2012’den beri yaptığımız Bilişim Meslekleri araştırmasını Tübider Bilişim Sektörü Derneği 20. Yıl Kutlamaları çerçevesinde 2020 Şubat ayında yenileyerek topluma duyuracağız. Farklı endüstrilerdeki, sağlık hizmetlerinden finansmana, otomotiv sektöründen akıllı evlere ve daha fazlasına kadar çeşitli alanlarda işverenlerin iş akışını kolaylaştırmak ve işleri artırmak için yeni teknolojileri uygulamaya başladıkça, teknik/teknolojik bilgiye dayalı ve iletişim becerisi, takım çalışması, problem çözme gibi yumuşak beceriler (Soft Skills) dengesi olan birinci sınıf çalışanlara olan talep artmaya devam edecek. Bu gerçeklikten hareketle bu makale dizisinde 2020-2021 yılları arasında popüler olacak bilişim meslekleri ve sorumluluk alanlarını irdeledik. Makale dizimizin ikinci bölümünde 2020-2021 yılları arasında popüler olacak Veri ve Veri İşleme Bilişim Mesleklerini ele alıyoruz.

https://lnkd.in/eZfDvA7

2020-21 Yılları Popüler Veri ve Veri İşleme Bilişim Meslekleri - Türk İnternet

2020-21 Yılları Popüler Veri ve Veri İşleme Bilişim Meslekleri
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tübider Bilişim Sektörü Derneği 20 Yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığımız bir çalışmada 300’den fazla öz geçmiş değerlendirme imkanı buldum. Elektrik-Elektronik ve Bilişim Mühendislerinin öz geçmişlerine baktığımızda sıkça rastlanan hataları bu makalede sıraladım. Ne yazık ki sıraladığımız bu hataların çoğu hazır öz geçmiş şablonlarında daha da sık rastlanmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunda hazır formatlardan kaçınmanızı öğütlerim.

https://www.cizgi.com.tr/index.php/2019/11/26/muhendisler-icin-sik-yapilan-oz-gecmis-cv-hatalari/

Mühendisler İçin Sık Yapılan Öz Geçmiş (CV) Hataları

Tübider Bilişim Sektörü Derneği 20 Yıl kutlamaları çerçevesinde yaptığımız bir çalışmada 300’den fazla öz geçmiş değerlendirme imkanı buldum. Elektrik-Elektronik ve Bilişim Mühendislerinin öz…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

21 Yılda 750.000 Kayıtlı Üye ve 9 Milyon Erişim

1998 yılından beri biriktirdiğimiz toplam 2,100 saat bilişim eğitim videolarını, görsel eğitimleri, ders sunumlarını, teknik/teknolojik dokümanları ve 30.000 sınav sorusunu Çizgi Tagem CloudCopy ismi ile isteyen herkese ücretsiz açıyoruz.

Lütfen aşağıdaki linkten Google Gurubumuza katılım isteğinde bulunun:

( Dikkat! Sadece grup üzerinden erişim sağlanabilmektedir.
Teknik olarak dizinlere doğrudan erişim hakkı veremiyoruz. )

https://groups.google.com/forum/#!forum/cloudcopy_istek

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Stanford Üniversitesi CS231n: Convolutional Neural Networks for Visual Recognition Dersleri (Türkçe Alt Yazılı Eğitim Videoları)

Çizgi Tagem ClodCopy Google Dizinlerinde!

Lütfen Google Gurubumuza katılın. ( Dikkat! Sadece grup üzerinden erişim sağlanabilmektedir.
Teknik olarak dizinlere doğrudan erişim hakkı veremiyoruz. )

https://groups.google.com/forum/#!forum/cloudcopy_istek

https://www.youtube.com/watch?v=40riCqvRoMs

Fei-Fei Li: Resimleri anlamaları için bilgisayarları nasıl eğitiyoruz

Küçük bir çocuk resimlere baktığında, onları kolaylıkla tanımlayabilir : " Kedi", "kitap", "sandalye". Bugün, bilgisayarlar da bunu yapacak kadar akıllı hale...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TP-Link Neffos C5 kullanıyorum. Gençlerin belki de gülüp geçtiği telefon ama şunları yazmadan edemeyeceğim.

