Bir Apple Deneyimi

Herkese merhaba, Geçen gün burada da fikir almak amaçlı paylaştığım kamera sorunum için bugün Applestore zorlu center'a gittim. Randevu bulamadığım için sabah erkenden giderek teknik servis sırasına girdim. Çok sıra olmadığı için çok kısa süre içinde sıra bana geldi ve durumumu anlattıktan sonra bana yarım saat sonrası için randevu verdi.

Randevu saatim geldiğinde girişte elinde ipad ile bekleyen görevliye giderek randevum olduğunu söyledim. Beni masalardan birine yönlendirdi ve 1-2 dakika sonra da görevli geldi. Durumumu anlattım. O sırada o da telefona birkaç ufak test yaptı. Bunun dışında kendisine bir ara iphone 6 plus kamerasıyla ilgili olan değişim kampanyasını sorduğumda benim telefonumda da bu arızanın olduğunu ve kameranın ücretsiz değişeceğini belirtti ve bana telefonu teslim ettiğime dair bir belge imzalatarak ve 1 kopyasını bana vererek bana saat 13:30-14:00 gibi gelerek vermiş olduğu kağıt ile birlikte telefonumu geri alabileceğimi belirtti.

 

Saat gelene kadar dolaşarak zaman geçirdim. Zaman geldiğinde Apple store'a geri geldim ve bir görevliye elimdeki kağıdı göstererek durumu kısaca anlattım. Daha sonra beni bir masaya yönlendirdi ve ve başka bir görevli gelerek sorunu çözemediklerini ve bana yeni bir iphone vereceklerini belirtti. Zaten elinde de o yeni iphone vardı. Ben yeni iphone alarak ve aldığıma dair belgenin bir kopyasını alarak ayrıldım. Bu durum beni gerçekten çok memnun etti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14