İlk Dual GPU’lu Ekran Kartlarından: ATI Rage Fury MAXX

Mademki @leventp artık pek #TozluRaflar videosu paylaşmıyor, video olmasa da yazı şeklinde kendi #TozluRaflar içeriklerimizi paylaşalım diyerek bu yazıyı kaleme aldım. Şayet üstad @leventp isterse de bu kartı kendisine de seve seve ulaştırmak isterim.

Buradaki çoğu arkadaşımız gibi, teknoloji benim de hobim ve zamanında ikonik öneme ulaşmış bazı donanımları bütçem ve evimdeki yer durumum elverdiği sürece toplamaya çalışıyorum. #TeknoSeyir ‘in ilk dönemlerinde de @leventp ‘ye birkaç Cyrix CPU ve Casio Databank ulaştırarak #TozluRaflar ‘a da ufacık katkı sağlamaya çalışmıştım. Bugün, koleksiyonumdan paylaşacağım kart ise çoğunuzun belki de hiç duymadığı, duyanların ise tahmin ediyorum ki hiç görmedikleri bir ekran kartı. 1990’ların sonları. Ekran kartı piyasasının oldukça hareketli olduğu yıllar. Nvidia Riva TNT2 kartları ile 32bit’de şahane performanslar sergilerken, 3dfx Voodoo2 ve ardından ilk düzgün 2D/3D kartı olan Voodoo Banshee’den sonra çıkardığı Voodoo3 3000, Voodoo4 4500 ve çift GPU’lu çözümü Voodoo5 5500 ile 32 bit’de olmasa da 16 bit’de kralım iddalarında bulunduğu dönemler. S3 tarafında S3Trio ve S3 Virge gibi 3D hezimeti kartlardan sonra çıkan S3 Savage 2000 ile 3D anlamında yüzler biraz olsun gülmeye başlarken, Nvidia öyle bir ürün çıkardı ki bu savaşta S3 ve 3DFX gibi firmaların zaman içerisinde yok oluşuna giden sürecin de fitilini yakmış oldu. Bu kart Geforce 256 idi. Bu ekran kartı ile daha önce CPU’nun yaptığı ve ciddi performans isteyen Transform & Lightning efektleri artık ekran kartı tarafından yapılabilir olmuştu ki bu o dönem için bir devrimdi. Kelimenin doğru anlamı olarak da ilk GPU terimi de Geforce 256’dır diyebiliriz. Ancak bugünkü konumuz Geforce 256 değil.

Grafik kartı pazarının başka bir tanınmış aktörü de, şimdilerde AMD bünyesinde olan ATI idi. ATI o dönemde Rage 128 Pro GPU’lu kartlar ile boy göstermeye çalışsa da güzel 2D başarımı olan bu kartların yeterli 3D başarımı olmaması sebebiyle vasat bir seviyede konumlanıyordu. ATI, hem 3dfx’in Voodoo5 5500’üne, hemde hemde Nvidia’ın Geforce 256’sına kafa tutabilecek bir ürün çıkarmalıydı. Ancak ATI tarafının hepimizce bilinen ilk T&L çözümü olan RV1 kod adlı Radeon çipleri henüz hazır değildi ve pazar kaybı ciddi seviyelere ulaşmıştı. Bu sebeple 1999 yılında ATI, rakibi 3dfx’in duyurup da henüz çıkarmadığı çift VSA-100 GPU’lu çözümü olan Voodoo5 5500’e benzer bir ürünü, ondan daha önce piyasaya sürebilmeyi başardı. Bu kart, benim koleksiyonumda da yer alan ATI Rage Fury MAXX idi.

Bu kart aslında teorik olarak iki adet 32mb ramli ATI Rage 128 Pro’un tek bir kartta birleştirilmiş haliydi. AGP veriyolunu kullanan bu 64mb’lık kart, o dönemki işletim sistemlerinin multi GPU tanıyamama sorunları sebebiyle sadece Windows 98’de verimli çalışabiliyordu. Çıkış fiyatı 299 Dolardı ve rakibi Geforce 256’dan 20 dolar daha pahalı olup daha havalı dursa da ondan çok daha düşük performans sergileyebiliyordu.

Ati bu kartta her ne kadar 3D başarımına oynasa da, rakibi karşısında istediği sonucu alamamıştı. 3D’ye o kadar odaklanmışkardı ki, o dönem en iyi yaptıkları Video in / Video out çözümleri ve Ati Rage Theater çipini bu karta koymamışlardı. Düşük 3D başarımının yanında bu da bir dezavantaj oluşturmuştu.

Bende AGP slotlu bir test sistemi olmadığı için kartı bir arkadaşıma yolladım. O da sağolsun hem fanlarını temizleyip termal macunları yeniledi hemde kendi sistemine takıp benle bazı testleri paylaştı.

Kart windows tarafından sanki iki adet ekran kartı takılmış gibi algılanıyor. O dönemin popüler testi olan 3D Mark99  ve 3D Mark 2000 sonuçları ise şöyle:

fikir vermesi açısından, aynı test sistemi olmasa da rakibi olan Voodoo5 5500’ün internette bulduğum sonucu ise şöyleymiş.

Genel test tablolarına bakıldığında ise bu fark daha da dramatikleşiyor. Anandtech’in o dönemde yapıp yayınladığı test tablolarına göre, rakiplerinden özellikle de Geforce serisinden geride kalıyor. (Grafikler Voodoo5 5500 için olsa da Ati Rage Fury MAXX’de tablolarda var)

Her ne kadar fiyatına kıyasla vadettiği başarıyı gerçekleştiremese de, çift GPU’lu kartlar denildiğinde ilk akla gelen örneklerden biri olan bu kart, bu sebeple ikonik bir bilgisayar parçası olmayı hakedip donanım koleksiyonerlerince aranan bir parça oluyor. Benim kartım da #TozluRaflar da artık emekliliğinin tadını çıkarıyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör