#Robotistan gibi mecralardan ürünler (Ardunio, Pi) ve alıcı/vericiler alınarak, uzaktan komuta edilebilecek bir araç için en fazla kontrol menzili ne olur?
Araştırma yapıyorum ama çok net bilgiler edinemiyorum.
Kara ve hava aracı için menzil fark edecektir tabiki ama alıcı verici mesafesi açısından soruyorum.
#TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İstanbul için çok kaliteli lite versiyon su arıtma çözümümdür. (istanbul suyuna göre tasarladım malum kireçsiz klorlu v.s. gibi özellikleri var...)

Bunları herhangi bir yere plastik kelepçelerle sabitlerseniz hortumlarla v.s. az parça kullandığım için gizlemek te kolay olur. Kaliteli bir su elde edilir. (Piyasada 2000Tl ye alacağınız sistemlerden pek de farkı olmaz.)

1_ ilk girişe pahalı bir filtre koymadım sudaki kloru emsin yeter
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/su-aritma-cihazi-filtresi-12-inline-blok-karbon-P48591656
2_kaliteli bir membran kabı seçtim bunun plastiği önemli
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/tankpac-cift-o-ringli-reverse-osmosis-membran-filtre-kabi-P171680781
3_membran için Lg filmtek v.s. birsürü marka var ama vontron yine hesaplı ama iyi tayvan malı bir membran iyidir bence filmtec e 2 kat para gömmeye gerek yok. Lg de tercih edebilirsinizBen F7P bir set kurdum
https://urun.n11.com/diger/vontron-membran-filtre-75-gpd-P210609854
4_Saflaşmış suya tat verecek olan bu son tatlandırıcı filtrede paradan kaçmadık (lezzet önemli)
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/omnipure-cl-10-ro-t33-coconat-shell-carbon-P317959393

Bu 4 ü bence istanbul suyu için ideal gereksiz fazla eklentilere gerek yok. toplam 250Tl civarına hayırlı olsun(çoğu 1000-2000Tl civarı ürünle aynı kaliteyi alırsınız)

Su Arıtma Cihazı Filtresi 12'' İnline Blok Karbon - n11.com

Su Arıtma Cihazı Filtresi 12'' İnline Blok Karbon 27,25 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Su Arıtma Cihazları fiyatı Elektrikli Ev Aletleri kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#muhabbetkuşu aldım dün, uzun aradan(5yıl) sonra bir yavru dişi. su ve yem yuvasını bilemiyor kum tabağının yerini biliyor sadece. Allah'tan ürkek değil elimle yem veriyorum 3, 4 öğün, suyu ağzına veremiyorum biraz ağzını ıslattım falan yeterli değil hemen öğrenir umarım. seviyorum bu kuşları 🐦

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 40 / 48
 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Hayırlı olsun.Güzel bir dişi kuş. İlk seriden olmadığı belli. Aman üşütmeyin. Allah uzun ömürler versin. Bende de 9 tane var. İnsanın çocuğu gibi oluyorlar.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Dişinin ilk doğurduğu seriye deniyor. Genellikle 4 tane olur. (sonraki serilerde sayı artar çoğunlukla) Bunlar en kaliteli, sağlıklı yavrulardır. Genellikle damızlık olarak ayrılırlar. Kuşçular, petshoplar satmaz bunları. Üretim için kendilerine saklarlar. Serilerde git gide kalite düşer. (Kesin böyle olurda değil ama) Sonraki doğanlar daha hassas vücutları oluyor, renkleri nispeten daha soluk oluyor genellikle. Bakın bu ilk seriden bir yavru. Rengini, cüssesini görüyorsunuz. Şimdi anasını babası geçti en irileri oldu.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Bakın buda son seriden son yavru. Artık pigment kalmamış. Bir kaç gün sonra doğum günü 2 yaşına basıcak.Adı Nisan (Fotoğraf yavruyken) Bildiğin duman grisi bir kuş 🙂 Ama hala cılız mı cılız. Fotoğraftakinden çok farklı durumda değil. Büyümüyor.

  • Hamdi @hamdi

   Hocam kuşlar hakkında bilginiz var sanırım. Bizimde 2-3 yaşında bir kuşumuz var. Fakat gagasının altı baya açıldı, tüysüz kaldı. Bunun sebebi nedir? Birde aşırı derecede hırçın ve saldırgan olmaya başladı 1 senedir. Bunun nedeni tek kalması mı acaba? Sürekli birşeylere saldırma peşinde.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Normal açıdan ve gagasının altından bir fotoğraf atabilirseniz daha net konuşabilirim her iki konu içinde.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen bakıyorumda güncel bir fotoğrafını bulamadım. Çekip atarım onuda en kısa zamanda. Şu şekilde açıktı ama şimdi daha normal. Bir miktar açıklık var tabi, tamamen kapanmadı. Hatta bu kısmını kanattı kaşıya kaşıya, yara olmuştu. Bir süre merhem sürdük, sprey vs. kullanmaya başladık, birkaç ayda toparladı. (Birkaç ay önceki hali bu)

