Asus Vivobook laptop aldım. OLED ekranlı, intel i5 11inci nesil işlemcili, nvidia RTX 3050 grafik kartlı bir laptop. Freedos dedi satıcı, tamam dedim, kurarız kafamıza göre windows. Bir kurulum "DVD"si indirdim internetten, 5 GBlık. Adı DVD ama kendisi bir ISO dosyası. 32 GB'lık bir flaşdiske yazdırdım, kuruluma geçtim. Normalde BIOS ekranında çalışan trackpad çalışmıyor. Tamam windows 3.1 günlerinden beri bir windows kullanıcısı olarak Tablarla ekranları geçerek kuruluma başladım. İlk gol, kurulumun laptoptaki SSD sürücüsünü görmemesiyle geldi. Araştırdım
intel 11inci nesil işlemcilerde gelen VMD özelliği nedeniyle windows 11 kurulumu SSDyi tanımıyormuş. Hadi BIOS'tan VMDyi kapattım devam ettim. Bu sefer, wifi ekranında alet dondu. Hiçbir tepki vermiyor. Kurulumun devam etmesi için internete bağlanmak gerekiyormuş. windows kurulum DVDsi içinde laptopun wifi sürücüsü olmadığı için o aşamada takılıyor. İnternete bağlanmadan devam et seçeneği de çıkmıyor. Tekrar araştırdım. Ya wifi sürücüsünü komut satırından kuracakmışım, ya wifi sürücüsünü windows kurulum DVDsine ekleyip yeni bir ISO oluşturacak onunla kurulumu yapacakmışım veya Shift+F10'a bastıktan sonra çıkan komut satırında birşeyler yazıp sonra cihazı yeniden başlatarak kurulum sırasında wifi ekranını geçmeyi başaracakmışım. Tamam üçüncü yoldan gideyim dedim, bu sefer klavyenin çalışmağını gördüm!

Yıl olmuş 2023, fiziki DVD sürücüsü olmayan laptopuma windows kurmak için internetten 5 GBlık kurulum "DVD"sini ISO formatında indirmek zorunda kalmışım. Elimdeki güncel laptopa güncel bir işletim sistemini kurmaya çalışıyorum. 5 GBlık kurulum dosyaları arasında muhtemelen dot matrix yazıcıların bile sürücüleri var, binlerce sürücü var ama benim laptopumun ne wifi sürücüsü ne de klavye ve trackpad sürücüsü olmadığı için bunlar çalışmıyor ve windowsu kuramıyorum.

Bu durumda Apple Macbook'ların peynir ekmek gibi satmasına şaşmamak gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap