Xiaomi Huami AMAZFIT Bip – Bir Haftalık Kullanıcı Deneyimi

Öncelikle bu bir inceleme değil. (İnceleme yapacak yeterliliğe sahip değilim) Bu yüzden artıları eksileri diye bölüm açmadan bir haftalık izlenimlerimi dağınık bir şekilde anlattım. Bu yüzden teknik verilere hiç değinmedim.

Saati Gearbest’ten 230 liraya, 13 lirada Türkiye tercihli kargo ile aldım. 28 lirada gümrük vergisi ödedim. Cihaz kurulumunu 5-10 dakika sürüyor. Kurulumdan sonra %72 şarj vardı. Ancak  kısa bir süre sonra saat günceleme ekranına geçti  ve öylece kaldı. Ben de şarja takıp akşam uğraşırım diye bıraktım. Akşam sorunu araştırdığımda mi fit uygulamasından kaynaklandığını,  telefon dili ile saatin dili aynı olmadığında oluştuğunu  miuiturkiye.net  forumlarından öğrendim. Uygulamayı kaldırıp modlanmış mi fit uygulamasını yükledim ve sorun çözüldü.

Saati seçme nedenim biraz oyuncağa benzese de öncelikle saati gösterme işini iyi yapması. Ekran sürekli açık. Gündüz parlama  yapmıyor, saat rahatlıkla okunabiliyor.  Saati kendine çevirince geç algıladı yada algılamadı hadi kolumu bir daha sallayayım, olmadı düğmesine basayım da saati göreyim derdi yok.  Cihaz üzerinden saat yüzünü değiştirebiliyoruz. Uygulama üzerinde  farklı saat yüzleri de var. İnternette kullanıcılar tarafından hazırlanmış bir sürü bulunuyor.

Yeterince hafif. Bileğinizde hissetmiyorsunuz. Gelen çağrıyı saat üzerinden sessize alabiliyorsunuz yada reddedebiliyorsunuz. Saat üzerinden konuşma yok. Mi fit uygulamasından izin verdiğiniz diğer uygulamaların bildirimlerini saatten okuyabiliyorsunuz. Ben sadece sms ve whats app kullanıyorum. Türkçe karakterlerle ve emojilerle uyumlu değil. Mesajda kare olarak gözüküyorlar.

Uyku izlemesini kullanıyorum.  Şu kadar uyudun, şu kadarı derin uyku diye bilgilendiriyor. Alarm titreşimi kuvvetli ama benim uykum ağır. Şu ana kadarki uyandırabilme başarısı %40 diyebilirim. Uykusu benim gibi olmayanları rahatlıkla uyandırabileceğini söyleyebilirim. Kaç alarm kurabiliyoruz diye denemek için 10 tane alarm ekledim.  Sınırı varsa da 10 dan fazla.

Dahili gps güzel çalışıyor. Saatten etkinliği başlatınca 20-25 saniyede buluyor. Etkinliği bitirince saat üzerinde çizgi şeklinde rotanızı gösteriyor. Uygulamadan tamamlanmış etkinlik bilgilerine girince rotanızı google haritası üzerinde gösteriyor.

Pusula, barometre ve altimetre mevcut ama kullanmıyorum. Ekran üzerinde hava durumunu gösteren saat yüzleri var.  Sanırım bilgiyi telefondan alıyorlar.

Sürekli takılı olarak 30 dakikada bir  kalp ritmi ölçecek şekilde ayarlı, günlük bir alarm ve bildirimler açık olmak üzere bir haftada şarj 100 den 77 ye düştü.

İkinci parti uygulama olan Notify&Fitness for Amazfit uygulaması ile mi fit uygulamasından daha kapsamlı bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca saat düğmesine çeşitli fonksiyonlar atanabiliyormuş. Önceki şarkı sonraki şarkı gibi. Ben denemedim.

Şimdilik saatimden memnunum. Bir sürü gereksiz bilgiye artık saatim üzerinden ulaşıyorum. Kalp atışlarım saat 14 te zirve yapmış. Bak bugün bu kadar adım atıp bu kadar kalori yakmışım. Çevremdekilerden %20 daha fazla adım atmışım. Barometre düşmüş rüzgar çıkacak demekki.  Bu gece 7 saat uyumuşum.

Telefon odanın diğer ucunda duruyor. Nereden mesaj geldi diye kalkmaya gerek kalmadan saatimden okuyorum. Cevap yazmak gerekirse çocuklara telefonu getirin diyorum. Sonrada günlük 8000 adımı tamamlayayım diye eve dönerken  yolumu uzatıyorum.

Ekleme: Yüzde 10 şarja düşmesi 31 gün sürdü.  Bu süre içinde saat kısa süreler hariçhep bileğimdeydi.

Yaşadığım sorunlar:

1- Bir ara diğer fonksiyonlar çalışmasına rağmen bildirimler gelince titreşmemeye başladı. Mesajları yinede okuyabiliyordum ama çağrı uyarısı  hiç çalışmıyordu. Ne yaptıysam düzeltemedim. Sonra kendi kendine düzeldi.

2- İki kere saat yüzü kendi kendine değişti.

3- Bilek dışarı doğru fazla büküldüğünde bazen saatin düğmesine uzun basılmış oluyor. Ben uzun basmaya yürüyüş başlatma ayarlamıştım. Düğmeye uzun basmayı işlevsiz hale getirmek zorunda kaldım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • scorptr @scorptr

  Bu kadar ozellige ragmen sarjinin 1 haftada %23 azalmasi baya guzel ayda 1 doldursak yeter sanirim xiaomi bu bileklik/saat isini guzel yapiyor bence tam incelemesinide yaparsaniz guzel olur 200 kusur tlye degermi merak ediyorum

  • atuna @atuna

   İlk akıllı saat tecrübem değil. Bu yüzden alırken neyi istediğimi biliyordum. Yapabildiklerine ve uzun batarya ömrüne bakarak 250 civarı bir fiyatı hak ettiğini söyleyebilirim ama keşke tasarımı 30-40 liraya satılan şarjı birgün giden akıllı saatlere benzemeseydi. Türkiye satış fiyatı 350 civarı. 350 liraya almazdım.

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  Sürekli nabız ölçümü veya şu zaman aralığında nabız ölç gibi bir ayarı var mı? 328 den aşığı fiyat yok 🙁

 • atuna @atuna

  Etkinlik başlatmadan normal zamanlarda otomatik nabız ölçümü 1-10-30 olarak ayarlanabiliyor yada hepten kapatılabiliyor. Etkinlik başlatıldığında sürekli nabız ölçüyor.

 • Furkan Emir @furkanemir

  Güzel hir yazı olmuş, mi band 2 kullanıyorum 1.5 haftadir sarj etmedim % 79 hala

 • Onur Emre @karadagonuremre

  Hayırlı olsun güle güle kullanın. Bende Mi Band 2 kullanıyordum ve ekranın büyüyüp ve gelişip şarj süresinin aynı kaldığını görünce dün direk satın aldım Amazfit Bip’i. Mi Band 2’de hep üzüldüğümüz nokta ekranıydı. Küçücük ekran hiçbir işe yaramıyordu. Bu küçüklüğüne ek sürekli açık bile kalamıyordu. Güneş altında görünmemesi ise ayrı dert. Amazfit Bip ile bu sorunların hepsini çözmüşler gibi duruyor.

  Yalnız Gearbest’den alıp gümrük vergisi ödediyseniz, verginin mahbuzunu Gearbest desteğe yollarsanız size geri ödeme yapıyorlar vergi miktarı kadar. Bundan da yararlanın :

 • engnyldz @engnyldz

  Dil desteği nedir? Bildirimleri gösterme, gelen çağrıyı reddetme gibi özellikleri ios ile etkin çalışıyor mu bilginiz var mı? Bir de kordonu değiştirilebiliyor mu ?

  • atuna @atuna

   Dil desteği yok. Global sürüm ingilizce. Hatta telefonunla cihaz farklı dildeyse sorun çıkarıyor. Bir yerlerde Türkçe rom için çalışmalara başlandı yazıyordu ama ne kadar gerçek bilmiyorum. Ayrıca türkçe karakter desteği de yok. Kordon 22 mm kordon, istediğini tak.

  • atuna @atuna

   @karadagonuremre Aklımda yanlış kalmış demek ki. Hem 2 mm dediğin nedir ki? Büyük al, seneye de kullanırsın.

  • Onur Emre @karadagonuremre

   @atuna 😀 Bakalım ben daha saate kavuşamadım, bugün İstanbul’a geldi hafta içi elime geçer sanırsam. 2 tanede kumaş-naylon örgülü kordon satın aldım yanında. Bir incelemede ben yazarım hayırlısıyla elime ulaşsında 🙂

  • engnyldz @engnyldz

   @karadagonuremre ne kadara aldınız ? Şuan gearbestte 250 tl, 200’e alanlar olmuş beklenir mi fiyatın biraz daha düşmesi yoksa 250’ye alınır mı?

  • Onur Emre @karadagonuremre

   @engnyldz 200’e alanlardanım bende. Hocam daha elime ulaşmadı cihaz. Vergi çıkacak mı merak konusu. 100 dolara kadar olan ürünlerde vergi çıkarsa ödeyin, makbuzun resmini bize atın para iadesini yapalım vergi miktarı kadar diyor Gearbest zaten ama bakalım vergi çıkarsa tavırları ne olur. Elime sağ salim ulaşmadan alın demeyeyim size. Ancak Hepsiburada’daki 350 TL’lik fiyatı kesinlikle vermeyin diyebilirim. Neredeyse 2 katı fiyat istemişler.

   Bu arada 200 TL’ye bir daha düşer mi anlamında soruyorsanız onu emin olun bilmiyorum. Bu cihaz black friday’de 150’ye de satıldı ama o zamanlar bu kadar popüler değildi. Global versiyonu çıkıp biraz haberi yapılınca stoklar anında tükenmiş. Benim aldığım hafta sadece Gearbest’den binlerce satıldı sanırsam. O yüzden talep çok olunca fiyatlara yansımış. Beklemek zorunda kalabilirsiniz 200 ve altı fiyat için. Yani 250 TL’ye beklemeden almak mantıklı olabilir.

   Elime ulaşınca buraya yazarım Gearbest’le ilgili mesajımı.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler