Arkadaşlar. Rx 580 ekran kartı olup bilgisayarı küt diye kapanma sorunu yaşayan var mı? Kapandıktan sonra ekran kartının fanı dur-kalk yapıyor, aynı zamanda gigabyte logosu da senkronize bir şekilde yanıp sönüyor. Resetlemek zorunda kalıyorum. Daha önceleri wattman sorunu çözüldü mesajı alıyordum ama artık küt diye kapanıp kalıyor. Hemen hemen her gün en az bir kere oluyor. Bilgisayarda ne iş yaptığımın hiçbir önemi yok. Oyun, web tarama veya hiçbir şey yapmadığım zamanlarda bile oluyor. Allah'tan ekran kartının hala garantisi var. Var mı bir öneriniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 14

İyi Pazarlar,

Elimde direnci ve diyotu arızalı bir adet high power hpc-400-h12s model bir güç kaynağı var. Direnç patladığı için üzerindeki değerler silinmiş. Bu direnç ve diyotun adını/numarasını söyleyebilecek birileri var mıdır? Ona göre değiştirmek istiyorum.

Saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Has.durmaz @has-durmaz

  Şemayı ben de bulamadım. Elimdeki eski anakarttan soktuğum diyotu buraya taktım çünkü şekli ve voltaj düşün değerleri aynıydı. Ama direnç için birşey yapamadım. Denemek için 23kohm'luk bir direnç taktım ama o da işe yaramadı. Kafama göre de rastgele düşük omajli bir direnç takmak istemedim.

 • Has.durmaz @has-durmaz

  Sorunu çözdüm. Direnç arızalı değilmiş. Fakat ohm değeri oldukça düşük olduğu için bozuk zannetmiştim. Diyot ise kesinlikle arızalı. Neyse ki elimdeki eski anakarti kullanarak aynı diyotu süküp taktım. 3 günden beridir güç kaynağım çalışıyor.

Merhaba arkadaşlar,
Elimde iki adet LGA 775 pinli anakart var. Bu kartlar maalesef bozu bir işlemci ile çalışmaya zorlandığı için arızalandı. Manisa'da bu tür anakartları tamir eden biriler var mıdır acaba?
Saygılarımla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7
 • Has.durmaz @has-durmaz

  Arızası şöyle. Ben bu iki anakartı sırayla 1-2 sene kadar Xenon işlemci ile kullandım. Geçen yaz 5-10 dakikada bir bilgisayar reset atmaya başlayınca işlemciyi söküp diğer atıl durumda olan anakarta taktım. Açıldı, ama 5-10 dakika sonra komple gitti. Yani açılıyor ama görüntü gelmiyor, bios yüklenmiyor, işlemci fanı çalışmıyordu. Bunun üzerine işlemciyi ilk anakarta geri taktım. Maaselsef onda da aynı durum oluştu. Yani büyük ihtimalle işlemci bozulmuştu. Bunun üzerine ben işlemcinin aluminyum kapağını söktüm. Büyüteç altında inceledim; smd elemanlarından birinin patladığını gördüm. Bunun üzerine elimdeki eski çift çekirdekli işlemciyi tek tek anakartlarda denedim. Malesef anakartlar çalışmadı. Yani uzun lafın kısası bozuk Xenon işlemcinin anakartları bozduğunu düşünüyorum.

 • Has.durmaz @has-durmaz

  Bana da öyle geldi. Çünkü seyrettiğim onca videoda %90 hep mosfetlerden biri yada birkaçı, sürücüsüyle veya sadece kendileri bozuluyorlar. Bir de doğal olarak ben bunlara bolca overclock yaptığın için normal zaten. Anlasam kendim değiştireceğim ama elektronik çok büyük bir dünya benim için.

 • Has.durmaz @has-durmaz

  Arızayı çözdüm. Bir kere işlemci kesinlikle bozuk. Ama anakartlar sağlam. Bozuk olan meğerse PSU imiş. Gri renkli ok. kablosundan sinyal gelmediği için anakart açılmıyormus. PSU'nun diyotu patlamış. Onu değiştirince herşey yoluna girdi.

Herkese Merhaba,
Pc için ikinci el Xbox one kontrolcüsü almaya niyetlendim. 3,5mm stereo jack çıkışlı ve bluetooth destekli olmasını istiyorum. Fakat piyasada cok karışık ifadeler var. Sorum şu: Kaç çesit Xbox one kontrolcü var? Xbox one ile Xbox one s kontrolcüsü farklı mı oluyor?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19

Merhaba arkadaşlar,
Ofisteki gürültülü ortamdan soyutlanmak ve bu sırada müzik veya potcast dinleyerek çalışmak için kulak içine takılan, ANC özellikli Bluetooth veya kablolu kulaklık arıyorum. Bluetooth alıcılı eski bir kulağım var. 3,5mm stereo jak girişi var. Sağlam, çalışıyor. Bu bilgiler ışığında bana kablolu veya kablosuz nasıl bir kulaklık önerirsiniz? Ayrıca 1 adet Bluetooth 4.0 dongle satın aldım bilgisayara takmak için. Yani bu kulaklığı bilgisayar için de kullanacağım. Fiyat olarak limit 300tl.
Tavsiyeleriniz için simdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Arkadaşlar,

İş yerinde supermicro server bilgisayarımız var; bu bilgisayarı çok güçlü işlemler için kullanıyoruz. Merak ettiğim şey bu kasada iki adet gtx 970 ekran kartı var. Ama bunlar SLI ile birbirlerine bağlı değiller. Ama ikisi de çalışıyorlar. Bu nasıl olabiliyor; bir bilginiz var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Rasko @rasko

  "Çok güçlü işlemler"den kasıt nedir? Mesela render alan çoğu program iki farklı ekran kartını SLI olmaksızın bir arada kullanabiliyor. Örneğin bir video render ediliyorsa, videonun bir kısmına bir ekran kartını, diğer kısmına diğer ekran kartını atayabiliyor.

 • bosu @bosu

  Örneğin, ethereum işlemek için kullanılan yazılımlar, kartların tamamına ulaşıp onlara matematiksel işlem yaptırabiliyor. Herhangi bir sli yada cross bağlantısı olmaksızın. Büyük ihtimal donanımda bunu destekliyor ve tamamen kullanılan yazılım ile ilgili bir durum olduğunu varsayabiliriz.

 • Has.durmaz @has-durmaz

  Vay. Ben bunları pek bilmiyordum, ama şirketin bilgi işlem firması benden de daha az biliyormuş. Bilgisayar, tomografi cihazından aldığı binlerce imaj dosyalarını render edip STI datasina dönüştüren iri bir bilgisayar. İçerisinde iki adet Xenon işlemci (sanırım toplam 24 çekirdekli olacak), 32gb ramli(emin olmamakla birlikte), çift ekran kartlı (Nvidia GTX 970) özel üretim bir anakarta sahip. Geçenlerde ani bir elektrik kesintisi sonucu anakartin PCI express slotunda ve muhtemelen ona takılı olan bir adet ekran kartına sorun olmuştu. Kasayı açıp baktığımızda sli kablosunu göremeyince tuhafima gitmişti.