Nar Tanesi bilişim mentorluk platformu mentilerinden bir gencimiz çok iyi bir yazılım şirketinde dört bin TL'den fazla bir maaş ile yeni bir işe girdi. Başarılar diliyoruz.
http://www.nar-tanesi.org

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tamamen ücretsiz ve gönüllülük üzerine kurulmuş bir rehberlik sitesi: Nar Tanesi http://www.nar-tanesi.org

Bilişim eğitimi ve kariyer gelişimi ile ilgili sorularınız ne kadar karmaşık olursa olsun, ilerlemeniz için gereken yanıtları sunma yetenek ve deneyimlerine sahibiz.

Hedefimiz 2020 sonuna kadar 1,000 danışan. Gittikçe büyüyen rehber havuzumuzla gençlere hizmet amacındayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BİLİŞİM ALANINDA YAPAY ZEKA İLE MESLEK SEÇİMİ
Meslek seçimi sürecindeki gençler için Bilişim Teknolojileri alanındaki donanım teknisyeni, network elemanı, sistem yöneticisi, web tasarlayıcı, yazılım geliştirici, satış elemanı / yöneticisi, eğitmen veya danışman gibi temel mesleklerden hangilerinin kendi kişisel özellikleri ve temel yetkinliklerine uygun olduğunun tespit ederek ve bu tahminlerin yapılırken bu mesleklerdeki profeyonellerden elde edilen bilgileri yapay zeka ile değerlendirerek doğru meslekleri belirliyoruz.
https://nar-tanesi.org/?page_id=72688

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilişim öğretmenleri ve öğretim görevlileri, gençlere mentorluk yapmak ister misiniz?
Bilişim alanında gençlere rehberlik yapmak amacıyla yeni bir mentorluk sitesi kurduk. http://www.nar-tanesi.org

Mentorluk, özünde, gençlere, kendilerine önem veren biri olduğunu ve eğitim, staj ve kariyer zorluklarıyla başa çıkmada yalnız olmadıklarını garanti eder ve önemli olduklarını hissettirir. Araştırmalar, kaliteli mentorluk ilişkilerinin çeşitli kişisel, akademik ve profesyonel durumlarda gençler üzerinde güçlü olumlu etkileri olduğunu doğrulamaktadır. Sonuçta, mentorluk bir genci kişisel büyüme ve gelişmeye, sosyal ve ekonomik fırsata bağlar.

Bilişim alanında yetkin ve deneyimli Nar Tanesi mentorları mentilerinin, eğitim süreçlerinde alan ve ders seçimi, staj rehberliği, uzaktan eğitim fırsatları, proje katılım motivasyonu ve kariyer basamaklarında ihtiyaç duyacakları her türlü gelişim için karşılıksız öngörülerde bulunurlar. Platormumuza kaydolan gençler yeni kaynaklar, gelişim fırsatları, kariyer fırsatları ve bilişim eğitimi mentorluğu ile ilgili haberler hakkında güncel bilgilere sahip olacaklar.
Siz de Nar Tanesi mentorlarından biri olmak isterseniz seviniriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayar Mühendisliği mi, Yazılım Mühendisliği mi?

Bilgisayar bilimleri, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği kavramlarının arasındaki farkları bu videoda açıklıyorum.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  15 dakikalık video yerine özet geçeyim merak edenlere;
  Bilgisayar mühendisliği, neyin üstüne kod yazdığını iyi bilmektir. Ayrıca iş imkanı yazılım mühendisine göre çok çok daha fazladır. -EĞER İKİ BÖLÜM ÖĞRENCİSİ DE AYNI SEVİYESE KODLAMA BİLİYORSA- yoksa günün sonunda en iyi kod yazan işi kapar orası ayrı konu.
  Batu bozkanın bununla ilgili güzel bir videosu vardı bulamadım

  • Temp 🔚 @temp

   @agab Ben bundan 4 sene önce baktığımda yazılım mühendisinin önünün daha açık olduğu, direk yazılıma yönlenildiği dolayısıyla da daha güzel bir eğitim alındığını falan söylüyorlardı.
   Bide şöyle bir olay var.
   Bilgisayar mühendisliğinden mezun bir arkadaşım var ve nerdeyse hiç bir şey bilmiyor. Ben ondan çok daha fazla şey biliyorum. (bölümümün mühendislikle alakası olmamasına rağmen)

  • Agab @agab

   @temp Bir elin 5 parmağı dahi aynı değildir. Arkadaşın bomboş bir insanmış. Bu yüzden koca bölüm suçlanır mı?
   Aksine yazılım önü kapalı. Şöyle düşün, avmye bir otomatik kapı yapılacak. Bunun çok basit bir elektrik devresi çizilecek ve yazılımı yapacak. İşveren olarak hem eem hem de yazılım mühendisi mi alırsın, yoksa ikisini bilen bilgisayarcıyı mı?

   Fazla detaya girmek de çok istemiyorum ama bilgisayar mühendisliği ders içeriği olarak computer science ile neredeyse aynı. Ama yazılım ne tanınırlığı var ne de işlevselliği. Türkiye’de yazılım mühendisliği diye bölüm açılmasının tek sebebi “aa gavurlarda böyle şey var hadi biz de açalım” demesidir. Açık ve net.

   Aynı üniversitenin bilgisayar ve yazılım mühendisi bölümlerine bakalım. Aynı hocalar girme koşuluyla yalnız. Günün sonunda bilgisayarcı daha fazla bilgi sahibi olur.

   Bunu zaten ben tek başıma bir şey desem yine tamam da, koskoca şadi hoca diyor. Veyahut microsoft’ta çalışan batuhan bozkan diyor.

  • Temp 🔚 @temp

   @agab İlginç tabi başta da dediğim gibi ben aksini düşünenleri de gördüm. Biraz yoruma dayalı heralde.
   Arkadaş örneği tamamen konudan bağımsız bir örnek ona takılma.
   Aslında benim fikrim; sen 2 bölümü çok ötekileştiriyorsun bence.
   Günün sonunda kimin pratiği, yazılımı kuvvetliyse o daha iyi iş yapar.
   Ki tarih falan okuyup yazılımcılıktan 50 bin tl ++ kazanan sanaldan tanıdığım biri var.
   O yüzden bölüme göre yargılamamak lazım. İnsandan insana çok değişiyor deneyimli kişi.

Yeni araştırma: ABD'li bilim adamları araştırma sonuçlarında açıkça, solunum aerosolleri yoluyla hava yoluyla bulaşmanın COVID-19'un yayılması için baskın rotayı temsil ettiğini gösterdiğini söylüyor.
Covid-19 ile mücadelenin en büyük silahı maskeyi doğru bir şekilde takmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek. Bakın daha önceki SARS ve MERS salgınlarından maske takma deneyimi olan asya ülkelerindeki ölüm oranları:
Japonya ölüm oranı 7 (1 milyon nüfusta)
Güney Kore ölüm oranı 5 (1 milyon nüfusta)
Singapur ölüm oranı 4 (1 milyon nüfusta)
Hong Kong ölüm oranı 0.5 (1 milyon nüfusta)
Taiwan ölüm oranı 0.4 (1 milyon nüfusta)
20 Milyonluk Taiwan'da (Çin'e ne kadar yakın biliyoruz) 443 vaka ve sadece 7 ölüm var. Bu oran övündüğümüz Türkiye'de ölüm oranı 56 (1 milyon nüfusta) ortalama 10 misli.
Maskeyi herkes doğru birçimde taksın ve en az 10.000 kişiyi daha öldürmeyelim.

Not Wearing Face Mask Drastically Increases the Chances of Contracting COVID-19,...

The researchers believe that the failure in containing the propagation of COVID-19 pandemic worldwide is largely attributed to the unrecognized importance of airborne virus transmission.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Türkiye PC sektörünün ilkleri anılarını ve bugünü tartışıyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Pablo Vader @definitive

  Keyifli sohbetler dilerim.

  Keşke bir iki saniye daha fazla ayırıp, tıklanabilecek şekilde kayıt linklerini de mesajınıza ekleme zahmetine katlansaydınız.

 • Çizgi Elektronik @niyazi-saral

  Eskiler Bilir II

  Bu etkinlik dizisi geçmişte kalan anıların hatırlanması, deneyimli dostların günü değerlendirmeleri açısından çok önemli. Bu hafta Boğaziçi Bilgisayar’dan tanıdığınız Abdullah Tecdelioğlu, 4K isimli büyük toptancı firmadan tanıdığınız Fahir Özcan, Escort Bilgisayar’dan tanıdığınız İbrahim Özer ve Çizgi Elektronik’ten tanıdığınız Niyazi Saral, moderatörlüğünü yapacağım bu eğlenceli toplantıya katılıyor.
  Murat Göçe

  2 Haziran Salı saat 18:00de başlayacak program için kayıt linki:

  http://www.bilisimzirvesi.com.tr/bz/eskiler2

Online Bilişim Sertifikaları Kazanmak istemez misiniz?

1) A+ 220-901 Uyumlu BT Teknik Eleman Sertifika Programı,
2) A+ 200-902 Uyumlu BT Destek Elemanı Sertifika Programı,
3) Bilişim Teknolojileri Donanım ve Elektronik Uzmanı Sertifika Programı,
4) N10-007 Network+ Uyumlu Network Uzmanı Sertifika Programı
5) Bilgisayar İşletmenliği Sertifika Programı (Microsoft Office)

- Tam 6,000 sorudan oluşmuş soru bankası
- Yepyeni teknolojilere paralel sorular
- Otomatik anında sertifika
- Defalarca deneme ve öğrenme imkanı
- 5 Farklı sertifika
http://www.cizgi-tagem.org

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Online Sertifika: Bilgisayarı aktif şekilde kullanıyorsunuz… Peki ya eksik bildiğiniz bir şeyler olabilir mi? İşte size deneme imkanı!

Yenilenen sınav sistemimiz ve soru bankamız ile Bilgisayar İşletmeni sertifika programımızı yeniden açıyoruz. Bilgisayar İşletmenliği Sertifika sınavlarımız; soru havuzunda yer alan yüzlerce sorudan seçilerek oluşturulmaktadır. Sertifika programındaki konu başlıkları Milli Eğitim Bakanlığı Modüler Programlarından Bilgisayar Kullanımı modülüne uygun şekilde hazırlanmıştır. Bu sertifika programını oluşturmamızdaki amaç; kişilerin günlük hayatta aktif şekilde kullandıkları bilgisayar, internet ve ofis programları konusunda eksik kaldıkları noktaları tespit etmek ve bu eksiklerini tamamlamaları için sizlere rehberlik etmektir. Sınavlara dilediğiniz kadar girebilir ve bilginizi sorgulayabilirsiniz.

Aynı zamanda sınavlarımız Bilgisayar İşletmenliği (Bilgisayar Kullanımı-Bilgisayar Operatörlüğü) eğitimi veren Halk Eğitim Merkezlerinde, özel eğitim kurumlarında, belediyelerin açmış olduğu meslek edindirme kurslarında kişilerin mevcut bilgilerini sorgulamak amacı ile kullanılabilir. Aynı şekilde bu kurumlardaki eğitimler sonrası bu sınavlar kursiyerlere uygulanarak bilgisayar bilgisinin ne durumda olduğu gözlemlenebilir. (ön test-son test)
Sınav sistemi 6 farklı sınavdan oluşmaktadır. Sadece bir tanesinden geçerli not almanız durumunda tarafınıza e-posta ile PDF sertifika gönderilmektedir.

https://www.cizgi-tagem.org/isletmen_sertifika/

BeğenFavori PaylaşYorum yap