Her LTE telefon her LTE bandını desteklemiyor mu?

Türkiye'de 4,5G olarak adlandırılan LTE-A ağlarının hizmete girmesiyle birlikte, akıllı telefonlarda LTE veya 4,5G desteğine dikkat eder olduk. Ancak öyle görünüyor ki, LTE destekleyen her telefon, LTE'nin kullandığı bütün frekans bantlarını desteklemiyor. Özellikle Çin malı bazı telefonların bu noktada ciddi eksikleri olduğu görülüyor.

Örneğin, Xiaomi'nin Türkiye'ye resmi olmayan kanallarla 1300TL gibi fiyatlara getirilen Snapdragon 820li amiral gemisi Mi5'in desteklediği LTE bantlarına bakalım:

Önce, LTE frekans bantlarını görelim:

Şimdi, Türkiye'deki 4,5G ihalesinde operatörlerin aldığı bantlara bakalım:

ShiftDelete.Net'teki şu habere göre, "800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz frekanslarının sırayla sunulduğu ihalede, her frekansın kendi içerisinde ayrı paketleri bulunuyor. Bu paketler, her frekansın avantajlı rakamlarını kendi içerisinde sıralıyor. ... Genellikle en yaygın kullanılan frekanslar ise 1800 MHz ile 800 MHz olacak. 1800 MHz bandı daha yüksek band genişliği sunarken, daha sık baz istasyonuna ihtiyaç duyuyor. 800 MHz'de ise band genişliği biraz daha düşük fakat daha uzak mesafelere ve engebeli arazilerde iletişimi daha kolay kılıyor."

İşte burada dikkat etmemiz gereken frekans bandı, 800 MHz.

4,5G ihalesinin hemen ertesinde Türk Telekom'un frekans bantlarıyla ilgili yaptığı değerlendirme de oldukça açıklayıcı:

"Türk Telekom Grubu tarafından ihaleyle ilgili şu değerlendirmelerde bulunuldu:

-Türk Telekom Grubu olarak 900'de müthiş bir kazanımla dezavantajlı durumdan çıktık.

-Türk Telekom Grubu olarak temel 4G bantları olan 800 ve 1800’de en iyi pozisyona biz ulaştık.

-Türk Telekom Grubu olarak, 4G'nin en önemli frekansı olan 1800’de ikinci paketi de alarak toplam 35Mhz frekansla en geniş kapasiteye sahip olduk.

-800'de en temiz ve 5G'de de önemli olacak 700'e yakın kısmını Türk Telekom Grubu olarak biz aldık.

-2100 temelde 3G bandı. Bu sebeple Türk Telekom Grubu olarak alt frekanslara yönelerek yeni teknolojilere yatırım yapmayı tercih ettik.

-Türk Telekom Grubu sadece kapalı ortamlarda kullanılması mümkün olan 2600 frekansında da yeterli kapasiteyi aldık."

Anladığım kadarıyla, LTE'de 1800 MHz en önemli bant olmakla beraber, şu anda Türkiye'deki operatörler için, ama özellikle Türk Telekom için 800 MHz de önemli. Normalde, kırsal alanda uzun mesafede iyi çekim için kullanılan 800 MHz bandı şu an Türkiye'de şehir merkezlerinde dahi LTE için önemli rol oynuyor.

LTE Bantları, bir taraftan 800, 900, 1800, 2100 gibi frekanslarla, diğer taraftan da, 1, 2, 3, 4... gibi belli bantlara verilen numaralarla anılıyor. 800 MHz bandı için 5, 18, 19 ve benzeri bantlar bulunsa da, esas olarak 20 numaralı bant gösteriliyor. Eskiden UHF televizyon yayınlarına ayrılmış olan bu bant, dijital karasal yayınların yaygınlaşmasıyla Avrupa'da mobil iletişime tahsis edildi. Bu banda bu nedenle "EU Digital Dividend" adı veriliyor.

Ben aklıma gelen belli başlı akıllı telefonlar için, hangi LTE bantlarını desteklediklerini araştırdım. Kaynak olarak GSM Arena'yı kullandım. Sonuçları aşağıdaki gibi bir Excel tablosunda derledim.

 

Görüldüğü üzere, 20 numaralı 800 MHz bandı, Xiaomi'nin güncel modellerinde yer almıyor. Ama Xiaomi haricinde, LG G3 ve Sony Xperia Z2 gibi 2 yıl öncesinin amiral gemisi modellerinde de bu bant desteklenmiyor.

Eğer yeni bir telefon alacaksanız, aklınızda bulunsun.

#akış #LTE #4.5G #4G #800MHz #LTE20NoluBant

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24
 • homosapien @biggestliar

  Güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık. Böyle bir paylaşım gözden kaçsa üzülürdüm.

 • engerex @engerex

  @sevketzaim Yaptığınız haber yanıltıcı bilgiler içeriyor. Bu yüzden haberi güncellemeniz gerektiğini düşünüyorum.
  İlk olarak ve en önemlisi LG ve Sony gibi markaların amiral modellerinin 800mhz Band20'yi desteklemediğini söylemişsiniz. Bu yanıltıcı bir bilgi.
  Her kıtada ülkede bölgede kullanılması kararlaştırılan frekanslar vardır. Türkiye büyük oranda Avrupa ile benzerlik gösterir. LG G3 modeli için Amerika operatör modeli olan D851 (T-Mobile) seçmişsiniz. Oysaki ülkemizle uyumlu olan D855 Avrupa modelini seçseydiniz 800mhz dahil bir çok bandın desteklendiğini görebilirdiniz. LTE 700 / 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2600 - D855
  Hatta kimi markaların kimi modelleri sadece ülkemize özel olabiliyor.
  Umarım bir güncelleme yazısı yayınlayıp yanıltıcı bilgileri giderirsiniz.

 • Mustafa Ateş @mustafa-ates

  mi 8 se almayı düşünüyorum 3g de 1700 bandı 4.5g de 800 bandı yook. çok sıkıntı yaşarmıyım yoksa sadece dağda bayırda yolculuktamı sıkıntı yaşarım

 • Mylife.Myworld @gold7w

  Merhaba "'"LTE Bantları, bir taraftan 800, 900, 1800, 2100 gibi frekanslarla, diğer taraftan da, 1, 2, 3, 4... gibi belli bantlara verilen numaralarla anılıyor. 800 MHz bandı için 5, 18, 19 ve benzeri bantlar bulunsa da, esas olarak 20 numaralı bant gösteriliyor.""

  Bir sorum olacak?

  Band 3 karşılığı nedir ve bunların destek verdiği hızlar nelerdir araştırdım ama bulamadım Cat ile band farklı Cat değil bandların hızları lazım bana??? Teşekkürler.

  • homosapien @biggestliar

   @gold7w

   Bant numraları aslında bir frekans aralığını temsil eder; bu yüzden, bazı bant frekansları bazı bant numaraları ile çakışabilir ama ilgili frekans, kendi isminin verdiği aralığının ortalaması ile anılırlar. Örneğin LTE 1800 mhz; 1750 mhz ile 1840 mhz aralığını ifade eder.

   Teorik olarak, her bir frekansın maksimum veri taşıma kabiliyeti çok görece, çok bağıl bir durumdur; alıcı, verici, ortam sinyal genliği vs gibi çok değişkeni vardır. Ama, teorik olarak GSM için bant3 , 1800mhz için 25-35 mbit/sn aralığında download/ upload hızları öngörülmektedir.

Türkiye'deki internet upload kapasiteleri hakkında bir gözlem

Pazar gecesi uzun zamandır beklenen bir dizinin yeni sezonunun ilk bölümü yayınlandı. Pazartesi sabahı, sırf meraktan, bu dizi bölümünün iki farklı torrent ağında 1,3GBlık videolarını seed etmeye başladım. Sırf meraktan diyorum, ben zaten dijital yayın aboneliğim üstünden bu diziyi izleyebiliyorum :)) Aradan 30 saat geçti. Bu ağlardan biri yurtdışında. Çok büyük, çok fazla üyesi var. Diğeri ise yurtiçinde. Çok daha küçük bir ağ. Yurtdışındaki ağ şu anda 19 bin seed var, yerli ağda ise ancak 90. Aradan geçen sürede yurtdışındaki ağda ancak 8 GB upload yapabilmişim. Yurtiçindeki ağda ise 80 GB uploadum var (seedbox'tan seed ediyorum). 10 kat daha fazla upload.

Yurtiçinden torrent ağına bağlananların upload kapasiteleri, benim Hollanda'daki seedboxumun upload hızı yanında o kadar yavaş kalıyor ki, bittorrent protokolü çoğu zaman benim uploadumu öne çıkarıyor.

Evde Superonline 50 Mbit fiber internetim var. 5 Mbit upload hızı veriyor. 100 GB AKK download, 50 GB upload kotası var. Halbuki seedbox'umun aylık 3TB upload kotası var. Superonline fiber internetimin 60 katı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap