Çinden Aldığım Uzaktan Kumandalı RGB Ampül

Merhabalar Teknoseyir ahalisi. Aliexpress.com dan bir çoğunuz gibi bende ara ara ufak tefek şeyler alıyorum. Bunlar genelde zamazingo şeyler oluyor. Bu da onlardan birisi; fakat hikayesi biraz farklı. Ürünü incelemeden biraz olaydan bahsedeyim:

Bu RGB ampüllere merak salmıştım fakat Türkiye' de gereksiz pahalı olduğunu görünce hemen Çinli sitelere yöneldim. Aliexpress'ten baktım bir çok aynı üründen çıktı, hepsi ücretsiz kargo ile gönderiliyordu fakat hepsi de takipsiz gönderiliyordu. Ben de takipsiz işinden biraz korkan birisi olarak takipli kargoluları araştırmaya başladım. Bir tane buldum herkes gibi bu satıcı da e27 duylu rgb ampülü ve infrared kumandasıyla beraber 4 dolar demişti ürüne. Hem de China post ile takipli gönderi yazmış kargo açıklamalarına.

Ben de kelimenin tam anlamıyla sazan gibi atlayıp direk satın aldım. Nasıl olsa aynı ürün diyerek açıklamaları dahi okumadım. Açıklamalarda yazan:

Ürünü aldıktan sanırım yaklaşık 1 hafta sonra sisteme bir adet takip kodu girildi. Malum china post devasa bir lojistik şirketi takip kodları en az 3 gün sonra takip edilebiliyor. Ben yaklaşık 1 hafta bekledim. Sistem sürekli yanlış takip kodu diyordu. Satıcıya mesaj attım. Takip kodunda sıkıntı mı var diye. Gülerek 8 dolar altına takipli paket göndermiyorum dedi. Açıklamaları okumam gerektiğini söyledi. Bir şey demeden direk tartışma (dispute) açtım. Sebebe sahte takip kodu yazdım. Satıcı sanırım başım ağırmasın diyerek direk onayladı ve yaklaşık 2 hafta içerisinde param geri yattı. Kargo yola çıkmıştı tabi. Bu olaydan sonra iletişim kurmadık satıcı ile.

Ben de gelirse gelir isterse postacı çalsın önemi yok diyerek umursamadım. Fakat yaklaşık 1 ay sonra geldi ürün. Buradan sonrası inceleme. Sizin de başınıza bu tarz bir olay gelirse ufak bir bilgi olsun bu olay.

İlk önce ürünü neden aldım ve kimlere tavsiye ediyorum ondan bahsedeyim. Arkadaşlar ben parlak ışıklardan rahatsız oluyorum loş ışıklardan hoşlanıyorum. Ürünü almamdaki en temel sebep bu. Bu ürün 5 watt gücünde ne kadar doğrudur orasını bilmiyorum ama standart bir gece lambasından biraz daha fazla ışık veriyor onu en başta söylemek lazım. Bu üründen fazla bir parlaklık beklemeyin küçük bir odanız varsa geceleri farklı renklerde yanabilen bir gece lambası arıyorsanız bu tip ürünlere bakın derim.

Ürün güzel bir paket ile geldi. Satıcı arkadaş güzelce havalı poşetlerle desteklemiş ürünü. Sapasağlam geldi. Herhangi bir markası yok cihazın o yüzden düz bir kutu ile geldi. Açtığınızda ilk önce ampül ile karşılaşıyorsunuz. Duy türünü ürünü sipariş ederken seçiyorsunuz. Bizim Türkiye'de kullandığımız duy türü e27 denilen kalın duylardan. Ampül ilk elinize aldığınızda çok ufak geliyor. Daha büyük bir şey bekliyorsunuz.

Bir an için acaba kumandası yok mu diye endişelendim. Kutuyu sallayınca yere düştü. Çok ince hafif bir kumanda. Bilmiyorum hala var mı eskiden dışarıdan takılan araç cd çalarlarda olan ince kumandalardan. Cr 2025 3 voltluk düğme pil ile çalışıyor Ne yazık ki kutu içerisinden pil çıkmıyor. Piller 1-1.5 Tl arasında fiyatlara satılıyor.. Pil ömrü nasıldır bilmem lakin kızılötesi ledi epey bir dışarıda ve çok başarılı çalışıyor. Ampülün içindeki kızılötesi algılayıcı da büyük ve başarılı. Bu konuda bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ampülün dışında avize ya da ona benzer bir şey olsa da sıkıntısız bir şekilde odanın her yerinden kontrol edebiliyor.

 

Gelelim cihazın ne özellikler sunduğuna. Aslında kumandaya baktığınızda anlamak çok zor değil. Cihazı açtığınız an her renkte hızlıca yanmaya başlıyor bir nevi kendini tanıtıyor. Elektrik anahtarını hep açık bırakmanızı çok uzun süre kullanılmayacaksa kapalı tutmanızı tavsiye ederim. Çünkü kumandada açma kapatma fonksiyonu bulunmakta. İstediğiniz zaman kumanda üzerinden açıp kapatabiliyorsunuz cihazı. Ayrıca dimmer dediğimiz parlaklık kontrolü özelliği de var. 4 Kademeli bir parlaklık kontrolü var. En karanlıkta kelimenin tam anlamıyla gece lambası oluyor. En parlakta ise odanız ufaksa loş bir aydınlatma sunuyor karanlık bir yer kalmıyor fakat dediğim gibi ekonomik ampül denilen şu uzun ampüllerle kıyaslamayın sakın. Biraz teknik detaylara girersek sanırım bu parlaklık kontrolü pwm ile yapılıyor. Ampülü beyaz renge alıp parlaklığı en düşük kademeye getirdiğiniz vakit ışıkta titreme oluyor rahatsız ediyor. Diğer hiç bir renkte bu olay mevcut değil.

Cihazda 3 ana renk bulunuyor R-G-B dediğimiz Kırmızı- Yeşil-Mavi olan ana renkler mevcut cihazda. Bu renklerin hepsi yakıldığında ortaya beyaz renk karışımlarından ise ara renkler ve tonlar ortaya çıkıyor. Cihazda tek bir rgb led var. Lede yakından baktığınızda içerisinde 3 tane minik parçanın olduğunu görüyorsunuz. Bunlar Kırmızı-Mavi-Yeşil renkeri veren minik ledler. Bu 3 ü tek bir merkezde karışıp bir lensten geçince tek bir ışıkmış gibi gözüküyor. Kızılötesi algılayıcı da burada bulunuyor ve büyük iyi bir algılayıcı.

Gelelim renklere. Cihazın kumandasında 16 adet renk tuşu bulunuyor. Bunların 3 ü temel renk birisi hepsinin karışımı olan beyaz rengimiz diğerleri ise ara tonlar ve karışımlar. Kumandadaki renkleri tam olarak veremiyor. Kumandada sarı diye gösterilen renk fosforlu yeşil gibi duruyor fakat yakın renkler verdiğini söyleyebilirim. Özellikle turuncu ve açık mavinin tonları ile macenta renkleri çok güzel. Odanıza çok güzel bir atmosfer katıyor. Romantik bir hava da kattığını söylemek gerek. 16 rengin 2 si dışında birbirinden çok ayrı renkler. Yeşilin son 2 ara rengi birbirine benziyor biri daha parlak bir renk ama çok az fark var. Bir kaç tane örnek çektim fakat gündüz çekimleri bunlar onu söylemekte yarar var. Gece çok daha ayrı boyuta taşınıyor olay:

 

Cihazda 4 adet efekt bulunuyor. İşin aslı 2 adet fakat Çinli kardeşlerimiz uyanıklık yapmış. Birincisi Flash dediğimiz efekt. Bu modda ani ani renk değişiyor. Hiç geçiş olmadan renk değişiyor işin özeti. Stroebe ise bunun daha yavaş hali. Yine aniden renk geçiyor fakat süre uzuyor. İkinci efekt ise Fade efekti. Bunda işin içine ara tonlar giriyor. Renkten renge geçerken yavaş yavaş o renge bürünüyor. Güzel bir görüntü oluyor. Aynı şekilde smooth bu efektin daha yavaş hali. Fade hızlı smooth daha yavaş. Efektlerde parlaklık arttırma özelliği kullanılamıyor. Herhangi bir renge bastığınızda efektler duruyor.

 

Cihaz için 5 watt tüketiyor denilmiş fakat ne kadar doğrudur bilmiyorum. Led olduğu için ısınması çok az. Kumandadan kapatılıdğında standby moduna geçiyor tahminimce 0 küsür bir watt harcar o esnada. Merak edenler için standby modunda herhangibir ısınma söz konusu değil.

Ürünün benim için diğer bir güzel yanı. Kızılötesi olması. Böylece Lg G2 nin quickremote özelliğinden faydalanarak kumandayı tek tek telefona öğreterek sanal kumandamı oluşturdum. Çok güzel çalışıyor. Tabi ki kumandada ki kadar güçlü bir kızılötesi lede sahip değil. Fakat ışığa doğru tuttuğunuzda sıkıntısız tüm fonksiyonları çalışıyor.

 

Ürünü kimlere önerdiğimi söyledim yine söyleyeyim. Odanız çok büyük değilse ve loş romantik bir ortam arıyorsanız öneririm. Renk değiştiren uzaktan yönetilebilen bir gece lambası arıyorsanız yine öneririm. Fakat odam ışıl ışıl olsun bu ışıkta dikiş nakış bile yapabilmeliyim diyen arkadaşlar uzak dursun bu ürünlere.

Önermiyorum fakat yine de linki paylaşayım. Satıcı hala takipli kargo diyor. Bir şansınızı deneyebilirsiniz. Türkiye'den alan bir kaç kişi var memnun görünüyor hepsi ben gibi.

http://tr.aliexpress.com/item/1Pcs-E27-E14-LED-RGB-Bulb-lamp-AC110V-220V-5W-LED-RGB-Spot-light-dimmable-magic/32556971896.html

E27 RGBandcontroller seçimini yapmayı unutmayın. Fiyat 4 dolar olacak böylece.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler