Bedelli için kesin yanına şuna al, buna gerek yok diyeceğiniz neler var? Veya herhangi bir konuda deneyimini aktarmak isteyen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 35
 • Mr.Bell @mr-bell

  Nereye gidileceği önemli. Bu sene askercell olayını biraz takıyorlar genel olarak. Kullandığınız ilaçlar varsa yada alerji vs gibi durumlar için aldığınız şeyler varsa bunları direkt olarak aile hekimine gitmeye yakın reçete ettirip yanınızda götürüp orada ilgilisine teslim edip kullanma şansınız olur. Çünkü gittiğiniz yerde herkes reviere çıkmak isteyecek, herkes muhtemelen hasta olacak, hem sıra gelmesi hem ilacın gelmesi vakit alıyor. Benim ilaçlar 5.gün akşam gelmişti yani 5 gün antibiyotik ilaç bekledim. Ek olarak mutlaka güneş kremi götürün ama ağzı kapalı olsun yoksa içeri alırken güya attıran ama sonra kendine ayıran bazı uyanıklar oluyor ki mide bulandırıcı. Mevsim nedeniyle fanila ve boxer görece fazla olsun, renk konusuna biraz takıyorlar o yüzden gideceğiniz yerin renklerine yakın olmasına dikkat edin. Çorap keza lazım ve iyi bir tabanlık her daim iş görür. Güneş kremi ve doktora reçete ettirilen hametan ve madecassol krem merhem çok iş görür. Toz için burun spreyi ve alerji hapı ile soğuk algınlığı ve ağrı kesici mutlaka reçete ettirin ve içeriye legal olarak yanınızda götürdüğünüz reçete ile sokup teslim edin sonra bana dua edersiniz.
  Sağlık kontrolü sırasında sağ ve sol kola aşı yapılıyor,çok ağrıyor ve ilk bir kaç gün ateş yapabiliyor buna ek olarak halsizlik oluyor, düz uyumaya çalışınn sağa sola dönmeden. Orada verilen eşyaların listesi tsk sitesinde var ancak terlik bedellilere verilmiyor o yüzden buradan koğuşta vs giymek için terlik götürün. Çoğu yerin kantininde tuvalet kağıdı ve cep mendili var ama çok adam gelince stok bitiyor yada bazen saçma paralara satılabildiği oluyor o yüzden eğer valizle gidiliyorsa bir kaç tane tuvalet kağıdı rulosu sıkıştırın sıkıntı olmaz.
  Günlük tıraş şart ve kontrol ediliyor, milletin aklına uyup geceden tıraş olup sabah kontrolde yakalanırsanız çarpabilirler gerek yok. Bu sebeple eğer normalde sinek kaydı için sevdiğiniz ürünler varsa onlardan götürebilirsiniz ancak çok kaliteli ise bence götürmeyin zira yer değiştirme ihtimali her zaman var, ben bic flex 3 bıçaklı olan seti aldım, 4 kartuş vardı tek kartuş yetti. Köpük vs oradan veriliyor ama valize sokarım derseniz kendi sevdiğiniz köpükten götürebilirsiniz. Orada küçük boy arko veriliyor. Ağzı kapalı el kremi vs şeyler götürmek mantıklı, hem yüze hem ele sürülebilir. Yine duş jeli götürmek mantıklı ama yerine göre kapıda attırma ihtimali olabilir, lif vs götürün ama mutlaka. Banyo havlusu ve yüz havlusu veriyorlar o yüzden ben götürdüğüme pişman oldum boşuna taşımış oldum. Kol saati ve mümkünse alarmlı olanlardan zira telefon alarmı çalmayabilir, uyandırırlar ama bu sefer görece herkesle benzer saatte uyandığınız için tıraş sırası tuvalet sırası can sıkar. Sırf bu sebeple erken uyanmak durumunda kalıyordum. Bot rengini biliyorsanız bot boyası götürün zira özellikle sabahları bazı komutanlar botlar temiz mi boyalı mı diye kontrol edebiliyor.
  Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
  Bunlar dışında en önemli şeylerden bazıları şunlar;
  -Komutanlara saygılı olmak lazım zira bir çoğu için zaten orada olmamız onlara külfet durduk yere iş, o yüzden saygısızlık olmadığı sürece temel eğitim dışında ekstra ve ekstrem bir şeyler istenmiyor ancak bazı lavuklar para verdik götü kalkık gezerse indirirler ve bedelini 100-130 kişi beraber çekersiniz.
  -İtaat et rahat et olayı var, söylenilen şeyler ne kadar doğru ve karşı tarafı tatmin edecek şekilde yapılırsa o kadar rahat edersiniz.
  -Karşınızda olan adamlar salak değil, sizin bizim gibi kaç tane adam geçiyor ellerinde, yürüyüşten bakıştan anlıyorlar, yalan söylemeyin kandırmaya çalışmayın, o yüzden içeriye kaçak göçek akıllı telefon vb. sokup yok yere uğraşmayın, hiç yakalanmadan bitirende olur ama yakalanırsa tatsız şeyler olabilir gerek yok.
  -Genellikle 4. haftanın çarşamba günü yemin töreni var ve idari izinli olarak erken terhis veriliyor. Eğer uçakla gidip gelecekseniz dönüş biletini şimdiden ayarlayın ancak iptal ve tarih değişikliği şekilde almak mantıklı. Kışlanın konumuna bağlı öğleden sonra almak gerek zira biz öyle yapmadık mevsim nedeniyle ama siz açık alanda yürüyüş yapacaksınız ve bu sebeple törenin bitmesiydi askeri elbiselerin teslimi vs derken öğlen ve öğlen sonrasını bulur. Havalimanına gitmesiydi vs derken baya bir vakit alacak şey var, yok yere uçak kaçmasın. Ama erken bilet alınmazsa yer kalmıyor yada vasıta bulunmuyor bu sefer otobüsle ismi duyulmadık adamlar ile yolculuk edersiniz.
  -Tüm otomatlar kredi kartı ile çalışıyor ancak bunlar genellikle parayı online internet alışverişi gibi çekiyor, bu sebeple limiti çok yüksek olmayan bir kredi kartınızı yada banka kartınızı içinde çok para olmayacak şekilde ayarladıktan sonra internet alışverişine açıp o şekilde kullanmanız lazım yoksa kart çalışmıyor. Benim kart çalışmadığı için kardeşimi arayıp mobil bankacılığıma sokup oradan kartlarımı internet alışverişine açtırmıştım. Kantin vs düz pos orada sorun olmaz ama hızlıca su ve kola almak için otomat şart. Su vb şeyler sivile göre bir tık ucuz oluyor genel olarak. Genellikel ziraat atm si oluyor.
  -100 liralık bir mehmetçik sigortası var, yaptırmak ister misiniz diye soruyorlar, basit bir şey, olay da zaten destek olmak ,bence yaptırın zira 100 bin lira civarında para verip gelmiş adamlar orada 100 liranın hesabını yapınca komik oluyor.

