#protonmail kullanan var mı sizce güvenilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • x86 @x86_64

  Gmail den daha güvenilir olduğu baki ama internette hiç bir şey gerçekten güvenilir değil neticede.

 • Outrun @outrun

  Telefon numarası veya başka mail vermeden açabiliyorsunuz turing test geçerek. Mailler şifreleniyor okumuyorlar maillerinizi. Ben kullanıyorum.

  • protego @protego

   Mümkünatı yok. NSA tependeyken nereye şifreliyon yazışmaları? Hükümet istedi mi bilgileri sağlamak zorundalar. Diyemezsin öyle "yaa ben log tutmuyorum mahkeme kararı var ama göremiyorum yazışmaları" falan. Whatsapp'ta da güya uçtan uca şifreleme var şimdi inanıyor musunuz bunun bir master key'i yok? Bunda da aynı terane. Senin sunucundan bilgi geçiyorsa o kayıtları tutmak ve istendiğinde vermek zorundasın.

  • 3dfx @3dfx

   @protego proton merkezi isvicrede, nsa falan baglamaz

  • protego @protego

   @3dfx Bağlar hocam bağlar. Açığını bulamadıkları yazılımı ülkelerinde kullandırtmazlar. Kullandırıyorlarsa bir açığı vardır. Öte yandan durum AB için de geçerli. AB diyecek ki "şu adam suç işledi bunun kayıtlarını bize ver" firma da "kayıt yok bende" mi diyecek? Yapmayın hocam şu dandirik Türkiye'de bile çok ağır cezaları var AB'de kimseye kayıt tutmuyorum falan diyemezsin

  • 3dfx @3dfx

   @protego isvicrenin ab ile alakasi yok. o yüzden diyebilir. su anda protonmail popüler olmadigindan ve pek mail trafigi akmadigindan üstünden, kimse ugrasmiyor. protonmail gmail kadar büyüse, tabii ki isvicre ve diger hükümetler pesine düser. Bu siralar kimse pesinde degilken kullanip atilabilir, elbet bir gün birilerine eyvallah cekecekler, ama o güne kadar kullanin iste.

  • 3dfx @3dfx

   @protego ha söyle bir durumda var. benim eskiden calistigim firma sharepoint kullaniyordu, yani microsoft servisleri üzerinden calisiyordu mailler falan. internetten girince outlook arayüzü falan vardi. bizim okul gene ayni sekilde, kiz arkadasimin calistigi firma google kullaniyordu. yani sen istedigin kadar protonmail kullan, yolladigin maillerin cogu gene de Gmaile yada Outlooka gittiginden senin maillerin okunamasa bile senden giden mailler okunabiliyor.

   gecenlerde bir sey okumustum, yolladigin maillerin neredeyse tamami bir noktada google serverlarindan geciyor diye. sifrelemelerin de cogunda arka kapi oldugunu biliyoruz. ben internette güvenlik diye biseye inanmiyorum artik. güvenli olsun diyorsan git yollayacagin kisinin posta kutusuna mektubu kendin fiziksel olarak at.

  • Outrun @outrun

   @protego teorik olarak imkansız. Mesajları isteseler de okuyamıyorlar. Üçüncü partiler istediğinde de bir şey ifade etmiyor şifreli olduğu için. Başka mail adresi telefon numarası vs bağlamak zorunda da değilsiniz. Şifre sıfırlayamıyorsunuz bu durumda. Başka email verdiniz diyelim, şifre sıfırlama seçeneğini kapatabiliyorsunuz. Kendiniz denetleyebiliyorsunuz protonmail open source: https://github.com/ProtonMail/WebClient

  • protego @protego

   @outrun Whatsapp'ta uçtan uca şifreleme var. Teorik olarak mesajları okumak imkansız değil mi? Peki mesajları okuyamadıklarına inanıyor musunuz?

  • Outrun @outrun

   @protego Facebook'a tabi ki güvenmiyorum ama Facebook ile Protonmail bir değil. Facebook dünyadaki en kötü niyetli şirketlerden birisi, iş modelleri kullanıcıların bilgilerini reklam verenlere satarak para kazanmak. Protonmail'in iş modeli böyle değil, ücretli versiyonlar ve bağışlar ile hayatta kalıyorlar. 14 Eyes ülkeleri dışında (İsviçre) bulunuyorlar. İsviçre'de çok sıkı gizlilik kanunları var ve protonmail'in en önemli avantajlarından biri bu. Şu blog yazısından İsviçre'deki gizlilik kanunları ve protonmail'in durumu hakkında bilgi alabilirsiniz ama şu kısmı kopyalayayım ben;
   "... This means that under Swiss law, ProtonMail cannot be compelled to backdoor our secure email system. As a Swiss company, ProtonMail also cannot be compelled to engage in bulk surveillance on behalf of US intelligence agencies.
   This combination of factors means that a Lavabit like situation cannot occur with ProtonMail. However, ProtonMail has taken the Lavabit concept one step further and actually does not even possess the keys required to decrypt user data. As a result, even if ProtonMail was forced to turn over all our computer systems, email contents will continue to be encrypted."
   Kaynak: https://protonmail.com/blog/switzerland/

   Whatsapp hem Amerika'da hem açık kaynak değil hem de bir Facebook şirketi. Protonmail ile karşılaştırmak adil değil. Protonmail'den daha güvenlisi kendi mail sağlayıcınız olmak. Yapılabiliyor ama server kiralamanız gerekiyor ve sürekli ücret ödemeniz gerekiyor elbette. Tabi o server'ı sağlayan şirkete güvenmeniz lazım bu sefer de.

  • protego @protego

   @outrun Demek istediğim şu, protonmail'e gelince "teknik olarak imkansız" diyorsunuz, fb'ye gelince bunu demiyorsunuz ama. Teknik olarak imkansız değil demek ki. Sunucu tarafında ne döndüğünü bilmiyoruz çünkü. Açıkkaynaklı olması birşeyi değiştirmiyor, dönen sunucu tarafında dönüyor

  • Outrun @outrun

   @protego Evet facebook da göremez mesajları. Normal yollardan göremez. Kötü niyetli bir şirket olduğu bilindiği için demedim fb için "teknik olarak imkansız" diye. Direkt olarak okuyamadıklarına eminim, serverlarında da düz text olarak bulunmuyordur mesajlar. Ama fb'nin kötü niyetli olduğunu herkes biliyor artık, o yüzden başka yöntemler kullanarak mesajlarınıza ulaşmaya çalışabilirler, fb'den bunu beklerim. O yüzden demedim yani. Sonuçta mesajlar telefonumuzda da saklanıyor, dünya kadar izin veriyoruz uygulamalara, bir cambazlık yapıp direkt telefondan okuma ihtimalleri var.
   https://medium.com/@gzanon/no-end-to-end-encryption-does-not-prevent-facebook-from-accessing-whatsapp-chats-d7c6508731b2

   Protonmail server'ında tüm bilgiler şifreli, sonuçta tüm kod açık, kendiniz çalıştırıp bir simülasyon yapıp, serverdan kullanıcı bilgilerini çekmeye çalışıp görebiliriz serverda ne olduğunu.
   https://protonmail.com/security-details

   Tabi burda şu var, github'daki kod yerine başka kod kullanmadıklarını nereden bileceğiz? İşte o kadar güvenmiyorsanız zaten kendi sağlayıcınız olacaksınız. Ama Protonmail gizlilik topluluğunda kabul görmüş servislerden birisi ve ben de güveniyorum şahsen.

   EDIT: Yukardaki blog linki bir garip çıkmış teknoseyir ile alakalı bir durum, ben normal yapıştırıyorum ama o şekilde görünüyor ve değişmiyor.

 • MH. @mhcycle

  kullanıyorum bir süredir memnunum

#mobilya
Arkadaşlar evinize mobilya alırken nereden aldınız ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

İş yerinde ki oyuncaklarım 😂😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

👍👍👍 esa bunu sevdi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Eskişehir
Kız arkadaşım ile gezebileceğimiz mekanlar neler yardımcı olurmusunuz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

Kuzene s9plus mu 7 plus mu derken kendime 'de s9plus aldım ya 😂😂 iphone x servisten gelene kadar takılacağım baya hoşuma gitti

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BulutDepolama
Fotoğraf yedeği için tavsiye ettiğiniz bir abonelik var mı ? OneDrive da ömür boyu 50 GB alan vardı o doldu alternatif gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kuzenim telefon alacak ben koyu bir Apple kullanıcısı olduğum için tarafsız fikir veremedim soru açık iPhone 7 Plus - s9 Plus hangisi daha mantıklı bir kaç artı yön ile yazarsanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 23