Tasarlayıp ürettiği Sinclair ZX Spectrum ev bilgisayarıyla Commodore 64'le birlikte 1980lerde bir döneme damga vuran İngiliz Sir Clive Sinclair hayatını kaybetmiş.
https://www.theguardian.com/technology/2021/sep/16/home-computing-pioneer-sir-clive-sinclair-dies-aged-81

Benim de bir ZX Spectrumum vardı... Hala duruyor.

Home computing pioneer Sir Clive Sinclair dies aged 81

Creator of the landmark ZX Spectrum and the less commercially successful C5 died after a long illness
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Microsoft 365 (Office 365) Ev aboneliğim var. Evde 3 kişi 5 farklı bilgisayar, 2 tablet ve 3 telefonda kullanıyoruz. Geçen yıl uygun fiyata yıllık bir anahtar kod almıştım. Geçen ay bitti. Arada uygun abonelik buluncaya kadar ayda 74 TL'ye uzattım. Microsoft sitesinde yıllık 740 TL. Dün Vatan Bilgisayar'da 15 aylık 650 TL'ye buldum (12 ay, 3 ay da hediyesi). Az önce bu aboneliğin anahtarını girdim ve düzenli ödemeyi iptal etmek istedim. Bunun üzerine Microsoft "Aman aylık ödemeyi iptal etme, 2 ay bedava üyelik verelim" dedi. Bu şekilde aboneliğim, Aralık 2022'ye kadar uzamış oldu.

#microsoft365 #office365

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen hafta ev ağı konusunda yaşadığım zorluklara bir giriş yapmıştım. Dubleks eve taşındık, evin üst katında wifi zor çekiyor. Ev içinde odalarda telefon jaklarına Cat5 kablo ile hat çekildiğini keşfettim ve bu telefon jaklarını ethernete çevirttim. Alt kata 2, üst kata da 1 kablo gittiğini gördüm. Bu kabloların buluşma noktasına bir gigabit switch aldım. Alt katta 2 odaya kablo ile gayet hızlı bir internet gelmiş oldu. Ancak üst katta sorun var. Bir ethernet kablo bağlantı kontrol etme aleti aldım. Üst kattaki bağlantının 8 pini de sağlam görünüyor. Ama bir türlü ağa bağlanamıyorum. Acaba neden olabilir?
Üst katta 2 noktaya tek kablo üstünden seri bağlantı yapmışlar. Bunlardan ikisini aynı anda kullanmamam gerek, tamam. Ama ikisi de tek başlarına çalışmıyor?

https://teknoseyir.com/durum/1403426

Bu home networking işi ne karışıkmış ya. Ev

Bu home networking işi ne karışıkmış ya. Ev içinde interneti elektrik hattı üstünden dağıtmaya yarayan powerline sistemi var, Power-Over-Ethernet diye Access Point gibi cihazlara...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu home networking işi ne karışıkmış ya. Ev içinde interneti elektrik hattı üstünden dağıtmaya yarayan powerline sistemi var, Power-Over-Ethernet diye Access Point gibi cihazlara elektriği ethernet kablosu üstünden göndermek var, MESH diye bir şey çıkmış, MIMO var, wifi standartları desen ayrı bir çorba, switch'i, router'ı derken kafam karıştı 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Oneplus 8T, 8 Pro ve McLaren (7T Pro) arasında (8/12 GB RAM, 256 GB ROM) tercih yapacak olsaydınız hangisini alırdınız?

#oneplus

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnterneti elektrik şebekesi üstünden evin farklı odalarına dağıtan Powerline cihazlarla ilgili bir sorum var. Dubleks bir eve daireye taşındık ve wifi sadece üst katta değil alt katın diğer ucunda da iyi çekmiyor. Yani muhtemelen birden fazla odaya bağlantı yapmam gerekecek. İkili bir kit aldıktan sonra (mesela TP-Link TL-WPA7510 KIT) başka kod taşıyan bir kit alsam (mesela TP-Link TL-PA4010P KIT AV600) bunlar aynı şebekede birbirleriyle uyumlu olarak çalışır mı?
#powerline #wifi #tplink

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oppo A5 2020 yarın BİM'e geliyormuş. 2300 TL fiyat.
https://www.bim.com.tr/aktuel-urunler/oppo-cep-telefonu-a5-2020/kral.aspx

BeğenFavori PaylaşYorum yap

5G ile 100, 120 ve hatta 1300 Mbit hızlara ulaşılabiliyormuş. 2GB'lık Asphalt oyunu Verizon'un milimetre dalga boyu 5G ağında 1 dakika 11 saniyede iniyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Redmi Note 7 Hindistan'a gelmiş. Dün satışa çıkan 200 bin adet ilk parti ürünler birkaç dakikada bitmiş.
https://www.gsmarena.com/redmi_note_7_sells_in_200000_units_in_india-news-35888.php

#redmi #redminote7 #xiaomi

BeğenFavori PaylaşYorum yap