Bir süredir Macbook Pro M2 kullanıyorum. 30+ yıl Windows'tan sonra Mac, değişik bir deneyim. Tam alışamadım, ama Windows tarafında çok şikayet edilen şişme, yavaşlama, şletim sisteminin kararlılığı sorunlarını bu cihazda da zaman zaman yaşıyorum. Örneğin Apple'ın Books uygulaması tam bir batarya düşmanı, kaçak var resmen. Yine Adobe Acrobat Reader'da da hafıza deliği var, geçenlerde işletim sistemi, RAM'de yer kalmadığından şikayet edince baktım, Reader 23 GB RAM kullanıyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7
 • qubit @qubit

  Kaç GB bellekli aldınız? M2 MBP alıp şişme yaşıyorsanız bence bir sıkıntınız var.

  Preview varken Reader'a gerek yok.
  Books'u bilemiyorum.

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Cık cık cıkc ık... Yüce kıdretli appla nasıl laf söylerisin.. şişiyormuşta felan aaaaa. Sen beceremiyorsun. 🙂 🙂
  Yüce apple mükemmeldir. Windows da neymiş. Her adımda buy now diyeceksin güleceksin. 🙂 Her üründe appla %15 artı pay vereceksin güleceksin memnun olacaksın. Apple pay niye yok diyip her harcamamdan niye apple para gitmiyor diye hayıflanıp acaba amerikada mı yaşasam orada apple pay var. Gitsem mi ülen diyeceksin.
  Yüce applı nasıl karalarsın. Cık cık cık. Hem kullanıyor hemde mükemmel applı eleştiriyorsun.
  Linux kullan. 🙂 🙂 🙂
  >Katip gibi kod yaz dur 🙂
  Hocam sen daha applaşamamışsın olmamoışsın. Daha 3 4 seen var. Sonra ağbiiii ne mikemmel yeaahhğğğ diyip gezersin. 😛

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Windows da diğer yazılımcılar da artık bellek yönetimine önem vermiyor çünkü eski 3GB sınırı yok. Dolayısı ile şişme denen olayın gerçekleşme süresi de uzadı. Son kullanıcı, "siz neden bellek yönetimi yapmıyor sunuz?" diye sorsa, hiçbirisi düzgün cevap veremez.

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  "Windows tarafında çok şikayet edilen şişme, yavaşlama, şletim sisteminin kararlılığı sorunlarını bu cihazda da zaman zaman yaşıyorum" ilginc, tamam oyle uzaydan gelme bir sey degil macos ta, yazdigin gibide degil.

  Books uygulamasi gibi apple applerini hic kapatmam ben mesela;

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   "Yine Adobe Acrobat Reader'da da hafıza deliği var, geçenlerde işletim sistemi, RAM'de yer kalmadığından şikayet edince baktım" diffision bee ile rami sonuna kadar zorladim, hic boyle bir uyari vs vermedi OS. En fazla 90gb memory usage gordum 64gb mbp da, diske yazmaya baslamisti. Macos memory yonetiminde acik ara onde windows'a gore, buda kafama oturmadi. Adobe reader kisa sure kullandim, o nedenle onun icin bir sey diyemeyecegim.

   MBP gibi bir aleti oyle bir adobe reader, bir books uygulamasi ile bu hale getiremezsiniz. O iste bir yanlislik vardir.

Asus Vivobook laptop aldım. OLED ekranlı, intel i5 11inci nesil işlemcili, nvidia RTX 3050 grafik kartlı bir laptop. Freedos dedi satıcı, tamam dedim, kurarız kafamıza göre windows. Bir kurulum "DVD"si indirdim internetten, 5 GBlık. Adı DVD ama kendisi bir ISO dosyası. 32 GB'lık bir flaşdiske yazdırdım, kuruluma geçtim. Normalde BIOS ekranında çalışan trackpad çalışmıyor. Tamam windows 3.1 günlerinden beri bir windows kullanıcısı olarak Tablarla ekranları geçerek kuruluma başladım. İlk gol, kurulumun laptoptaki SSD sürücüsünü görmemesiyle geldi. Araştırdım
intel 11inci nesil işlemcilerde gelen VMD özelliği nedeniyle windows 11 kurulumu SSDyi tanımıyormuş. Hadi BIOS'tan VMDyi kapattım devam ettim. Bu sefer, wifi ekranında alet dondu. Hiçbir tepki vermiyor. Kurulumun devam etmesi için internete bağlanmak gerekiyormuş. windows kurulum DVDsi içinde laptopun wifi sürücüsü olmadığı için o aşamada takılıyor. İnternete bağlanmadan devam et seçeneği de çıkmıyor. Tekrar araştırdım. Ya wifi sürücüsünü komut satırından kuracakmışım, ya wifi sürücüsünü windows kurulum DVDsine ekleyip yeni bir ISO oluşturacak onunla kurulumu yapacakmışım veya Shift+F10'a bastıktan sonra çıkan komut satırında birşeyler yazıp sonra cihazı yeniden başlatarak kurulum sırasında wifi ekranını geçmeyi başaracakmışım. Tamam üçüncü yoldan gideyim dedim, bu sefer klavyenin çalışmağını gördüm!

Yıl olmuş 2023, fiziki DVD sürücüsü olmayan laptopuma windows kurmak için internetten 5 GBlık kurulum "DVD"sini ISO formatında indirmek zorunda kalmışım. Elimdeki güncel laptopa güncel bir işletim sistemini kurmaya çalışıyorum. 5 GBlık kurulum dosyaları arasında muhtemelen dot matrix yazıcıların bile sürücüleri var, binlerce sürücü var ama benim laptopumun ne wifi sürücüsü ne de klavye ve trackpad sürücüsü olmadığı için bunlar çalışmıyor ve windowsu kuramıyorum.

Bu durumda Apple Macbook'ların peynir ekmek gibi satmasına şaşmamak gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Tasarlayıp ürettiği Sinclair ZX Spectrum ev bilgisayarıyla Commodore 64'le birlikte 1980lerde bir döneme damga vuran İngiliz Sir Clive Sinclair hayatını kaybetmiş.
https://www.theguardian.com/technology/2021/sep/16/home-computing-pioneer-sir-clive-sinclair-dies-aged-81

Benim de bir ZX Spectrumum vardı... Hala duruyor.

Home computing pioneer Sir Clive Sinclair dies aged 81

Creator of the landmark ZX Spectrum and the less commercially successful C5 died after a long illness
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft 365 (Office 365) Ev aboneliğim var. Evde 3 kişi 5 farklı bilgisayar, 2 tablet ve 3 telefonda kullanıyoruz. Geçen yıl uygun fiyata yıllık bir anahtar kod almıştım. Geçen ay bitti. Arada uygun abonelik buluncaya kadar ayda 74 TL'ye uzattım. Microsoft sitesinde yıllık 740 TL. Dün Vatan Bilgisayar'da 15 aylık 650 TL'ye buldum (12 ay, 3 ay da hediyesi). Az önce bu aboneliğin anahtarını girdim ve düzenli ödemeyi iptal etmek istedim. Bunun üzerine Microsoft "Aman aylık ödemeyi iptal etme, 2 ay bedava üyelik verelim" dedi. Bu şekilde aboneliğim, Aralık 2022'ye kadar uzamış oldu.

#microsoft365 #office365

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen hafta ev ağı konusunda yaşadığım zorluklara bir giriş yapmıştım. Dubleks eve taşındık, evin üst katında wifi zor çekiyor. Ev içinde odalarda telefon jaklarına Cat5 kablo ile hat çekildiğini keşfettim ve bu telefon jaklarını ethernete çevirttim. Alt kata 2, üst kata da 1 kablo gittiğini gördüm. Bu kabloların buluşma noktasına bir gigabit switch aldım. Alt katta 2 odaya kablo ile gayet hızlı bir internet gelmiş oldu. Ancak üst katta sorun var. Bir ethernet kablo bağlantı kontrol etme aleti aldım. Üst kattaki bağlantının 8 pini de sağlam görünüyor. Ama bir türlü ağa bağlanamıyorum. Acaba neden olabilir?
Üst katta 2 noktaya tek kablo üstünden seri bağlantı yapmışlar. Bunlardan ikisini aynı anda kullanmamam gerek, tamam. Ama ikisi de tek başlarına çalışmıyor?

https://teknoseyir.com/durum/1403426

Bu home networking işi ne karışıkmış ya. Ev

Bu home networking işi ne karışıkmış ya. Ev içinde interneti elektrik hattı üstünden dağıtmaya yarayan powerline sistemi var, Power-Over-Ethernet diye Access Point gibi cihazlara...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu home networking işi ne karışıkmış ya. Ev içinde interneti elektrik hattı üstünden dağıtmaya yarayan powerline sistemi var, Power-Over-Ethernet diye Access Point gibi cihazlara elektriği ethernet kablosu üstünden göndermek var, MESH diye bir şey çıkmış, MIMO var, wifi standartları desen ayrı bir çorba, switch'i, router'ı derken kafam karıştı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Oneplus 8T, 8 Pro ve McLaren (7T Pro) arasında (8/12 GB RAM, 256 GB ROM) tercih yapacak olsaydınız hangisini alırdınız?

#oneplus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnterneti elektrik şebekesi üstünden evin farklı odalarına dağıtan Powerline cihazlarla ilgili bir sorum var. Dubleks bir eve daireye taşındık ve wifi sadece üst katta değil alt katın diğer ucunda da iyi çekmiyor. Yani muhtemelen birden fazla odaya bağlantı yapmam gerekecek. İkili bir kit aldıktan sonra (mesela TP-Link TL-WPA7510 KIT) başka kod taşıyan bir kit alsam (mesela TP-Link TL-PA4010P KIT AV600) bunlar aynı şebekede birbirleriyle uyumlu olarak çalışır mı?
#powerline #wifi #tplink

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oppo A5 2020 yarın BİM'e geliyormuş. 2300 TL fiyat.
https://www.bim.com.tr/aktuel-urunler/oppo-cep-telefonu-a5-2020/kral.aspx

BeğenFavori PaylaşYorum yap

5G ile 100, 120 ve hatta 1300 Mbit hızlara ulaşılabiliyormuş. 2GB'lık Asphalt oyunu Verizon'un milimetre dalga boyu 5G ağında 1 dakika 11 saniyede iniyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9