@orcun Resident Evil 7'de şurada kuş kafesleri olması gerekiyor ama yok. Oyunda bayağı dolanıp yapacak birşey bulamayınca tam çözüme baktım. Oyuncularda şu masada birkaç tane kuş kafesi var. Ama bende yok. Araştırdım ama nasıl geldiklerini de bulamadım. Sen oyunu bitirmiştin. Bana bi yardımcı ol. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu Xbox One X ve Series S olayı kafamı kurcalıyor. Birisi eski nesil ve daha güçlü, diğeri yeni nesil ve daha güçsüz. Ssd ve hdd farkı var biliyorum ama benim merakım şu, yeni neslin sonuna kadar Series S kayıtsız şartsız desteklenecek mi? Bir süreden sonra One X'e destek kesilecek mi? Bilgisi olanlar beni aydınlatabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Microsoft kendisi Series X exclusive diye bir şeyden bahsetti. Yani yeni neslin her oyunu Series S'e gelemeyecek. (Nasıl gelsin zaten konsol çöp)

 • reducto @protego

  Series S'in işlemcisi güçlü gerçi. Ne olacağı pek belli değil açıkçası bir şey demek zor 🙂

 • Anıl @anilkirac

  En temizi bütçeyi zorlayıp ileride çıkması muhtemel disksiz Series X almak. One X güzel cihaz ama en fazla 2 seneye destek kesilir. Series S de 1080p için yeterli ve muhtemelen çoğu oyun gelecektir ama 2 sene sonra donanım olarak ne seviyede kalır ne kadar tatmin eder meçhul.

 • OLDBoy @oldboy

  Series s
  *Artıları*
  -SSD
  -Daha güçlü CPU
  -Yeni nesil oyunları bir sonraki nesile kadar destekleyecek olması

  *Eksileri*
  -Düşük GPU gücü
  -1080p
  -Daha az hard disk alanı
  -Xbox 360 oyunlarını normal haliyle oynama
  -Bluray yok

  One X
  *Artıları*
  -4K oyun desteği
  -Daha güçlü GPU
  -Xbox 360 oyunlarını daha gelişmiş grafiklerle oynama
  -Blu Ray var
  -Daha fazla hard disk alanı

  *Eksileri*
  -Mekanik Hard disk
  -Verilecek oyun desteğinin ne kadar süreceğinin belli olmaması
  -Düşük CPU

  • OLDBoy @oldboy

   Fiyatları kafa kafaya sanki o nedenle yazmadım. Avrupada One X indirim dönemlerinde 300 euroya satılıyor.

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   @oldboy peki şu an hangisi mantıklı? Kafam almadı. Yeni nesil oyunlar Series S'te sonuna kadar desteklenecek mi?

  • OLDBoy @oldboy

   @mr-paramedik S de desteklenmeme şansı yok bence ama resmi açıklama var mı bilemiyorum. Karar kısmındaysa kesin galip yok benim açımdan. Kişiye özel değerlendirmek lazım madde madde. Örneğin TV 1080 p ise, S almak daha mantıklı. 4K ise One X. Eğer hard diske sığamam aynı anda birçok oyunu oynarım diyorsan S çok mantıksız. Çünkü hem az alanı var hem de artırılabilir custom SSD si çok pahalı olacak sanki. Gibi gibi...

   Ama sizi takip ettiğim kadarıyla zaten işten fırsat bulup oyuna az zaman ayırabiliyorsunuz. Dolayısıyla alandan çok hızlı loading önemli bence sizin için. E yine bir kere alıp yıllarca kullanmak istersiniz yoğunluktan ötürü, yani öyle al sat la uğraşmak istemezsiniz. S in yeni nesli full destekleyeceği varsayımıyla (aksi bana ticari anlamda çok saçma geliyor Microsoft gözünden bakınca) yine S e çıkıyor yollar.

  • Mr. Paramedik @mr-paramedik

   @oldboy evimdeki 2 TV de 1080p. Hatta 1 tane de monitörüm var, o da 1080p. İşlerim aşırı yoğun ve fazla zaman bulamıyorum. Eğer nesil sonuna kadar desteklenecek ise bana da Series S daha mantıklı geliyor şu an.

Bundan sonra ülke içinden hiçbirşey almamaya çalışacağım. Hangi ürünü alacaksa alayım yurtdışından vergi ödemeden getirtmek için elimden geleni yapacağım. Varsın garantisi olmasın. Çok sinirliyim. Çok şey söylerdim de siteden banlanmak istemiyorum.

Öyle vergiye böyle muamele.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 28

Konsollara uygulanan ve %50 olan ekstra gümrük vergisi sözde Ekim ayı gibi %20'ye düşürülecekti. Yıl sonuna kadar uzatılmış vergi, yani %20'ye düşme olayı yalan oldu. Xbox için açıklanan 7500 ve 4600 fiyatları yalan oldu. Bu zam Ps5'i de etkileyecek tabi ki.

Ben size söyleyeyim, bu zam sene başında kalıcı hale gelecek. Hiçbir zaman %20'ye düşmeyecek.
#ÜlkedeGüzelŞeylerOlmaz

Link: https://www.merlininkazani.com/gecici-ek-vergi-suresi-uzatildi-ps5-ve-xsx-fiyati-ne-olacak-haber-112977

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 34

Ne yaptıysam olmadı, çok denedim. PC'de oyun oynamaktan hiçbir zaman keyif alamadım. Ps1 zamanından beri de konsol oyuncusuyum. Hatta direkt PlayStation oyuncusuyum. Yeni nesile de Pc ile girmeyeceğim ve konsol alacağım.

Sizin de malumunuz harika bir ekonomimiz varmış ve sürekli iyi haberler gelmeye devam ediyormuş, öyle diyor büyüklerimiz. Her neyse yeni nesile sanırım en ucuz seçenek olarak Xbox Series S ile geçiş yapacağım. 4600 lira da büyük bir para ve bu miktar da beni zorlayacak. Ancak Gamepass ile mevcut AAA oyunları yeni nesil grafiklerle 1080p olarak oynamak ve raytracing'ten faydalanmak mantıklı gelmeye başladı. İleride ikinci el falan denkleştirebilirsem de Ps5'e geçeceğim. Yani en azından planlarım bu şekilde. Her konuda olduğu gibi paramızın kaybettiği değer yüzünden (tabi vergi cenneti ülke olmamızı da unutmayalım) standartlarımız düşmeye devam ediyor ve etmeye de devam edecek anlaşılan. 🙂

Not: Kutulu oyun sevdamdan da vazgeçiyorum anlaşılan 🙂 İstemeye istemeye.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17

Bakalım korkacak mıyız? Özellikle geceyi bekliyorum oyuna başlamak için. Işıklar kapalı ve kulaklık kullanarak oynayacağım etkisini artırmak için 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Metro oyunları öyle ya da böyle efsane olmasalar da ortalamanın üstü güzel oyunlar oldular. Tüm seriyi bitirdim ve yeni oyunu çıksa da alırım. Ancak kullandıkları oyun motorundan mıdır nedir her defasında teknik olarak rezil oyunlar çıkartıyorlar. Mesela en son çıkan Metro Exodus fena oyun değildi ama teknik açıdan ciddi sorunları vardı. Özellikle grafik hataları ve glitch'ler bir yana "Continue" seçeneğine tıklayıp oyuna ilk kez gireceğiniz zamanlarda öyle bir yükleme süresi çıkıyordu ki Ps4'te, ben daha ömrümde öyle bir yükleme süresi görmedim. Kronometre ile ölçüm yaptım ve 5 dakika 13 saniye sürdü. Kusura bakmasınlar ama bu Ps4'ün suçu değil. Oyunu yine de beğendiğim içim Sam's Story Dlc paketini de satın aldım, durum onda da aynı. Şu boktan grafik motoru değişse belki de herşey daha güzel olacak.

Şimdi diyeceksiniz ki ulan bundan bize ne! Haklısınız ama ne bileyim, içimi dökmek istedim. 🙁 Metro serisi güzel oyundur ama teknik açıdan çok sorunludur. Bu da böyle saçma bir anımdır. #MetroExodus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18

Karantinada sıkıntıdan kara kutuları dizdim, Ps2'de Resident Evil 4 oynuyorum 🙂 bu kara kutuların yanına Ps5 gelemeyecek olması üzücü.

Not: Covid sıkıntılarımı atlattım çok şükür. Karantinamın bitmesini ve işe geri dönmeyi bekliyorum merakla 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 20 / 26

Aranızda Sekiro'yu bitiren var mı? Mikiri Counter Ps4'te nasıl yapılıyor, daha doğrusu yapmak için özellik mi açmak gerekiyor yoksa direkt bu özelliğe sahip miyiz?

Bloodborne aşırı kolay bir oyundu bana göre ama bu Sekiro beni delirtiyor 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Covid 19'a yakalandım 🙁
İtfaiye biriminde rahatsızlanan bir personele acil müdahale etmek durumunda kaldım. Müdahale ederken maskem takılıydı ama karşı tarafınki o anki kargaşada ağzından çıkmıştı. Akşamına müdahale ettiğim itfaiye çalışanının covid olduğunu öğrendik. Birkaç gün sonra test yaptırdım ve ben de pozitif çıktım.

Şu an tat ve koku alamıyorum (pirzola ve pırasanın tadını birbirinden ayırt edemeyecek kadar), inatçı öksürük var, çok halsizim, ağrı kesiciler baş ağrımı geçirmiyor ve nefes darlığı çekiyorum, aldığım nefes yetmiyor. 3 yaşındaki oğlumu en az 10 gün göremeyeceğim (bu en kötüsü, sadece çocuğu olan anlar). Üstelik hastalığa yakalanıp çalışamadığım için maaşımdan ciddi bir kesinti yapılacak, hatta sağlık çalışanlarına Covid ile mücadele kapsamında yapılacak olan ek ödemeyi de alamayacağım (covid ile mücadele kapsamında hastalığı kapıyorum ve ek ödeme alamıyorum, yani hastalığa yakalanmamış olanlar alabiliyorlar sadece bu ödemeyi). Hatta ve hatta 21 günün sonunda iyileşemeyip testim pozitif çıksa bile zorla işe gönderilip covidli olarak çalıştırılacağım.

Canımı gerçekten dişime takarak çalışmanın karşılığını fazlasıyla gördüğüm için çok mutluyum yani anlayacağınız 🙂 Daha fazlasını yazardım ama aşırı doluyum. Beni anladınız siz. Ağzımı bozmak istemiyorum. Kendinize dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

Not: Salgın bitince balkona çıkıp alkışlatırlar yine, olur biter. Bize fazla bile, elimize de çok yüzümüze de.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 100