BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Anıl @anil

  Geçenlerde bir yorum okumuştum. "Devletin bunları geliştirecek imkanı, mühendisi ve fabrikası varken bazı insanların yolu açılıyor" O günden sonra pek sevinemiyorum.

  • Master @master

   Aynen. Özel teşebbüslerin hepsi acilen kapatılıp yöneticileri de hapse atılmalı. Kuzey Kore gibi tüm her şey devlete ait olmalı. 👍 Kahrolsun kapitalizm.

  • Anıl @anil

   @master Yazdığım şeyden bunu anlaman garip.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @master Özel teşebbüsler kendi parasıyla yapsın devletin parasıyla yapıp devlete satmasin bı zahmet

  • Master @master

   @extreme devlete satmazsa kime satacak kendi kendine TSK ya savaş açmak için yapmıyorlar ya. Bu işler tüm Dünyada böyledir. Devletler bu şirketlere önce talep yollar sonra destek verir ve son ürüne karar verildiyse alım garantisi de verir ki üretim hattı kurulsun. Bu şirketler de ayrıca başka ülkelere satış yaparak Arge ve kapasite büyütme yatırımları yapar, yeni modeli yeni teknolojisini de yine önce kendi devletine satar bu böyle devam eder.

   TB2 ler Katar, Ukrayna ve Libya'ya satıldı birkaç ülkeyle daha görüşülüyor. Adamlar daha ne yapsın bizim ülke olunca herhalde işi kuralına göre uygulamak suç oluyor.

   Tabi silah sanayimiz yeni yeni geliştiği için bir kesimin bu işlere cahil kalması doğal. Zamanla araştırdıkça öğrenecekler o yorumu yapanlar. LM sanki ABD ye hayrına F35 yapıyor.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @master Yahu tamam da bunlar hep kendi cevresine yapıyor bu kiyaklari. Başkasına destek olmuyorlar onlarda gidip Kanada da orda burda yapıyorlar bu işleri. Burası Türkiye arkadaşım nelerin döndüğünü iyi biliyoruz. Kimin kimlerle neler yaptığını.

  • Master @master

   @extreme kimlerin kimlerle bu zamana kadar neler yapamadığını da biliyoruz. Keşke onlar birilerine kıyak yapsaydı da 30 yıl önce ihalarımız 20 yıl önce savaş uçaklarımız olsaydı.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @master Gununuzle 30 yıl öncesini karşılaştırma işte bu kafa çok tehlikeli bir kafa. Bak daha 1 sene önce iyi olan devletin durumu şimdi ne halde. Savaş uçağı madem 20 yılda yapılıyordu da neden yapılmadı. Bunları zaten 30 yıl önce devletin yaptıklarını sata sata yaptılar. Tank palet fabrikasını sat. Devletin topraklarını binalarını sat. Sonra bunu yaptım sunu yaptım. 20 senedir ucuz doların keyfini sürdüler parayı betona gömdüler. Polonya aldı başını gitti. Ekonomin gerilemiş halkın sürünüyor. Yahu geçin bu ayakları zırt pirt 30 sene önce o olsaydı bu olsaydı. Adnan Menderes'te Ozalda ancak satmayı bilirlerdi. Devletin malını satıp peşkeş çekiyorsun sonra bak hala savunuyorsun.

  • Master @master

   @extreme
   1) Uçak 20 yılda yapılıyor diye bir ifadem yok nereden çıkardınız?

   2) Savaş uçakları 2. Dünya savaşında faal olarak kullanılmaya başlandı 2000 li yıllara kadar pek ala yapılabilirdi. 1. 2. 3. Nesil uçak tecrübemiz olsa şu an zaten 4 ü de 5 i de yapardık. Şu an yapılamıyorsa nedeni bu tecrübesizlik ve boşa harcanan yıllar.

   3) Kapitalizmin at koşturduğu bir ülkede bana hala sosyalist politikaları savunuyorsunuz. Özelleştirmeler sonuna kadar gerekli ve gerek duyuluyorsa devam da edecek. MKE en basit örnek ne yaptığı belli değilken FNSS BMC BAYKAR STM vs vs ne satışlara ne cirolara ulaştı. Övülüp durulan tank palet sanki bana leopard 3 üretiyordu. Yaptığı en süper iş Güney Kore'den hakları satın alınan Fırtına obüslerini üretmek.

   4) AB'nin kaymağını yiyen Polonya ile Orta Doğu .ok çukurundaki Türkiye'yi karşılaştırmak çok insaflı olmuş geçen de TS'de birisi Hindistan üzerinden TR'ye laf vuruyordu.
   http://streetwise.pl/2019/05/04/15-years-in-the-european-union-how-much-money-has-poland-received/

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @master Öncelikle benim dile getirmeye çalıştığım şey Adaleti sağlamak bunu yaptıktan sonra yapılan herşey pek tabi ki katkı sağlayacaktır. Peşkeş çekmek özelleştirme değildir. Özelleştirme şeffaf ve kanunlara uygun olmalıdır. Siz hukuku ve adaleti saglayamiyorsaniz zaten Kuzey Kore'den yada Çin'den farkınız yok demektir. Benim anladiğin farklı şey senin anlattığım farklı. Adaletin ve kanunların işlemediği bir yerde hiçbir şeyin önemi yok. Bunların olmadığı yerde zaten üretken ve özgür beyinler gelişmez oluşmaz. Eğitim sistemi sürunuyorken Bayraktar'ın ucmasinin bir anlamı yok. Askeri gelişmenin ekonomimize de zerre faydası yok.

  • suicide @suicide

   @extreme bosverin kimisi de boyle iste 🙂

  • Master @master

   Eğitim kötü, adalet sistemi kötü, para ülkedeki birilerine değil ABD'ye İsrail'e Almanya'ya aksın yani. Ya da hiç akmasın adaleti eğitim sistemini geliştirelim o zaman kimse bize saldırmaz Zaten en son kim saldıracaktı değil mi?

   İstediğiniz adalet de bu şekilde sağlanmış, eğitim sistemi ve ekonomi de bu sayede şaha kalkmış oluyor. Güzel mantık. 👍

   Bu arada ABD de hukuk sistemi süper eğitim sistemi 10 numara ama orduya yılda 600+ milyar doları boşa harcıyorlar aptallar.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @master Arkadaşım senin okuma ve okuduğunu anlama problemin var yada işine gelmiyor. Yarın oburgun devran döner canın yanar işte o zaman bagiracaksin ADALET diye

  • Master @master

   @extreme o dönecek devranın adil olmayacağını ne de güzel biliyorsunuz.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @master Senin zihniyetindeki insanlara karşı doğru bildiklerimizi herzaman söyleyeceğiz. İster solda ister sağda fark etmiyor zihniyet yine aynı kirli zihniyet

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  Konu dişi teknofest müziğini kim yapmiş merak ediyorum sözler olmuş ama müzik olmamiş (takila takila buna'mı takildin cevabi evet

 • memet @memet

  Bence sen Müslüman mahallesinde salyangoz satıyorsun 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • bosu @bosu

  Bunlara bakınca zamanında Samsung un çıkarttığı bir cep telefonu model vardi. Arkası fotoğraf makinesi objektifi gibiydi. Açıkçası onun görünümü böyle çok lensli cihazlardan daha iyiydi.

  • arandur @arandur

   Kızaklı ön kameralar var. Dairesel döndüren bir motorla tek sensör ile çoklu lens yapısı kullanılabilir.

  • bosu @bosu

   @arandur zaman bize neler gösterecek bilmiyorum ama, şu tasarım bence 3-5 kameralı telefonlara kıyasla her açıdan daha iyi.

  • arandur @arandur

   @bosu kulağına götürmek istemeyeceğin bir tasarımdı, o yüzden tutulmadı.

