Xiaomi Huami AMAZFIT Bip - Bir Haftalık Kullanıcı Deneyimi

Öncelikle bu bir inceleme değil. (İnceleme yapacak yeterliliğe sahip değilim) Bu yüzden artıları eksileri diye bölüm açmadan bir haftalık izlenimlerimi dağınık bir şekilde anlattım. Bu yüzden teknik verilere hiç değinmedim.

Saati Gearbest'ten 230 liraya, 13 lirada Türkiye tercihli kargo ile aldım. 28 lirada gümrük vergisi ödedim. Cihaz kurulumunu 5-10 dakika sürüyor. Kurulumdan sonra %72 şarj vardı. Ancak  kısa bir süre sonra saat günceleme ekranına geçti  ve öylece kaldı. Ben de şarja takıp akşam uğraşırım diye bıraktım. Akşam sorunu araştırdığımda mi fit uygulamasından kaynaklandığını,  telefon dili ile saatin dili aynı olmadığında oluştuğunu  miuiturkiye.net  forumlarından öğrendim. Uygulamayı kaldırıp modlanmış mi fit uygulamasını yükledim ve sorun çözüldü.

Saati seçme nedenim biraz oyuncağa benzese de öncelikle saati gösterme işini iyi yapması. Ekran sürekli açık. Gündüz parlama  yapmıyor, saat rahatlıkla okunabiliyor.  Saati kendine çevirince geç algıladı yada algılamadı hadi kolumu bir daha sallayayım, olmadı düğmesine basayım da saati göreyim derdi yok.  Cihaz üzerinden saat yüzünü değiştirebiliyoruz. Uygulama üzerinde  farklı saat yüzleri de var. İnternette kullanıcılar tarafından hazırlanmış bir sürü bulunuyor.

Yeterince hafif. Bileğinizde hissetmiyorsunuz. Gelen çağrıyı saat üzerinden sessize alabiliyorsunuz yada reddedebiliyorsunuz. Saat üzerinden konuşma yok. Mi fit uygulamasından izin verdiğiniz diğer uygulamaların bildirimlerini saatten okuyabiliyorsunuz. Ben sadece sms ve whats app kullanıyorum. Türkçe karakterlerle ve emojilerle uyumlu değil. Mesajda kare olarak gözüküyorlar.

Uyku izlemesini kullanıyorum.  Şu kadar uyudun, şu kadarı derin uyku diye bilgilendiriyor. Alarm titreşimi kuvvetli ama benim uykum ağır. Şu ana kadarki uyandırabilme başarısı %40 diyebilirim. Uykusu benim gibi olmayanları rahatlıkla uyandırabileceğini söyleyebilirim. Kaç alarm kurabiliyoruz diye denemek için 10 tane alarm ekledim.  Sınırı varsa da 10 dan fazla.

Dahili gps güzel çalışıyor. Saatten etkinliği başlatınca 20-25 saniyede buluyor. Etkinliği bitirince saat üzerinde çizgi şeklinde rotanızı gösteriyor. Uygulamadan tamamlanmış etkinlik bilgilerine girince rotanızı google haritası üzerinde gösteriyor.

Pusula, barometre ve altimetre mevcut ama kullanmıyorum. Ekran üzerinde hava durumunu gösteren saat yüzleri var.  Sanırım bilgiyi telefondan alıyorlar.

Sürekli takılı olarak 30 dakikada bir  kalp ritmi ölçecek şekilde ayarlı, günlük bir alarm ve bildirimler açık olmak üzere bir haftada şarj 100 den 77 ye düştü.

İkinci parti uygulama olan Notify&Fitness for Amazfit uygulaması ile mi fit uygulamasından daha kapsamlı bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca saat düğmesine çeşitli fonksiyonlar atanabiliyormuş. Önceki şarkı sonraki şarkı gibi. Ben denemedim.

Şimdilik saatimden memnunum. Bir sürü gereksiz bilgiye artık saatim üzerinden ulaşıyorum. Kalp atışlarım saat 14 te zirve yapmış. Bak bugün bu kadar adım atıp bu kadar kalori yakmışım. Çevremdekilerden %20 daha fazla adım atmışım. Barometre düşmüş rüzgar çıkacak demekki.  Bu gece 7 saat uyumuşum.

Telefon odanın diğer ucunda duruyor. Nereden mesaj geldi diye kalkmaya gerek kalmadan saatimden okuyorum. Cevap yazmak gerekirse çocuklara telefonu getirin diyorum. Sonrada günlük 8000 adımı tamamlayayım diye eve dönerken  yolumu uzatıyorum.

EKLEME 1: Yüzde 10 şarja düşmesi 31 gün sürdü.  Bu süre içinde saat kısa süreler hariçhep bileğimdeydi.

Yaşadığım sorunlar:

1- Bir ara diğer fonksiyonlar çalışmasına rağmen bildirimler gelince titreşmemeye başladı. Mesajları yinede okuyabiliyordum ama çağrı uyarısı  hiç çalışmıyordu. Ne yaptıysam düzeltemedim. Sonra kendi kendine düzeldi.

2- İki kere saat yüzü kendi kendine değişti.

3- Bilek dışarı doğru fazla büküldüğünde bazen saatin düğmesine uzun basılmış oluyor. Ben uzun basmaya yürüyüş başlatma ayarlamıştım. Düğmeye uzun basmayı işlevsiz hale getirmek zorunda kaldım.

EKLEME 2: (01.04.2018) Bir süredir a-gps verileri güncellenemiyor. Yeni alarm eklenemiyor, mevcut alarm değiştirilemiyor. Yazılımı kaldırıp tekrar kurdum değişiklik olmadı.

Saat arayüzü yine kendi kendine değişti ve ardından ekran ışığı kapandı. Neyseki ekran ışığı saat üzerinden değiştiriliyor.

Saat normalde bluetouth menziline girince tekrar bağlanırdı. Bir defa bağlanamadığını fark ettim. Telefondan bluetouth açıp kapattım düzeldi.

EKLEME 3: İkinci şarj 28 günde yüzde 10a düştü.

EKLEME 4: Telefonu değiştirdim. (Başka telefona bağlamak isteyenler önce eski telefonda oturumu sonlandırmayı unutmasınlar) Şu an hiçbir sorun yok. Her şey çalışıyor. Bazı sorunların eski telefondan kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyorum. ( LG G2 Android 5.1) Belki Android sürümü de etkiliyor olabilir.

EKLEME 5: İnternetten indirilen bazı saat yüzleri çok fazla pil tüketiyor. Şekli şemali güzel diye yüklediğim saat yüzü şarjı bir günde %6 azalttı. Normalde 3-4 azalıyordu.

EKLEME 6: İlginç bir sorunla karşılaştım. Adımsayar 71'e kadar sayıp duruyordu. Kullandığım yan sanayi saat yüzünden olabilir mi diye düşünerek cihaz içindeki saat yüzlerine geçtim yine aynı. Sorun devam edince internetten bir bakayım dedim ama yabancı kaynaklar dahil bir şey bulamadım. Yazılımı kaldırıp tekrar yükledim. Değişiklik olmadı. Saati fabrika ayarlarına döndüreyim dedim, bağlantı kurmadı. Yazılımdan oturumu sonlandırıp, yazılımı tekrar kaldırıp  kurunca cihaz normale döndü.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • scorptr @scorptr

  Bu kadar ozellige ragmen sarjinin 1 haftada %23 azalmasi baya guzel ayda 1 doldursak yeter sanirim xiaomi bu bileklik/saat isini guzel yapiyor bence tam incelemesinide yaparsaniz guzel olur 200 kusur tlye degermi merak ediyorum

