Ev konforunu arttıracak küçük ama etkili geliştirme fikirleriniz, tavsiyeleriniz var mıdır? Linklerle desteklerseniz güzel bir veri tabanı oluşturabiliriz.

Eski klasik çekmece raylarını teleskopik olanlarla değiştirmek, akıllı lambalar vs. her şey olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 28
 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Mağnet/yapıştırma sensörlü dolap/çekmece ışıklandırmaları; sensörlü şerit led ile oda/yatak başı-ayak ucu aydınlatmaları (yatağın altını aydınlatacak şekilde), oda/kolidor ışık düğmelerini sensörlüler ile değiştirmek...

 • Ferah @ferah

  Karanlıkta parlayan yeşil bant ile işaretlenmiş koridorlar.

 • AB9 @sqn

  güzel konu, bazı fikirleri not aldım, teşekkürler. bu işlere biraz kafa yoran biri olarak şimdiye kadar tecrübe ettiklerimi paylaşayım.

  * kardeşim ev aldığında ev hediyesi olarak ters ozmozlu su arıtıcı almıştım, standardı kesinlikle yukarı taşıyor. marketten su alıp yemeğe, çaya çeşme suyu kullanmakla olacak şey değil. anneme 8 sene önce almıştım, geçen yıl da kendi evime aldım, epey geç kalmışım.

  * her geçen gün kirlenen bir çevrede yaşıyoruz, dolayısıyla kaliteli bir hava temizleme cihazı kesinlikle şart. alıştıktan sonra normaldeki toz seviyesi epey rahatsız edici hale geliyor.

  * doğalgaz veya yerden ısıtma yoksa ayak ısıtıcının ucuzu bile çok işe yarıyor, 50W ile verdiği konfor muazzam.

  * aynı şekilde elektrikli battaniye de konforu katlar, yatağa girmeden açıldığında sıcacık bir yatak direkt uykuya hazırlıyor.

  * defalarca yazılmış ama 4000K led ampuller standart olmalı bence, eskiden sarı ışık severdim fakat 4000K kuyumcularda da kullanılıyormuş, CRI değeri yüksek bir led ampul evin her yerinde kullanılmalı. bu aralar bunu bir tık yukarı taşımayı planlıyorum, zira salonda ampul ortada ve ışık seyirci ile tv arasında kalıyor, mutfakta da tam tersi iş yapanın arkasında kalıyor. duvara led şerit döşeyip her iki sorunu da çözeceğim.

  * robot süpürge demeyeceğim ama şarjlı dikey süpürgeler sahiden bambaşkaymış. 2 günde bir defa, 5-10 dakika spor niyetine gezdirdiğinde aldığı toz şaşırtıyor. normal süpürge epeydir bir köşede duruyor.

  küçük demişsin ama maliyetli kalemlerden başladım, para konusunda tutumlu biri olarak eve gelince hiç çekinmeden harcayabiliyorum, zira faydasını çok daha fazla görüyorum.

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   Hava temizleme cihazı ne kullanıyorsunuz? Tavsiye eder misiniz?

  • AB9 @sqn

   @levent-alpsal bütün ürünlerde işime yarayacak maksimum 3 özellik belirleyip o kriterlere uyan en ucuz ürünü tercih ediyorum. su arıtmada ters ozmoz ve çelik kasa, hava temizleyicide minimum hepa 13 filtre gibi. aliexpress'e bu kadar savaş açılmadan önce 150 tl'ye ucuz bir ürün almıştım, en iyisi 100 puan alırsa bu ürün 80 puan alır diye düşünüyorum, o derece iş görüyor. marka değil kriter tavsiye edebilirim, hepa 13'ü sağlayan, filtresi kolay değişebilen en ucuz ürünü alabilirsiniz.

  • Levent Alpsal @levent-alpsal

   @sqn Bende Ufo'nun hava temizleyicisi var, negatif iyon da yapıyor ama arkadaki filtresi eskidiği için kullanamıyorum...
   https://www.ufotr.com/ufo-o2-hava-temizleyici

  • AB9 @sqn

   @levent-alpsal hepa seviyesini yazmayan makineyi ben almam hocam. negatif iyon teknolojisini de araştırdım, iyi diyen de var, kötü diyen de, emin olmadığım için onu da tercih etmem. bir de koku haznesi koymuşlar, bütün tuşlara basıp bölüm geçmeye çalışıyor gibi. filtrelerin ömrü tükendiyse yarardan çok zarar verir, bu yüzden filtresi kolay değişebilen ürünler tercih edilmeli. benim aldığım ürün sadece filtre ve fandan oluşuyor hatta 🙂 üstüne de ön filtre için üsttekini aldım, 200 tl'ye mis gibi oldu.

 • burak-inside @burak-inside

  Robot süpürge yanınada şarjlı dikey Süpürge. Tozlara ölümm!!!!

  • AB9 @sqn

   minimalist bir evde yaşanmıyorsa robot süpürge eziyet bence. her gün aynı saate programlayıp evde olmadığınızda kendi kendine çalışıp kendini şarj edip devam edebiliyorsa ancak işe yarar. 10 dakika ortalığı toplayacaksam bence manası yok, robot süpürge olan bir kaç evde şarjlı süpürgeyle halledilebilecek süreden fazlasının robot süpürgenin çalışabilmesi için ortalığın toplanmaya harcandığını gördüm zira.

  • burak-inside @burak-inside

   @sqn benim bahsettiğim senaryo tabi ki robot süpürgeye uygun yüksek ayaklı mobilya olan evler için. Robot çalışacak ortalığın kabasını alacak sende Dikey süpürgeyle dip köşe alacaksın hem sana kolaylık olacak hemde daha fazla toz çekeceksin

local networkde remote olarak başka cihazda oyun oynamak ve boşta duran herhangi bir cihazı windows'a ikinci monitör olarak bağlamak için mükemmel bir yazılım keşfettim, steam remote play bunun tırnağı bile olamaz, o kadar güzel çalışıyor ki anlatamam 🙂 2k 60fps olarak ne bi gecikme ne bir input lag alıyorum canavar gibi çalışıyor ya, görsel kalitede 10/10
host: https://github.com/LizardByte/Sunshine
client: https://moonlight-stream.org/#

Ekran kartına hdmi takmadan gpu encode'u kullanabilmek veya başka bir cihazı ikinci bir ekran olarak bağlamak için;
virtual display oluşturma: https://github.com/itsmikethetech/Virtual-Display-Driver
(virtual display nasıl oluşturacağınızı anlamadıysanız yukarıdaki linkin içerisinde videoda var)
#remotecontrol #remoteplay #RDP #Steamlink

EDIT: Çok karmaşık geldiyse sunshine/moonlight ikilisi(aslında değil youtube'da vardır kurulum aşamaları oraya bakabilirsiniz), https://parsec.app/ yazılımı da çok güzel ve iş görür, benim kullanım senaryoma çok oturmadığından sunshine ile devam ediyorum.

GitHub - LizardByte/Sunshine: Self-hosted game stream host for Moonlight.

Self-hosted game stream host for Moonlight. Contribute to LizardByte/Sunshine development by creating an account on GitHub.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Halk Matinesi 01.05.2023

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

Cumhuriyet tarihinin betona en çok para gömülen son 20 yılında insanların betona gömülerek can vermesi ne kadar ironik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cyber Man @cyber-man

  Birileri oh oh yine beton yeni beton diye ellerini ovuşturuyordur. Borsadaki hisselerin fırlamasından belli.

 • AB9 @sqn

  bütün akp kadrosu bülent ecevit'in mezarı başına gidip tövbe etmeden, af dilemeden düzelmeyeceğiz. ne dedilerse, neyle dalga geçtilerse başlarına aynısı geliyor, daha beter çuvallıyorlar, sonunda olan halka oluyor.

  • Suicide @suicide

   hatasiz kimse yok ama tirnagi olamazlar.

  • AB9 @sqn

   @achfighter etmelerini beklemiyorum zaten, etmedikleri için sürekli başlarına aynısı geliyor, gelmeye de devam edecek diyorum. tanrı resmen "gör artık" diye dörtlüleri çakıyor, biz de filmin başından beri katili bilen izleyici gibi filmi izliyoruz.

  • Faruk @faruk

   Hata sadece siyasilerde ya da sadece halkta değil maalesef. Siyasiler bu halkın içinden çıkmış bu halkı yansıtan ve bu halkın talepleri doğrultusunda şekillenen kişilikler. Geleceğe dair hiçbir öngörü gözetmeden imar barışı çıktığında herhangi bir denetim yapılmamış derme çatma evini kaydettiren halktan insanlardı. Halkın talebi var deyip geçmişte yaşanan felaketleri görmezden gelip imar barışını çıkartan da siyasilerdi. İşin rant vs kısımlarına hiç girmiyorum bile. Maalesef halk kendi canını bu kadar önemsemezken seçtiği siyasinin önemsemesini beklemek çok iyi niyetli bir bakış açısı olur.

  • Suicide @suicide

   @faruk halk cahil olabilir yine de yoneticiler en azindan hayat memat meselelerinde dogru olani yapmalidirlar. ordan burdan rant sagladin, esini dostunu ise soktun tamam ama en azindan can guvenliginden feragat etme. onu da yemesen olmezsin yani.

  • Faruk @faruk

   @suicide Olayın ilk anından şu ana kadar yükselen yardım çığlıklarına rağman siyasiler kendi oluşturdukları havuzda "Her şey yolunda" güzellemeleriyle siyasi imaj çalışması yapıyor. Söylediklerinizde haklı olsanız da ben sadece durum tespiti yaptım ve an itibariyle öncelenenin insan canı değil siyasi imaj olduğu ortada. O yüzden tekrar söylüyorum iyi niyetli bir bakış açınız var.

CGN IP Nedir?

#akış

CGN (Carrier Grade NAT) IP bloğu veya CGN Contexinden alınan IPler nedir? Ne işe yarar? Artıları eksileri nelerdir? Ufak bir soru cevap şeklinde aktarmaya çalışalım.

Öncelikle bahsi geçen yapının temelde ne olduğundan bahsedelim. CGN, Mevcut olan bir IP adresi üzerinden birden çok kullanıcının internete çıkmasını sağlayan bir yapıdır.

–Peki bu nasıl yapılmakta ?

Şöyle ki , bir IP adresi üzerinde 65.535 port bulunur. Bu yapı ise IP adresini olabildiğince verimli kullanmayı amaçlar yani bahsettiğimiz tek bir IPdeki 65.535 port içinden farklı portlardan birden fazla kullanıcı internete çıkış yapar (213.83.183.15:4952 şeklinde)

–Neden kullanılmaya başlanmıştır ?

Şuanda yaygın kullanılan internet protokolü hepimizin bildiği gibi IPv4. Peki nedir bu IPv4?
IPv4 Protokolünde IPler 32 bitten(8bitlik 4 rakam şeklinde) oluşur. Bu rakamlar, 0 ile 255 arasında olabilir. IPv4de bir adres 1.0.0.0 ile 255.255.255.255 arasında herhangi bir numara olabilir. Bu şekilde 4 milyardan fazla IP adresi üretilebilir. Ancak günümüzde internet kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça bu bahsettiğimiz 4 milyardan fazla IP adresi yetmemeye başlamıştır ve ISSlere verilen/kullanabilecekleri belli aralıklarda IPler mevcut. Bu IPler zamanla büyüyen/aboneleri çoğalan ISSlere yetmediği için ellerinde bulanan IPleri daha verimli kullanmayı amaçlamışlardır ve böylelikle CGN kullanılmaya başlanmıştır.

–Bize yaratmış olduğu etkiler nelerdir ?

CGN contexinden IP alan bir kullanıcı, kesinlikle port yönlendirme yapamaz bu yüzden remote desktop IP kamera vs. kullanamaz. DDns gibi hizmetler kullanamaz. Bazı portallar ve programlar IP üzerinden bir çeşit filtreleme yaptığı için bu program veya portalları kullanamaz (Borsa programları vs) Bazı benzer filtreleme kullanan download siteleriden aynı anda indirme yapamaz. Yine aynı şekilde bazı online oyunlarda, oyuna girememe veya banlanmalar yaşanabilir.

–CGN bloğundan IP aldığımı nasıl anlarım ?
En iyi yöntemi ISS servis sağlayıcınızın çağrı merkezini arayıp sormaktır 😀 Ancak onun dışında modem arayüzünüzde ki IPniz ile whatismyip.com gibi sitelerde IPniz uyuşmuyor ise yine CGN contexinden IP alıyor olabilirsiniz.

–Ben bu CGN bloğundan çıkabilir miyim ?
Evet. Bu internet servis sağlayıcınızın politikasına göre değişsede çağrı merkezlerini arayıp beni bu IP bloğundan çıkarın demeniz yeterli olacaktır. Çıkarmaları gerekmekte çünkü hiç bir kullanıcı bu yapının getirdiği dezavantajlardan etkilenmek zorunda değildir.

–Son olarak bu CGN ne zaman kullanımdan kalkacak/kullanılmayacak ?
Çok basit bir cevabı var. IPv6 protokolü kullanılmaya başlandığı zaman 🙂

Ufuk Er

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Akıl akıldan üstündür; size küçük bir soru sorayım.
Önceden sevdiğiniz bir şeyi yaparken artık hevesinizin kalmadığını fark ettiniz.(Atıyorum; modelcilik yapıyorsunuz, bisiklet sürüyorsunuz vs vs) O işi/hobiyi/... bırakmak haricinde nasıl bir çözüm uygulardınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@levent-alpsal micro RC araçların iş makineleri serileri bence bizim coğrafyalara daha uygun olur. İzleyicisi de çok olur. 😀 Ayrıca tam @leventp 'lık ürünler olmuş. 😀

Stunning micro scale RC Trucks, Excavators and more!

Incredibly micro RC Trucks, Excavators and much more in 1/87 scale! Recorded at the fair Faszination Modellbau in Friedrichshafen, Germany. Check http://mikr...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10