  • bosu @bosu

   @arandur Evet kulaklarına götürünce büyük bir kesim kendini anadan üryan gibi hisedip rezil olduğunu, karizmasının sarsıldığını düşünmüş olabilir. Bence insanlar ne istediğini bilmiyor o nedenle bu durumdayız. Hala birbirimizle kaç bin tl'lik telefonlarla mono ses iletişimi ile konuşuyorsak, bu tüketen kitleden kaynaklıdır.

  • arandur @arandur

   @bosu o konuda katılıyorum. Telefonun ana işlevine değil, diğer işlevlere takıldık. Ses iletim kalitesi, baz istasyonu çekimi gibi asıl etmenlere gereken değer verilmedi.

  • bosu @bosu

   @arandur Şu tarihte hala birbirimiz ile mono konuşmak rezillikden başka hiç bir şey değil. Enazından kulaklık takılaraktan stereo iletişim olmalı. İnanki televizyon kananlarında bile hangisi stereo yayın yapıyor hangisi mono belli bile değil.

   Ayrıca her telefonda varsayılan olarak gelmesi gereken artık bir Spam kutusu ve arka planda çalışan bir algoritma olması gerekiyor.

   Ben genellikle fotoğraf çekmek için fotoğraf makinesi, internette gezinmek ve oyun oynamak için masa üstü PC, müzik dinlemek için ahşap kolonlara sahip ses sistemi kullanıyorum. Herşey bir cihazın içinde olunca bana sorarsanız yeterince iyi olmuyor.

  • arandur @arandur

   @bosu ama halkın talebi all-in-one cihazlar, kişiler dar gelirli olunca ve bu konularda derinlikli bilgileri olmayınca telefon fotoğrafını çok iyi, telefon oyunlarını harika, telefon ses çıkışını gayet iyi buluyorlar.

  • bosu @bosu

   @arandur bence dar gelirli insanın yapamayacağı şey yok, yeterli kafasına taksın. Örneğin pek çok iphone aslında düşük gelir seviyesine sahip insan tarafından tüketilen bir ürün değil mi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Okulda verilen eğitim yetmiyor. Ekstra + ekstra çabalamayan MMU projesi değil mesleğini yapacağı iş bile bulamıyor.

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1171323185113051137?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yine israf...

SOM B2 füzesi niye geliştirildi, bize kim saldıracak? Küçücük kulübe mi bize saldıracak? Tünel mi bize saldıracak? (!)

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1169700227663708163?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Motorlar geldikten sonra işler hızlanmış gibi sanki.

https://twitter.com/Selcuk/status/1167414702852452352?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İzlediğim videolarda en garip ilk 10'a rahat girer.

https://twitter.com/GKTFO/status/1166991052806479873?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

THY'nin A330'u pisti rüzgardan dolayı pas geçmek zorunda kalıyor.
Artık nasıl bir rüzgar varsa rüzgarda inen uçakları seyretmek için sandalye falan dizmiş izliyorlar, spotterlara da gün doğmuş 🙂

https://youtu.be/t1R8dtCweV4

AIRBUS A380 CROSSWIND LANDING + 2 GO AROUNDS during a STORM at Amsterdam (4K)

Watching an Airbus A380 deal with crosswinds is always an incredible sight. Two planes were not able to land immediatly and had to try again after a go aroun...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 16
 • Bulut Fırat @kurabi

  Bildiğim kuvvet dengelerini düşündüğümde gerçekten zor inişler.
  Bunu izlerken çok lezzetli bir kanal buldum:

  PilotsEYE.tv
  https://www.youtube.com/watch?v=S3_tlOd_VD4

 • BlueFear @bluefear

  Piste çaprazdan mı yanaşıyorlar yoksa göz yanılsaması mı?

 • M.a.K @mak

  https://www.youtube.com/watch?v=0w9XIhKuMMk
  youtube düsseldorf airport wind , Flugzeuge falan yazin neler var 🙂
  Maalesef oturdugum ev havaalanina 10 dakika mesafede inis kalkis hatti üzerinde.

  Yanda ucak izleyenler ise büyük ihtimalle direk rüzgardan sebep orada degiller, uluslararasi faaliyet gösteren hobi gruplari var; bunlarda dünya üzerindeki tüm ucaklarin numaralari var ayrica bizdeki sari telefon rehberi gibi tüm ucaklarin planli ucuslar icin hangi tarihte hangi havaalaninda olacagi bilgisi var. Bu rehber sürekli güncelleniyor Mesela grup sözlesiyor Fransa'ya bir ucagin fotografini cekmeye gidiyor, havaalanindan özel izin aliniyor, ucak plakasi nosu görünecek sekilde fotograflaniyor.

  Ben Essen'de yasarken kapi komsum o gruplardan birine üyeydi ve bana THY'nin tüm ucaklarini fotografladigini hatta 3-5 Türk kargo firmasinin ucaklarini da komple cektigini söylemis ve 2-3 saat cektigi fotograflari göstermisti. 3000 euroluk Peugeot ya binerdi ama belki 15-20000 euroluk cekim ekipmani ve dev ekranlardan olusan ucus simulasyonu vardi. (Yasli ve yalniz tipik alman) O dönem Almanya'ya ögrencilik icin gelmisim vaay be milletteki hobiye bak nereye geldik demistim 🙂

  • Master @master

   Spotterlar artık daha bireysel takılıyorlar sanırım. Ama dediğiniz gibi aktif gruplar da olabilir bir sonraki buluşmada aynı anın fotoğraflarını kim daha güzel çekmiş tartışmak falan eğlenceli olabilir 🙂

   Bu arada verdiğiniz linkteki video zaten bu kanalın (Cargospotter) en çok izlenen 2. videosu. (14M)
   https://youtu.be/roS6oFjCDhc

  • M.a.K @mak

   @master videoyu ben youtubeda rastgele arattim kaynagina bakmadim. Havaalanlarindan 200-300 kisinin bireysel izin almasi cok zor cogunun dernek, vakif bir cati organizasyonlari ve baslarinda bekleyen birileri muhakkak vardir diye tahmin ediyorum. Yoksa delinin biri atlar ucagin önüne yada birsey atar. Daha gecen itin teki 8 yasindaki cocugu ve annesini hizli trene itti cocuk öldü annesi agir yaraliydi en son.

  • Master @master

   @mak Hava alanının dışında bir noktada oluyorlar genelde. Güncel fotoğraf makinesi-lens teknolojisi sağolsun öyle piste girmeye falan gerek kalmıyor. Hatta otel odasından yayın yapanlar falan vardı 🙂

 • seckyn @seckyn

  Pas geçen KLM'in dünya umurunda değil 😀 Piste yaklaşmadan direk pas geçti 😀 Birde iniş takımlarını toplamakta hiç acelesi yok adamın 😀

Birisi Ekşide paylaşmış kanalı 279 abonesi şidilik 26k olmuş.

Hayvanları ve böcekleri inceliyor. Şu videoda böcek uçunca ben ekran başında sıçradım, çocuk gitti yakaladı. 😂😂😂

Helal olsun umarım ne yaptığını biliyordur 🙂

https://youtu.be/GvuVrMNMNtQ

Kınkanatlı türlerinden Avuva böceği

Abone olmayı unutmayın ☺😊😀😁❤💙💚💛
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çok güzel bir yarışma ya. 😍 NATO'da da bir benzeri var ama Rus versiyonuna 24 ülke katılmış. NATO'da 8-10 ülke katılıyor onu da bu şekilde güzel yayınlamıyorlar. (Ya da ben denk gelemedim.)

Tank Biathlon 2019 Division 1 Finals 8-17-19 "Russia, Belarus, Kazakhstan and...

As was expected, Russia takes the win as it has in previous competitions. Belarus is 2nd with Kazakhstan & Azerbaijan finishing it up. The Russian Team reall...
BeğenFavori PaylaşYorum yap