#kediseyir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12

69 yıl önce bugün, takvimler 9 Temmuz 1952'yi gösterirken, daha TRT'nin açılmasına 16 yıl varken, İstanbul'da ilk kez televizyon yayını yapıldı. Ama İstanbulluların haberi olmadı. Zira kentte toplasanız 10 adet alıcı bulunuyordu. Macera, İTÜ'nün Elektrik Fakültesi profesörü Mustafa Santur'un 16 Temmuz 1951'de bir dilekçe vermesiyle başlamıştı. Dekanlığa dilekçesinde Santur, Hollanda'dan getirtilecek cihazlar için 36 bin lira istemiş; gemi direkleri yapan bir firmaya ısmarlanan verici antenini bir cami minaresi ustası, hocaların yardımıyla Taşkışla'nın çatısına dikmişti. Dilekçeden bir yıl kadar sonraysa, Kore'deki Türk birlikleriyle ilgili bir film ve gazeteci Burhan Felek'in televizyonun mucizelerini anlattığı bir konuşmayla yayın başlamıştı. Felek, o gün yerinden oynayan takma dişinin çıkmaması için nasıl endişe ettiğini hatırlıyor, ama konuşmasının detayları silinip gitmiş. O zamanlar kayıt alınmadığı için biz de açıp izleyemiyoruz.

İTÜ TV, başlarda haftanın bir günü, birkaç saat yayın yapıyordu. Televizyon fiyatlarının uzun süre bir ev kirasının 2-3 katı sularında seyretmesinden ötürü, yayınlar gelişiyor, ama halkın televizyona erişimi az sayıda şanslı kişiden öteye gidemiyordu. 10 yıl sonra, 1962'de İsmet İnönü ilk kez yayına katıldığında şehirde 450 cihaz bulunmasını şaşkınlıkla karşılamıştı. 1964'te cihaz sayısı 10 binlere, 1968'de ise 100 binlere çıktı. Halit Kıvanç, Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal, Erkan Yolaç ilk tecrübelerini bu stüdyoda kazandı. Program naklen maçlarla, ünlü sanatçıların konserleriyle, filmlerle gelişti ve 1971'de TRT'nin açılmasıyla tüm bu deneyimini devlet kanalına devrederek kendini feshetti.

Kaynak: #tarihdergi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Apple hızlı şarj standartları ile alakalı ufak bir öneride bulunmak istiyorum.

Apple herkesin tahmin ettiği gibi piyasada sözü geçen QuickCharge 2.0 - 3.0 gibi gibi standartlar kullanan firma değil. Durum bu olunca iPhone modelleri çok uzun zamandan beri hızlı şarj değerlerini destekliyor ancak böyle diller kullanmadığından kimse ne adaptör alacağını bilemiyor.

2.4A değerini geçmeyen, 20W adaptörler hali hazırda iPhone ve iPad modellerinizi hızlı şarj etmeye yarar.

Anker modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz ki çok iyi markadır ve coilwhine sorunu yoktur.

Ben çok uzun senelerdir aşağıdaki ürünleri kullanıyorum sorun yaşamadım.

Anker PowerPort III Nano 20W USB-C Güç Adaptörü - Apple iPhone Hızlı Şarj Uyumlu - A2633

Anker PowerPort 2 24W Seyahat Şarj Cihazı Beyaz

Anker PowerPort 5 Speed 63W QuickCharge 3.0 Seyahat Hızlı Şarj Cihazı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk kez denediğim soğuk kahvenini yapılışını resimlerle ve madde madde anlatayım. Henüz tadını denemedim daha demlenme işi devam ettiği için.

Bu iş için bir tane metal bardak gibi bir şey buldum. Portakala sıkacağının haznesini kullandım. Ağır olsun da dolapta kazara dökülmesi zor olsun diye çünkü üstü ağır altı hafif olacak başta.
Demleme ekipmanı olarak bir ara bimde 10 liraya satılan kahve demleme ekipmanını kullandım. Filtre kağıdı olarak rossmanda satılanı kullandım.
Önce kağıtı ıslattım, hem kağıt yerine otursun hem de kağıt tadı gitsin diye. Su süzüldükten sonra kahve ekledim. Kahvenin üstüne buz ekledim. Sonra dolaba koydum. Dolapta demlenmesini beklemek yerine dışarda demlemeyi de deyebilirsiniz.
Ölçü gibi şeyler de şöyle: Kahveyi sözen değirmende çektim. Üst bölmesine tamamen çekirdekle doldurdum. İnce ayar civatası kaybolduğu için de kalınlığı en üstte. Buz olarak da yuvarlak şekilli silikon buz kalıbının hepsini kullandım.

Not1: Devamı niteliğinde paylaşım: https://teknoseyir.com/durum/1421648
Not2: 4 saat sonrasında bir buz kalıbı buz daha ekledim, ortaya çıkan kahve gözüme az göründü.

#AtveKahve

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 20

Eski kitaplardaki çizimlerin arşivlendiği bir web sitesi. Sadece çizimin kendisi değil, hangi kitapta geçtiği, kim tarafından hangi tarihte çizildiği gibi detay bilgiler ve konusuna özel etiketler de mevcut. Farklı çözünürlüklerini ya da ham taranmış halini de indirebiliyorsunuz. Müthiş bir emek var.. Özellikle “Science & Technology” kategorisinde gezmenizi tavsiye ederim.

O kategoriden bir örnek paylaşıyorum. 19. yy’da aya sürekli gidişi böyle hayal etmiş birisi mesela.

Site: https://www.oldbookillustrations.com/
Benim paylaştığım çizim hakkında detaylar: https://www.oldbookillustrations.com/illustrations/trains-to-moon/

#FaydalıSiteler #çizim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dün kendime yeni powerbank aldım. macbookla denedim 20v 3 amper verdi. üzerinde multimetreside var çok güzelmiş 😀

Satır aralarını geniş tutayım
UP
UP

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 10

İçerisinde gradient oluşturucudan semböl kütüphanesine, SVG sıkıştırıcıdan Base64 kodlayıcısına kadar birçok aracın olduğu, tasarımı modern, açık kaynak ve özgür yazılım bir web sitesi. Web geliştirmeyle uğraşan tüm arkadaşların mutlaka bir kenara kaydetmesini tavsiye ederim.

Web sitesi: https://omatsuri.app/
GitHub deposu: https://github.com/rtivital/omatsuri

#Programlama #WebGeliştirme #GitHub #FaydalıBağlantılar

Omatsuri

Progressive Web Application with 12 open source frontend focused tools
BeğenFavori PaylaşYorum yap