  Merak ettiğiniz bir şey olursa bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışırım.
  Nereye gidiyorsunuz bu arada ?

 • Can @canberke

  Islak ve kuru için ayrı terlik olabilir, ben 15 tişört 20 iç çamaşırı 30 çorap gitmiştim çünkü hatayda çamaşır makinesi yoktu bizim kullanımımızda. İçerdeki kantinde her şey satılıyor ancak sıraya girmek problem 🙁 Karnı doyurup teslim olmak gerekiyormuş. Bir de sıcak yerw gidiliyorsa matara iyi olur suyu arıtmadan doldurup doldurup içersiniz. Kantinde sıra çok oluyordu hatayda hatta su bitiyordu

 • nineleven @nineleven

  Vazelin.. Hergün jiletle traş olacağın için ihtiyacın olacak.

  Bütün koğuşa ben dağıtmıştım 😁

 • ad33p @ad33p

  yanına alma kısmında, beyin esprisi yapılmamış 😀

Bu oyun Türkçe çıkmayacak mıydı ya? Öyle haberler vardı, iptal mi oldu ya da daha sonra mı ekleyecekler acaba

The Invincible on Steam

Rethink human’s dominion in The Invincible: a story-driven adventure set in a hard sci-fi world by Stanisław Lem. Discover planet Regis III as scientist Yasna, use atompunk tools looking for a...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

En iyi müzik hangisinde sizce? Ben 2142 diyorum. 😀

Evolution of the Battlefield Theme 2002-2021

Evolution of Battlefield Theme from 2002 to 2021. Original Battlefield theme composed by Joel Eriksson.00:00 - Battlefield 1942 (Intro)02:38 - Battlefield 19...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

g-sync destekli bir monitörde freesync açabiliyor muyduk?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şöyle bir oyuna denk geldim, fena durmuyor. İndirimde şuanda. 57,25 TL. Türkçe yaması da varmış. Denemek isteyen bakabilir. #Oyun
https://store.steampowered.com/app/536270/Ancestors_The_Humankind_Odyssey/

Save 75% on Ancestors: The Humankind Odyssey on Steam

Survive your evolution in Neogene Africa starting 10 million years ago. Ancestors: The Humankind Odyssey is a third-person open world survival game where you Explore, Expand, and Evolve to advance...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bursa'da zor durumdaki bir kediyi verebileceğimiz güvenilir bir hayvan sahiplendirme evi, hayvan barınağı falan biliyor musunuz? Nette sadece belediyelere ait yerler bulabildim ama onlar hakkında da pek iyi şeyler duymadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni aldığım bir fanı cpu opt girişine taktığım da pc fanı görmüyor, bunun için farklı bir ayar yapmak mı gerekiyor? Fanı diğer fan girişlerine taktığımda çalışıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Amd ürünleri satın alımlarında Starfield hediye veriliyor, satıcı tarafından iletilen kodu amdrewards.com'a giriyoruz değil mi? Hepsiburada'nın bana ilettiği kodu kabul etmedi de. Oyun platformlarına mı gireceğiz acaba dedim, hiçbir platform kabul etmedi. Amd'ye yazdım, kod geçersiz dedi. Şimdi HB ile tekrar konuşuyorum. Size de bir sorayım dedim, amdreards.com doğru adres değil mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap