Bu WhatsApp'ın kullanım ve gizlilik sözleşmesiyle birlikte çoğu kişi uygulama değiştirmeye başladı. Ben Telegram kullanıyordum zaten uzun zamandır ama bence Telegram da veri gizliliği konusunda %100 güvenilir değil. Tamam, mobil uygulamalarının kaynak kodları açık ama sunucu tarafının kaynak kodları açık değil ve mesajlar da orada duruyor. Sonra Telegram da hayır kurumu değil, bu sunucuların masraflarının bir yerden çıkması gerekiyor. Ben Telegram'ı her platform için ayrı olarak geliştirdiği performanslı uygulamalarından ve uygulama içi gelişmiş özelliklerinden dolayı tercih ediyorum. Yoksa gizlilik bence her uygulama/hizmet/ürün için tartışmalı bir konu.

Uzun lafın kısası: Sunucusu bana ait olmadığı sürece ben türlü uygulamadaki veri güvenliğimden şüphe ederim. Sırf bu yüzden ben artık çoğu ihtiyacım için self-hosted çözümleri tercih ediyorum. Ben kendi verime kendim sahip çıkmak istiyorum. İleride bunun için evde birkaç Raspberry Pi ile bir kurulum yapacağım ama şimdilik kendi bilgisayarımda container teknolojileri ile idare ediyorum.

#WhatsApp #VeriGüvenliği #Gizlilik #Privacy

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 13
 • qubit @qubit

  Bu konu böyle ayaküstü konuşulacak bir mevzu değil. Bilişim uzmanı insanlar toplanmalı ve bir arada ne yapabiliriz tartışılmalı. Ama bilişim yayınımız yok, @gamsizm da sonuçta tek tabanca bu kadar yetişebiliyor. Halbuki @mesutcevik vs. bir arada el atsalar bir kamuoyu bilinçlenmesi olacağı için devlet kalkar bu firmalara geri adım attırır. Sonuçta bürokrat da bunu kullanıyor bakan da vekil de.

  Öncelikle AB vatandaşını GDPR ile bir nebze koruyabiliyor, bizim de böyle korumamız olması lazım. Paypal'i ülkeye sokmuyorsun ama bunlar benim malımsın, her verini alırım satarım diye racon kesebiliyor. Biz aç aç gezerken adam milyar USD para kazanıyor. Böyle şey olmaz.

 • bender.exe @bender-exe

  En güvenilir çözüm self-hosted Matrix sanırım. Ama kurulumu pek kolay değil benim gibi ortalama bir kullanıcı için. 🙂 Pihole, Jellyfin gibi birkaç satır kodla kurulacak kolaylığa ulaşmalarını bekliyorum ben.

 • Nakahella @nakah

  Veri güvenliğini çok umursamıyorum. Hayatımı kolaylaştırsın yeter. Önüme çıkan reklamın ne amaçla çıktığını algılayabilecek yeterlikteyim. Ayrıca memur adamım, siyasetle vs işim yok. Sohbetlerimi de Pavel reyiz okuyabilir sorun yok, Mark'ı sevmiyorum o okumasın. O yüzden herkese zorla Telegram kurdurdum, annem babam bile bana Telegram'dan ulaşıyor Whatsapp'ta engelledim çünkü yazamasınlar diye. 😀

  • qubit @qubit

   Tamam da herkes normal memur değil. Finans kurumu işleticisi ailesi ile bununla konuşuyor, üst düzey bürokrat yurtdışı toplantıda bakanlığı ile bununla yazışıyor, sağlık bilgileri bununla doktorlar arası paylaşılıyor. Herkes bu platforma geçince bu sefer ister istemez çocuğu anneannesi ile konuşmak için önemli pozisyondaki kişi de bu platformda kalıyor.

   İkincisi normal memur diye kendinizi düşük seviye göstermeye çalışsanız bile bir oyunuz var. İstanbul'da belediye 100 bin oy ile el değiştirdi. Cambridge Analytica vakası açık: halk manipüle edilebilsin diye onlara bilinçli karşı tarafa karşı kutuplaştırıcı içerik servis edilmiş.

   Mesajlaşma işi 2020-2030 döneminde kesinlikle Zucker gibi adamlara teslim edilmemeli, sonucu felaket olur bunun. Herkes telefonun yanında ne konuşsak anında reklamı çıkıyor diye bir rezil durumu görüp yaşarken en azından bir yasal düzenleme gelmesi için direnmek lazım.

 • Emre Akar @zurrani

  Uygulamaların veri toplamasina cok karsi degilim ama tum verinizi toplamaya calismasina karsiyim, el insaf yani 🙂 AByi koruyan yasalar, biz de bu konuda daha fazla calismaliyiz. Ve yerellesme onemli.

  Bu dalgada whatsappa yeterli tepki koyamazsak tahminen kopruden once son cikisi kaciracagiz.

Jason Schreier'ın kitabının Türkçe çevirisi çıkmış.
%50 indirimli Kidega fiyatı 17tl + kargo muhtemelen.
https://twitter.com/m_tatari/status/1347504380975656961
#OyunGündemineMalzeme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#KVKK
Bugün Gratis'ten pamuk alayım dedim. Uzun zamandır mağazalarına gitmemiştim. Pamuğu aldım, kasaya gittim. Kasiyer telefon numaranız gerekiyor dedi. Dedim niye? Alt tarafı nakit para ile pamuk alacağım. Yok! Alışveriş yapmanız için telefon numaranızı doğrulamanız gerekiyor dedi. Ben de bırakıp çıktım.

Sonra Gratis iletişim formu üzerinden bunu yazayım dedim. Sitelerindeki iletişim formu sadece kayıtlı kullanıcılar için varmış. Ben de e-posta adreslerine yazıp gönderdim. Cevap geldi, şuradan yapacaksınız diye. Orada da derdini anlatırken e-posta, telefon, ad-soyad hepsini vereceksin. Gratis'ten kurtuluş yok. 😀

Eklemeyi unutmuşum. Oradan çıkıp karşısındaki Watsons'tan pamuğu aldım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Bugün Kanal D ana haberde whatsappın artık fotoğraflarımızı mesajlarımızı facebookla paylaşabileceği söylendi. Üstelik Avrupada olsaydık bunlardan etkilenmeyecektik de dendi. Yani sanki Avrupaya değil bize özel yapmışlar gibi bunu. Halbuki bu olay zaten Avrupa Birliğindeki yasalar yüzünden ortaya çıktı.

Bence bu değişikliğin sebebi de whatsappın bulut tabanlı olacak olması.

Ben hem avrupa birliği için hem de bizim için olan gizlilik sözleşmesine şöyle bir göz gezdirdim. Bir fark göremedim arkadaşlar. Bir de siz bakın isterseniz.

Avrupa birliği dışındaki ülkeler için (TR dahil)
https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy

Avrupa birliği ülkeleri için
https://www.whatsapp.com/legal/updates/privacy-policy-eea

Gizlilik İlkesi - Şubat 2021

WhatsApp Messenger: 180'den fazla ülkede 2 milyardan fazla kişi arkadaşları ve ailesiyle, her zaman ve her yerde haberleşmek için WhatsApp kullanıyor. WhatsApp ücretsizdir ve dünyanın her...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

4 yıldan daha uzun süredir Unity ile çalışıyorum. Açıkça söyleyebilirim ki özellikle son iki senede Unity, Osmanlı İmparatorluğu gibi kendi çapını aştı ve kontrolden çıktı. Para mobil taraftan aktığı uniçin oraya hala çok iyi yükleniyorlar fakat AA veya AAA tarafında artık tamamen sınıfta kalıyor. PC/Konsol tarafında Unreal'a karşı bir adım geridelerdi. Unreal Engine 5 duyurusu ile de görüyoruz ki önümüzdeki nesilde bir değil iki adım geride kalacak.

Unity'nin açıklanan planları arasında Nanite ve Lumen gibi gerçekten yeni nesil özellikler yok. Ray tracing bile hala ürün olarak kullanılamayacak halde.

Tüketici tarafında olay sadece grafik kapışması gibi gözükse de bunun bir de geliştirici/üretici tarafı var. Bu açıdan bir görüş belirtmek gerekirse Unity artık çok ciddi kararlılık sorunları, geri ve ileriye dönük uyumluluk sorunları gösteriyor. Yayınladıkları yardımcı araçlar bir türlü kararlı hale ulaşamıyor. Windows gibi her tarafta çalışacağım derken eski nesil çoğu özeliklerden kurtulamaz, yenileyemez hale geldiler.

Çok fazla detaya girip herkesi boğmak istemem ama aramızda PC/Konsol/VR taraflarında geliştirici olan ve olma adayı olan var ise tecrübeli biri olarak uyarmak isterim. Bu sebeplerden dolayı önümüzdeki dönemde Unreal Engine ile çalışan developer talebi artacak. Aynı yönde animasyon, UI/UX, 3D artist, VFX gibi tamamlayıcı meslek kollarında Unreal Engine bilgisine olan talep artacaktır.

#Yazılım #yazılımgeliştirme

Unreal Engine 5 With New Nanite and Lumen Technology

Epic Games reveals the newest version of the game engine, Unreal Engine 5, which includes the next-gen technology enhancing the creative side for the
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  @rozabay Evet, o kadar fazla kullanıcı için gereksiz bir maliyet ortaya çıkıyor. Benim kullanım senaryolarım hep 1000 kişi altında kalıyor. Sorun olmuyor. Müşteriler de zaten Norveç vb. gelişmiş ülkeler olduğu için hiç dert etmiyorlar o kadar ufak giderleri.

 • Mert @merpheus

  @rozabay Epic yeni ücretsiz servisini kullanıma açtı. Unityde de çalışıyor denilene göre.

 • Mert @merpheus

  @rozabay Unity mobilde diskalifiye olmaz, online multi mobil için unity, hiç bir zaman scale edilebilir bir çözüm değildi zaten. Ben bu saatten sonra realtime mobil multi yapacak olsam unity+epic servislerini kullanırım. Çünkü tamamen ücretsiz ve epic games yani.

 • Mert @merpheus

  @rozabay Epic servisleri diğer platformları da destekliyor. Yanlış anlamış olabilirim ama eğer Unitynin kendi multi servisinin oyun dışında kalma riskine atıfta bulunuyorsanız, Unity'nin hiç bir zaman oyunda olmadığını söylemek yanlış olmaz. 🙂

Şu saat bile 100 lira olmus ya.

Casıo F-91w Unisex Kol Saati - n11.com

Casıo F-91w Unisex Kol Saati 114,45 TL ve ücretsiz kargo ile n11.com'da! Casio Unisex Kol Saati fiyatı Saat kategorisinde.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba, bu hafta tüketmiş olmaktan mutluluk duyduğum bir YouTube kanalını, bir mini diziyi ve bir çocuk kitabını sizler ile paylaşmak istedim.

BBC'nin geçtiğimiz yaz yayınladığı bu dizi 'Years and Years'. Bir ingiliz ailenin perspektifinden, dünyada ve İngiltere özelinde yaşanan, sosyal, politik ve teknolojik değişimleri anlatıyor. Ve bunu yaparken ortaya bir hayli tatminkar bir vizyon koyuyor. Şu içinde bulunduğumuz günlerde izlemenin, yayınlandığı tarihte izlemekten daha etkileyici olduğunu düşünüyorum. Bu dönemde bu mini diziyi keşfetmek, içselleştirmeme daha fazla yardımcı oldu.

Çocuk kitabı, Frederic Maupome'un yazıp Stephane Senegas'nın resimlediği Duvar. Beş yaşındaki kızım için aldığım bu kitap, çok önemli bir şeyi -haklar ve özgürlükler- gayet temiz bir şekilde anlatıyor. Yere çizilmiş bir sek sek oyununun tam ortasından örülmeye başlanan duvarı, gelecekte ne seviyeye gelebileceğini tahmin etmeden, her bir sıra örüldükten sonra nasıl kabullendiklerini ve adapte olduklarını anlatıyor. Bol resim az yazılı 'pitcure book' kategorisinde bir kitap. Hepimizin sahip olduğu bu davranış refleksinin dezavantajlarını çocuklara çok iyi anlattığını düşünüyorum.

YouTube kanalı ise, Cirque du Soleil. Sanırım koronadan dolayı gösterilerinin bir saatlik kesitlerini bir süredir paylaşıyorlar. Bu ölçekte bir prodüksiyonu daha önce izlememiştim. İnanılmaz etkileyici. Ailecek tüketilebilecek harika bir içerik.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

telefonumdaki whatsap bip mesajlari okunuyor ve telefonum ele gecirildi ne yapmaliyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 16

#Volte yi kullanıyor musunuz? Konuşmalarda ses kalitesi belirgin artıyor mu acaba ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 22