Bir süredir Macbook Pro M2 kullanıyorum. 30+ yıl Windows'tan sonra Mac, değişik bir deneyim. Tam alışamadım, ama Windows tarafında çok şikayet edilen şişme, yavaşlama, şletim sisteminin kararlılığı sorunlarını bu cihazda da zaman zaman yaşıyorum. Örneğin Apple'ın Books uygulaması tam bir batarya düşmanı, kaçak var resmen. Yine Adobe Acrobat Reader'da da hafıza deliği var, geçenlerde işletim sistemi, RAM'de yer kalmadığından şikayet edince baktım, Reader 23 GB RAM kullanıyordu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hasan @hasans

  Yazılım her yerde yazılım

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  ebılın sihirli kusursuz bir cihaz olmadığını öğrenen biri daha 😀

 • qubit @qubit

  Kaç GB bellekli aldınız? M2 MBP alıp şişme yaşıyorsanız bence bir sıkıntınız var.

  Preview varken Reader'a gerek yok.
  Books'u bilemiyorum.

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Cık cık cıkc ık... Yüce kıdretli appla nasıl laf söylerisin.. şişiyormuşta felan aaaaa. Sen beceremiyorsun. 🙂 🙂
  Yüce apple mükemmeldir. Windows da neymiş. Her adımda buy now diyeceksin güleceksin. 🙂 Her üründe appla %15 artı pay vereceksin güleceksin memnun olacaksın. Apple pay niye yok diyip her harcamamdan niye apple para gitmiyor diye hayıflanıp acaba amerikada mı yaşasam orada apple pay var. Gitsem mi ülen diyeceksin.
  Yüce applı nasıl karalarsın. Cık cık cık. Hem kullanıyor hemde mükemmel applı eleştiriyorsun.
  Linux kullan. 🙂 🙂 🙂
  >Katip gibi kod yaz dur 🙂
  Hocam sen daha applaşamamışsın olmamoışsın. Daha 3 4 seen var. Sonra ağbiiii ne mikemmel yeaahhğğğ diyip gezersin. 😛

 • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

  Windows da diğer yazılımcılar da artık bellek yönetimine önem vermiyor çünkü eski 3GB sınırı yok. Dolayısı ile şişme denen olayın gerçekleşme süresi de uzadı. Son kullanıcı, "siz neden bellek yönetimi yapmıyor sunuz?" diye sorsa, hiçbirisi düzgün cevap veremez.

 • mrmetalhead @mrmetalhead

  "Windows tarafında çok şikayet edilen şişme, yavaşlama, şletim sisteminin kararlılığı sorunlarını bu cihazda da zaman zaman yaşıyorum" ilginc, tamam oyle uzaydan gelme bir sey degil macos ta, yazdigin gibide degil.

  Books uygulamasi gibi apple applerini hic kapatmam ben mesela;

  • mrmetalhead @mrmetalhead

   "Yine Adobe Acrobat Reader'da da hafıza deliği var, geçenlerde işletim sistemi, RAM'de yer kalmadığından şikayet edince baktım" diffision bee ile rami sonuna kadar zorladim, hic boyle bir uyari vs vermedi OS. En fazla 90gb memory usage gordum 64gb mbp da, diske yazmaya baslamisti. Macos memory yonetiminde acik ara onde windows'a gore, buda kafama oturmadi. Adobe reader kisa sure kullandim, o nedenle onun icin bir sey diyemeyecegim.

   MBP gibi bir aleti oyle bir adobe reader, bir books uygulamasi ile bu hale getiremezsiniz. O iste bir yanlislik vardir.