  • atuna @atuna

   İlk akıllı saat tecrübem değil. Bu yüzden alırken neyi istediğimi biliyordum. Yapabildiklerine ve uzun batarya ömrüne bakarak 250 civarı bir fiyatı hak ettiğini söyleyebilirim ama keşke tasarımı 30-40 liraya satılan şarjı birgün giden akıllı saatlere benzemeseydi. Türkiye satış fiyatı 350 civarı. 350 liraya almazdım.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Sürekli nabız ölçümü veya şu zaman aralığında nabız ölç gibi bir ayarı var mı? 328 den aşığı fiyat yok 🙁

 • atuna @atuna

  Etkinlik başlatmadan normal zamanlarda otomatik nabız ölçümü 1-10-30 olarak ayarlanabiliyor yada hepten kapatılabiliyor. Etkinlik başlatıldığında sürekli nabız ölçüyor.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Güzel hir yazı olmuş, mi band 2 kullanıyorum 1.5 haftadir sarj etmedim % 79 hala

 • Onur Emre @karadagonuremre

  Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende Mi Band 2 kullanıyordum ve ekranın büyüyüp ve gelişip şarj süresinin aynı kaldığını görünce dün direk satın aldım Amazfit Bip'i. Mi Band 2'de hep üzüldüğümüz nokta ekranıydı. Küçücük ekran hiçbir işe yaramıyordu. Bu küçüklüğüne ek sürekli açık bile kalamıyordu. Güneş altında görünmemesi ise ayrı dert. Amazfit Bip ile bu sorunların hepsini çözmüşler gibi duruyor.

  Yalnız Gearbest'den alıp gümrük vergisi ödediyseniz, verginin mahbuzunu Gearbest desteğe yollarsanız size geri ödeme yapıyorlar vergi miktarı kadar. Bundan da yararlanın :

 • engnyldz @engnyldz

  Dil desteği nedir? Bildirimleri gösterme, gelen çağrıyı reddetme gibi özellikleri ios ile etkin çalışıyor mu bilginiz var mı? Bir de kordonu değiştirilebiliyor mu ?

  • atuna @atuna

   Dil desteği yok. Global sürüm ingilizce. Hatta telefonunla cihaz farklı dildeyse sorun çıkarıyor. Bir yerlerde Türkçe rom için çalışmalara başlandı yazıyordu ama ne kadar gerçek bilmiyorum. Ayrıca türkçe karakter desteği de yok. Kordon 22 mm kordon, istediğini tak.

  • atuna @atuna

   @karadagonuremre Aklımda yanlış kalmış demek ki. Hem 2 mm dediğin nedir ki? Büyük al, seneye de kullanırsın.

  • Onur Emre @karadagonuremre

   @atuna 😀 Bakalım ben daha saate kavuşamadım, bugün İstanbul'a geldi hafta içi elime geçer sanırsam. 2 tanede kumaş-naylon örgülü kordon satın aldım yanında. Bir incelemede ben yazarım hayırlısıyla elime ulaşsında 🙂

  • engnyldz @engnyldz

   @karadagonuremre ne kadara aldınız ? Şuan gearbestte 250 tl, 200'e alanlar olmuş beklenir mi fiyatın biraz daha düşmesi yoksa 250'ye alınır mı?

  • Onur Emre @karadagonuremre

   @engnyldz 200'e alanlardanım bende. Hocam daha elime ulaşmadı cihaz. Vergi çıkacak mı merak konusu. 100 dolara kadar olan ürünlerde vergi çıkarsa ödeyin, makbuzun resmini bize atın para iadesini yapalım vergi miktarı kadar diyor Gearbest zaten ama bakalım vergi çıkarsa tavırları ne olur. Elime sağ salim ulaşmadan alın demeyeyim size. Ancak Hepsiburada'daki 350 TL'lik fiyatı kesinlikle vermeyin diyebilirim. Neredeyse 2 katı fiyat istemişler.

   Bu arada 200 TL'ye bir daha düşer mi anlamında soruyorsanız onu emin olun bilmiyorum. Bu cihaz black friday'de 150'ye de satıldı ama o zamanlar bu kadar popüler değildi. Global versiyonu çıkıp biraz haberi yapılınca stoklar anında tükenmiş. Benim aldığım hafta sadece Gearbest'den binlerce satıldı sanırsam. O yüzden talep çok olunca fiyatlara yansımış. Beklemek zorunda kalabilirsiniz 200 ve altı fiyat için. Yani 250 TL'ye beklemeden almak mantıklı olabilir.

   Elime ulaşınca buraya yazarım Gearbest'le ilgili mesajımı.

  • Emre Akar @zurrani

   @atuna TR karakter desteğinin bunda da olmaması üzücü olmuş, yani whatsapp mesajların, smslerde TR karakter olunca bozuk çıkıyor. Bu arada onlarda da kare mi çıkıyor yoksa başka bozuk karakterler mi çıkıyor 🙂

 • cinnabon @cinnabon

  @atuna Gümrük vergisini kapıda PTT'ye mi ödediniz? Kredi kartı seçeneği oluyor mu eğer öyle yaptıysanız? Makbuz veriliyor değil mi?

  • atuna @atuna

   Türkiye öncelikli kargoyu seçtiğim için MNG getirdi. KHL Elektronik Ticaret ve Danışmanlık A.Ş. şirketi vergi tutarını ve iban numarası verdi. Eft yaptım. Elimde evrak yok. İstemeyi de ha bugün ha yarın derken unuttum.

 • Helmoneous @ait

  Ben de bir soru sorayım.

  Dağ bayır geziyorum. Bu gezmelerimdeki rotalarımı önceden bilgisayarda hazırlayıp, telefona atıp, telefonda offline harita ile beraber oruxMaps'de görüntüleyip kullanıyorum.

  Sıkıntı, sürekli telefona bakmak, telefonu elimde tutmak istemiyorum. Telefon elimde değilken de rotadan saptığımı farkedemiyorum. Acaba bu saatle o rota takibini yapabiliyor muyuz?

  Yani önceden yürünmüş bir rotayı saate indirip, bunu takip et şeklinde bir uygulaması var mıdır?

 • Otroligt @otroligt

  Ben de bugün sipariş vermiş bulunuyorum. Fiyatı görünce üzülmedim değil 320TL ye aldım :/

 • Turgay Usal @turgayusal

  Sa arkadaş beni bir sorum olacak ben pebble time sterlini kullanıyorum vede memnunum benim merak ettiğim konu saat yüzleri haricinde uygulama çokluğu hakkında bilgi alacaktım Betül uygulamaları var birde oyun yuklaniyormu

 • Emre Akar @zurrani

  Hocam sms ya da whatsapp mesajlarını okuma performansını merak ediyordum. Misal uzun bir mesaj gelince nasıl okunuyor, o konudaki ergonomisi nasıl? TR karakter desteklemiyor demişsin zaten. Xiaomi TR pazara resmi giriş yaptı, şu yerel dile destek konusunu da çözse artık keşke 🙂

  Acep bir ekranda 176-176 ekanda kaç karakter okunabiliyor...

  • Emre Akar @zurrani

   Bende mi band 2 var, şimdi mi band 3 de çıkıyor, güncellesem hangisine güncellerim arayıştayım. güncelleme için cezbeden olay sadece sms ve whatsapp mesajların ekrandan okunması. Tabi amazefit bip daha bir saat havasında, bu konuda da artısı var.

  • atuna @atuna

   @zurrani uzun bir sms gelince mesajı ekranlara bölerek okutuyor. Whatsapp mesajları biraz sorunlu. Bir tane mesaj geldi diyelim sms gibi okuyorsun. Birkaç mesaj birden gelirse whatsapp tan 4 mesaj diye yazıyor, içeriği okuyamıyorsun.
   Bazı arkadaşlar sağolsun iki kelime yazıp göndere bastıkları için deli oluyorum. Ne yazacaksan yaz tek seferde yolla işte. Ama olmuyor. Hem gelen mesajı saatten okuyamıyorum hemde saat masaj aleti gibi habire titriyor. Gruplarda bir biri ardına mesajlaşma olunca daha da kötü oluyor.
   Sessize alınmış kişi ve gruplar saate hiç gelmiyor. Bende bütün gruplar bu yüzden sessizde.

