İstanbul için çok kaliteli lite versiyon su arıtma çözümümdür. (istanbul suyuna göre tasarladım malum kireçsiz klorlu v.s. gibi özellikleri var...)

Bunları herhangi bir yere plastik kelepçelerle sabitlerseniz hortumlarla v.s. az parça kullandığım için gizlemek te kolay olur. Kaliteli bir su elde edilir. (Piyasada 2000Tl ye alacağınız sistemlerden pek de farkı olmaz.)

1_ ilk girişe pahalı bir filtre koymadım sudaki kloru emsin yeter
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/su-aritma-cihazi-filtresi-12-inline-blok-karbon-P48591656
2_kaliteli bir membran kabı seçtim bunun plastiği önemli
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/tankpac-cift-o-ringli-reverse-osmosis-membran-filtre-kabi-P171680781
3_membran için Lg filmtek v.s. birsürü marka var ama vontron yine hesaplı ama iyi tayvan malı bir membran iyidir bence filmtec e 2 kat para gömmeye gerek yok. Lg de tercih edebilirsinizBen F7P bir set kurdum
https://urun.n11.com/diger/vontron-membran-filtre-75-gpd-P210609854
4_Saflaşmış suya tat verecek olan bu son tatlandırıcı filtrede paradan kaçmadık (lezzet önemli)
https://urun.n11.com/su-aritma-cihazlari/omnipure-cl-10-ro-t33-coconat-shell-carbon-P317959393

Bu 4 ü bence istanbul suyu için ideal gereksiz fazla eklentilere gerek yok. toplam 250Tl civarına hayırlı olsun(çoğu 1000-2000Tl civarı ürünle aynı kaliteyi alırsınız)

Su Arıtma Cihazı Filtresi 12'' İnline Blok Karbon - n11.com

Su Arıtma Cihazı Filtresi 12'' İnline Blok Karbon 27,25 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Su Arıtma Cihazları fiyatı Elektrikli Ev Aletleri kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#muhabbetkuşu aldım dün, uzun aradan(5yıl) sonra bir yavru dişi. su ve yem yuvasını bilemiyor kum tabağının yerini biliyor sadece. Allah'tan ürkek değil elimle yem veriyorum 3, 4 öğün, suyu ağzına veremiyorum biraz ağzını ıslattım falan yeterli değil hemen öğrenir umarım. seviyorum bu kuşları 🐦

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 40 / 48
 • serhanhepsen @serhanhepsen

  Hayırlı olsun.Güzel bir dişi kuş. İlk seriden olmadığı belli. Aman üşütmeyin. Allah uzun ömürler versin. Bende de 9 tane var. İnsanın çocuğu gibi oluyorlar.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Dişinin ilk doğurduğu seriye deniyor. Genellikle 4 tane olur. (sonraki serilerde sayı artar çoğunlukla) Bunlar en kaliteli, sağlıklı yavrulardır. Genellikle damızlık olarak ayrılırlar. Kuşçular, petshoplar satmaz bunları. Üretim için kendilerine saklarlar. Serilerde git gide kalite düşer. (Kesin böyle olurda değil ama) Sonraki doğanlar daha hassas vücutları oluyor, renkleri nispeten daha soluk oluyor genellikle. Bakın bu ilk seriden bir yavru. Rengini, cüssesini görüyorsunuz. Şimdi anasını babası geçti en irileri oldu.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Bakın buda son seriden son yavru. Artık pigment kalmamış. Bir kaç gün sonra doğum günü 2 yaşına basıcak.Adı Nisan (Fotoğraf yavruyken) Bildiğin duman grisi bir kuş 🙂 Ama hala cılız mı cılız. Fotoğraftakinden çok farklı durumda değil. Büyümüyor.

  • Hamdi @hamdi

   Hocam kuşlar hakkında bilginiz var sanırım. Bizimde 2-3 yaşında bir kuşumuz var. Fakat gagasının altı baya açıldı, tüysüz kaldı. Bunun sebebi nedir? Birde aşırı derecede hırçın ve saldırgan olmaya başladı 1 senedir. Bunun nedeni tek kalması mı acaba? Sürekli birşeylere saldırma peşinde.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Normal açıdan ve gagasının altından bir fotoğraf atabilirseniz daha net konuşabilirim her iki konu içinde.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen bakıyorumda güncel bir fotoğrafını bulamadım. Çekip atarım onuda en kısa zamanda. Şu şekilde açıktı ama şimdi daha normal. Bir miktar açıklık var tabi, tamamen kapanmadı. Hatta bu kısmını kanattı kaşıya kaşıya, yara olmuştu. Bir süre merhem sürdük, sprey vs. kullanmaya başladık, birkaç ayda toparladı. (Birkaç ay önceki hali bu)

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Baya açılmış. Normal bir tüy dökümü gibi durmuyor. Kanatacak kadar kaşıdıysa parazit olma ihtimali var. Parazit spreyi alıp hem kuşa (ağzına ve gözlerine gelmicek şekilde) hemde kafese sıkmanız faydalı olabilir. İçsel bir hastalık (solunum yolu gibi) kaynaklı da olabilir ancak onu buradan söylemek çok zor . Bir veteriner söyleyebilir onu.

   Kuşunuz dişi bir kuş. 2 -3 yaşındaysa artık kızışma dönemine girmiş olabilir. Son fotoğrafı olmadığı için net konuşamıyorum. Eğer çehresi kahverengiye dönüşüyorsa , kızışmıştır ve yumurtlamak istiyordur. Ya petshop'a gidip ona bir erkek seçtireceksiniz, ya da görmezden geliceksiniz bu durumu ara ara bu dönemlere girecek çıkacak. Kendi kendine boş yumurtlayabilir. Erkek alırsanız ve çiftleşirlerse de önüne geçmek çok zor. Benimkilerin ne kadar yumurta yaptığını artık saymayı unuttum (100-200) Çünkü yavrularda 6-12 ay arasında erişkin olup, çiftleşmeye ve yumurtlamaya başlayabiliyorlar kendi aralarında

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen nispeten daha yeni bir fotoğrafı. Bahsettiğim konu zaten 6-12 ay önce. Spreyleri kullandık, düzeldi zamanla. Şuan normal. Öyle kaşıntı gibi bir durumu yok. Hafif bi açıklık var kafasını kaldırınca belli oluyor.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen bu arada erkek diye biliyorduk ama eminmisiniz dişi olduğuna? Kime sorduysam erkek dedi çünkü. İlk defa sizden duyuyorum dişi diye.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen şunu az önce çektim. Burdan daha net bir yorum yapılabilir aslında.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Attığınız 2. fotoğraftan sonra emin olamadım. İlk kez böyle bir çehre görüyorum. Erkek kuşların net koyu pembe veya net koyu mavi olur çehresi. Dişi kuşların ise kızışana kadar beyaz/üstü beyaz altlara doğru mavi/üstlere doğru beyaz altlara doğru açık pembe olur.

   Çok net fotoğraflar olmadığı için tam emin olamıyorum ancak sizinkisinin yanları net pembe ortası net mavi gibi. Böyle parçalı bir erkek çehresi görmedim. Ancak renklerin doygunluğu erkek dedirtiyor.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen hocam çok hareketli, yakalayamıyorum. Odaklayana kadar 10 farklı poz veriyor, kafayı sallıyor felan 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Valla dediğim gibi böyle bir çehreyle ilk kez karşılaşıyorum. Büyük ihtimalle erkek. Şöyle sorayım o zaman. 2-3 yaşındaysa ve dişi ise en azında bir kere de olsa gagasında az da olsa bir kahverengileşme bir kabuklaşma olması lazım . Böyle bir şey oldu mu? Sonradan düzelmiş olabilir.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen bahsettiğiniz gibi bir renk değişimi ve kabuklaşma olmadı, eminim 🙂 Birkaç aylık arayla fotoğrafları var ama öyle çok aşırı bir renk değişimi de olmamış. Renkler koyulaşmış, mavi yayılmış biraz gördüğüm kadarıyla.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Bak erkeğin böyle oluyor. (koyu pembe de olabilir)

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen ilginç 😀 Bi ara internetten baktım bende, hiçbirine benzemiyordu. 3-4 kişiye sordum, erkek olduğunu söylediler.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi O zaman erkektir hocam. Ama bundan sonra kahverengileşme olursa bilki dişi. Bak kızgın bir dişi fotoğrafıda ekliyim. Erkekse yine çiftleşmek istiyor olabilir (bir yerlere orasını sürtüyorsa kesin istiyordur)

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen tam olarak söylediğiniz gibi, sürekli bir yerlere sürtünmeye çalışıyor. Ne yapmak lazım, ne önerirsiniz? Tanıdık birisinden geçici olarak bi dişi alsak ne kadar tutmamız lazım birlikte? Öyle fazla yavruyla felan uğraşmaz kimse evde 😀

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @serhanhepsen dişi erkek olması en net nakış anlaşılır dostum

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Tamam o zaman kesin çiftleşmek istiyor. Davranışlarının sebebi de o. Valla o işler öyle görücü usulü gibi olmuyor. 1 hafta da çifleşebilirler hiçte çiftleşmeyebilirler. Bizim çift (yukardakiler) 2 sene filan birlikte geçirdi dişi en ufak bir pas bile atmadı. Erkek ama çıldırıyor çiftleşmek için Daha sonra tatile giderken teyzeme bıraktım. Teyzemde güvercinleri görebilecekleri bir yere koymuş ve çiftleşmişler. Sonra önünü alamadık. Çok zor yavru bakmak. Yani tavsiyem hiç böyle bir işe girişmeyin. Baş Parmağınıza alıştırın, baş parmağınız ile çiftleşsin. Biz öyle baya bir idare etmiştik 😀

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen aylardır o durumda zaten, bir türlü kendine gelemedi 🙂 Yazık bende acımaya başladım artık kuşa. Parmağı ve yastık köşelerini çok seviyor.

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi İşte bizde acıdık , acınacak hale düşürdü kerata 😀 Resmen acıma yetime durumunu yaşattı 😀 Birde bu dişilerinki gibi dönemsel değil haberiniz olsun. Bizim ev hergün game of thrones gibi 😀 Artık ana , baba , çocuk, erkek , dişi diye bir şey kalmadı. Dişi dişiye, ana çocuk, baba çocuk, kardeş kardeşe , bir tek erkek erkeğe yok.

   Ve dediğim gibi erkeklerin hiç bir zaman geçmiyor. Her gün, günde bir kaç kere.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen 😂😂 neyse sağlık olsun, fazla zorlamayalım o zaman. İdare etsin artık, ne yapalım 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @hamdi Evet tavsiyem o yönde. Bu "hevesini alsın çocuk" gibi bir durum değil 😀 Başınıza iş alırsınız 🙂 Allah sağlıklı uzun ömürler versin hepsine. Uzun yıllar daha bizlerle olsunlar.

  • Hamdi @hamdi

   @serhanhepsen amin amin inşallah 🙂 Aileden biri gibi oluyorlar. Çok zor olur ayrılmak. Teşekkürler yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için. İyi akşamlar dilerim 🙂

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @serhanhepsen bildiğin Elizabeth mi uyguluyorsunuz hayvana 😂 şişme kuş yok muydu 😂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Valla hocam biz bir şey yapmıyorduk, tamamen kendi keşfetti 😀 Dağa taşa sürtünüyor, parmak gördümü dişi kuş sanıp ona da gelip sürtünüyor. Sizde yapacak bir şey yok enerjisini atsın çocuk diye ses çıkartamıyorsunuz 😀

  • Hamdi @hamdi

   @yhackup yaşamayan bilmez. Bende o hareketlerin ne anlama geldiğini, neden parmakla bu kadar çok uğraştığını sonradan öğrendim 😀 Kendince oyun yapıyor sanıyordum.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @hamdi ben iyi ki dişi almışım o zaman

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Onun dertleri başka 🙂 Erkek kuşu her zaman tercih ederim. Tek bakıyorsan kesinlikle erkek kuş her yönden avantajlı.

  • blog.yakupulutas.com @yhackup

   @serhanhepsen neden ki , dişinin dezavantajları nedir

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @yhackup Erkek kuş konuşmaya daha yatkındır. Dişi kuşu konusturmak çok zor. Konuşsa bile az konusur. Erkek kuş uysaldır. Çok oyuncudur. Dişi kuşlar daha ürkek ve yabanidir. Erkek kuslar çiftlesmek istediginde biraz hircinlasir , en fazla sağa sola surtunur(çiftlesmeye çalışır) Dişi kuş çok hırçınlaşır. Boş yumurtlamaya başlayabilir. Boş yumurtanin karninda kirilma tehlikesi var. Çok dikkatli olunması lazım. Yumurtlamak onlar için cok yorucu, çok daha iyi bakım gerekiyor. Yemesine icmesine , ek takviyesine vs dikkat etmek gerekiyor. Yuva yapmak istedigi icin zemine serdiginiz gazeteleri paramparca edicek 2 dakikada. Temiz tutmak icin kafesine dışkı yapmıcak tutatacak tutacak biriktirip dışarı saldığınızda devasa boyutta yapacak. Falan filan. Aklıma gelenler bunlar. Tabi genelleme yapıyoruz. Istisnalari olur. Her kuşun karakteri var ona gore değişir.

 • Anonim @anonim

  Bunların birkaç cinsi oluyor galiba, büyük boy olanlarına Jumbo deniyordu sanırım, onlardan mi bu yoksa küçük olanlardan mi?