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Baya açılmış. Normal bir tüy dökümü gibi durmuyor. Kanatacak kadar kaşıdıysa parazit olma ihtimali var. Parazit spreyi alıp hem kuşa (ağzına ve gözlerine gelmicek şekilde) hemde kafese sıkmanız faydalı olabilir. İçsel bir hastalık (solunum yolu gibi) kaynaklı da olabilir ancak onu buradan söylemek çok zor . Bir veteriner söyleyebilir onu.

   Kuşunuz dişi bir kuş. 2 -3 yaşındaysa artık kızışma dönemine girmiş olabilir. Son fotoğrafı olmadığı için net konuşamıyorum. Eğer çehresi kahverengiye dönüşüyorsa , kızışmıştır ve yumurtlamak istiyordur. Ya petshop'a gidip ona bir erkek seçtireceksiniz, ya da görmezden geliceksiniz bu durumu ara ara bu dönemlere girecek çıkacak. Kendi kendine boş yumurtlayabilir. Erkek alırsanız ve çiftleşirlerse de önüne geçmek çok zor. Benimkilerin ne kadar yumurta yaptığını artık saymayı unuttum (100-200) Çünkü yavrularda 6-12 ay arasında erişkin olup, çiftleşmeye ve yumurtlamaya başlayabiliyorlar kendi aralarında

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen nispeten daha yeni bir fotoğrafı. Bahsettiğim konu zaten 6-12 ay önce. Spreyleri kullandık, düzeldi zamanla. Şuan normal. Öyle kaşıntı gibi bir durumu yok. Hafif bi açıklık var kafasını kaldırınca belli oluyor.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen bu arada erkek diye biliyorduk ama eminmisiniz dişi olduğuna? Kime sorduysam erkek dedi çünkü. İlk defa sizden duyuyorum dişi diye.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen şunu az önce çektim. Burdan daha net bir yorum yapılabilir aslında.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Attığınız 2. fotoğraftan sonra emin olamadım. İlk kez böyle bir çehre görüyorum. Erkek kuşların net koyu pembe veya net koyu mavi olur çehresi. Dişi kuşların ise kızışana kadar beyaz/üstü beyaz altlara doğru mavi/üstlere doğru beyaz altlara doğru açık pembe olur.

   Çok net fotoğraflar olmadığı için tam emin olamıyorum ancak sizinkisinin yanları net pembe ortası net mavi gibi. Böyle parçalı bir erkek çehresi görmedim. Ancak renklerin doygunluğu erkek dedirtiyor.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen hocam çok hareketli, yakalayamıyorum. Odaklayana kadar 10 farklı poz veriyor, kafayı sallıyor felan 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Valla dediğim gibi böyle bir çehreyle ilk kez karşılaşıyorum. Büyük ihtimalle erkek. Şöyle sorayım o zaman. 2-3 yaşındaysa ve dişi ise en azında bir kere de olsa gagasında az da olsa bir kahverengileşme bir kabuklaşma olması lazım . Böyle bir şey oldu mu? Sonradan düzelmiş olabilir.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen bahsettiğiniz gibi bir renk değişimi ve kabuklaşma olmadı, eminim 🙂 Birkaç aylık arayla fotoğrafları var ama öyle çok aşırı bir renk değişimi de olmamış. Renkler koyulaşmış, mavi yayılmış biraz gördüğüm kadarıyla.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Bak erkeğin böyle oluyor. (koyu pembe de olabilir)

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen ilginç 😀 Bi ara internetten baktım bende, hiçbirine benzemiyordu. 3-4 kişiye sordum, erkek olduğunu söylediler.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi O zaman erkektir hocam. Ama bundan sonra kahverengileşme olursa bilki dişi. Bak kızgın bir dişi fotoğrafıda ekliyim. Erkekse yine çiftleşmek istiyor olabilir (bir yerlere orasını sürtüyorsa kesin istiyordur)

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen tam olarak söylediğiniz gibi, sürekli bir yerlere sürtünmeye çalışıyor. Ne yapmak lazım, ne önerirsiniz? Tanıdık birisinden geçici olarak bi dişi alsak ne kadar tutmamız lazım birlikte? Öyle fazla yavruyla felan uğraşmaz kimse evde 😀

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @serhanhepsen dişi erkek olması en net nakış anlaşılır dostum

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Tamam o zaman kesin çiftleşmek istiyor. Davranışlarının sebebi de o. Valla o işler öyle görücü usulü gibi olmuyor. 1 hafta da çifleşebilirler hiçte çiftleşmeyebilirler. Bizim çift (yukardakiler) 2 sene filan birlikte geçirdi dişi en ufak bir pas bile atmadı. Erkek ama çıldırıyor çiftleşmek için Daha sonra tatile giderken teyzeme bıraktım. Teyzemde güvercinleri görebilecekleri bir yere koymuş ve çiftleşmişler. Sonra önünü alamadık. Çok zor yavru bakmak. Yani tavsiyem hiç böyle bir işe girişmeyin. Baş Parmağınıza alıştırın, baş parmağınız ile çiftleşsin. Biz öyle baya bir idare etmiştik 😀

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen aylardır o durumda zaten, bir türlü kendine gelemedi 🙂 Yazık bende acımaya başladım artık kuşa. Parmağı ve yastık köşelerini çok seviyor.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi İşte bizde acıdık , acınacak hale düşürdü kerata 😀 Resmen acıma yetime durumunu yaşattı 😀 Birde bu dişilerinki gibi dönemsel değil haberiniz olsun. Bizim ev hergün game of thrones gibi 😀 Artık ana , baba , çocuk, erkek , dişi diye bir şey kalmadı. Dişi dişiye, ana çocuk, baba çocuk, kardeş kardeşe , bir tek erkek erkeğe yok.

   Ve dediğim gibi erkeklerin hiç bir zaman geçmiyor. Her gün, günde bir kaç kere.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen 😂😂 neyse sağlık olsun, fazla zorlamayalım o zaman. İdare etsin artık, ne yapalım 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Evet tavsiyem o yönde. Bu "hevesini alsın çocuk" gibi bir durum değil 😀 Başınıza iş alırsınız 🙂 Allah sağlıklı uzun ömürler versin hepsine. Uzun yıllar daha bizlerle olsunlar.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen amin amin inşallah 🙂 Aileden biri gibi oluyorlar. Çok zor olur ayrılmak. Teşekkürler yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için. İyi akşamlar dilerim 🙂

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @serhanhepsen bildiğin Elizabeth mi uyguluyorsunuz hayvana 😂 şişme kuş yok muydu 😂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Valla hocam biz bir şey yapmıyorduk, tamamen kendi keşfetti 😀 Dağa taşa sürtünüyor, parmak gördümü dişi kuş sanıp ona da gelip sürtünüyor. Sizde yapacak bir şey yok enerjisini atsın çocuk diye ses çıkartamıyorsunuz 😀

  • Hamdi @hamdi

   @yhackup yaşamayan bilmez. Bende o hareketlerin ne anlama geldiğini, neden parmakla bu kadar çok uğraştığını sonradan öğrendim 😀 Kendince oyun yapıyor sanıyordum.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @hamdi ben iyi ki dişi almışım o zaman

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Onun dertleri başka 🙂 Erkek kuşu her zaman tercih ederim. Tek bakıyorsan kesinlikle erkek kuş her yönden avantajlı.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @serhanhepsen neden ki , dişinin dezavantajları nedir

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Erkek kuş konuşmaya daha yatkındır. Dişi kuşu konusturmak çok zor. Konuşsa bile az konusur. Erkek kuş uysaldır. Çok oyuncudur. Dişi kuşlar daha ürkek ve yabanidir. Erkek kuslar çiftlesmek istediginde biraz hircinlasir , en fazla sağa sola surtunur(çiftlesmeye çalışır) Dişi kuş çok hırçınlaşır. Boş yumurtlamaya başlayabilir. Boş yumurtanin karninda kirilma tehlikesi var. Çok dikkatli olunması lazım. Yumurtlamak onlar için cok yorucu, çok daha iyi bakım gerekiyor. Yemesine icmesine , ek takviyesine vs dikkat etmek gerekiyor. Yuva yapmak istedigi icin zemine serdiginiz gazeteleri paramparca edicek 2 dakikada. Temiz tutmak icin kafesine dışkı yapmıcak tutatacak tutacak biriktirip dışarı saldığınızda devasa boyutta yapacak. Falan filan. Aklıma gelenler bunlar. Tabi genelleme yapıyoruz. Istisnalari olur. Her kuşun karakteri var ona gore değişir.

 • Anonim @anonim

  Bunların birkaç cinsi oluyor galiba, büyük boy olanlarına Jumbo deniyordu sanırım, onlardan mi bu yoksa küçük olanlardan mi?

 • Hamdi @hamdi

  Maşallah, çok sevimli 🙂 Bu kuşlar aşırı derecede ilgi istiyor. Yalnız ve karanlıkta bırakmaya da gelmiyor. Gerçi evde aile bireylerinden biri gibi oluyor zaman geçtikçe ama yine de ilginizi eksik etmeyin. Bu da bizimki 🙂