  • Emre Akar @zurrani

   @atuna tesekkurler hocam, belli ki whatsapp icin cok da efektif degil 🙂

   Whatsapp'a her girdigimizde hemen hepimiz onlarca okunmamis mesaj goruyoruz. Grup sohbetlerini saymazsak makul yazisan kisiler icin yine de is goruyor anladigim.

   Peki iki soru daha sorsam. Whatsappta bi konusmadaki mesajlari okurken karsi tarafa okundu bilgisi gidiyor mu? Sundan sordum, bi mesaj geldi, ikincisi gelmeden okudun, ikincisi geldiginde artik 2 okunmamis mesaj var diyerek icerigi gostermiyor mu yoksa birini okudugun icin digeri saat icin bir okunmamiz mesaj mi oluyor.

   Bir de siz tekil bir konusmadaki mesajlari okuyorsunuz ama o anda baska iki arkadas daha yazdi, okunmamis mesaj sayisi 3 oldu. Yine bahsettiginiz gibi mesaj icerigi yerine mesaj sayisi bilgisine mi donuyor?

  • atuna @atuna

   @zurrani Okundu bilgisi gitmiyor. Çünkü telefondan okunmadı. Saatten mesajları kaydırdıkça mesajları okuyabiliyorsun ama pratik olmuyor. Aynı mesajı ekranı kaydırdığım halde tekrar gösteriyor. Mesaj bombardımanına tutulduğun zaman hepten sıkıntı oluyor.

 • Belgin Otur @av-belgin

  Merhabalar.bir sorum olacaktı..ben mi fit i kurdum.başlarda rehber isimleri aramalarda görünüyordu artık görünmüyor.uygulama izinlerini verdim,kaldırıp tekrar kurdum ama halen isimsiz olarak arama görünüyor..birde cevapsızlar ekranda kalmıyor.neyi yanlış yapıyorum?

  • atuna @atuna

   7 aylık kullanımımda birçok sorunla karşılaştım. Ancak böyle bir problem yaşamadım. Genellikle mi fit uygulamasını kaldırıp tekrar yüklemek sorunu çözmüyor. Benim tavsiyem önce mi fit uygulamasından saati kaldırın. Daha sonra mi fit uygulamasını kaldırın. Saatin kendi menüsünden factory reset yapın. Saat paketini açtığınız güne geri dönmüş oldu. Telefonunuza mi fit uygulamasını tekrar kurup saatinizle eşleştirmeye başlayın. Muhtemelen saatinizi bulamayacak. Moralinizi bozmayın. mi fit uygulamasını kaldırıp tekrar kurun. Saatiniz bağlantı kurana kadar devam edin. Ben birkaç defa sorunlarımı böyle çözdüm. Bende iki haftadan beri bluetooth bağlantısı kopuk ve tekrar bağlanmıyor. Aynısını yapmaya üşeniyorum. Bileğimde duruyor saati gösteriyor.
   Saatteki sorunların çoğunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum. Düzeltilir mi düzeltilmez mi bilmiyorum ama artık kimseye tavsiye etmiyorum. Ben sadece bildirimleri almak istiyorum ama onu bile stabil bir şekilde yapamıyor. Ucuz etin yahnisi.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Geç cevap yazdığım için kusuruma bakmayın.
   Uyarı: Factory reseti, saati telefondan kaldırdıktan sonra yapın.

 • Belgin Otur @av-belgin

  Cevap için teşekkürler.iade için işlemleri başlattım.dediklerinizi yaptım ama olmadı.gatgetbridge diye bir uygulama var onda aramaları gösteriyor ama mi fit te göstermiyor..cevapsız ikisinde de göstermiyor..eğer iade olmazsa dediklerinizi yine yapayım..tekrar teşekkürler

 • Yavuz POLAT @yawuzozlempolat

  Selam şu anda bu cihaz 430 TL civarında satılıyor. Deneyimlerinize göre bu ürün bu fiyata alınır mı? Kullanım amacım haftanın 3-4 günü koşuya çıkıyorum bu sebeple egzersiz takibimi iyi yapmak güneşli havalarda ekranı rahat görebilmek. Rota bilgisi almak ve günlük aktivitelerimi takip etmek. Mi band 3 üm vardı ekranı açık havada neredeyse hiç görünmediği ve Mi band 2 den pek bir farkı olmadığı için memnun kalmayıp sattım. 400-500 fiyat aralığında bir öneriniz olur mu çünkü ben bulamadım. (Bileklik istemiyorum)

  • atuna @atuna

   Miband in yaptığı işi yapsın ama birazcıkta saate benzesin diyorsanız tercih edebilirsiniz. Gün ışığında görünme konusunda sıkıntı hiç çekmedim. Sıkıntı yaşayanlar varmış. Onların gözlerinde problem var belki de. Fiyat konusu kişiye ve beklentiye göre değişir. Bir şey diyemeyeceğim. Almayı düşünürseniz bilmeniz gereken yazılımının sıkıntılı olduğudur. Mesela iki haftadır arayanın adını göstermiyor. Öncesinde gösteriyordu. Yoğunluktan sebebi ve çözümü konusunda henüz bir şey yapmadım.

   Aldığıma pişman değilim. Kullanmaya devam ediyorum. Bozulana kadar da kullanırım diye düşünüyorum

 • Yavuz POLAT @yawuzozlempolat

  Yazdığınız tüm olumlu ve olumsuz feedbackleri okudum ve kararımı verip bugün amazon mobiloom satıcısından 370 liraya siyah rengini aldım. Benim öncelikle bütçem belli en fazla 500 TL idi. Bu üründe Gps+glonass, ekran yansıtma özelliği, 30-45 gün şarj vs. emsalleriyle arasında fiyat açısından uçurum var. Şöyle ki fitbit verge 1500 lira fonksiyon olarak bundan daha vasat, amazfit stratos ve pace şarjı 2-4 gün gidiyor ve 3 misli daha pahalı ee geriye ne kaldı mi band ve bileklik serilerini sallayayım uzun süre kullandım ve bir süre sonra spor yapan insanı doyurmuyolar? Ya gidicen 800-1500 liraı basıp samsung gear serisi alacaksın ya da apple watcha 3000-4000 vereceksin. Anlayacağınız dünya pazarında da ülke pazarında da yelpaze geniş ama mantıklı bir skala yok ayrıca paramızın alım gücü de ortada. Decathlon ürünlerine baksan 90 lardan kalma gibi.. Tüm yönü ile oklar fiyat performans olarak beni bu saati almaya itti. Bir diğer konuda şu yaşadığın bir takım sıkıntıları başka kullanıcı arkadaşlarımda duymadım hatta bir tanesi baya bu konularda pimpiriktir. Senin cihazın birşeyi olmasın garanti varsa bir gönderiver. Heh önemli bi konu daha bu saati çoğu kişi Mifit ile eşitleyip kullanıyor fakat Amazfitin kendi sitesinde kendi orjinal uygulaması olan "Amazfit - Activity Tracker" var o neden kullanılmıyor? O da olmadı stravayıda kullanabiliriz.

 • Has.durmaz @has-durmaz

  İnceleme için teşekkürler. A101'de babalar günü için satılacak. 360₺ olması lazım. Alınabilir fiyat gibi görünüyor.

 • Emre Akar @zurrani

  Merhaba, kullananlar için bir soru:

  Mi band 3-4 toplamda 5 whatsapp bildirimini listeliyor ve uzun mesajları bir yerden sonra ... şeklinde sınırlıyor. Amazefit serisine geçince bu sınırlama tamamen kalkıyor mu yoksa aynı sınırlama mı var? Ya da 10 mesaja biraz daha uzun metinler gibi mi? Teşekkür ederim.

 • Rıdvan YILMAZ @ryilmaz43

  Tam model ismi Xiaomi Amazfit A1608'mi ?

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler