Merhaba arkadaşlar,

HB, n11, trendyol, gittigidiyor platformları replika tuşlu telefon modelleri kaynıyor, gözüne takılan oluyor mu hiç?

Özellikle Nokia ve Samsung marka cihazlar var. Bazen üretimi durdurulmuş birebir model aynı model ismiyle, bazen üretimi durdurulmuş bir model aslında olmayan bir model numarası ile satılıyor. Ama kaliteleri zayıf olduğundan o segmentte bile kullanıcı yorumları 3,5/5 üzerine çıkmıyor.

Firmalar buna nasıl ses çıkarmıyor, ya da alışveriş platformları buna neden bir temizlik yapmıyor, fikriniz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Suicide @suicide

  platform payini aliyor, firma lagaluga ederse de magazaya atacak zaten sucu. niye ugrassin?

 • Alpi Ironside @alpi350

  Böyle eski retro şeylere merakım olduğundan geçen ay benimde kafama takıldı. Hatta burada akışta da paylaştım, bu satılan telefonlar ne iştir? diye.

  Ben sana kısaca şöyle özetleyeyim. Mobil pazar payında %5'lik bir dilim var. Bu dilimi tuşlu telefon kullanan kullanıcılar dolduruyor. Taktir ederseniz ki bunların çoğunluğu yaşlı kullanıcılar. Bu fırsatı gören kişiler büyük pazarlarda rekabetle uğraşacağına alt kısımda bunlara çalışıyor.

  Şöyle ki eski telefonları ya muadil parçalarla yeniliyorlar yada çinden replika ürünleri satıyorlar. Eski muadil parçalarla yenilenmiş cihazlar belki kullanımda bir sorun oluşturmayabilr ama replikalar risk. O üreticinin haberi olmadan, aynı gözüken ama aslında farklı bir cihaz. Dolayısıyla içerisinde bulunan yazılım birebir orijinal bir yazılım değil. 3.parti bir yazılım yüklü.Örnek vermek gerekirse Samsung B350'nin içerisinde zekat hesaplayıcı var! O dönemin çıkan firmanın telefonlarında böyle bir özellik yoktu. Bir diğer örnek 6300 Flip kapaklı telefon isminde satılan cihaz. Normalde NOKIA 2720 Flip adında yenilenmiş versiyonunu 2019 yılında çıkardı. Model adı da tam olarak bu. Fakat sitelerde 6300 veya Asha diye geçtiğini görürsünüz. Bir iki satıcıyla görüştüm cihazlar replika değil diyorlar fakat model adını bana söylediklerinde IMEI asha 203 kayıtlı dedi. O konuşmayı bulursam atarım.

  Yani anlayacağın Replika cihaz. Çin üretimi bu replika cihazların normal cihazlardan ne farkı var derseniz. Orijinal cihazdan tamamen farklı bir cihaz demem sanırsam yeterli olur. 2019'da çıkan NOKIA 2720 Flip modeli içerisinde Google asistan ve Whatsapp barındırıyor. Bu uygulamaları sorunsuzca açıp kullanabiliyorsunuz. Replika modellerde ise sadece bir ikondan ibaret bu uygulamalar. 🙁