 • Hamdi @hamdi

  Maşallah, çok sevimli 🙂 Bu kuşlar aşırı derecede ilgi istiyor. Yalnız ve karanlıkta bırakmaya da gelmiyor. Gerçi evde aile bireylerinden biri gibi oluyor zaman geçtikçe ama yine de ilginizi eksik etmeyin. Bu da bizimki 🙂

Tasarımcı Kosuke Takahashi Braille alfabesi ve normal alfabeyi birleştiren bir font tasarlamış, ortak yaşam alanlarında kullanılması güzel olurdu aslında.
http://kosuke.tk/work-brailleneue.htm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7
 • bitlikarinca @bitlikarinca

  Mors alfabesi oluşturulurken bu düşünülmüş mü yoksa sonradan mı uydurmuşlar bu uyumu

 • 4tys7en @4tys7en

  Bilim adamı değilim, doktor falan da değilim ama okuduğum haberlerde, izlediğim videolarda, yapılan konuşmalarda, Teknoloji sayesinde, önümüzdeki 20-30 yıl içinde körlük diye bir kavramın, aynı çiçek hastalığının yeryüzünden silinmesi gibi silineceğini söylüyorlar. O zaman inşallah bunlara gerek bile kalmayacak

  • 4tys7en @4tys7en

   @ermanyurdakann Mesela, örnek vermek gerekirsr, belgeselde göreli çok oluyor, günümüzde bile görme yetisini tamamen kaybeden bir insana webcam vari bir kamera ile geri kazandırıyorlar. Gördüğümde çok şaşırmıştım, "Nasıl ya" dedim, "Bu kadar ilerledik mi gerçekten?" Gelişen yazılım dünyası, Yapay organlar, sinir uçlarında yeni tamir yöntemleri, daha hassas ameliyat yöntemleri, kornea donörlüğü, kameraların git gide gelişiyor olması... İlk Iphone'dan şimdiye gelen mobil devrime baktığımızda, insan önündeki 30 sene için çok heyecanlanıyor

  • 4tys7en @4tys7en

   @ermanyurdakann Vallahi hiç kurgu değil 😀 içimize içimize zerk edecekler Nanobotları, Milisaniyelik, belki de daha düşük gecikmeyle, belki de Kuantumla gecikmesiz (bilmiyorsan araya kuantum sokacaksın :D) kafadan internete bağlanacağız, arı kovanı gibi toplu bir bilinc halinde olacak belki de insalık ileride

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @bitlikarinca
  Sanmiyorum, oncelikle orijinal Mors alfabesi karma karisik bir seydi.
  2. si harfler kodlanirken "Sinyal" verme prensibi uzerinde durulmus yani verilen sinyalin suresi ve araligi onemli bu yuzden cok kullanilan harfler kisa ve kolay sinyallere atanmistir.

 • 4tys7en @4tys7en

  Şu versiyonu daha açıklayıcı:

Top gear,The Grand Tour,Air Crash İnvestigation,Wheeler Dealers'ı fln izlemek için güzel site.Eski bölümlerde silinmiyo.Admin ok.ru'ya koyuyo videoları.Ok.ru uygulamasıyla telefondan da izleyebiliyiyosunuz.Tabi kanalı bulabilirseniz.Arama motoru leş Ok.ru'nun;

http://www.otobelgesel.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kim kaldı eski forumculardan? Userbar'ları hatırlayanlar +rep 😀 https://www.userbars.be hala yaşıyor site, vay be!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 20
 • seckyn @seckyn

  Birde torrent sitelerinin bu zımbırtıları vardı. indirme yükleme oranları yazıyordu 😀

 • Temp 🔚 @temp

  Güzel zamanlardı.Benim ömrüm forumlarda geçti diyebilirim. 🙂
  O forum ruhunu çok arayacağız.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Aynen ben de çok takılırdım forumlarda. Biraz dede gibi olacak ama bizim zamanımızda forum kültürü başka bir şeydi ya! Benim ortaokul zamanlarım forum sitesi açıp, tutmayınca kapatmakla geçti. turkiyemfrm.com, sanaldunya.com, weblebi.net gibi domainlerde denedim ama hiç biri tutmadı 😀 Hey gidi, msn'de diğer forum sahibi abilerle, yeni eklentilerden, yeni forum scriptlerinden konuşurduk. Hatta VBulletin için eklenti bile yazmıştım. Ne zamanlardı be!
   Ekleme: weblebi.net şu anda birine aitmiş "yapım aşamında" yazıyor. Benimle bir bağlantısı yok 😀

  • Temp 🔚 @temp

   @erenhatirnaz Benim tutan forumlar da vardı ama ben hiç bir zaman kendi başıma girişmedim işe.
   Site örneğin senin diyelim ben gelip sıfırdan herşeyi hazırlar dayar döşerdim.
   Ama sonra ortaklar tarafından suistimal edilirdi bu durum.Tartışmayla sona ererdi.
   Belki de o websiteleri sürse bugün r10 a rakip olabilecek sitelerdi.
   Kısmet işte.
   Bir ara binlerce online aktif üyesi olan forumda da adminlik yaptım falan güzel anılarım var öyle.
   Ortam canlı ise çok keyifli oluyor zaman geçirmek.
   Aslında açsak yine tutabilir forum ve blog işi.
   Ama burdaki en önemli şey insanlar seni niye ziyaret etsin.Onlar siteye ne için giriyor bunu iyi belirlemen lazım.
   Genelde hile paylaşan siteler aşırı aktif olur mesela.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @temp Aynen hocam biz de devam ettirebilseydik büyük ihtimal şu an köklü forumların arasında yerimiz vardı. Bu zamanlarda pek o tarz işlere girişmem ben açıkcası, hem yeni nesil bir tuhaf, yönetimi çok zor olur; hem de vakit ayırmak zor biraz. Zamanında çok güzeldi. Benim de o zamanlardan tanıdığım hala arkadaşım olan birkaç insan var.

  • Temp 🔚 @temp

   @erenhatirnaz Doğru diyosun.
   Yeni nesil uzaylı gibi olduğu için onlarla uğraşılmaz.
   Onlar enes batur abilerini izlerler anca.
   Zamanında emeğe dayalı oyunlar çok tutulurdu.Metin2 v.s. gibi mesela.
   Önceden level atlamak çok zordu.Sonra git gide kolaylaştırdılar.
   Çünkü yeni nesil bir şeyle uğraşıp zaman kaybetmek istemiyor.
   Haliyle oyun piyasası da ona göre şekillendi.Hep kısa vadeli oyunlar çıkıyor piyasaya.
   Sonra pubg gibi parlayıp ateş gibi sönüyorlar.
   Arz/Talep meselesi.

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @temp Aynen öyle hocam. Yeni oyunların eskisi gibi tatmin vermemesinin nedeni de bu zaten. Yeni nesil uzun yazılar içeren, belli bir derinliği olan oyunları sevmiyorlar. Daha doğrusu okumayı sevmiyorlar. E çoğunluk onlar, azınlıkta bizler olduğumuz için firmalar da o tarz oyunlara yöneliyorlar. Kuşak farkı yani anlayacağımız.

  • bosu @bosu

   Temp, gel senle forum kuralım.

  • Temp 🔚 @temp

   @bosu İletişim adresini bırakırsan bi görüşelim. 🙂
   Discord, steam, telegram dan herhangi biri olabilir.

  • bosu @bosu

   @erenhatirnaz @temp

   Beyler doğru demiyorsunuz, benimde forumum vardı ben bu siteyi 2005 yılında açtım ve 10 sene açık bıraktım. Ama ne oldu sonra Facebook - twitter gibi siteler öldürdü forumları.

   Size zamanında binlerce üyesi olan siteler söyliyeyim, belki tanırsınız:

   http://www.yerleske.net
   http://www.baskentsecret.com

   Benim yaptığım forumda mesaj attıkça artan bir puan sistemi mevcut idi, vbulletin'deki repupation gibi, sonra bir mağaza yaptım puanları, mağazada bakiyeye çevirdim hediye ürün vermek için böyle bir fikrim vardı ama artık ben yanlız kalmış, forum sistemlerininde sonu gelmişti.

  • Temp 🔚 @temp

   @bosu Valla hocam hiç o siteleri duymadım belkide forumun kategorisi farklıydı.
   Benimki genelde online oyunlarla alakalı forumlardı.
   Ama fikriniz güzelmiş.
   Malesef whatsapp kullanmıyorum hocam.Sadece telegram, discord, steam, skype bunlardan biri olabilir.
   (Numaranızın olduğu mesajı ben sildim ki sıkıntı olmasın.)

  • bosu @bosu

   @temp Telegram ile iletişimkurabiliriz.

 • turker @turker

  ceviz.net , yaşıyor mu hala bilmiyorum....

 • Outrun @outrun

  bizim lisenin forum sitesi vardı oldukça aktif kullanılan, orada hem kendime hem de diğer arkadaşlar için kişiye özel userbar tasarlıyordum photoshop ile 😀 çok severdim bunları 🙂 zor ama arşivleri kurcalayacağım bakalım bulurum belki yaptıklarımı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7