Rocket League incelemesi

Yeni çıkan oyunlar arasında hızla popülerlik kazanan Rocket League'i inceliyoruz. Arabalarla oynanan futbol oyunu diye özetleyebileceğimiz oyun, hem PlayStation 4 hem de PC için satışta. PlayStation Plus sahiplerine oyun bu ay ücretsiz olarak sunuluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 54

Ölen formatların en sonuncusu: MiniDisc (1992-2013)

1990'lı yıllarda çoğumuz basit bir Walkman'a sahip olmayı mutluluk nedeni sayarken, müziğe meraklı ve şanslı bazı kullanıcılar MiniDisc (MD) ile dijital müziğin keyfini çıkarıyorlardı. Tozlu Raflar'ın bu bölümünde 1992 yılında Sony tarafından piyasaya sürülen ve ülkemizde çok az bilinen MiniDisc formatını ele alıyoruz.

Tozlu Raflar'ın bu bölümü bir noktada günceli de yakalıyor, çünkü Şubat başında yapılan açıklamayla Sony, Mart ayı itibariyle MD üzerine tüm geliştirme ve üretim çalışmalarını bitireceğini duyurdu. Biz de bu önemli, ama az bilinen formata örnek cihazlar üzerinden, deneyimlerimizi paylaşarak veda ediyoruz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 78
 • Hasan ilker Com @ilkercom

  2002 veya 2003 yilinda teknosa dan almistim yanilmiyorsam 450 veya 550 liraydi ki kredi karti batagina sokan alettir beni. Ben dvd playerden optik kabli ile kayedederdim. Analog kablo ile dip ses olur sarkilari bolmezdi. Sonradan boler sirasini degisir, veya silerdik. Track id girerdik vs vs. Benim cevremde benden baska kullanan olmadi. Evde hala durur. Ses kalitesi gercekten kayipsiza yakin. Oyle 320 kbps mp3 gibi degil.

  Bu vesile ile sizlere cok tesekkurler.

  Resmi kanalla satin almistim 🙂

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Varlığından bile haberim yoktu şahsen ilk defa sizden gördüm kasetlerle uğraşıyorduk ha bire, zamanında çok şey kaçırmışız.:)
  Optik ses çıkışının hala bazı tv ve ses sisteminde bile olmadığını düşünürsek şu an için bile ileri bir teknoloji barındırıyorlar.:)

 • Vuqar Quliyev @vuqar-quliyev

  3:34 Benim hiç M.D. im olmadı 🙂 aahahahaahah

 • zaferv @zaferv

  bu konuşma özürlü kasıntı tipin okuyarak anlatmaya çalıştığı ve öğrenciyken arkadaşında var diye kıskanıp fesatlandığı teknolojiyi anlatamamasını dinlemek için vakit harcamaya değmez bir kayıt olmuş. ayrıca kendi walkman ine önce ezik muamelesi yapıp sonra daha eziğini görünce gurur kayağı yapmasıda apayrı ezik bir ruh halinin dışa vurumu. herkes değişik tecrübeler yaşadı hayatında maddi imkanları çerçevesinde evet ve imrenmek normal ama kıskanmak fesatlanmak apayrı bir konu.

Jane's serisi: Simulasyonların altın çağı

Günümüzde unutulmayan yüz tutan bir oyun türü olan simulasyonlar, 1990'lı yıllarda Electronic Arts'ın savunma alanında uzman yayıncılardan Jane's ile imzaladığı anlaşmayla altın günlerini yaşamıştı. TeknoSeyir editörleri, efsaneleşmiş Jane's serisi simulasyonları US Navy Fighters, ATF, Longbow, WWII Fighters, F-15 gibi örnekleri üzerinden tartışıyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 35

Korsanlığın altın çağı: Pirates!

Tozlu Raflar'da geçtiğimiz aylarda Microprose firmasını konu etmiş ve firmanın her oyununun bir efsane olduğunu söylemiştik. Bu efsaneler firmasının öyküsünü anlattıktan sonra oyunlarını birer birer tanıtmayı sürdürüyoruz. İlk konuk ettiğimiz X-Com: Enemy Unknown'dan sonra şimdi sırada dünyanın ilk korsanlık simulatörü olarak nitelenen Pirates! var. Karayip Denizi'nde 1500 ve 1600'lü yıllarda yaşanan korsanlığın altın çağını konu eden Pirates! ilk olarak 1987 yılında piyasaya sürülmüş ve hala yayınlanan yeni sürümleriyle efsanesini sürdürmeyi başarmış bir oyun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 53

İsmi kaliteyle özdeşleşmiş firma: MicroProse

Öyle bir yapımcı düşünün ki her çıkardığı oyun efsane olsun, her oyunu unutulmazlar arasına girsin. İşte MicroProse, bu başarıya ulaşmış bir oyun yapımcısı. 1980'lerde Gunship, Pirates, Project: Stealth Fighter gibi simulasyonlarla başlayan ününü ilerleyen yıllarda Civilization, Falcon, UFO, Mech Commander ve Transport Tycoon gibi bomba oyunlarla sürdüren, arada Stunt Car Racer ve Rick Dangerous gibi hareketli oyunlara da imza atan MicroProse'u en ünlü oyunlarıyla birlikte Tozlu Raflar'a konuk ediyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 38

Sony PlayStation 5 Kutu Açılışı

Sony PlayStation 5, TeknoSeyir ofisine ulaştı ve Levent Pekcan kutuyu açıp incelemeden önce ilk adımı attı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 43

Ryzen işlemcilerinizi Overclock ederken voltajı düşürmek için bu yazılımı kullanarak hesaplama yapabiliyorsunuz. Daha önce RAM ayarları için uygulama geliştiren ekip şimdi Ryzen işlemciler için Clocktuner'i geliştirmiş. İşlemci içerisindeki CCX kümelerini bağımsız frekanslarda undervolt ve overclock yapıyor. Hem ciddi şekilde ısı düşüyor hemde frekans yükseliyor.

Meraklıları incelesin.

https://www.guru3d.com/articles_pages/clocktuner_for_ryzen_ctr_guide_download,6.html

#akış #teknoseyir #Ryzen

ClockTuner for Ryzen (CTR) Guide by 1USMUS

In this article, we will talk you through ClockTuner for Ryzen, a handy tool that allows you to further refine ZEN2, Ryzen 3000 performance.... Tweaking - results - conclusion
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tozlu Raflar: Yirmi Yıllık İhtiyar Laptoplar

Tolzu Raflar'ın yeni bölümünde 20 yıllık laptopların kapaklarını son bir kez açıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 79
 • Omer @omer_

  Asus EEE PC Netbook bende var.
  Aşağı yukarı 9 senedir taş gibi sorun çıkarmadı ama günümüzde aşırı yavaş kalıyor. Torrent box olarak kullanıyorum. 😀

 • Ka-Ching @ka-ching

  Levent Pekcan'a ait olan Asus F3J modeli max 2944 MB RAM görüyor aslında, bilginiz olsun.

  Tüm dünya genelinde satılan F3J modelleri (F3JC, F3JM, F3JP, F3JR, ...) BIOS'da ve POST ekranında modeline göre 2942-2944 MB Ram tanımlıyor. Dolayısıyla işletim sistemleri de 64bit olsa bile max. 2.87 GB Ram görüyor ve kullanabiliyor.

  Bu kısıtlama direkt olarak Intel i945PM chipsetinden kaynaklanMıyor, aynı chipseti kullanan başka notebooklarda 4GB Ram kullanabilenler var çünkü. Problem BIOS'dan (veya bir ihtimal diğer bileşenlerden) kaynaklanıyor gibi görünüyor.

  Eğer 2+1GB veya 2+2GB Ram modülü takılırsa 2944 MB (3072 veya 4096 değil) Ram kullanılabilir hale gelir, hatta yine Dual Channel olarak. Küçük bir hesap yaparsak 2GB Ram'e göre %44 Ram artışı olacaktır ve bu da bence gayet yüksek bir kazanım.

  Kısaca o Asus F3J (F3JC sanırım) modeli Win7-Win8 32bit veya Linux Mint vs. ile daha epey iş görür , emekliye ayrılmasın, yazık. 🙂

  LP: "...daha da çalışacak, insanları bilgisayarla tanıştıracak inşallah, canının yettiği kadar ..." 🙂

  @gamsizm @leventp