Harici SSD üzerine Bootcamp Windows kurmak. İlk defa boot edince bilgisayarın klavye-trackpad'ini görmemesi, dolayısıyla USB-C üzerinden kabloyla bir fare/trackpad bağlamak gerektiğini görene kadar sevinçle izledim. Yine de bu işin peşinde olacağım. 512GB'lık bir MacBook Pro'nun 180GB'sini Windows'a ayırmak bana mutsuzluk veriyor. Çünkü boş alan fetişim var, açıp açıp diskte 335GB kaldığını görmek hoşuma gidiyor.
https://www.youtube.com/watch?v=3IhW722IMwE

ay_olabilir_mi_oyle_bir_sey_olsun_lutfen.jpg

How to install Windows 10 "Boot Camp" on a Mac External Drive the EASY way!...

How to install Windows on an external drive for Mac! Sponsored by Logitech: Get the MX Master 3, MX Keys, and K380 for Mac today! https://bit.ly/2OknBLl → SU...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün podcast kaydettim. Sesi sesli notlarda kaydettim, sonra Garageband'e aldım. Garageband'de azami şarkı süresi 23 dakikadan 72 dakikaya çıkmıştı, faydasını gördüm çünkü yaptığım kayıt 24 dakika idi. Kesmem gereken yerleri kestim filan buraya kadar güzel. Ama ses kurgusu içgüdüsel değil. Alt katmana şarkı ekledim, konuşmayı birkaç saniye geçe alayım dedim, ses kliplerini taşıyamadım. Başlangıç noktaları değişiyor kliplerin. Otomatik gürültü önleme özelliği yok, ekolayzırdan tizleri kısıp kendim azalttım gürültüyü. Bir başka şikayetim de fade in fade out yok. Şarkı üstüne konuşayım desem konuşma başlayınca şarkıyı yumuşak bir şekilde kısamıyorum.

Kısacası biraz abes olacak ama ses dosyalarını video editörde düzenlemek daha rahat olsa gerek. iPad'de Garageband yerine LumaFusion, bilgisayarda ise Adobe Audition yerine Adobe Premiere misal.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ocak 2016'dan beri beklediğim özellik nihayet geldi. Şükür kavuşturana. Adobe Reader'ın iPad uygulamasına yatay ekranda iki sayfa yan yana gösterme seçeneğinin gelmesinden bahsediyorum. Nihayet çözebilmişler 😛

Şu anda benim bildiğim bir tek ücretli GoodReader bunu yapabiliyordu*. Onun da arayüzü çorba gibi. İlk satın alıp kurduğumda baya sinirlenmiş, kaldırmış, para iadesi istemiştim. İade etmediler. Sonra aradan zaman geçince kütüphanemi iCloud'a taşıdım, GoodReader ile biraz iyi geçinmeye başladım.

Şimdi biraz Adobe Reader'ı kurcalayacağım. GoodReader'a göre bariz eksiği PDF'leri tablar halinde sunamaması. İlla bir dosyayı kapatıp diğerini açıcaz. Ama işaretleme özellikleri daha konforlu ise zamanında para verip aldığım GoodReader'ı bırakırım açıkçası. Hatta bir çılgınlık yapıp kütüphanemi iCloud'dan Document Cloud'a bile taşıyabilirim 🙂

* Şimdi hatırladım, bi de Foxit Reader vardı ama onda işaretleme rengini sabitleyemediğim için onu tercih etmemiştim bedava olmasına rağmen. Bir de OneDrive uygulamasının 8'inci sürümünde PDF'leri iki sayfa yan yana gösterme özelliğini kaldırdılar, öncesinde vardı. O ayrı bir sinir bozucu hikaye.

Edit: Adobe Reader'da highlight renkleri rezalet, özel renk de ayarlanamıyor. İşaretleme için GoodReader'a devam.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Garageband dün aldığı güncellemeyle birlikte normal tempodaki şarkı uzunluğunu 23 dakikadan 72 dakikaya çıkardı. Şarkı zaman çizelgesinin olduğu ekrandaki cetvelde ölçü ve bar değerinin dışında artık süreyi gösterme seçeneği de geldi. Bu iki gelişme ile Garageband bence podcastlerinin her şeyini sadece iPad'de yapmak isteyenler için neredeyse yegane merkez haline geldi.

Not: "Kaydedilen podcast'i nasıl yayınlayacağız?" sorusunun cevabı ise Anchor adlı uygulamada. https://anchor.fm/ adresinden kurcalayabilirsiniz.

Anchor - The easiest way to make a podcast

Create, distribute, host, and monetize your podcast, 100% free.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

VPN'le de olsa Mixcloud bilen kullanan var mı?

İngilizce anonslar yaptığım müzikli bir podcast programı yapmak istiyorum. İsmi ve logosu hazır. Apple Podcasts ve Spotify'a başvuracaktım ama bu akşam vazgeçtim, telifli şarkı ile risk almayayım diye. Sanırım sadece Mixcloud üzerinden yayın yapıcam. Orada bir programda bir albümden 3 şarkı, bir sanatçıdan toplamda 4 şarkı kullanmaya izin var imiş.

Mixcloud Türkiye'de engelli, VPN ile erişilebiliyor. Benim düşündüğüm program İngilizce. Türkiye'den ve Doğu Akdeniz'den otantik müzikler anlatıcam. Dolayısıyla daha çok dışarıdaki insanların ilgisini çeker sanıyorum.

Gene de merak ettim, Türkiye'den halen daha kullanan var mı diye. Varsa eğer, bu yazı Mixcloud topiği olsun 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sanırım geçen haftaki iPhone etkinliğinden sonra Airpods ve Apple TV'nin yanında bu da zamlanmış: SteelSeries Nimbus+ önceden 999TL'ye satılıyordu, şimdi 1160TL. Amazon'da 60 dolar. Kargosu gümrüğüyle bugünkü kurda 760TL'ye geliyor. Xbox One kontrolcüsünün fiyatı da aşağı yukarı aynı. E o zaman sadece Apple cihazlarda çalışan bir kontrolcü almaktansa hem Windows hem Xbox hem Apple cihazlarda çalışan kontrolcüyü almak daha iyi. Sonuç: SteelSeries Nimbus+ yerine Xbox One kontrolcü alın 🙂

https://www.apple.com/tr-edu/shop/product/HP3G2ZM/A/steelseries-nimbus-kablosuz-oyun-kumandası

SteelSeries Nimbus+ Kablosuz Oyun Kumandası

Nimbus+ Kablosuz Oyun Kumandası, ödüllü ve olağanüstü popüler Nimbus Kablosuz Oyun Kumandası’nın yeni ve geliştirilmiş modelidir. Apple.com adresinden hemen online satın alın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İki aynı monitörü yan yana koyup çalışmak fikrindense bir tane 32:9 monitör almak mantıklı gibi ama fiyatı iki tane 2K monitörden çok daha fazlası ne yazık ki. Bir de 4K monitöre göre düşeyde çok daha az piksel alanı oluyor kullanıcının, yatayda mı çok alan olmalı düşeyde mi, bu da tartışılır. #monitörtavsiyesi

https://www.akakce.com/monitor/en-ucuz-philips-499p9h-00-49-5ms-curved-fiyati,449756771.html

Philips 499P9H-00 49" 5ms Curved Monitör Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları...

Philips 499P9H-00 49" 5ms Curved Monitör arıyorsan site site dolaşma! Akakçe'de piyasadaki tüm fiyatları karşılaştır, en ucuz fiyatı tek tıkla bul.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

iMac'lere RAM takviyesi yapmak için frekansı uyumlu herhangi bir SO-DIMM laptop RAM'i takmak yetiyor mu? Bence yetmesi lazım ama kafamı karıştıran şey Corsair'in MAC MEMORY markasıyla özel bir ürün satması oldu. Halbuki muadili bir Vengeance RAM'i ile kağıt üzerinde hiç farkı yok görünüyor. Bilen gören var mı?

(ayarladığım filtrelerin çalışması için linki kopyalayıp yapıştırınız)

https://www.itopya.com/corsair/ram/?f=n&oid={_4274_:[4304],_4272_:[4281],_8101_:[8110,8113],_4273_:[4307]}

Bilgisayar için CORSAIR RAM (Bellek) Modelleri Fiyatları | ITOPYA

Masaüstü ve Dizüstü bilgisayar için CORSAIR RAM fiyatları ile DDR4, DDR3 ve DDR2 bellekler en uygun taksit seçenekleri ITOPYA'da.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#teknoitiraf

Konuksuz muhabbet yayınları daha keyifli, akıcı ve eğlenceli geliyor bana.

BeğenFavori PaylaşYorum yap