Daha iyi bir Kablosuz İnterneti İçin Neden 2.4 Ghz Den Uzak Durmalıyız?

Merhabalar. Geçenlerde burada bir arkadaş kabloda aldığım İnternet hızını kablosuz kullanımda alamıyorum, sorun nedir diye bir konu açmıştı. Aynı zamanda kablosuz üzerinden İnternet sayfalarına girerken sitelerin çok geç açıldığından şikayetçiydi. O gün kendisine durumu izah etmeye çalıştım. Bugün ise kendi yaptığım testlerin sonucunu paylaşmak istiyorum.

 

Öncelikle evimde ağ kurulumundan bahsetmem gerek. Eve İnterneti getiren vdsl bir modem router var. Bunun markası modeli : Tp-link Archer Vr400.

 

Eskiden adsl modem olarak çalışırken vdsl e geçmem sonucunda atıl duruma düşen adsl modemim ise acces point modunda mutfakta çalışıyor. 15 metrelik bir ethernet kablosu ile vdsl modeme bağlı.

 

Vdsl modemde hem 2.4 Ghz hem de 5 Ghz Ac desteği mevcut. 3 Tane de antene sahip. Evde 3 adet kablosuz ağ görülmekte. Vdsl modemin yayın yaptığı Gokhan 2.4 Ghz ve Gokhan 5 Ghz ile Acces Pointin yayın yapmış olduğu Gokhan Acces point ağları.

 

 

Öncelikle kullanmış olduğum telefon Samsung Galaxy Note 8'in bu ağlara ne kadar hızla bağlandığına bakalım. Bağlı olduğum ağı yayınlayan modeme çok yakın durduğumu da belirtmek isterim. Ekran görüntülerinde wifi sinyal şiddetini de özellikle işaretledim.

 

 

Evet görülebildiği üzere 2.4 Ghz bandında yayın yapılan ağların hızı 130-144 Mbit/s limitinde. 5 ghz ise 650 mbps hızında. Bu hız duruma göre bazen 800 küsür mbps de olmakta ama arada rüzgar esse 650 lere gerilemekte.

 

Bildiğiniz gibi ağ hızı internet hızınız değil. Yerel ağ hızınız. Bu hız aynı ağa bağlı iki cihaz arasında dosya paylaşımı vs yaparken çok önem arz ediyor. Ağ hızı düşük ise dosyaların diğer bilgisayara iletilmesi çok daha uzun sürebiliyor. Ya da diğer bir örnek yerel ağ üzerinde video streami oyun streami vs konularda ya da yerel ağınızda nas benzeri cihazlar varsa bu ağ hızı performansı çok etkiliyor. 5 ghz nin en büyük avantajlarından biri de bu.

 

Sırada ise günlük kullanıcıların İnternet keyfini çok daha etkileyen testimiz var. İnternet hız testleri.

 

 

Evet ilk testimiz acces pointin 2.4 ghz bandında yayın yaptığı ağda.

 

Evimde kullanmış olduğum internet 50 mbps indirme ve 4 mbps yükleme hızına sahip.

28,4 Bu indirme hızlarını neredeyse yarısı demek. Yükleme hızında bir sorun görülmese de grafiklerdeki dengesizlik dikkatinizi çekmiştir. Bu dengesizliğin ve bu yavaş indirme sonucunun en büyük sebebi modemin bulunduğu bölgede yoğun bir kablosuz ağ sinyalini olması. Komşularımız genelde modemlerini mutfak bölgesine koyuyor bizim acces pointte mutfak bölgesinde bulunduğundan iletişim kurduğu cihaza sesini duyurmakta zorlanıyor. Kablosuz sinyal karmaşası içinde ilettiği paketler hatalı iletiliyor bu hataları düzeltmek adına bir daha gönderiyor bu süreç tekrarlanıyor derken performans ve stabilite çok düşüyor. Bu sebeple site açılmaları gibi gecikmenin önem arz ettiği işlemerde gecikmeler yaşanıyor. Sadece komşuların kablosuz ağları da değil bir çok kablosuz ürün 2.4 ghz bandında çalışmakta. Kablosuz telefondan bebek telsizine kadar. Bunlarda sinyali oldukça etkilemekte.

 

Evet burada ise vdsl modemin 2.4 ghz bandından yayın yaptığı ağı görmekteyiz. Bu modemin bulunduğu oda mutfak bölgesine nazaran daha az trafik yoğunluğuna sahip. Bu sebeple sonuçlar biraz daha iyi.

 

 

Evet son olarak ise 5 Ghz bandını görmekteyiz. Bu ağda kablolu İnternet ile ne alıyorsam aynı hızları almaktayım. En ufak bir farklılık yok. Sebebi ise çok basit. Komşularımız arasında 5 ghz kullanımı ya yok ya da sinyali etkilemeyecek kadar zayıf. Cihazlar birbiri arasında daha temiz net bir haberleşme sağladığından indirme ve yükleme hızlarını sonuna kadar stabil bir şekilde kullanabilmekteyim. (Upload hızı servis sağlayıcı kaynaklı ya da vdsl in yapısı gereği pek stabil değil)

 

Özetle evde iyi bir kablosuz ağ performansı istiyorsanız 5 ghz ye geçmek bir elzem artık.5 ghz nin 2.4 ghz ye göre tek dezavantajı kapsama alanı biraz daha dar. Sinyal özellikle kalın duvarlardan geçmekte zorlanabilir. Kullandığınız kablosuz cihazlar modeme 1-2 oda uzakta duracaksa 5 ghz Ac destekli bir kablosuz altyapıya geçmeyi herkese tavsiye ederim.

 

İyi günler.

 

 

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 34

Lg Quickremmote Uygulamasını Cm/Los ve Aosp Romlarda Çalıştırma Rehberi

Merhaba arkadaşlar. Lg G2 ve G3 lerde kullanılan infrared modülü ve onunla birlikte çalışan Quicremote uygulaması senelerdir severe kkullandığımız bir uygulama. Diğer 3. parti kumanda uygulamalardan farklı olarak akıllı kumanda yani listede olmayan bir cihazın kumandasını öğrenme fonksiyonu da olduğundan çok başarılı bir uygulama diyebiliriz. Neyse gelelim bu rehberi neden yazdığıma malumunuz bir çoğumuz g2 ve g3 yaşlandığı ve artık güncelleme almadığı için güncel romları kurup kullanıyoruz bu cihazları ve hiç bir romda bu uygulama kurulu olarak gelmiyor. Xda da Jc_master kullanıcı adlı bir arkadaş bu uygulamayı diğer romlarda çalışabilmesi için port etmiş. Adım adım yapılacakları yazacağım.

 

1-İlk olarak ayarlar cihaz hakkında bölümüne gelerek romumuzun selinux durumuna bakacağız. Bir çok rom enforcing olarak gelmektedir. Fakat quicremote için permissive olamsı gerekiyor.

 

Bu modu değiştirmemiz gerekiyor. Genelde aosp romların kendi ayar menüsünün gelişmiş sekmesinde bu modu değiştirmek için ayar bulunmaktadır. Örneğin Resuraction remix romu:

Ama Los romlarda bu oay olamdığından 3. parti bir yazılıma ihtiyacımız var. İlk önce linkte belirttiğim apk yı kkurup modumuzu permissive yapıyoruz.

https://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=12506&task=get

Ve başlangıçta çalışnası için gerekli izni veriyoruz. Sonrasnda ayarlar hakkında kısmından selinux durumumuza bakıyoruz permissive olmuş ise sorun yok 2. adıma geçiyoruz.

2-İnit d ayarnı yapmamaız gerek. Genelde buna ihtiyaç duyulmuyor ama her ihtimale karşı bunu da kuralım. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androguide.universal.init.d

Bunu da kurup aktif ettikten sonra twrp ye dönüyoruz. İlk önce ana dosyayı flashlıyoruz. (Wipe cache filan yapmayın sadece flashlayıp restart atın)

https://mega.nz/#!zsByAIJL!j9yuwnqe6IK7kbsrv9pxGdclaqIRKMm6XXmaH9cfSbc

 

Cihaz yeniden başladığında uygulama çekmecenize quicremote düşecektir. Uygulamayı açın fakat çalışmadığını göreceksiniz bunun için 2 fix kurmamız gerekiyor. İlk önce fix 1

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3623459&d=1453850050

Bunu da flashlayın sadece restart atın wipe işlemi yapmayın

Restarttan sonra uygulamayı açn yine çalışmayaaktır. Bu sefer fix 2 kuracağız bunda da aynı işlemi tekrar ediyor flaslayıp restart ediyoruz. Ve uygulamanın artık sorunsuzca çalışması lazım.

https://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=3623460&d=1453850050

 

@achfighter

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap