Xbox- Bethesda satın alımı için post atmış, bethesda oyunları için en iyi yerin pc ve xbox olacağını ve bazı yeni oyunların exc olacağını duyurmuşlar. Haftaya da bethesda oyunları gamepass e eklenecekmiş.

#OyunGündemineMalzeme #HaftalıkGündemeMalzeme #Oyun

https://news.xbox.com/en-us/2021/03/09/officially-welcoming-bethesda-to-the-xbox-family/

Officially Welcoming Bethesda to Team Xbox - Xbox Wire

Publisher of iconic gaming franchises will expand Xbox’s diverse portfolio on Xbox Game Pass This is an exciting day for Xbox. Today we officially complete the acquisition of ZeniMax Media, parent...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir sunum hazırlıyorsan oraya bir tane sevilen bir markadan yeni bir şeyler göstereceksin, Nintendo en küçük sunumunda bile bunu yaptı, Sony resmen dün sevenleri ile dalga geçti

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Melburg @melburg

  Hayatında hiç nintendo direct izledin mi bilmiyorum hocam ama bir ikisi hariç hepsi rezil gibiydi. Anca smash'e yeni karakter duyuruyorlardı. Milletin zaten böyle etkinliklerden beklentisi olması çok komik bunlar main event filan değil youtube'a normalde düz atılacak trailer'ların bir kuşağı. Ben 1sn bile izlemedim belli çünkü beklemeye gerek yok.

  • erhankoprulu @erhankoprulu

   2019'da switch aldım o tarihten beri çıkan her directi izledim. Smash veya tek bir oyuna özel yapılan directleri hesaba katmıyorum. Kastettiğim direct mini showcaseler bunlar 10-15 dklık switch'e neler geliyor görselleri ve hepsinde hep platforma gelecek yeni oyunlar gösterildi ve Nintendo'da hiç bir zaman bir oyunu 5-10 kere görmeyiz bir kere geliyor derler sonra gameplay bitti. Dünkü state of playde returnal,Kena,Oddworld, Deadloop bunlar hakkında zaten bilgimiz var her sunumda göstermişsin neden hala bu oyunlar için etkinlik yaptılar anlamıyorum.

RIDE ve MotoGP oyunlarının yapımcısı bir Hotwheels oyunu yapmış. Oyun arabaları gerçek gibi değil de orijinal görüntüsü ile eklemişler. Map editörü de olacakmış. 9 Eylül 2021 de çıkış tarihi
https://hotwheelsunleashed.com/

https://www.youtube.com/watch?v=iSM7xUCum_c

Hot Wheels Unleashed™ Announcement Trailer

The world's raddest cars, the most insane tracks and the most exciting races.Hot Wheels Unleashed™ is officially on its way.Watch the trailer and get ready f...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

25 Şubat Perşembe Gecesi sony etkinliği olacakmış. Etkinlikte PS4-PS5'e gelecek 10 oyun hakkında bir şeyler göstereceklermiş. 10 oyunun içinde yeni oyunlar ve haziran etkinliğinde duyurusu yapılan oyunlar olacakmış

https://blog.playstation.com/2021/02/23/state-of-play-returns-this-thursday-february-25/

State of Play returns this Thursday, February 25

A new slate of game updates and deep dives coming this Thursday.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

SIE Ceo'su Jim Ryan GQ dergisine röportaj vermiş, röportajda Ps5 VR headsetin 2022 yılında, tek kablo bağlantı ve yeni nesil kontrolcü ile geleceğini açıklamış.

PC oyuncuları içinde aralarında Days Gone'ında olduğu playstation exc oyunları bu bahardan itibaren yavaş yavaş PC'ye gelecekmiş.

#HaftalıkkGündemeMalzeme #OyunGündemineMalzeme

https://www.gq-magazine.co.uk/culture/article/playstation-vr-jim-ryan-interview-2021

PlayStation’s Jim Ryan: ‘We’re making a completely new VR format for PS5’

Surprise! PlayStation head honcho Jim Ryan has some news to share on PS5 stock, Sony’s 2021 release schedule and a new PlayStation VR headset.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Epic-Apple davasında, deyim yerindeyse apple valve'ı mahkemeye çağırıp gel bana destekle demiş. Ama mahkeme valve'dan steam'in yıllık gelir dökümünü de istemiş bakalım valve mağazacılıktan ne kazanıyormuş.

#OyunGündemineMalzeme

https://twitter.com/Slasher/status/1362876609909428233

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • kei @kei

  alttaki yorumlardan biri cidden ilgimi çekti. böyle sizle ilgisi olmayan, sizin taraf olmadığınız bir benzer iş modeline sahipsiniz diye mahkeme sizin mali bilgilerinizi afişe etmenizi isteyebiliyor olamaz bence.

  • Papa Emeritus @pope

   Apple'ın amacı büyük ihtimalle kendi aldıkları %30 payı savunmak olacak. Valve, Apple'a kıyasla çok çok daha az iş yapıp %30 pay alıyor. Apple bunu kesinlikle örnek olarak gösterecektir ve kendi aldığı %30 payı savunacaktır. Açıkçası her ay Apple'a yüksek bir miktar komisyon bırakıyorum ve bunun Apple'ın sonuna kadar hakkı olduğunu düşünüyorum. Apple mühendislerinin yaptığı kütüphaneler olmasa şu an köle gibi başka birisinin altında çalışıyor olurdum. Steam, Apple'ın yaptığı işin %5'ini bile yapmadan %30 komisyon talep ediyor.

  • erhankoprulu @erhankoprulu

   @pope Zaten mahkeme epic games'e diğer mağazalarda %30 uyguluyor siz neden rekabete aykırı diyorsunuz diye sormuştu ben orda davayı takip etmeyi bıraktım. Acaba epic games işi daha da mı yokuşa sürdü de Apple bak senin rakibin bile yüzde 30 alıp, benim mağazamda yayınladığı Underlords oyunundan bana %30 komisyon veriyor diye örnekleme mi yapacaklar. Epic games bu davanın başından sonuna kadar işi haksız olduğu halde medya oyunları ile kendini haklı gibi gösterdi bakalım Valve hamlesi neler gösterecek.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Ben de aynı fikirdeyim; ayrıca Apple bir eko-sistem sahibi olduğu için zorunlu olarak sistem içinde kalınması, daha da vahim hale getiriyor işi.

  • kei @kei

   @erhankoprulu mevzu komisyondan daha büyük. apple mağazasına koyduğunuz uygulamalara apple ile ödeme seçeneği koymayı mecbur kılıyor. adam da yok koymak istemiyorum ben gayet yasal ve herkesin fazlasıyla yaygın çekilde kullandığı kredi kartı ile ödeme almak istiyorum ne var bunda diyor. Yıllardır windows'a para vermemiş çünkü adamlar masaüstüne kurulan program ve oyun için.
   "Apple platformu oluşturyor hakkıdır" argümanı yeni icat oldu eskiden böyle bir şey yoktu. windows'ta para vererek aldığımız programlar için microsoft para kazanmıyor. Ben gittim winrar satın aldım kurdum microsoft ne kazandı buradan? hiçbir şey. Apple zaten o telefonları deli gibi karla satıyor bunun herkes farkında.

   Bu olay aslında epic ile de patlamadı öncesinde başka sesini çıkaranlar oldu. spotify zamanında millete apple ile ödemezseniz 3 dolar daha ucuza alırsınız üyeliği demişti 2015'te ve apple küplere binmişti. https://www.theverge.com/2015/7/8/8913105/spotify-apple-app-store-email

   şimdi spotify meselesinde şöyle bir ince durum var. apple da kendi müzik servisini açmıştı ve spotify ile aynı fiyattan sunuyordu. Fakat sorun şuydu ki spotify'ın kazandığının %30'u da apple'a gidiyordu. dolayısıyla gayet de haksız rekabet oluşturuyordu. Ben bu konunun apple ile kamuoyuna gelmesinden rahatsızım çünkü apple ve fanboyları bir konuda haksız olsalar bile haksız olduklarını kabul etmeyen insanlardır geçmişte onlarca örneği var.

   Üstelik apple mağazada bulunan bazı uygulamaların fikrini birebir çalıp kendsi uyguladı. bu sitede bazı örnekler var. Oluşturdukları birliğin üyeleri arasında çok büyük firmalar da var küçükler de var.
   https://appfairness.org/members/

   Keşke bu konu apple ile değil de google ile komuoyuna gelseydi o zaman millet "ama platformu oluşturuyor" demeyecekti büyük ihtimalle. Firmalar da apk yüklemeye yönlendirebilecekti. Apple'da bu da yok.

  • turker @turker

   @pope keşke senin gib müşteriler olsa hep

  • Papa Emeritus @pope

   @turker Keşke hep sizin gibi çalışanlar olsa. Apple şu an büyük store'lar arasinda ufak geliştiriciden en az komisyon alan yer. Apple benim emeğimden %15 komisyon kazanıyor. Eskiden %30'du ve çok ciddi para ödememe rağmen bana çok koymuyordu çünkü standart ücretti. Maaşlı bir çalışansanız şirket sahibi sizin şirkete kattığınız değerin %85'ini size geri veriyor mu? Hiç zannetmiyorum. Şirkete kattığınız değerin %20'sini bile vermiyordur size. Apple ise onların var ettiği kütüphaneler, işletim sistemi, programlama dili, store ve cihazlar sayesinde kazandığım paranın %85'ini bana yolluyor.

  • erhankoprulu @erhankoprulu

   @kei Sektör standartı olmuş bir paydan bahsediyoruz, bugün oyununuzu playstation store'a da koysanız xbox store'a da koysanız vereceğiniz pay %30 Appstore'un bundan farkı yok. Kaldı ki artık Windows store üzerinden alınan uygulamalardan microsoft'ta pay alıyor.

   Mac Os'de bundan kaçmanın yolu var dışarıdan .dmg dosyası olarak veriyorsun apple'ı bypass geçebiliyorsun ama mobilde tıpkı bir konsol veya teknoloji mağazası gibi çalışıyorlar. Ben bunda bir yanlışlık görmüyorum. Nasıl üreticiler wallmart'ın best buy'un komisyonlarını kabul ediyorsa Developerlarda Playstation, xbox, apple ve google'ın komisyon şartlarını kabul edecek.

   Bu konuyu sadece Apple üzerinden görmek bana popülist bir yaklaşım olarak geliyor. Epic'te bu dava da onu istiyor zaten, apple fortnite'ı kaldırdığı saniyede FreeFortnite hastagi ile 1984 Apple reklamının fortnite kopyasını çektiler sonra büyük fortnite yayıncılarına FreeFortnite kutusu yollamaya başladılar.

  • turker @turker

   @pope elma ile armut karşılaştırmak da, ne bileyim...

  • kei @kei

   @erhankoprulu hocam walmart bestbuy örneği güzel. Şimdi günümüzde zaten herkes aradaki kişilerin kaldırılmasını istiyor. Elon musk teslayı internetten satıp eve kadar teslimat yapıp aradaki bayileri kaldırmak istiyor. apple zamanında full albüm şeklinde satacaksın diyen müzik dağıtımcılarıyla sorun yaşıyordu. o zamanlar albüm şeklinde satış da sektör standartıydı ama demek ki o standartlar değişebiliyormuş ve tüketicinin lehine sonuçlanabiliyormuş. Topyekün her yerde bu %30 işinin kalkması gerekiyor özellikle dijital için. normal fiziksel dükkan %30 ile çalışırken kira vermeyen, raf dizen elemanı olmayan firmanın %30 alması kesinlikle fırsatçılık. Zamanında app store bu kadar büyümemişken belki uğraşması vs giderlerinden dolayı pahalıya geliyor olabilir ama şu an bilmem kaç milyar dolarlık bir yekün oluşturuyor. mevzu tamamen zamanında albüm satan dağımtıcıların paradan olmamak istemesi gibi bu firmaların da paradan olmak istememesi. Bir tüketici niye üreticiye kinlenir ve mal satanı savunur aklım almıyor.

 • teknosevir @teknosevir

  belki de epic diyor ki bunlar aralarında tezgahı kurmuş "tek elden" dümeni çeviriyorlar. steam'in orda bulunma sebebi açıkça biliniyor mu? ben bilmiyorum, sallıyorum.

 • ozturka @ozturka

  Apple epic i alternatif ödeme sistemi ekledi diye mahkemeye vermedi mi?

  Şimdi Windows, valve a ait olmadığına göre, işler daha çok karışabilir. Windows da valve ın satışlarından pay istemesin? Sonuçta steam windows üzerinden çalışıyor.

  Bunun bir tık ilerisi de Windows kullanarak alışveriş yaparsak (amazon vs) Windows un pay istemesi. Chrome da pay isteyebilir, sürekli mühendis çalışıyor onun için de.

Nvidia grafik üretmeyen sadece maden kazıcak chip yapmış. Umarım ekran kartı pazarı bu karttan sonra rahatlar. #HaftalıkGündemeMalzeme

https://blogs.nvidia.com/blog/2021/02/18/geforce-cmp/

GeForce Is Made for Gaming, CMP Is Made to Mine | The Official NVIDIA Blog

We’re limiting the hash rate of GeForce RTX 3060 GPUs so they’re less desirable to miners and launching NVIDIA CMP for professional mining.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

GeforceNow Türkiye sunucuları Ankara'da galiba çünkü nvidia isimlendirme yaparken, ortak olarak girdiği pazarlarda hep havalimanı kısaltmalarına göre yapmış. Rusya, Japonya, Tayvan, Suudi Arabistan 'daki sunucu isimleri hep şehrin havayolu kısaltması şeklinde.

Kaynak: https://status.geforcenow.com/

#HaftalıkGündemeMalzeme
#HaftalıkGündemDeğerlendirmesi
#OyunGündemineMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Forza Horizon 4 Steam'e geliyormuş.

9 Mart 2021 Çıkış tarihi,
Cross-Play desteği olacakmış
https://store.steampowered.com/app/1293830/Forza_Horizon_4/

#OyunGündemineMalzeme

Forza Horizon 4 on Steam

Dynamic seasons change everything at the world’s greatest automotive festival. Go it alone or team up with others to explore beautiful and historic Britain in a shared open world.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 12

Yarış oyunlarına meraklı birisiyim, EA Play 1 Euro olunca NFS Heat'i denemek istedim. 3 saatlik seansın sonunda söyleyeceğim tek şey. İnsan neden Forza Horizon 4 varken NFS Heat oynasın ki?

BeğenFavori PaylaşYorum yap