrupa satışları çok zayıfmış bu sene. Arkadaşlarla bunu tartışırken kendimi kaptırıp bir marka - model analizi yaptım Fiat grubu için. Zayi olmasın diye buraya da koyayım, dursun. 🙂

En önemli segmentlerde dev boşluklar var.

Fiat, grubun ana markası. Ticari araç ve filo arabası markasına dönüştü. Kimse maddi mecburiyetler olmadıkça veya çalıştığı firma vermedikçe Fiat kullanmak istemiyor. Marka imajı, prestiji dip seviyede.

Orta segment, yani VW, Opel, Peugeot, Citroen muadili marka Fiat grubunda yok. Alfa fazla niş ve pahalı geliyor bu müşterilere, Fiat da fazla avam geliyor. Ekmek yediren segment bu, ama Fiat'ta yok. Bunun eksikliğini Fiat'ın ekstra donanımlı ve Alfa'nın ekstra donanımsız modelleriyle çözmeye çalışıyorlar ama nafile tabi.

Premium segmentte Alfa ve Lancia var. Var ama Lancia aslen yok. Alfa da kısmen var. Kalite olarak ne Alman ne de Japon üçlülere yaklaşamıyor. Ürün gamı da çok zayıf. B ve C segment arabaları yaşlı. D segmenti yok, E segmenti var ama pahalı. Büyük sınıf zaten yok. Stelvio gelene kadar SUV yoktu, o da yine baya pahalı. Millet ekmeği C ve D SUV'dan yiyor halbuki. Motorları güvenilir değil. Meraklısı haricinde tercih eden yok.

Premium üstü sınıfta Maserati var. Güzel çıkış yakaladılar ama olmadı. Hedef Porsche olmalıydı ama yine ürün gamı zayıf kaldı. Ucuzlayıp standart premium markalarla da kapışamadı. Yaptıkları arabalar çok güzel ama model sayısı / motor çeşitliliği yetersiz. Dört kapılı spor arabanın mucidi marka bu segmentte çok geride kaldı.

Egzotik markalarda Ferrari var. Belki de en düzgün çalışanı o. O da para kazanamıyor, geliştirme maliyetleri çok yüksek. Üstelik teknolojileri bu marka merdiveninden aşağı pek inemiyor.

Ha, Dodge, Chrysler, Jeep var. Var da onlar da bu eksiklikleri tamamlamıyorlar. Zaten Jeep haricinde sadece Kuzey Amerika ve Ortadoğu pazarına hitap ediyor bunlar. Rekabetçi veya kaliteli de değiller. Açıkçası Amerika'da yaşayan birinin önünde çok daha başarılı Alman, Japon, hatta Kore modelleri varken ekstra güçlü Hellcat modelleri filan haricinde gidip Dodge alması milliyetçilik haricinde açıklanamaz. O yüzden onlar da pek birşey katmıyor.

Şu halde, Fiat nasıl ayakta duruyor ben bile şaşırıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 31

Apple Türkiye yöneticisi Resan Yuner Apple genel merkezindeki pazarlama bölümüyle yaptıkları görüşmeler sonucunda firmayı Türkiye pazarına özel bir iPhone çıkarmaya ikna ettiklerini açıkladı. Türkiye'ye özel olacak olan bu iPhone'un ekran boyutu, kasası ve tüm dış görünümü iPhone X ile aynı olacak. Lakin cihazda Apple'ın denenmiş ve güvenilir işlemcilerinden 1.3GHz hızında çift çekirdekli A6 görev yapacak. Ayrıca sistem belleği 1GB olacak, depolama alanı da 16GB veya 32GB olarak seçilebilecek. Ekran boyutu 5.8" olsa da çözünürlük 640x1136 olacak. 8 megapiksel çözünürlüklü arka kamera sosyal ağlar için ışıltılı fotoğraflar çekerken selfie çekimleri için önde 1.2 megapiksel çözünürlüklü bir kamera bulunacak. Alınan bilgilere göre "bize özel" iPhone'un yüksek fiyatlı iPhone X'ten dış görünüş olarak farkı olmaması için arkadaki ikinci kameranın deliği aynı yerde olacak, ama içinde kamera sensörü yerine ışık sensörü olacak. Ülkemize özel geliştirilen bu modelin 2018'in ikinci çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Fiyat konusunda bilgi vermekten kaçınan Resan Yuner sadece bu modelin rakiplerin orta sınıf telefonlarıyla rekabetçi olacak şekilde fiyatlandırılacağını belirtti. Kesin bilgi, yayalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 23

Microsoft'un yeni ürünü "Kenar" sayesinde Office belgelerinin kenarlarındaki boşluklar da değerlendirilecekmiş, israf olmayacakmış. Kesin bilgi, yayalım. #microsoftkenar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bence Apple iOS 11'le tüm cihazların 3.5mm yuvasını iptal etmeliydi. Ayrı gayrı olmasın. Eski müşteriler de yeni kazıklardan (dongle veya Airpods) nasibini alsın. Tüm yük iPhone 7 ve 8 sahiplerine binmesin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD'nin Intel'i ezmek için izleyeceği strateji iyice netleşti. #AMD #ryzen #Threadripper #terlik

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Malum, dil dile değmeden dil öğrenilmez. Peki Facebook'un yapay zekalı sohbet robotları bizim bilmediğimiz farklı dili nasıl öğrendi? Dilleri kimlerin diline değdi? Zuckerberg hesap versin!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5
lawnmower paylaştı.

Vontar Z8 Arc Android TV incelemesi. Sanırım Youtube, @can ve @lawnmower Emre'yi yakışıklı buldu. Videonun kapak resmi olarak cihaz yerine onları seçti. 🙂

Vontar Z8 Arc Android TV

Aliexpress'ten satın aldığım Vontar Z8 Arc Anroid TV medya oynatıcı mini bilgisayar incelemesi. Ürünü satın aldığım link: https://goo.gl/CWghaq NOT: Cihazda ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap