iPhone pil değişimi deneyimleri

Güncel not: Bu yazıyı zamanında kişisel sitemde yayınlamak için yazmıştım. Orayı bir türlü aktif kullanamadığım için kimse okumayacak diye yayınlamaya üşendim. Bugün MacBook Pro ekranındaki klavye izleriyle ilgili Egemek'i arayınca aklıma geldi bu yazı, burada paylaşmaya karar verdim. Kendi web sitemden daha fazla kişiye ulaşacağı kesin. Yazıyı aylar önce yazdığım için parantez içinde italik güncel notlar ekleyeceğim. Umarım pil değiştirmeyi düşünenler için faydalı olur.

Başlıyoruz:

İki hafta önce (Şubat 2020) telefonumun pilini değiştirdim. Aldığımdan bu yana iki buçuk yıl olmuştu ve şarjı sabahtan akşama zor yetmeye başlamıştı. Havaların soğuk olduğu şu günlerde yüzde 40 şarj gösterirken kapanıvermesi ise tam bir mutsuzluk vesikasıydı. Şimdi bu sorunlar geride kaldı. Pil değiştirenler kafilesine katıldım. Çok bir macera yaşamadım ama yine de yazacak birtakım şeyler çıktı. Bu yazıda pil değişim deneyimlerimi anlatıyorum. Öncesiyle, sonrasıyla...

2017 Temmuz ayında aldığım bir telefon iPhone SE. Büyük düşünüp 128GB olan modelini seçmiştim. Günümüzde yeni çıkan modeller cezbetse de bu ufaklıktan memnunum, işimi görüyor ve eksikliğini hissettiğim pek bir özellik yok. Henüz iki aylıkken bir kere düşürdüm, kenarındaki aluminyum çerçevede ufak tefek çentikler oluştu. Onun dışında gül gibi geçinip gidiyorduk işte... Üstelik hep son versiyon iOS kullanmama rağmen iddia edildiği gibi bir yavaşlama da gözlemlemedim hiç. Kısacası iPhone’undan memnunlar ligindeydim iki buçuk yıldır. Tek derdim, iki hafta öncesine (Şubat 2020'ye) kadar pilinin çabuk bitmesiydi. Pil sağlığı yüzde 81’e kadar düşmüştü.

Pil değiştirmeye karar verdim. Değiştirdim. Hem de yetkili bir teknik serviste. Telefonu teslim alınca hemen kullanırım sanıyordum, kurulum ekranıyla karşılaşınca böyle bir yazı yazmak aklıma geldi. İşte benim gözümden iPhone pil değişimi konusunda sıkça sorulabilecek sorular...

Soru-Cevap

Kaç para tuttu?

279TL ödedim. Normalde Apple yetkili servislerinde iPhone SE için pil değişimi ücreti 319TL ama kampanyaya denk geldim. (Günümüzde bu ücretlere zam geldi tabi, ama Egemek arada indirim kampanyası yapıyor. E-posta bültenlerine abone olabilirsiniz)

Nerede yaptırdın?

İzmir Egemek’te yaptırdım. Adamların işi Apple ürünleri satmak ve tamir etmek olduğu için Alsancak’taki diğer yetkili servislere göre daha fazla güvendim. Haklarında pek kötü yorum da yoktu.

Randevu almak gerekiyor mu?

Apple’ın sitesinden randevu almak mümkün ama şart değil. İlk sefer randevu alarak bir cumartesi günü gittim, ellerinde iPhone SE pili bulunmadığını söylediler. O gün telefonu teslim etmedim.

Pil değişimi ne kadar sürüyor?

Elinde iPhone SE pili olmayan bir servise bir sabah teslim ettiğinizde ertesi mesai gününün sonunda telefonunuzu teslim alabiliyorsunuz. Ben pazartesi sabahı teslim ettim, salı akşamüstü teslim aldım. Pazar günü çalışmadıkları için cumartesileri teslim etmek süreyi uzatıyor.

Geçici telefon veriyorlar mı?

Lafı bile geçmedi. Ben iki günlük ayfonsuz süreci eski telefonum Nokia Lumia 520 ile geçirdim. Bu esnada WhatsApp ve Windows Phone uygulama mağazasının artık çalışmadığını keşfettim.

Pil değişimi öncesinde yapılması gereken hazırlıklar neler?

Bir yedek almak. iCloud ya da bilgisayar yedeği. Çünkü telefon teslim aldığınızda sıfırlanmış olarak geliyor. Kaldığınız yerden devam etmek için yedekleme şart. Bir diğer hazırlık, Find My uygulamasını kapatmak. Bunu ben yapmamıştım, Egemek’te görevliyle birlikte kapattık. Sebebini de sordum, bu özellik açıkken telefonun aksamlarının değiştirilmesi telefonu çalıntı durumuna düşürüyormuş.

Teslim aldıktan sonra telefonu hemen kullanabiliyor muyuz?

Hayır. Telefon elime sıfırlanmış olarak geçti. Beyaz ekran üzerinde birçok dilde Merhaba diyerek karşıladı. Bölgeyi seçtikten sonra iPad’imi telefona yaklaştırdım ve kurulum otomatik olarak devam etti. Hiç kablosuz ağ şifresi girmeme ve iCloud oturumu açmama gerek kalmadı. Parmak izini tekrar tanıtmam gerekti çünkü biyometrik bilgi iCloud’da değil, telefonda çevrimdışı saklanıyor. Telefona geri yüklemek için bir iCloud yedeği seçmem istendi. İşte burada bir gariplik gördüm. Serviste olduğu süre içerisinde bir tane yedek oluşmuştu. Servise vermeden hemen önce oluşturduğum yedek kaybolmuştu. Neyse ki servise vermeden iki gün önce alınan yedek duruyordu ki, serviste oluşan yedek yerine bunu seçtim. Sonrasında iOS oturumu açıldı, her zamanki masaüstü ekranım, her zamanki uygulama dizilimim geldi ve uygulamalar birer birer otomatik olarak yüklenmeye başladı. Kısacası bölge seçimi, parmak izi tanıtımı ve iCloud yedek seçimi dışında her şey otomatik oldu. Uygulamaların kurulumu bittiğinde aşağıda sayacağım birkaç fire dışında telefonum sanki hiç işlem görmemiş gibi oldu. Tabi ilk işim Battery Health ekranına gidip pil sağlığını kontrol etmek oldu, yüzde yüz gördüm doğal olarak.

Pil değişiminin garantisi var mı?
Bana bu değişimin 6 ay garantisi olduğunu söylediler. Sanıyorum ki bütün yetkili servislerde bu süre sabittir.

Kaybettiğim veriler

Telefonum pil değişiminin ardından yedeğini geri döndürünce tamamen kendine geldi. Üstelik Facebook ve Twitter gibi birçok uygulamada otomatik oturum açıldı. Ama yine de bazı şeyleri kaybettim. Bir kısmını yeniden kurmak durumunda kaldım.

WhatsApp

WhatsApp sohbet geçmişi iCloud’da saklanan bir şey. Ama benim geri yüklediğim yedeğim servisten iki gün önce olduğu için o iki günlük konuşmalar ne yazık ki geri yüklenemedi. Bir de telefonun serviste olduğu süre içerisinde yaptığım konuşmalar var. Nokia Lumia 520’de WhatsApp artık yok demiştim, ama bilgisayarımdaki WhatsApp uygulaması yanımda telefonum olmamasına rağmen bağlı kalmaya devam etti ve çevremle yazışmaya devam ettim. Ama bu sürede yaptığım yazışmalar bir yerde yedeklenmedi. Telefonumla tekrar bağlandığımda da kayboldu. Yani ‘onu telefondan yükleyeyim, şurasını da bilgisayardan getireyim’ gibi bir durum olmadı. Toplamda 4 günlük bir WhatsApp ileti geçmişi kaybım oldu.

Hey Siri

Duştayken ya da araba kullanırken müzik açıp kapamak konusunda kullanışlı olduğu için Hey Siri özelliğini aktif etmiştim. Bu da telefonda saklanan bir özellik olduğu için telefon sıfırlanınca kapanmış oldu. Yeniden kurmam gerekli. Henüz kurmadım, üşeniyorum.

Klavye önerileri

Kayıplarım arasında en çok bunun yokluğunu hissediyorum. Servise götürmeden önceki klavye önerilerim beni o kadar öğrenmiş ki konuşma dilinde yazmak çok hızlı oluyordu. Şimdi tek tek yazmam gerekiyor, üstteki önerilerden henüz seçemiyorum. Diğer yandan klavye önerilerinin iCloud’da saklanmaması güvenlik açısından iç rahatlatan bir şey. Apple belli ki ne yazdığınızla pek ilgilenmiyor. Yazdıklarınızı bulutta işleyen bir klavye kullanmak bilgisayara keylogger bulaştırmak gibi bir şey olsa gerek, iOS’ta bu yok.

Akbank ve Vakıfbank

Banka uygulamaları güvenlik sebebiyle oturum açık gelmedi. Akbank’ı hızlıca tekrar kurdum, Vakıfbank daha bürokratik bir sisteme sahip olduğu için bekliyor. Üşenmediğim bir akşam kuracağım.

Müzik indirmeleri

Telefonun sıfırlanması demek hafızanın da sıfırlanması demek. Dolayısıyla indirdiğim müzikler de gitti. Eksikliğini metroya bindiğim zaman hissediyorum. Not: Apple Music dinleyicisiyim.

Sağlık entegrasyonları

Birtakım uygulamaların HealthKit entegrasyonlarının sıfırlandığını gözlemledim, gördüğüm yerde yeniden aktifleştirdim.

Arama geçmişi

Tamamen sıfırlandı. Ne zaman kiminle konuştuğumuz da bulutta saklanmayan bir bilgiymiş.

Safari sık ziyaret edilenler

Boş sekmede Favoriler’in altında yer alan, sıkça girdiğiniz siteleri gösteren kısım da sıfırlandı.

Microsoft Authenticator
İki adımlı doğrulama sistemi için Microsoft Authenticator uygulamasını kullanıyorum. Onun da iCloud yedek sistemi varmış ama bende aktif değilmiş, o yüzden oradaki bütün kod üreteçleri gitmiş oldu. Google, Facebook, Amazon, Github... Hepsini tekrardan ekledim. Yedek özelliğini de açtım. Bir dahaki sefere hazırlıklıyım.

Sonuç

Pil sağlığı eğer yüzde 83 civarına geldiyse değiştirmeyi düşünmeye başlayabilirsiniz. Ben öyle başladım, değiştirmek konusuna aksiyon alana dek 81’e kadar düştü. Zaten yüzde 80’in altına düştüğü zaman telefon bizzat kendisi pil değiştirmeyi öneriyor.

319TL fazla gibi görünse de ben kesinlikle yetkili servisleri ve orijinal pili tavsiye ederim. Daha ucuza bulabileceğiniz servisler nasıl çalışıyor bilmiyorum ama riske girmeye değmez. Sonuçta hayatınızın en önemli verileri artık bilgisayar yerine telefonda saklanıyor ve bunun yetkisiz ellere geçmesi bir güvenlik meselesi.

Son olarak, eğer bir iPad’iniz varsa ve iCloud yedeklemeleri açıksa teslim sonrası kurulum tam otomatik gerçekleşiyor, yukarıda saydığım fireler haricinde telefonunuzu hiçbir şey olmamış gibi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Telefonumun ömrünü, pilini değiştirerek uzattım. Şimdi top Apple’da; bakalım iPhone SE’ye en son hangi iOS güncellemesini verecek? En azından iOS 14 de gelsin diye parmaklarımızı şimdiden çaprazladık! (Geldi. Darısı iOS 15'in başına!)
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Agab @agab

  Güzel rehber olmuş.
  Benim tek korkum pil değişimi sonrası yetkili servis de olsa, telefonun su geçirmeme olayına ne kadar dikkat ediyorlar acaba..

  • Alper Demirci @aademirci

   Bilmem, su geçirmezliğiyle övünen bi telefon olmadıkça sorun değil bence. En azından sağlığı kötü pille kullanmaktansa su kaçırmamaya dikkat etmek yeğdir gibime geliyor. @orcun bugün torklu tornavidalardan bahsetti doğru ayarda vidalanması için, o cihaz bu konuda yarar sağlar mı ki?

  • Agab @agab

   @aademirci Vida ayarından ziyade ekran ile kasa arasında silikon var su geçmesin diye. Şimdi çoğu yer bunu takmaz, yamuk takar vs. sorun o.

   iPhone 11 adına konuşayım, 2 metre suda 30dk sorunsuz kalırım garantisi veriyor.