Onlarca kez yere düştü hiç birşey olmadı. 3 sene bataryası hiç ödün vermeden dayandı. Daha da ilginç olanı bugün bana gelen yeni batarya da 3 sene önce doldurulmuş ama hala %49 doluydu. İnanamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk PC'den bugüne Çizgi Elektronik-Çizgi Tagem eğitim içeriklerini paylaşıyor!

1999 yılından beri biriktirdiğimiz toplam 2,100 saat bilişim eğitim videolarını, görsel eğitimleri, ders sunumlarını, teknik/teknolojik dokümanları ve 25.000 sınav sorusunu Çizgi Tagem CloudCopy ismi ile bilişim isteyen herkese ücretsiz açıyoruz.

Computer Science ve FPGA alanlarında tam 100 kitap bulut alanımıza yeni yükleniyor!

Lütfen aşağıdaki linkten Google Gurubumuza katılın.

https://groups.google.com/forum/#!forum/cloudcopy_istek

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tüm Bilişim çalışanlarına öneririm, gerçekten mükemmel bir çalışma.

https://softtech.com.tr/2019-teknoloji-raporu/

2019 Softtech Teknoloji Raporu

2019 Softtech Teknoloji Raporu
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Laran Genç @laranfrt

  Niyazi bey cok acıl yardımınıza ihtiyacım var . Ben samsung a70 model bir telefon aldım. Ekranda karanlıkta ve siyah ekran da gözüken gün ışığında farkedilmeyen beyaz piksellere rastladım 15 günlük ken servise verdim 1 ağustos 'ta aldım cihazı zaten. Cihaz kvk mecidiyeköy samsung yetkili servisine götürdüğümde değişim olacağını söylediler ne renk istediğimi sordular hattâ. Sonra beklememi temin edeceklerini soylediler 1 2 gün sonra yazılım ekran kalibrasyonu yapılıp gelip teslim almam söylendi haliyle değişim bekledigim için şaşırdım. Teslim almaya gittim kasada kılcal çizikler oldugunu belittim teslim almadan cihaz teslim noktasindaki hanfendi tamam siz imzalayin sonra içerdeki arkadaşlar tekrar kayıt oluştursun diye beni aldattı ve aslında bir nevi sorunsuz teslim aldığıma dair imzalı belge oluştu. Sonra hicbir şekilde eve götürmeden kayıt olusturttum. Ama çizik kaydını servis fisine tükenmez kalem le yazıp beyanımı firmaya iletmediler. Samsungu arayarak ta çok sıkışırdım şikayet kayıtları çözüm ekipleri vs vs hepsi çözümsüz kaldı. Sonra imza attigim için tabi yine servis sıyrıldı işten gel al dediler yine bu sefer teslim noktasinda da ekranda çizik görünce artık deliricektim. Bu sefer çizikleri yazdılar. Ve teslimalmayacagima dair çizikler yüzünden imza belge attim kopyası ve dişler elimdedir. her götürdüğümde de değişim talebi nde bulundum. Cihaz teslim noktasında ki kadına imza attigim için sağlam teslim almış gözüküyorum haklarımı elimden aldınız dediğim de ben sizi hatırlıyorum problem değil duzeltiriz onu dendi. Henüz 1 aylık cihaz ama 15 gün hepi topu kullandım. Piksel sorunu yazılım la düzeliyor sa ben zaten değişim olucak denilmese serviste birakmazdim. Değişim talep ediyorum cihazımın parca değişimini kesinlikle istemiyorum. Bu süreçte gerçekten çok mağdur edildim. Şuan piksel sorunu düzelmiş olsa bile yepyeni 1 aylık bile olmadan verdiğim cihazı çizmişler. Haklarim nelerdir. Lütfen yardımcı olun öğrenciyim 18 yaşında gerçekten o kadar para verip aldığım cihaza üzülüyorum ailemdende baskı görüyorum lütfen yardım etsin herkes

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Merhaba, Tüketici kanunu değişim hakkını kullanmak sizin temel hakkınızdır. Sorun kanun da aslında, hiçbir şekilde üreticiler tarafından vicdani açıdan ve hukuki olarak yürütülemeyecek bir kanun hazırladılar. Hesapta "tüketiciyi koruyorlar" Ne oldu her türlü ahlaksızlık diz boyu.

  Kardeşim seçimlik haklarınızı okuyunuz ve doğrudan tüketici hakem heyetine başvurunuz. Her koşulda sizi haklı çıkaracaklardır. Üstünden vakit geçmesi, yok size imzalatılan kağıt... hiçbir şeyi dinlemezler.

  Ancak büyü şehirde iseniz durum başka. O zaman çok uzun sürebilir ancak sonunda hakkınızı alırsınız. Zaten üç kağıtçı servisler de buna güveniyorlar.

 • Laran Genç @laranfrt

  Tüketici hakem heyetine başvurucu sürecinde ben öğrenciyim telefon bende mi kalıcak bu uzun süreçte ve de kaymakamliga gidip samsung firmasinimi yoksa kvk mecidiyeköy samsung yetkili servisinimi şikayet edicem biraz toyum bu konu cidden artık beni yordu yardımcı olursanız sevinirim

 • Laran Genç @laranfrt

  @niyazi-saral niyazi bey üründe piksel sorununun devam etmediğini söylüyorlar ama serviste cihazım çizilmiş 1. Ağustos ta almıştım cihazı. Bu durumda yine yukarda bahsettiğiniz haklarım saklıdır değil mi

Bilişimciler ücretlerinizi yapay zeka ile doğrulayın!
Bilişim Teknolojileri alanında çalışan donanım teknisyeni, network elemanı, sistem yöneticisi, web tasarlayıcı, yazılımcı, satış elemanı, eğitmen veya danışman olarak 2019 yılı ücretlerinizin yapay zeka tarafından belirlenmesini ister misiniz?

https://www.cizgi.com.tr/index.php/2019/05/02/tubider-bilisim-teknolojileri-meslek-secimi-ve-ucretler-1/

Tübider Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler (2019)

Tübider Bilişim Sektörü Derneği Bilişim Teknolojileri Meslek Seçimi ve Ücretler Araştırması (2019) Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörünün, ülke ekonomisinin büyümesinde, istihdamın ve dünya paz…
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yıllardır insanlara internet ortamında patavatsızca fotoğraflarını paylaşmamalarını söylüyoruz. Anlatamıyoruz! DeepFake (kişinin gerçek hayatta yapmadığı veya söylemediği şeyleri yapay Zeka ile algoritmik sahte video oluşturma) yöntemi ile yarın adult klipleriniz, hırsızlık videolarınız veya siyasi anlamsız fikirleriniz oluşturulabilir.

https://www.vice.com/en_us/article/kz4amx/fsgan-program-makes-it-even-easier-to-make-deepfakes?fbclid=IwAR3FH_vLMs1DV7QyVE6gkhEJT6vhgPJOJN874nIv4jwrVQp42XF3SJjX9ns

This Program Makes It Even Easier to Make Deepfakes

Unlike previous deepfake methods, FSGAN can generate face swaps in real time, with zero training.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • Fırat Duran @firat_duran

  Bunun için kameralarin yok olması lazım. Biz paylaştık ettik diye vs suç bize yikilamaz. Ünlülerin, politikacıların vs bir sürü video içerikleri var. Ne yapacaklar?

 • Sezer SEVİNÇLER @sezers

  niyazi bey sizin dediğiniz gibi bende yıllarca insanlara anlattım ama olmadı. ben bilgisayar mühendisiyim, teknoloji manyağıyım ama foto video paylaşmada hep çekindim.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  Benzeri endişelerden dolayı bir yere gideceksem veya biri ile buluşacaksam mutlaka resmi kamera sistemlerine görünürüm en azından nerede ne zaman bulunduğumun kanıtı olsun. Eğer herhangi bir suçlama ile karşılaşırsam belki bi dayanak oluşturur.

 • Gump @runforrest

  Bunun yapılabildiğini halk iyi kötü bir örnekle görsün otomatikman güvenini kaybeder foto ve videoya zaten, onu geçin hukuk sistemleri değişir yeri gelir anlaşılamayacağına kanaat getirilirse delil sayılmaz veya %100 kesin kanıt gözüyle bakılmaz foto ve videoya. Yani pek bir anlamı kalmaz ayyuka çıkınca, ayda yılda bir çok çok çok önemli operasyonlarda kullanıldığı sürece işler bu sistem. Her ay bir olay patlak verirse hiçbir önemi kalmaz. Yani en azından biz ölümlüler için endişelenecek bir şey yok. 🙂