Ya bu Apple Music'de son zamanlarda müzik dinlerken milisaniye atlama olayı çok olmaya başladı. Bazı albümlerde oluyor, geri sarıyorum tekrar dinliyorum, aynı yerde aynı atlamayı tekrar yapıyor. Benzer şeyi Apple Music ya da Spotify'da yaşayan var mı?

Lossless özelliğini açtımdı, onunla mı ilgili acaba? Bu kadar farklı plak şirketinin aynı hatayı yapması imkansız, Apple Music'in halt yemesi diye düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Euro bölgesinde oturan arkadaşların dikkatine, App Store uygulama fiyatları artacakmış. Hayalim Avrupa'ya taşınınca Final Cut Pro'yu 300 Euro'ya almaktı, doğru hesapladıysam 360 olacak. ABD'ye gitsek zamlar gene peşimizi bırakmıcak anlaşıldı...

https://www.macrumors.com/2022/09/19/app-store-prices-to-increase-in-europe-next-month/

App Store Prices to Increase in Europe Next Month

Apple today announced that, as early as October 5, prices of App Store apps and in-app purchases will increase in all countries and territories that...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Pilini değiştirdikten tam 1 yıl sonra nihayet MacBook Procağızım prizdeyken yüzde 80'e düşüp pili o seviyede tutmayı öğrendi. Bu iş için Aldente kurmuştum, gece %80 bıraktığım bilgisayarı sabah yüzde 60-65'lerde buluyorum diye kaldırmıştım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün yeni bişey öğrendim. Caps Lock açık iken menü barda şu ikon çıkıyormuş. Çözene kadar bilgisayara zararlı yazılım girdi sandım. Üstüne tıklayınca bekleyince bir açıklaması da yok.

Not: macOS Monterey. Logi Options kurulu onun marifeti de olabilir zira MacBook klavyesinden caps lock yapınca görünmüyor, Logitech klavyeden yapınca görünüyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

macOS Monterey için Safari 16 yayınlanmış, hemen geçtim. 15 zamanında birkaç bug söz konusuydu:

-Touch Bar'ın açık sekmelerin önizlemesini gösterme olayının kafası karışıyordu, kimi kısımlar güncellenmiyordu, üst üste binen sekmeler oluyordu, iki sekme açıkmış gibi highlight oluyordu.
-CMD+Shift+T ile daha önce kapattığım bir sekmeyi yeniden açayım dediğimde sayfa yüklendiği gibi şak diye kapanıyordu, bir daha da geri çağıramıyordum.
-Bir iki sinir bozucu bug daha vardı da unuttum.

Önce Touch Bar bugunun gitmediğini söylemeliyim. Sekmelerin kafası gene karışıyor. Acaba bu Safari ile değil de işletim sistemi ile mi düzelecek bir şey? Ventura yükleyince görücez...

Sonra şu sekmeyi geri çağırma olayını denedim. Bambaşka bi bug ile karşılaştım. Tab Group özelliğini kullanıyorum ve bir gruptaki sekmeyi kapatıp geri çağırayım dedim, geri gelmedi. Birkaç defa CMD+Shift+T yaptım hala tık yok. Kapattığım bir pencere yeni pencerede açılınca durdum. Tab Groups menüsünü açtım. Grupsuz bölümde 11 tane sekme birikmiş. Bi baktım, az önce çağırdığım sekmeler. Ulen sekmeyi niye grubunda geri çağırmıyorsun, her seferinde grupsuz bölgeye mi gidicem?

Diğer bugları da hatırladıkça yeni bir iletide paylaşırım.

Gene de Safariye devam çünkü telefon-tablet-bilgisayar arası entegrasyon... Windows'ta da Firefoxçuyuz 🤘🏻

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Haziran bilmemkaç öncesi Disney+ Türkiye sitesinden e-postamı listeye yazdırdım. O bilmemkaç Haziran geçti, Disney+ Türkiye'de yayına başladı, indirim e-postası gelmedi, yaz bitti, "indirim yoksa bi ara üye olurum yea" diye diye üye olmadım, ikidir Disney+'dan anca şimdi e-posta geliyor. Fakat bir yanlışlık var, e-posta İspanyolca, hoşgeldin indirimi ilk ay 2 Euro diyo.

Fıkra bu kadar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bulut depolamalarla ilgili bi soru. Bulut depolamayı harici disk niyetine kullandığımı belirteyim.

Şu an 2 Aralık'a kadar Office 365 aboneliğim ve dolayısıyla 1TB OneDrive'ım var. 200GB de iCloud aboneliğim aylık 20 liraya devam ediyor.

2 Aralık'tan sonra nasıl devam etmeli?

1'inci seçenek: 950 liraya 1 yıllık Office 365 aboneliği alıp hiç taşınmayla uğraşmadan ağrısız sızısız devam etmek.

2'inci seçenek: 280 liraya 1 yıllık 100GB OneDrive depolaması alıp iCloud'u ayda 65 liradan 2TB'ye çıkarmak. Aradaki 45 lira iCloud farkından hesaplarsak 1 yılda 820 lira yapıyor.

Yılda 130 lira için düzeni bozmaya, yaklaşık 750GB taşınmaya değer mi sizce?

OneDrive Mac'te her eşitleme yaptığında fanlar çalışıyor, iCloud Drive'ın bu açıdan daha ısı dostu çalıştığını tahmin ediyorum.

OneDrive'da video dosyalarını indirmeden izleyebiliyorum, iCloud'da illa ki indirip izlemek gerekiyor. 100GB yer almamın sebebi de o aslında, videolar orada kalacak, geri kalan tüm belgeler iCloud'a taşınacak.

Office uygulamalarından mahrum kalacağım. Pages ve Numbers kullanırım gayrı napalım. Zaten PowerPoint yerine halihazırda Keynote kullanıyorum.

Google bulut depolaması çok daha ucuz fakat ben Google Drive ile çalışmak istemiyorum.

Buyrun tartışmaya. Round 1. Fight!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 22

Bugün AirPods Prolarımı Egemek'e verdim. Solda hem gürültülü hem gürültüsüz ortamda cızırtı, sağda kulağıma bastırınca birkaç saniyelik white noise, kutuda ise zaman zaman şarj etmeme durumu vardı. Dün mesela kapağı kapattığımda sol kulaklığın şarjı kesiliyordu, kapağı açınca yeniden oturttuktan sonra kapak açıkken şarj oluyordu, kapatınca yine gidiyordu. Sonra düzeldi ne yazık ki, şimdi tamirci nasıl görcek aynı şeyi?

Garantim 5 Ağustos'ta bitiyor. Bakalım üç parçanın kaçı kusurlu bulunup değişecek. Sol kulaklığın değişeceği kesin gibi çünkü bunun için değişim programı yapmışlar, garantiden sonra 1 yıl daha sürem vardı.

Haftaya kulaklığı geri alınca sonucu buraya da yazarım.

#teknogünlük

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selam, birkaç haftadır yoktum. Az evvel ekte maceralarını okuyabileceğiniz Sennheiser kulaklığımın temassızlık yapan kablosu nihayet tamamen gitti. Kablo alıp baklava ile beraber @orcun'un kapısını çalacağım. Fakat kabloyu nereden almalı? Orçun Çinli bi siteden link atmıştı. Amazonda yurtdışı gönderimli birtakım kablolar var. Az evvel bi arkadaştan "Çankaya elektronikçiler çarşısında bulursun yeaa" diye yorum aldım. Nasıl yapmalı, bi tavsiye 🙂

https://teknoseyir.com/durum/1542923

AirPods Procağızlarımı yanıma almayı bu

AirPods Procağızlarımı yanıma almayı bu sefer komple unutunca ofisteki çürük kablolu emektar Sennheiser HD180'e yine bi şans verdim. Jak tarafından kurcalayıp temas sağladım. Şöyle...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Orcun @orcun

    Çankaya da doğru bulursun da istediğin gibisini zor ama, birde yarım günün gider. 😀 O onur iş hanındaki ketum suratlı sanki orada zorla devlet tutuyor da zorla mal satıyor falan öyle garip esnaflar vardır onlarla yüz göz olursun diyeceğini taksit taksit derler soru sormadan birşey sormadan cevap vermezler anlatmazlar, kulaklık kablosu dersin kaç mm derler, işte ben Y şeklinde ayrımlı istiyorum dersin ortada 2'e böl derler falan yani akıl sağlığını da yitirirsin. 😀

Disney+ indirim kodu halen daha gelmeyen var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap