CGN IP Nedir?

#akış

CGN (Carrier Grade NAT) IP bloğu veya CGN Contexinden alınan IPler nedir? Ne işe yarar? Artıları eksileri nelerdir? Ufak bir soru cevap şeklinde aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bahsi geçen yapının temelde ne olduğundan bahsedelim. CGN, Mevcut olan bir IP adresi üzerinden birden çok kullanıcının internete çıkmasını sağlayan bir yapıdır.

–Peki bu nasıl yapılmakta ?

Şöyle ki , bir IP adresi üzerinde 65.535 port bulunur. Bu yapı ise IP adresini olabildiğince verimli kullanmayı amaçlar yani bahsettiğimiz tek bir IPdeki 65.535 port içinden farklı portlardan birden fazla kullanıcı internete çıkış yapar (213.83.183.15:4952 şeklinde)

–Neden kullanılmaya başlanmıştır ?

Şuanda yaygın kullanılan internet protokolü hepimizin bildiği gibi IPv4. Peki nedir bu IPv4?
IPv4 Protokolünde IPler 32 bitten(8bitlik 4 rakam şeklinde) oluşur. Bu rakamlar, 0 ile 255 arasında olabilir. IPv4de bir adres 1.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir. Bu şekilde 4 milyardan fazla IP adresi üretilebilir. Ancak günümüzde internet kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça bu bahsettiğimiz 4 milyardan fazla IP adresi yetmemeye başlamıştır ve ISSlere verilen/kullanabilecekleri belli aralıklarda IPler mevcut. Bu IPler zamanla büyüyen/aboneleri çoğalan ISSlere yetmediği için ellerinde bulanan IPleri daha verimli kullanmayı amaçlamışlardır ve böylelikle CGN kullanılmaya başlanmıştır.

–Bize yaratmış olduğu etkiler nelerdir ?

CGN contexinden IP alan bir kullanıcı, kesinlikle port yönlendirme yapamaz bu yüzden remote desktop IP kamera vs. kullanamaz. DDns gibi hizmetler kullanamaz. Bazı portallar ve programlar IP üzerinden bir çeşit filtreleme yaptığı için bu program veya portalları kullanamaz (Borsa programları vs) Bazı benzer filtreleme kullanan download siteleriden aynı anda indirme yapamaz. Yine aynı şekilde bazı online oyunlarda, oyuna girememe veya banlanmalar yaşanabilir.

–CGN bloğundan IP aldığımı nasıl anlarım ?
En iyi yöntemi ISS servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayıp sormaktır 😀 Ancak onun dışında modem arayüzünüzde ki IPniz ile whatismyip.com gibi sitelerde IPniz uyuşmuyor ise yine CGN contexinden IP alıyor olabilirsiniz.

–Ben bu CGN bloğundan çıkabilir miyim ?
Evet. Bu internet servis sağlayıcınızın politikasına göre değişsede çağrı merkezlerini arayıp beni bu IP bloğundan çıkarın demeniz yeterli olacaktır. Çıkarmaları gerekmekte çünkü hiç bir kullanıcı bu yapının getirdiği dezavantajlardan etkilenmek zorunda değildir.

–Son olarak bu CGN ne zaman kullanımdan kalkacak/kullanılmayacak ?
Çok basit bir cevabı var. IPv6 protokolü kullanılmaya başlandığı zaman 🙂

Ufuk Er

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

Akıl akıldan üstündür; size küçük bir soru sorayım.
Önceden sevdiğiniz bir şeyi yaparken artık hevesinizin kalmadığını fark ettiniz.(Atıyorum; modelcilik yapıyorsunuz, bisiklet sürüyorsunuz vs vs) O işi/hobiyi/... bırakmak haricinde nasıl bir çözüm uygulardınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

@levent-alpsal micro RC araçların iş makineleri serileri bence bizim coğrafyalara daha uygun olur. İzleyicisi de çok olur. 😀 Ayrıca tam @leventp 'lık ürünler olmuş. 😀

Stunning micro scale RC Trucks, Excavators and more!

Incredibly micro RC Trucks, Excavators and much more in 1/87 scale! Recorded at the fair Faszination Modellbau in Friedrichshafen, Germany. Check http://mikr...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

TS poster versiyon 1.3
update notes
@parduscu 16:9 oranına getirildi. Duvar kağıdına uygun oldu.
@gilker Bayrağın çiğ beyazlığı giderildi.
@recai Silahlar ortalandı(üniformalar belki bir sonraki update'e gelebilir.
@eskodd MG nin kazağı üniformayla değiştirildi.
@komandonuz @hainan Silahlar anladığım kadarıyla sovyet silahlarıyla değiştirildi.

@kurabi Değişiklikler buradan ilerliyor 😀

mobilden girenler için tam boy link: https://teknoseyir.com/wp-content/uploads/2019/02/351325a660b2547-2.jpg

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@at

BeğenFavori PaylaşYorum yap