Son Gümrük Kararından Sonra Ilk AliExpress Sipariş Deneyimim

 

Herkese Merhaba, Bugün sizlere kısa bir süre önce yapmış olduğum aliexpress alışverişi deneyimimden bahsedeceğim.

 

21 Kasım 2019 günü kullanmakta olduğum amazfit gtr saatime(yakında onunda bir incelemesini yazacağım inşallah) kordon siparişi verdim. Toplamda 5 adet farklı renkte kordon aldım.  Kargo konusunda; ücretsiz gönderimde takip olmadığı için ve uzun sürebileceği için bir miktar para vererek takipli kargo seçeneğini seçtim.

 

Satıcı ürünleri 24 kasımda kargoya verdi 27 Kasım günü ise istanbula giriş yaptı. Dah sonra 6 Aralığa kadar hiçbir hareket olmadı. 6 Aralıktan itibaren kargomun işlemleri başladı. 9 Aralık pazartesi günü ise PTT görevlisi adresime geldi. Görevliye ödemeye yaptıktan sonra ürünü satın aldım.

 

Vermiş olduğum siparişimin toplam tutarı 112₺ tuttu. Bana çıkan vergi ise 14,44₺. 5 adet metal hasır kordonun maliyeti 127₺. Bu kadar kısa sürede ürünlerin elime ulaşması güzel oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung destek deneyimi

Salı günü samsung shop sitesine girdim. Bir ürün alacaktım. Şifremigirdim. Hatalı giriş dedi. Birkaç kez daha denedim. Fakat hatalı giriş yapmışım ve hesabım kilitlenmiş. Giriş yapmak istediğimde mh aramamı belirten bir uyarı aldım. Aradım. Görüştüğüm kişi cihazınıza ekiplerimiz uzaktan erişip aktifleştirecek dedi. Israrla sorunumun samsung account ile ilgili olduğunu söylememe rağmen görüştüğüm kişi söylediklerinde diretti. Peki diyerek kapattım. Ertesi gün aradılar. Arayan kişi beni anladı. Ancak kendisinin yardımcı olamayacağını ve mh arayarak "online siparişler" diyerek bağlanmam gerektiğini söyledi.

Kapatıp kısa süre sonra tekrar aradım ve ilgili ekibe bağlanarak durumumu belirttim. Ticket açıldı. Beklemeye başladım. Bugün sabah hala aynı hatayı alınca tekrar aradım. Durumu kontrol etti. Sorunun çözüldüğü beyazlığı söylenildi. Ben durumumun hala devam ettiğini söyledim. Bunun üzerine ticketı güncelledi. Ben hala aynı hatayı almaya devam ediyorum. Bakalım ne zaman nasıl çözecekler. Bu kadar zor olmamalı.

 

10.12.2019 tarihinde samsung müşterii hizmetlerinin arandım ve bana sorunumun çözüldüğü söylendi. Kontrolüm sonucu sorunum çözüldü.

 

Süreci genel olarak değerlendirdiğimde; çözüm sürecimin süresinin bu kadar(1 hafta) uzun sürmesi benim için hayal kırıklığı oldu. Yapılması gereken tek şey hesabımın kilidinin/blokesinin kaldırılmasıydı. Devlet dairesi gibi bu kadar uzun sürmesi hayalkırıklığıydı. Umarım kendilerini bu konuda geliştirirler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir Apple Deneyimi

Herkese merhaba, Geçen gün burada da fikir almak amaçlı paylaştığım kamera sorunum için bugün Applestore zorlu center'a gittim. Randevu bulamadığım için sabah erkenden giderek teknik servis sırasına girdim. Çok sıra olmadığı için çok kısa süre içinde sıra bana geldi ve durumumu anlattıktan sonra bana yarım saat sonrası için randevu verdi.

Randevu saatim geldiğinde girişte elinde ipad ile bekleyen görevliye giderek randevum olduğunu söyledim. Beni masalardan birine yönlendirdi ve 1-2 dakika sonra da görevli geldi. Durumumu anlattım. O sırada o da telefona birkaç ufak test yaptı. Bunun dışında kendisine bir ara iphone 6 plus kamerasıyla ilgili olan değişim kampanyasını sorduğumda benim telefonumda da bu arızanın olduğunu ve kameranın ücretsiz değişeceğini belirtti ve bana telefonu teslim ettiğime dair bir belge imzalatarak ve 1 kopyasını bana vererek bana saat 13:30-14:00 gibi gelerek vermiş olduğu kağıt ile birlikte telefonumu geri alabileceğimi belirtti.

 

Saat gelene kadar dolaşarak zaman geçirdim. Zaman geldiğinde Apple store'a geri geldim ve bir görevliye elimdeki kağıdı göstererek durumu kısaca anlattım. Daha sonra beni bir masaya yönlendirdi ve ve başka bir görevli gelerek sorunu çözemediklerini ve bana yeni bir iphone vereceklerini belirtti. Zaten elinde de o yeni iphone vardı. Ben yeni iphone alarak ve aldığıma dair belgenin bir kopyasını alarak ayrıldım. Bu durum beni gerçekten çok memnun etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14