Kamuda tasarruf tedbirlerini gordum hiç inanamadım.

Etrafından dolanmayın gerçekten yaparlarsa önümüzdeki seçimlerde şanslarını yine yükseltirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Centurion @burakdogn

  Gizli kapakalı cebplerine atarlar paraları güven vermiyorlar ...

 • POfficer @felixfelicis

  Bunların tasarrufun t'sini yapacaklarına inancım yok. Bir de şu madde aile içinde kavga çıkartabilir 😄

  "Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz."

 • huseyin/azuren @hegemen

  Önce gitsinlen fazla memurların araçlarını alsınlar.1 Müdür 30 müdür yardımcısı ve aracı var.Yazık. boş işlerin adamlarının aracı ve yardımcısının yardımcısı.
  Bknz çalışan tek yanında müdür ve müdürleri = kamu.

 • 486 DX2 66 @486

  seçim kazanmak için bu tedbirler yeterli mi? demokrasi, adalet, eğitim ne olacak?

 • Unreal Mannequin @mannequin

  Yok öyle bir dünya. Akape demek müsriflik, sonradan görmüşlük, halkın parasına çökmek, kendi adamlarını işe yerleştirmek, 3-5 maaş vermek, altına milyon dolarlık arabalar koymak, milyar dolarlık şirketlerin vergisini affetmek, 3 kuruşluk ihaleyi milyon dolara peşkeş çekmek demek. Tasarruf yapacak olsalar en başta kendi adamları işi bırakır, oy vermeyin bunlara der.

 • Dank @dank

  Tasarruf dedikleri 100 milyar tl (≈3 milyar dolar), Suriyelilerin bize maliyeti yılda 8-10 milyar dolar...

 • OLDBoy @oldboy

  Nope, itibardan tasarruf olmaz...

 • cgdincer @cgdincer

  evet bunlara hala inanan insanlar oldukça oylarını yükseltirler.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Boş bir paket bence. Olan yine normal çalışana olmuş 😀

  + Olması gerekenler:
  - Seçimler için hazine yardımı kalkacak. Miting düzenleme kalkacak. Dijital yayınlara yönelsinler. kendi reklamlarnı Sosyal medyadan yapsınlar. Bu arada reklam vs vermek de yasak olacak (devlete gider gösterilmeyecek) . Açsın canlı yayın konuşsun, nasılsa haber kanalları yayınlayacaktır. Düşünsene bir mitinge 1000 kişi gidiyor en az bir okadar polis, kamu görevlisi gidiyor, e bir de halk gidiyor.
  - Seçimlerde yada öncesinde afiş, broşür, bayrak, poster vs bastırılmayacak, yapmak isteyen varsa kendi cebinden versin.
  - Şuan yaşadığımız enflasyon talep enflasyonu ve bizim taraflı tarafsız ekonomistler hiç bahsetmezler. Sene 2008 ülke nüfusu 70 milyon, ıvır zıvır ile 100 milyon de. Bugün bu nüfus 85 milyon + 10-15 milyon sığınmacı, göçmen, kaçak + min. 50 milyon da turist. Tarım/gıda/tekstil üretimi 2008 ile 2024 arasında bukadar çok artmamıştır. belki aynı bile olabilir. 2008 de hamburger steak bilmeyen bu toplum şuan her hafta tüketiyor. Yani hayvancılık 2 kat fazla olsaydı bugün et fiyatı konuşmazdık muhtemelen. Evet dolar, benzin, işçi maliyetleri de etken ancak onlar bir yerde dursa bile fiyatlar artıyor.
  - Doğudan batıya - batıdan doğuya gelen ürünlerin takibi online yapılmalı. Kim kaçtan tarladan satış yaptı, şehre gelene kadar ne oldu? kaç kişinin elinden geçti gibi bir denetleme mekanizması olmalı. Yani komisyonculuk ne safhada bakılmalı?
  - Yabancıların gönderilmesi şart, bu bile kendi başına büyük bir tasarruftur.
  - Yabancılara konut kiralama bitmeli, yasaklanmalı. 1-2 defa uyarı. 3. para cezası, 4. ise çok daha ağır para cezası konmalı.
  - 15 oda altı hiçbir yer günlük kiralık olarak işletilememeli. Bu sayede kiralar ucuzlayacaktır.
  - Kamudaki yabancı araçlar yerliler ile değişmeli.
  - Akşam 11-12den sonra hiçbir kafe ve restoran açık olmamalı. Tasarruf demek tüketimi azaltmak demek. Ülke şuan nerdeyse 7/24 tüketim odaklı dönüyor. nereye gitsem kafe nereye gitsem restoran açılıyor. Lezzetleri zaten vasat 😀
  - İhaleler avrupa standartlarında olmalı, komisyonculuk bitmeli. Ahmete sattıysam o işi ahmet yapmalı, ahmet gidip te mehmete daha ucuza yaptırmamalı.
  - İşyeri/dükkan/şirket vs farketmez eğer kapandıysa kesinlikle içinde, sağında solunda tabelasında elektirik kullanmamalı. Adam dükkanı akşam 7 de kapatıyor ertesi günü sabah 8e kadar tabelası, vitrini, odasının ışığı boş boş yanıyor. Evet parasını ödüyor da, harcamasa devlet de üretim için ek çaba sarfetmeyecek.
  - Bakkal, restoran, kafe vs farketmez kimse kapısının önünü sulamamalı. Yok toz kalkıyor, kirli bilmem ne farketmez. kirliyse ararsın belediyeyi gelir yıkar.
  - Güneş ve Rüzgar enerjisine ulaşım kolay olmalı, mevzuatı yumuşatılmalı. Oraya git izin al, buraya git öpücük ver gibi şeylerle vatandaş uğraştırılmamalı.
  - Vekillerin, bakanların, kamudaki üst mertebedekilerin ayrıcalıklarından tasarruf şart. Malum vekiller maaşlarından dolayı yakınıyorlar, giderimiz çok diyorlar. Yok bir yere ziyarete gittiğinde 50 kişiye yemek söylemiyim mi? şunlara paramla hava atmıyım mı gibi şeyler bitmeli. Millet vekilisin sanane yemeklerinden? Sen kurma sofra?
  - Göz boyamak için kamuya eleman alımı durmalı. Özellikle diyanetteki.
  - Zenginlerden vergi alınmalı! Futbolcu, kuyumcu, pırlantacı farketmez. Malı fazla olandan fazla vergi alınmalı.
  - Vergi sistemi basitleştirilmeli, denetlenmeli. Adam günde 100kg döner satıyor ama fiş kesmiyor? kafede yüzbinlerce lira kazanıyor ama fiş kesilmiyor? bir kağıt kesiyorlar, fiyat kdv herşey yazıyor ama altında da mali değeri yoktur yazıyor 😀

  vs vs vs ....

 • arandur @arandur

  Alışmadık totoda don tutunamaz, tasarruf tedbirleri zaten kamuda 3-4 ayda bir gündeme gelen rutin konudur. Alt kademeyi yatırımların durması olarak etkiler ama asıl üst kademe tasarruf yapmalıdır ve bildiğiniz üzere yapmayacaktır da.

 • Nakahella @nakah

  Pek işe yarar bir şey göremedim ben.

 • Barış Ataç @barisatac

  " gerçekten yaparlarsa" Zaten bütün mesele bu değil mi? Bu güne kadar söyledikleri her şeyi yapmış olsalardı ben bile oy vermeyi düşünebilirdim. Ancak verdikleri sözleri yerine getirmedikleri gibi çoğu zaman tersini yaptılar.

 • huseyin/azuren @hegemen

  Gerçekten yaparlarsa diye bir şey yok.
  Zamanında ben demedim "Biz seçimi kazanmak için böyle söyledik yapacaz demedik." diye...

 • Gamer Wolf @syndicatedynamics

  Bro seni sevdim sana uygun satılık köprü var elimde