#Spectre #Intel Ayda bir Spectre için güncelleme babında anakartlara göz geçiriyorum. Haswell anakartlara güncellemeler genellikle ulaşmış. Ivy Bridge sahibi olarak hâlâ güncelleme alabilmiş değiliz. Hiçbir firma Ivy Bridge serisi anakartlarına güncelleme vermiş değil gördüğüm kadarıyla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#OnePlus6 tanıtım etkinliği saat 19:00’da canlı olarak Youtube’da.
https://youtu.be/QpFcf7uBacI?t=59m2s

OnePlus 6 - The Speed You Need Live Launch Event

Witness the unveiling of the OnePlus 6 at the Copper Box Arena in London. Join Carl and other key members of OnePlus, along with some of the biggest names in...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#XiaomiMi6 #LineageOS #Gcam Mi6 almayı düşünüp de kamerasından çekinenler Gcam yükleme rehberime göz atabilirler.

https://teknoseyir.com/blog/xiaomi-mi-6nin-onyukleyici-kilidini-kaldirma-ve-twrp-rom-magiskroot-gcam-yukleme-rehberi

Xiaomi Mi 6'nın Önyükleyici Kilidini Kaldırma ve TWRP, ROM, Magisk(Root),...

Xiaomi Mi 6, Xiaomi’nin amiral gemisi modellerinden biri. Fiyat performans oranı ile çıkmadan önce bile çoğu teknoloji sever kişinin radarına girmişti. Bu yazı tarihi itibarıyla çıkalı...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Batuhan paylaştı.

S.T.A.L.K.E.R. 2 duyuruldu. Oyunun çıkış tarihi 2021. Yaşarsak oynarız 🙂

#Oyun #HaftalıkGündemeMalzeme

https://gematsu.com/2018/05/stalker-2-announced

S.T.A.L.K.E.R. 2 announced - Gematsu

GSC Game World has announced S.T.A.L.K.E.R. 2, the latest entry in the first-person shooter survival horror series S.T.A.L.K.E.R., which saw its first release in 2007 and latest release in 2009. It...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#BirazMüzik
Uzun süredir takip ettiğim bir çalma listesi. Listeyi hazırlayan Spotify’ın kendisi olduğu için aşırı uç örnekler ya da kişisel şeyler olmuyor. Tavsiye ederim.

https://open.spotify.com/user/spotify/playlist/37i9dQZF1DX3PIPIT6lEg5?si=5mFNvfT8R3-frrSgcCuCuA

microtherapy, a playlist by Spotify

Calm, ambient electronic and some downtempo classics for much needed mood alteration. Similar vibes: Brain Food, Chill Tracks, Deep House Relax, Lowkey Riddim, Creamies, Night Rider, Metro.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Batuhan paylaştı.

Gazeteci Füsun Nebil, Türkiye’nin internet değişim noktalarında yaşadığı sorunları Yeni Şeyler Rehberi programında değerlendirdi. Nebil, internet değişim noktaları sorununu halletmediğimiz sürece interneti hızlandırıp ucuzlatamayacağımızın altını çizdi.

+ Geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük trafik değişim noktalarından birine gittik ve üzüldük. Türkiye maalesef bu konuda çok geride. İnternetimiz iki kez fiyatlanıyor, daha pahalı daha yavaş oluyoruz.
+ İnternet değişim noktası şu: Diyelim ki duble yoldan gidiyoruz ve üstünde hiçbir kavşak yok. Bu yolun sonuna kadar gidip sonundan dönüp geri geliyorsunuz. Böyle olunca hem yol daha kalabalık oluyor hem daha çok benzin harcıyorsunuz hem de zaman kaybediyorsunuz. Şu andaki üçüncü köprü yolları gibi. Bağlantı yolları köprüyle aynı zamanda yapılmadı. Onun gibi.
İnternet değişim noktaları ilk kez 1995 yılında kuruldu. Türkiye’de de kurulmaya çalışıldı 1998 yılında. Bir müddet yürüdü. Ama Türk Telekom’un ADSL satması ve abone sayısını artırmasıyla anlamsız hale geldi. 2011 yılında bir takım ISP’ler (İnternet servis sağlayıcısı-İSS) kurmaya çalıştı. Ama Türk Telekom içine girmeyince yine kurulamadı.
+ Şu anda Türk Telekom’un üstünde çalıştığı internet altyapısı Türk halkına ait. Bizim vergilerimizle kurulmuş bir altyapı. Her ülkede böyle. Biz Türk Telekom’u Oger Telekom’a satmakla altyapıyı satmadık. 2026 yılına kadar özelleştirmenin içinde Türkiye’nin internet altyapısını kullanmak ve geliştirmek üstelik diğer operatörlerle paylaşmak yükümlülüğü var Türk Telekom’un.
+ Graham Bell’den itibaren bir telefon altyapısı vardı. Bakırın yarı çapına bağlı olarak iletebildiğiniz veri artıyor ya da azalıyor. Bunların hepsinin fibere dönüştürülmesi lazım. Bütün dünyada bu parça parça yapılıyor. Dolayısıyla fiber altyapı çok önemli ve maalesef ülkemizde çok eksik. Bunların eksikliğini yurt dışına gidince, oradaki bağlantılardan görüyorsunuz.
+ Biz bugün belli bir hıza kadar internet alıyoruz. Tabii ki hızların hepsinin söylenmesi her zaman mümkün olmaz. Ama bari yarısını karşılasınlar. Bize söylenen hızlar ve aldıklarımız arasında uçurum var. Türkiye’nin hızı, dünya hızları arasında 77. sırada. Biz onuncu ekonomiyiz diyoruz buna layık değiliz.
+ 2014 yılında Azerbaycan hükümeti ABD’li bir uzman çağırıp ‘Bakü, bu bölgenin internet kavşağı olabilir mi?’ diye soruyor. Uzmanın yaptığı sunumda bölgenin doğal kavşağının İstanbul olduğu söyleniyor. Kafkaslar, Ortadoğu ve Avrupa arasında. Ama biz 20 yıldır bu fırsatı göremiyoruz.
Bütün veri elinizden geçecek. Bu geçtiği için para kazanacağız. Bugün Hindistan’a ve Çin’e internetle ulaşmak için Avrupa’daki değişim noktasından Amerika’ya denizaltı kablosuyla gidiyor ABD’yi boydan boya geçiyor, oradan Japonya’ya çıkıyor oradan Uzakdoğu’ya bağlanıyor. Ya da Akdeniz’den geçen bir denizaltı kablosu var. O kablo Kızıldeniz’den Hint okyanusuna gidiyor. Bu denizaltı kabloları hasar görebilen yapılar. Bizim Türkiye’den Irak ve İran üstünden Çin’e hat çekmemiz mümkün. Ki China Telecom 2-3 yıldır ülkemizden bu değişim noktalarını kurmak için izin istiyor.
+ Bu altyapıların Türk Telekom’u kapsamaması durumunda işe yaramaması söz konusu. Türk Telekom ‘Ben doğal değişim noktasıyım’ diyor ama o aslında bir operatör. Bu yapının tarafsız olması gerekiyor.
https://tr.sputniknews.com/yeni-seyler-rehberi/201805071033406255-gazeteci-fusun-nebil-ekonomi-internet-hizi/
#podcast #internet #TürkTelekom

Gazeteci Nebil: Ekonomide 10. olabiliriz ama internet hızında 77. sıradayız

Gazeteci Füsun Nebil, Türkiye’nin internet değişim noktalarında yaşadığı sorunları Yeni Şeyler Rehberi programında değerlendirdi. Nebil, internet değişim noktaları sorununu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

15 Temmuz’dan sonra buradan ilk defa bir savaş uçağı geçti. Yine neler oluyor? Atatürk Havalimanı’na yakınım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 15