Armağan Arabul diye bir Türk girişimci Almanya'da Elektron markasıyla ultra yüksek performanslı egzotik spor araba üretecek bir startup kurmuş. Şimdilik sadece iki tane konsepti var, eğer yatırım gelirse birşeyler çıkabilir.

Aslında, TOGG filan hikaye, bizim bunlara ağırlık vermeniz lazım. Seri üretim daha zor, işin çoğunu da makineler yapıyor. Bunlar tek tek, elle üretiliyor, bizde de işçilik ucuz. Rekabet ortamı da daha farklı. Başarı şansı daha yüksek olurdu. Adam akıllılık etmiş, güzel başlangıç yapmış.

https://www.carscoops.com/2021/09/elektron-truva-is-a-1400-hp-electric-hypercar-which-will-allegedly-cost-less-than-700k/

Elektron Truva Is A 1,400 HP Electric Hypercar Which Will Allegedly Cost Less...

Elektron claims their partners "come from the Mars missions, innovative lightweight aircrafts, futuristic materials, high-end OEMs, top of the line motorsports and the energy sector," although they...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • çöküş @noisecash

  Sonu ne olacak ,
  Önemli olan o sayın baltalı ilah bey.

 • Halid @abdhbal

  İsmin Türkçe olması güzel olmuş.

 • Supermaniac @supermaniac

  Abi biz elle de üretemiyoruz. Karbon fiber parça üreten bir yerde staj yaptım. Fire biraz fazlaydı. Ama elektrik elektronik mühendisliği okuduğumda çok da iyi bilmiyorum.

 • nineleven @nineleven

  İsim on numara. T.O.G.G. nedir ya ?
  T.O.F.A.S. gibi 😁

 • Emiel Regis Rohellec Terzieff- @regis

  Togg hikaye ise onu gerçekleştirmek başarı olur. Söylediklerin mantıktan uzak. Seri üretim olmayacak elle tek tek mi yapılacak güldürdün beni. Bir an önce seri üretim bandlarından arabalar inmeli ama en önemlisi aparatif sanayi oluşmalı o bandlardaki makinaların parçalarını üreten yan üretim tesisleri olmalı en önemlisi benim için bu.

 • kirazerik @kirazerik

  Seri ğretime uygun araba ile bu tarz arabalar karıştırılıyor. Zamanında Devrim arabası elle üretilen bir araba idi. 60 darbesini yapan salak general devam edin gençler dese idi şimdi ne olacağını düşünün. Togg seri üretim bir araba haberdekinden farklı. Zaten togg var tanıtımda kullanıldı bile ama seri ğretim ayrı bir şey zaman alacak. Sabretmemiz lazım ve siyasi bakmamamız lazım. Belki başka parti zamanında satışı olacak. Ama 1960 da yapılan hatayı yapıp arkasında durmazsak bir 60 sene daha bekleriz. Bu arada eskişehire yolu düşen kesinlikle o arabaya baksın hem gurur duydum hem hüzünlendim. 60 yıl dilek olay. Düşünsenize şimdi o firma neler üretiyordu. Togg’da da aynı şekilde gururlandım umarım torunların 60 sene sonra onun numunesine bakıp aynı duyguları yaşamaz. 1920 lerden beri bu ülkede araba üretiliyor. Bizim meşhur zengin aileler yüz yıldır fiatın taşeronluğunu yaptı. İsteseler togg un on katını yapabilirlerdi. Ama sanayicinin vizyonu kadar büyük bir ülkesin. Siyasetçin değil sanayicin vizyoner olacak

 • TwoCenk @twocenk

  Böyle egzotik araba üretsek ne olacak ki? Pil yani arabanın yarısı dışarıdan gelecek. Geri kalanı toplasan 30 kişi senede 5-10 tane yapar. ( Daha fazla satmaz bu tarz araçlar ) 30 kişilik istihdam ülkeye bir fayda sağlamaz. Gelen para ekonomiye kazandıralamaz. En fazla ev alırlar.

  • Tegin @tegin

   Volkswagen grubunda bir marka olan porsche yılda kaç bin araç üretiyor, volkswagen kaç milyon üretiliyor bir bakın. Sonra bu iki üreticinin karlarını karşılaştırın.

  • TwoCenk @twocenk

   @tegin porsche ile aynı grup olan lamborghini ile audi'lerin ortak parçası olduğu gerçeğini kenara bırakarak şöyle diyeyim. Porsche'yi batırmaktan kurtaran şuan TOGG'da yapılması planlanan SUV benzeri modelleri oldu. Araplar olmasa belki batacak Lamborghini'yi kurtarmak için URUS yapıldı.
   Hypercar seviyesi aynı gruptaki Bugatti kaçıncı modellerini çıkardıklarında kar ettiğine bir bakın. Pilini kendi üreten tesla karlılığına, üretim bandına bir bakın.
   Yukarıda yazanı birebir yapıp başarılı olan firma var "koenigsegg" 2019'daki habere göre senede 20 tane satıyorlar. Bu işe kaç senesinde başlamış, neden başlamış onu da görebilirsiniz.
   Araba üretmenin amacı insanlara araç sağlamak değil. Aracı üreten fabrika, o aracın tamirini yapan sanayi, yedek parçalarını üretenlerinden gideceği yolu yapana kadar uzun bir liste. istihdam sağlam. Sektör oluşturmak. Kusura bakmayın ama %100 kar ile bile 1 Milyondan dolardan sende 20 tane satılacak araba ile hiç bir şey olmaz.
   Lambo 2020 satış rakamları. Toplamda 7430 araç satmış. 4391 tanesi Urus, Huracan 2193, aventador 846....
   Bu tarz hypercar sınıfı araçlar sadece üreten adama nefes aldırır. Oda satabilirse...

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Ben de aynı fikirdeyim; TOGG'un doğrudan elektrikli çıkması hatalı. Önce, normal motor, sonra da elektrikli çıkmalıydı. En kötü, ikisinin de aynı anda çıkması lazımdı. Çünkü konvansiyonel motor hala çok önemli çünkü en azından askeriyenin elektrikli ile hareket etmesi için daha bir kaç yüzyıl daha geçmesi gerekiyor ve elektrik üretimi sıkıntılı bir süreç ve her an sekteye uğrayabilir.

 • Samed AYDIN @picasso16

  Yerli yabancı çok fazla bu tarz spor araba girişiminde bulunan oldu. Hepsinin batmasının ardından açıklamaları benzer. Kimse bilmediği bi markanın hızlı aracına güvenemez. Bu tarz araçlar pahalı oluyor. Kimse bilmediği markanın pahalı arabasına harcamaz. Harcayacak olan bilindik markadan alıyor. Ucuz arabayı da hava atamayan spor araba meraklısı istemiyor. Marka olmak önemli. Olmak için de evet çıkış yapmak lazım