Apple'ın Arm işlemcili bilgisayarları gerçekten birçok açıdan mükemmel duruyor, muhtemelen adobe uygulamaları gibi temel şeylerin native desteği gelince neredeyse rakipsiz olacaklar. Buna rağmen özellikle son güncellemeden sonra (öncesinde de çok farklı değildi gerçi) asla ama asla kapalı kaynak kodlu bir işletim sistemi kullanılmaz, zaten bu kadar kilitli ve tamir edilmez bir cihaza da dayanılamaz herhalde. Umarım başka üreticiler de bir şekilde 3-4 yıla Apple işlemcilere rakip olabilecek Arm mimarili işlemciler ve bunların kullanıldığı dizüstüler çıkarırlar da GNU/Linux'la ve BSD'lerle kullanabiliriz güzel güzel.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Belki küçük bir detay ama siteyi açtığımız sekmede hala TeknoSeyir-Her gün on dakika teknoloji arası yazıyor. Bu yazı hem alana sığmıyor, hem de sitenin güncel işlevini pek yansıtmıyor 🙂 Belki bir ara site yeniden yazılırsa veya büyük değişim olursa bir kenarda not dursun diye yazayım dedim. @gamsizm @hkellecioglu @leventp

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Son zamanlarda yazı yazarken kullanmak için klavye bakıyorum. Cherry MX Blue switch'li bir klavye almaya karar verdim. 1200 tl altına, kaliteli, çok süslü olmayan klavye tavsiyeniz var mıdır?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

Sizce boş sayılabilecek bir dönemde Vim'den Emacs'e geçmek mantıklı olur mu. Esas kullanımım Bash Scripting, Latex ve sistem config dosyalarını düzenlemek; gelecekte HTML, PHP ve Python da düşünüyorum. Emacs kullansam da evil mod'da kullanırım kesinlikle. Özellikle üniversiteye geçtikten sonra zaten karantina öncesi ayda en az 1 tane yazdığım kaynakçalı yazı sayısı artacağı için Latex kullanımım da artacak, neredeyse bütün çalışma sistemimi (müzik ve e posta da dahiş) Emacs'e geçirsem mi diye düşünüyorum ama emin olamadım, düşünceleriniz nedir, tavsiyeniz olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=9sJUDx7iEJw
LP'nin çok güzel bir videosunu hatırladım tekrar 🙂

Richard Stallman Free software Song

Richard Stallman en Ecuador, cantando el temita, del free software, grabado por Julian Coccia.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yarın (bugün) akşam 9'da AP European History sınavına giriyorum. Bu sınavlardan sorumlu olan "vakıf" (aslında basbayağı tekel şirketler, yıllık 1 milyar dolar kazançlarından vergi ödememek için adları vakıf) salgın nedeniyle sınavlarını online yapma kararı aldı ve 3 saatlik 4 bölümlük sınavı 45 dakikalık tek bölüme indirdi. Fakat dün gerekenlerin siteye yüklenmesi gereken zamanda (başka bir AP sınavında) belli sistemleri çökmüş ve öğrenciler madur oldu tabii, herhalde telafiye girmeleri gerekecek. Bir de kopya çeken öğrencilerin kimliklerini tespit etmek için trol Reddit hesabı açtılar ama tabii yöneticiler herhalde 70 yaşında olunca hemen anlaşıldı açtıkları email ve yazım şekillerinden. Her bir sınav için 150 dolar alan bir kurumun teknolojide böyle çuvallaması çok komiğime gitti.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternette gezinirkern https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkpad-e495-t-amd-ryzen-7-3700u-8gb-512gb-ssd-freedos-14-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20ne001ttx-p-HBV00000S6YUO bu linkteki bilgisayarı gördüm ve düşününce fiyat/performans gerçekten çok iyi geldi. Özellikle Thinkpad'lerde hala ram değiştirilebiliyorsa gerçekten çok iyi bir makineymiş, o kadar paraya Mac aldığıma tekrar pişman oldum. Bu arada şunu da eklemeden geçmeyeyim AMD işlemcili bilgisayarlarda hakikaten fiyat avantajı varmış, acaba mobilde hala güç tüketimi sıkıntısı var mı AMD'nin?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

TS dışındaki sitelere erişimi olmayanlar için buradan bilinenleri yazdığım bir güncelleme yapayım. @gamsizm yazacaklarımın içeriği sadece şehit sayısını ve yapılan açıklamaları paylaşmak olacak umarım siyaset kapsamında değerlendirmezsiniz, değerlendirirseniz gördüğünüzde silersiniz zaten.

Nedense şehit sayısını Hatay valisi açıklıyor, anlaşılır gibi değil.

Valiliğin açıkladığı ilk sayı 9'du ama başka kaynaklardan gelen haberler maalesef sayının çok daha yüksek olduğunu iddia ediyordu. Devamında Hatay valiliği de güncellemelerle mevcut sayı olan 22'ye ulaştı. Umarım daha da artmaz diyorum fakat pek mümkün görünmüyor. Çok farklı iddialar var şehir sayısı ile ilgili, temkinli olmak lazım.

Bütün partiler bir şekilde durumu değerlendirmek için olağan programlarını değiştirdiler, Cumhurbaşkanlığından gelen açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla operasyon sürdürülecek.

Yaklaşık bir saat önce gelen habere göre Türkiye Avurupa sınırlarını mültecilere açtı, takdir edersiniz ki bu çok büyük bir gelişme

Bakan ve yetkililer ABD ve Nato'nun üst düzey görevlileriyle görüşmeler yaptı ama sonuç medyaya yansımadı gördüğüm kadarıyla.

Bu yazdıklarımı sadece habere erişimi olmayıp buraya erişimi olan insanlar bilgilenebilsin diye yazdım, umarım bir kuralı ihlal etmemişimdir. Bu yazdıklarımda eksikler olabilir ama çok temelleri yazdığım için hatalı bir şey olduğunu sanmıyorum, ama tabii benim buraya yazdıklarıma da güvenmeyin.

Ahmet Bey'in yorumu üzerine ekleme: Şehit sayısı 29, yaralı sayısı 36

Ekleme 2: Şehit sayısı 33

BeğenFavori PaylaşYorum yap