Windows 8.1 Update 1

Microsoft birkaç ay evvel yayınladığı Windows 8.1 için ilk güncellemeyi indirmeye sundu. Bende sizlere bu güncellemeyle gelen yeniliklerden ve olması gereken fakat olmayan yeniliklerden bahsedeceğim.

Güncellemeyi Windows update üzerinden indirebilirsiniz. Bir dip not olarakta güncelleme zorunlu güvenlik güncellmesi olduğu için bu güncellemeyi yüklemeyen bundan sonraki Windows 8.1 güncellemelerini alamayacakmış.

Windows 8 ile başlat menüsü başta olmak üzere birçok değişiklik yaşandı. Bu değişiklere bende dahil olmak üzere birçok kullanıcı zorluk yaşadı ve tepki gösterdi. Microsoft bu tepkilere karşılık olarak Windows 8.1’i yayınladı. Windows 8.1 ile birlikte start ikonu geri gelse de o ikon sadece başlangıç ekranına yönlendiriyordu. Bu da pekte bir çözüm sayılmazdı. Bunlar yaşanırken yeni bir güncelleme çıkacağı ve bu güncellemeyle başlat menüsünün geri geleceği iddaa edildi. Microsoft 8 nisan tarihinde bu güncellemeyi yayınladı ve ne yazıkki başlat menüsü yine yoktu. Son gelen bilgiler bir sonraki güncellemeyle birlikte başlat menüsünün geri geleceği şeklinde.Microsoft başlat menüsü üzerinde çalışmalarına devam ettiği ve bu güncellemeye yetişmediğini açıklamıştı.

Güncelleme neler getiriyor?

Güncellemeyle birlikte metro arayüzüne bir güç düğmesi ekleniyor ve bu sayede bilgisayarı kapatmak için mouse’u köşelere götürüp ekran açma derdinden kurtuluyoruz. Ancak tabiki bu işlevi kullanmak isteyen kullanmaya devam edebilir. Bir gelen yenilikse güç düğmesinin yanına eklenen arama ikonu. İkona tıklayarak arama yapmanızı sağlıyor.

Bir diğer yenilikse artık mağazadan indirdiğiniz uygulamarı görev çubuğuna sabitliyor olabilmek. Bu sayede mağazadan indiriklerimizi metro arayüzüne geçmeden çalıştırabilir veya kapatabiliriz. Bunun yanında görev çubuğuna sabitlemeseniz bile, o an açık olan Metro uygulamaları, normal Windows programları gibi görev çubuğunda görünüyor. Simgelerin üzerine geldiğinizde yine aynı klasik programlarda olduğu gibi, uygulamanın bir ön izlemesini görüntüleyebiliyoruz. Metro uygulamalarını görev çubuğunda görmek istemezsek, bunu görev çubuğuna sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayarak, ardından "Windows Mağazası uygulamalarını görev çubuğunda göster" seçeneğinin işaretini kaldırarak değiştirebiliyoruz. Bir Metro uygulamasını görev çubuğuna sabitlemek için, metro arayüzündeyken uygulamanın kutucuğuna sağ tıklayıp Görev çubuğuna sabitle seçeneğine tıklamanız yeterli. Diğer bir yenilikse görev çubuğuna her yerden erişebiliyoruz. Buna metro arayüzü ve uygulamalarıda dahil. Metro arayüzü ve uygulamalarında görev çubuğu gizleniyor ve fareyi ekranın em altına getirmediğimiz sürecede çıkmıyor. Bu bir dezavantajda sayılabilir. Çünkü mağazadan indirdiğimiz bir oyunu(ağırlıklı fare ile oynan) oynarken istemeden de olsa çubuk çıkıyor ve size engel olabiliyor. Fareyi yukarı götürdüğünüzde ise uygulamayı küçültmek ve kapatmak için, aynı klasik programlardakine benzer bir başlık çubuğu görüntüleniyor.

Diğer yenilik ise bilgisayarı eskisi gibi masaüstü ekranı gelecek şekilde başlatabiliyoruz. Bu ayarı görev çubuğu özelliklerinden ayarlayabiliyoruz. Bir başka yenilikse metro arayüzünde uygulamanın kutucuğunun üstüne gelip sağ tıklayabiliyoruz. Böylelikle bildiğimiz klasik işlev menüsü geliyor. Bu menüde başlagıçtan kaldır, görev çubuğuna sabitle, kaldır, yeniden boyutlandır ve eğer canlı kutucuk özelliği varsa canlı kutucuğu kapat seçenkleri bulunuyor. Güncellemeden önce farenin sağ tuşunu birden fazla kutucuğu seçmek için kullanabiliyorduk. Bunun için artık CTRL'ye basılı tutup farenin sol tuşunu kullanabiliyoruz.

Güncellemenin çözdüğü küçük ama can sıkıcı bir sorun ise, son yüklediğimiz uygulamaları bulmayı kolaylaştırması. Mağaza üzerinden yeni bir Metro uygulaması yüklediğimizde metro arayüzünün alt tarafındaki küçük okun yanında, yeni uygulama sayısını gösteren bir uyarı geliyor. Bu uyarıya tıklayıp uygulama listesini açtığımızda, en yeni uygulamaları başta görmek için üst taraftan sıralamayı değiştirmeniz gerekiyor. Ayrıca yeni uygulamalar, yanında "Yeni" etiketiyle vurgulanıyor. Güncellemenin getirdiği diğer yeniliklerse söyle; Windows 8.1 Update, işletim sisteminin yüksek çözünürlüklü ekran desteğini güçlendiriyor. Güncellemenin ardından metin boyutunu yüzde 500'e kadar büyütmemiz mümkün oluyor. Bu, özellikle küçük boyutlu 4K ekranlarda ve yüksek çözünürlüklü, küçük ekranlı yeni laptop'larda faydalı olacak bir yenilik. Her ne kadar henüz 4k çözünürlüklü laptop ve monitörler şu anda az ve pahalı olsada ileride faydası olacaktır mutlaka. Ayrıca dokunmatik ekranlı cihazlarda disk alanını yönetmek için bir araç geliyor. Bu araç metro arayüzünde çalışıyor. Araca Ayarlar uygulaması > Bilgisayar ve ayarlar > Disk alanı yoluyla ulaşmak mümkün. Güncelleme sistemin donanım gereksinimini aşağı çekiyor. Bu iyi bir haber. Önceden 2 gb ram ve 32gb alana ihtiyaç duyarken, artık 1 gb ram ve 16gb alan yetiyor. Bütün bunlar bir yana işletim sisteminin hala eksikleri ve sıkıntıları bulunuyor.

Sizce Windows 8.1’in hala eksikleri var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

ASUS N550JV-CN127H NOTEBOOK

ASUS N550JV-CN127H NOTEBOOK

Merhaba arkadaşlar ben cihazı(cn127h)6 aydır kullanıyorum. Sizlerle cihaz hakkındaki görüşlerimi ve incelemelerimi paylaşmak istiyorum.
Cihazın Özellikleri:
İşlemci:Intel® Core i7-4700HQ Dört Çekirdekli 2.4 GHz (Turbo Boost ile 3.4 GHz'e kadar) (6MB Intel® Smart Cache)
Yonga Seti:Intel® HM86 Chipset
Hafıza (RAM):16 GB DDR3 1600 MHZ
Hard Disk:1 TB 5400 rpm
Optik Sürücü: Blu-Ray DVD Combo
Ekran Kartı:NVIDIA® GEFORCE® GT 750M 4GB DDR3 (Intel® HD Graphics 4600)
Ekran:15.6" 1920x1080 Full HD Mat IPS Ekran (178 derece görüş açısı)
Ses:Bang & Olufsen ICEpower®, Sonic Master, MaxxAudio
Klavye:Aydınlatmalı Numerik TR Q Klavye
Webcam:720p HD Camera
Ethernet:Integrated 10/100/1000 Mbps Fast Ethernet
Wi-Fi:802.11 B/G/N
Bluetooth:Bluetooth 4.0
Portlar:3 x USB 3.0, Combo audio jack, HDMI, mini DisplayPort, LAN, SD card reader
Pil:4 Cells - Polymer Battery (59Whrs) (4000mAh)
Ortalama pil süresi:4-5 saat
AC Adapter: 120W (19V 6.32A)
External:Subwoofer
Boyutlar:383 x 255 x 27.7 mm
Ağırlık:2.6 kg
İşletim Sistemi: Windows 8(8.1’e yükseltildi)

Tasarım
Cihazın tasarımı hoşuma gitti. N56ya göre klavyeninde kasayla aynı renkte olması kötü olmuş. Ama n56dan da bir farkının olması gerekiyordu. Klavyenin aydınlatması geceleri size fazlasıyla yetiyor. Klavyenin üzerinde bulunan power tuşu ve asus console tuşları pek kaliteli değil. Basarken bir sorun olacak diye korkuyorum bazen. Klavyenin kalitesi çokda iyi değil. Böyle bir üst seviye multimedya bilgisayarı için kötü. Ancak yinede yazı yazarken bir parça rahatlık sağladığını söyleyebilirim. Touchpad kullanımı rahat ve kullanışlı. Kasanın alamimyum olması ve inceliği gayet iyi.
Ekran
Ekran beklediğimden daha iyi çıktı. Ekranın görüntü kalitesi gerçekten çok güzel. Bunda ekranın İPS olmasınında katkısı büyük. IPS teknolojisi daha doğal renkler sunuyor. Bununla birlikte 178 derecelik açıya kadar rahatlıkla görebiliyorsunuz.
Ses
Ses kalitesi sonicmaster takılı değilken çok kötü olduğu söylenemez. Sonic master takılı değilken bilgisayardan neredeyse hiçbir bass sesi alamıyorsunuz. Ancak sonicmasterı taktıktan sonra ses kalitesi bariz bir şekilde fark ediliyor. Sesin netliği gerek sonicmaster takılı iken gereksede takılı değilken gayet iyi. Sesin şiddeti sonicmaster takılı iken fark yaratıyor. Diğer notebookların çoğundan daha iyi bir ses kalitesi sunuyor.
ısınma ve fan sesi
Günlük kullanımda zaman zaman "audio by bang&olufsen icepower" yazısının bulunduğu(ekran ve klavyenin birleştiği aynı zamanda fan çıkışının bulunduğu) yer dışında ısınan yeri yok. O ısı ekrana zaman zaman özellikle oyun oynarken veya bilgisayarı zorlayacak programlar çalıştırıldığında vurabiliyor. Ancak kullandığım süre boyunca herhangi bir zararını görmedim. Bilgisayarı tasarlayan mühendisler o ısının oraya vuracağını hesaplamışlardır ve ona göre bir malzeme kalitesi kullanmışlardır. Günlük kullamında nerdeyse hiç fan sesi duymuyorsunuz. Sadece çok sessiz ortamlarda hdd sesi duyuluyor. Onu da ssd takarak giderebilirsiniz. Oyun oynarken ki ısınma konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Çünkü yoğunluktan dolayı uzun uzun test yapma vaktim olmadı. Ama birkaç oyun oynadım. Oynadığım dönemde de yukarıda belirttiğim üzere "audio by bang&olufsen icepower" yazısının bulunduğu bölümde ısınma hissettim. Onun dışında kasanın diğer kısımlarında ısınma olmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap